İngiltere EEA Family Permit (Avrupa Ekonomik Alanı Aile Birleşimi)

Bildiğiniz gibi İngiltere Avrupa Birliği'nden 29 Mart 2019 tarihi itibari ile tamamen ayrılıyor. Bu tarihe kadar İngiltere'ye giden ya da gidecek olan kişiler daha sonra gitmeye çalışan ya da gitmeyi düşünen kişilere nazaran çok daha avantajlı olacaklardır. Bunun en büyük sebebi İngiltere ve Avrupa Birliği arasında ki antlaşma gereği karşılıklı haklardan yararlanma tarihinin değişecek olmasıdır. Bu sebeple eğer ki Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerden birinin vatandaşının eşi, sevgilisi, oğlu ya da birinci dereceden yakını iseniz bu vizeye hemen başvurmalısınız.

İngiltere EEA Family Permit (Avrupa Ekonomik Alanı Aile Birleşimi)

Avrupa Birliği vatandaşları, eşlerine ya da birinci derece yakınlarına verilen bir vize türü olan EEA Family Permit'i biraz daha açmak istiyoruz.

Yukarıda saydığımız kriterleri taşıyan kişiler İngiltere'ye turist olarak gidebilir ya da daimi olarak oturum gerçekleştirebilirler. Her ne kadar İngiltere AB üyesi olmayıp bir Schengen ülkesi olmasa da , Schengen vizesi ile İngiltere'ye giriş, çıkış yapılmasa da Avrupa Ekonomik Bölgesi İngiltere'yi de kapsaması sebebiyle, Avrupa Birliği'ne üye ülke vatandaşları herhangi bir vize ya da izne tabii olmadan İngiltere'ye yerleşerek çalışma haklarına sahip olmaktadır.

EEA Family Permit vizesi ücretsiz olarak verilmektedir. Ve geçerlilik süresi boyunca kişi orada oturum ve çalışma hakkına sahip olmaktadır. Famiy Permit vizesinin verilişinden itibaren altı (6) ay geçerliliği vardır. Altı aylık süre zarfında İngiltere'ye istediğiniz kadar giriş-çıkış yapabilirsiniz. Vize sürenizin bitiminde EEA 2 Residence Card başvurusunu yapmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü oturum kartına başvurmadan İngiltere'de oturum ve çalışma hakkınız olmayacaktır.

EEA Family Permit vizesine başvurmak için İngiltere Başkonsolosluğu'na başvuru yapmanız gerekmektedir. 

Vize İçin Gerekli Evraklar

EEA Family Permit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Geçerli bir pasaport
  • Aile üyenizle olan ilişkinizin kanıtı (Örneğin bir evlenme sertifikası, medeni ortaklık belgesi, doğum belgesi veya evli olmayanlar için 2 yıldır birlikte yaşadığınızı gösteren kanıt)
  • Aile üyelerinizin geçerli pasaportu, kimlik kartı
  • Avrupa Ekonomik Alanı üyesi vatandaşlığınızın kanıtı
Yükleniyor...
Telefon