İngiltere EEA Family Permit (Avrupa Ekonomik Alanı Aile Birleşimi)

İngiltere EEA Family Permit (Avrupa Ekonomik Alanı Aile Birleşimi)

İngiltere EEA Family Permit (Avrupa Ekonomik Alanı Aile Birleşimi) Avrupa Birliği vatandaşları, eşlerine ya da birinci derece yakınlarına verilen bir vize türüdür.

Yukarıda saydığımız kriterleri taşıyan kişiler İngiltere'ye turist olarak gidebilir ya da daimi olarak oturum gerçekleştirebilirler. Her ne kadar İngiltere AB üyesi olmayıp bir Schengen ülkesi olmasa da, Schengen vizesi ile İngiltere'ye giriş, çıkış yapılmasa da Avrupa Ekonomik Bölgesi İngiltere'yi de kapsaması sebebiyle Avrupa Birliği'ne üye ülke vatandaşları herhangi bir vize ya da izne tabii olmadan İngiltere'ye yerleşerek çalışma haklarına sahip olmaktadır.

EEA Family Permit vizesi ücretsiz olarak verilmektedir ve geçerlilik süresi boyunca kişi orada oturum ve çalışma hakkına sahip olmaktadır. Famiy Permit vizesinin verilişinden itibaren altı (6) ay geçerliliği vardır. Altı aylık süre zarfında İngiltere'ye istediğiniz kadar giriş-çıkış yapabilirsiniz. Vize sürenizin bitiminde EEA 2 Residence Card başvurusunu yapmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü oturum kartına başvurmadan İngiltere'de oturum ve çalışma hakkınız olmayacaktır.

EEA Family Permit vizesine başvurmak için İngiltere Başkonsolosluğu'na başvuru yapmanız gerekmektedir. 

EEA Family Permit Vizesi İçin Gerekli Evraklar​

 • Vize Başvuru Formu

Aile birleşimi Family Permit ( EEA) vize kategorisindeki başvuru formları 2 ayrı bölüme ayrılmaktadır. Eğer bir EEA vatandaşı veya birinci dereceden ya da aile üyelerinizden biri veya birkaçı ile İngiltere’ye gidecekseniz toplu başvuru formu doldurulmaktadır.
Eğer bir EEA üyesi olarak İngiltere’deyseniz ve aile üyeleriniz yalnız ziyaret edecekler ise ayrı bir başvuru formu doldurulmaktadır. 

 • Geçerli Pasaport; İçerisinde en az 3 boş sayfa bulunmalı ve başvurulacak vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Eski pasaportlarında başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.
 • Aile Üyelerinin Pasaportları ve kimlik kartları
 • Avrupa Ekonomik Bölgesi üyesi vatandaşlık kanıtına dair belge
 • Aile üyesi ile olan ilişkiye yakınlığa dair belge örneğin evlilik belgesi, doğum belgesi ya da iki yıldır beraber yaşandığına dair kanıtlar 
 • En az iki yıl bu aile bireyi ile birlikte beraber yaşadığınızı gösterir belgeler, fotoğraflar, yazışma kanıtları

Ayrıca yakınınız 3 aydan uzun bir süredir Birleşik Krallık’ta ise ek olarak şunların da sunulması gerekmektedir:

 • Oturum izin belgesi
 • Çalışma belgesi, maaş bordroları, kontrat, iş yeri yazısı
 • Şirket sahibi ise iş yeri evrakları, faturalar
 • Çalışmıyor ise finansal yeterlilik kanıtları

Not: Tüm evraklar İngilizce sunulmalıdır.

EEA Family Permit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Family Permit ( EEA) vize başvuru süreci 3 ila 6 ay arasında ki zaman diliminde sonuçlanmaktadır. Vize başvurunuz İngiltere konsolosluğu vize bölümüne yapıldıktan sonra Home office tarafından vize değerlendirmeniz yapılacaktır. 

EEA Family Permit Vize Ücreti 

EEA Family Permit vize başvuruları için konsolosluk ücret almamaktadır. Vize başvurunuzu eksiksiz ve olması gerektiği hazırlanması gerektiğinden dosyada yapılan hatalar ve yanlışlar sizin ret almanıza sebep olabilir. Bu sebeple bu kategori için profesyonel hizmet almanız önerilir. 

Vize Harcı Ne Kadar Nereye Yatırılır?

Bu vize kategorisinde konsolosluk EEA Family Permit vize başvuruları için harç ücreti almamaktadır. Family permit EEA vize başvurunuzu profesyonel bir ekip tarafından yapılmasını tavsiye ederiz. Başvuru durumunuza bağlı olarak ek ödemeler yapılmaktadır. Vize merkezi uzmanları, kişisel durumunuzda hangi ödemelerin yapılacağını size aktaracaktır.

İngiltere vize işlemlerine dair tüm sorularınız ve danışmanlık hizmetinden faydalanmak için 0212 970 05 53 nolu hattımızdan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

9 sorudan en popüler 9 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Altunizade İngiltere Vizesi
  M. sina hıdır, 24 Eki 2021, 15:17

  Selamlar, İngiltere aile ziyareti vize başvuruları açıldı mı? daha önce sizleri aradığımda başvuruların kabul edilmediğini söylemiştiniz. Annem ve babam birlikte Londra’da yaşayan abimin yanına gidecek ortalama 2 hafta gibi bir kalış düşünüyorlar, Altunizade İngiltere vizesi için şubeniz bize yakın başvuruda bulunmak için nasıl hareket etmemiz gerekmektedir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere EEA Family Permit vizesi
  A. Güz, 27 Şub 2020, 14:43

  İngiltere EEA Family Permit vizesi tam olarak nedir? Hangi durumda bu vizeye başvuru yapmalıyız?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Eşim İngiltere Eea vizesi alabilir mi?
  C.G., 16 Nis 2019, 22:24

  İyi günler, Ben ve Kızım Avrupa Birliği Vatandaşıyız. Ailece 28 Haziran 2019 tarihinde Londra'ya gideceğiz. Eşim İngiltere Eea vizesi alabilir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • AB vatandaşı eşimle beraber İngiltere'ye vizesiz girebilir miyim?
  E.Ç, 19 Şub 2019, 23:11

  AB vatandaşı eşimle beraber İngiltere'ye vizesiz girebilir miyim? Türkiye ve aynı zamanda Bulgaristan vatandaşıyım eşimle birlikte İngiltere’ye seyahat planlıyoruz.Bugün Londra’dan bir avukatla görüştüm ve AB vatandaşı olduğumdan dolayı eşimi İngiltere’ye eş ile birlikte seyahat ettiğiniz sürece vizesiz girebildiğini söyledi (evlilik cbelgesinin İngilizce tercümesi ile) Eşimi vizesiz İngiltere'ye götürme imkanım var mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere'ye EEA Family Permit vizesi ile gidebilme imkanım var mı?
  İ.A., 15 Şub 2019, 12:14

  Eşim Bulgaristan vatandaşı ve 24 yıllık evliyiz. Bulgaristan evliklik cüzdanımız ve benim BG oturum kartım var, benim İngiltere'ye EEA Family Permit vizesi ile gidebilme imkanım var mı? Vize için neler yapmalıyım, hangi evrakları hazırlamalıyım, nereye müracaat etmeliyim? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • EEA family permit vizesi için başvurabilir miyiz?
  T.S., 18 Oca 2019, 15:44

  Merhabalar, İngiltere'de yaşıyorum aşağı yukarı 30 yıldır, serbest İrlanda vatandaşıyım, İngiltere'de kendi işimi yapıyorum. 7 ,8 yıl önce evlendim, eşimi Türkiye'den İngiltere'ye getirdim, Süresiz oturma hakkını alması için 3 ay daha kalması gerekiyordu ancak Türkiye'den çok iyi bir iş teklifi aldığı için dönmek zorunda kaldı. Şimdi yeniden oturum vizesi almak istiyoruz ama kategori olarak EEA family permit vizesi için başvurabilir miyiz? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • AB oturum kartım ile eşim yanımda olmadan İngiltere'ye girebilir miyim
  U.K, 07 Oca 2019, 04:16

  Merhaba ben Polonya vatandaşı ile evliyim ve Polonya'da oturum kartım var yakın zaman içerisinde İngiltere'ye eşim olmadan bir turistik gezi yapmak için gitmek istiyorum. Ab oturum kartım ile eşim yanımda olmadan İngiltere'ye girebilir miyim

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • AB vatandaşlarının yakınları İngiltere’ye vizesiz mi giriyor?
  Y. Y., 23 Tem 2018, 00:24

  Merhaba. AB vatandaşlarının yakınları İngiltere’ye vizesiz mi giriyor? Almanya'da ikamet etmekteyim. Eşim, alman vatandaşı olması dolayısıyla oturum kartım pasaportuma basılmış şekildedir. Bu şekilde İngiltere'ye giriş yapabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Eşim Portekiz vatandaşı İngiltere vizesi almam gerekiyor mu?
  u. k., 17 May 2018, 10:43

  Eşim Portekiz vatandaşı İngiltere vizesi almam gerekiyor mu? Eşim Portekiz vatandaşı ve İngiltere'de yaşıyor. Eşimi görmeye gitmek istediğimde vize alacak mıyım ya da aile vizesi ile mi giriş yapacağım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp