İngiltere Sponsorlu Çalışma Vizesi

İngiltere Sponsorlu Çalışma Vizesi

İngiltere’de çalışmak ve yaşamak istiyorsunuz, ama hangi vizeye başvuru yapmanız gerektiğini ve vizenizin şartlarını bilmiyor musunuz? Bu makalede İngiltere sponsorlu çalışma vizesi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

İngiltere’de hem çalışmak hem de yaşamak istiyorsanız, İngiltere çalışma vizesi için lisanslı bir sponsor tarafından istihdam edilmeniz gerekmektedir. Sizi çalıştıracak olan şirket sponsorunuz, düşünülen iş için uygun olup olmadığınızı ve vize alıp alamayacağınızı kontrol ettirmelidir. 

Uygun bulunmanız halinde kişisel bilgilerinizi sunarak sponsorluk sertifikası için başvuruda bulunur. İngiltere’deki firmayla yapılan iş sözleşmenize; her iki tarafın da imzası, maaş bilginiz ve çalışma tarihleriniz eklenmelidir. 

Özel yetenek gerektiren bir işte çalışmak ve yaşamak üzere İngiltere’ye gitmek için başvurmanız gereken vize türü, İngiltere çalışma vizesi kapsamında bulunan İngiltere sponsorlu çalışma vizesi, bir başka deyişle Tier 2 genel vizesidir. Bu Tier 2 vizesine başvurmadan önce, lisanslı bir sponsor tarafından istihdam edilmeniz gerekmektedir. 

İngiltere’de çalışmaya başlayacağınız tarihten en fazla 3 ay önce vize için başvuruda bulunabilirsiniz. Şunu hemen belirtelim; çalışmaya başlayacağınız tarih, sponsorluk belgenizde yer alan tarihtir. Vize başvurunuza ortalama 3 hafta içinde olumlu ya da olumsuz cevap alabilirsiniz. Bu vize ile İngiltere’de en fazla 5 yıl 14 gün ya da sponsorluk belgenizde belirtilen sürenin bir ay fazlası kadar kalmanız mümkündür.

Şunu da belirtmekte fayda var: Hangi süre daha kısaysa İngiltere’de o kadar kalmanıza izin verilir. Toplam kaldığınız süre 6 yılı aştığında ise, 5 yıllık bir uzatma talep etme hakkınız doğacaktır. Burada İngiltere çalışma vizeleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için internet sitemizin ilgili linkini ziyaret edebilirsiniz. 

İngiltere Sponsor Lisansı Nedir?

Başvuru yapan kuruluşun, kendileriyle ilgili İngiltere vizesine başvuruda bulunacak bir adaya sponsorluk yapabilmesi için alması gereken vize türü, İngiltere sponsor lisansı olarak tanımlanmaktadır. 

Bu lisans farklı şekillerde alınabilir. Kuruluş, öncelikle sponsorluk lisansı için başvuruda bulunmalı, ardından çalışma alanları ve işin hacmine göre bağlı olmak üzere, belirlenmiş ücret bedelini ödemelidir. Burada hemen şunu belirtmek isteriz: Kuruluş, başvuru sürecinde İngiltere hükümetinin belirlediği şartlara göre hayırsever olduğu durumda gerekli ücretin ödenmesinden muaf tutulabilmektedir.

Sponsor lisansı başvurusunda bulunmak istiyorsanız, karşılaşabileceğiniz aksilik ve gecikmelerden korunmak için vize başvuru merkezlerinden profesyonel destek almanızı da tavsiye edebiliriz. 

31 Aralık 2020 itibarıyla İngiltere’de serbest dolaşım hakkının sona erip puan tabanlı göçmenlik sistemi başlamıştır. Bu göçmenlik sisteminden hem Avrupa Birliği vatandaşları hem de Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler etkilenmiştir.

Puan tabanlı göçmenlik sistemiyle birlikte firmaların, İngiltere dışından bir personeli bünyesinde çalıştırmak istiyorsa sponsorluk lisansı bulundurması gerekmektedir. 

Sponsorluk Lisansı Başvurusu

 • Vasıflı işçi lisans türünün seçilmesi, 
 • Sponsor olabilmek için gerekli olan sistemlerin işletme içinde uygulamaya konulması,
 • Online başvurunun yapılmasının ardından başvuru ücretinin ödenmesi şarttır. 
 • Sponsor olmak için sponsorluk lisansına başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvurunun sonuçlanması ortalama 8 hafta sürmektedir. Sponsorluk lisansını alan kuruluş, 4 yıl boyunca küresel olarak vasıflı çalışanları işe almayı garantilemiş olur. 

İngiltere Sponsorlu Çalışma Vizesi Başvurusu 

İngiltere sponsorlu çalışma vizesine ya da bir başka deyişle Tier 2 genel vizesine başvurmak için öncelikle başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde online olarak doldurulmalıdır. Vize başvuruları, Birleşik Krallık hükümeti ve konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Bunun için bir sonraki adım vize başvuru merkezinden randevu almak olmalıdır. 

Makalemiz boyunca söz konusu olacak sponsorluk lisansına yer vermek gerekirse, İngiltere’de çalışmaya başlamadan önce size bir sponsorluk belgesi verecek sponsor şirkete ihtiyacınız bulunmaktadır. Burada özellikle vurgulamak istediğimiz şey şu ki, size sponsorluk sertifikası olarak verilecek bu belge, iş ve kişisel bilgilerinizi içeren bir referans numarasıdır. Bu belge, gerçek bir kâğıt belge veya sertifika değildir.

Sponsorunuz, sizinle sponsorluk belgesinin referans numarasını paylaşacaktır. Bu “belge” size verildiği andan itibaren 3 ay geçerlidir. Ayrıca ne kadar maaş alacağınız gibi bilgileri de öğrenmeniz faydalı olacaktır. Çünkü bu bilgilere vize başvurunuz sırasında ihtiyacınız olacaktır. 

İngiltere Sponsorlu Çalışma Vizesi Başvuru Şartları 

İngiltere sponsorlu çalışma vizesi başvuru şartlarını maddeler halinde açıklayalım. 

 • İngiltere’de kalacağınız süreçte geçiminizi sağlayacağınızı ispatlamak üzere 90 gün önce banka hesabınıza yatırılmış ve yine en az 90 gün boyunca hesabınızda kalmış 945 GBP’niz olmalıdır. 
 • Sponsorluk belgesi aldığınız şirket, İngiltere’de tam olarak kabul edilmiş A sınıfı bir sponsor lisansına sahipse ve sponsorluk belgenizde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağı ve konaklama süreniz boyunca yardım talep etmeyeceğinizi açıkça belirtirse ilk maddedeki 945 GBP’lik tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır. 
 • İngilizce yeterlilik şartı aranmaktadır. Tire 2 genel vize başvurunuzda İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekebilir. Bunun için;
 • İngilizce eğitim veren ve UK NARIC tarafından İngiltere’de lisans, yüksek lisans veya doktora denkliğinde bir akademik yeterliliğinizin bulunması 
 • IELTS’ten okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda en az 4.0 puan almanız gerekmektedir. 
 • Uzatmalarınız toplamda 6 yılı geçmemek üzere, Tier 2 genel vizenizi 5 yıl daha uzatabilirsiniz. 
 • İşinizi değiştirmek istiyorsanız ve bu iş farklı bir işverenle olacaksa; bir lisansüstü eğitimde olmamanızla birlikte işiniz farklı bir standart meslek sınıflandırması “SOC” koduna geçerse ya da “shortage occupation list”teki bir işinizden, bu listede yer almayan başka bir iş için ayrılırsanız vize başvurunuzu yenilemeniz gerekebilir. 
 • Yeni vize başvurunuzu yaparken, her şeye yeni baştan başlayarak yeni bir sponsorluk belgesine sahip olmanız ve tüm başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. 
 • İngiltere çalışma vizesi kapsamında aldığınız vizenizin geçerliliği devam ediyorsa, yeni alacağınız sponsor belgenizdeki yazılı başlangıç tarihine kadar bir önceki sponsorunuz için çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak yeni biyometrik oturma izninizi alana kadar yeni işinize başlamanız mümkün değildir. 

İngiltere Dil Okulu konusunda merak ettiğiniz her şeyi internet sitemizin ilgili linkinden öğrenebilirsiniz. 

İngiltere Sponsorluk Vizesi Başvurusu Gereklilikleri

Puan tabanlı göçmenlik sistemiyle birlikte firmaların, İngiltere dışından bir personeli bünyesinde çalıştırmak için alması gereken sponsorluk lisansı vizesi için bazı gereklilikler bulunmaktadır. Sponsor lisansı almak isteyen kuruluşlar, şu gereklilikleri yerine getirmelidir:

 • Öncelikle ve en önemlisi, işe alınacak kişinin Birleşik Krallık’a gelme şartlarını sağlayıp sağlamadığının kontrolü detaylı bir şekilde yapılmalıdır. 
 • İkincisi ise, işletmenin sponsorluk lisansı için uygun olup olmadığı yine detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir. 
 • Ayrıca çalışmak için Birleşik Krallık’a gelecek olan kişilerin de taşıması gerekli şartlar bulunmaktadır. 
 • Birleşik Krallık’ta çalışacak kişilerde aranan şartlar: 
 • Onaylı bir sponsordan iş teklifi almış olmak, 
 • Alınan iş teklifinin, minimum olarak belirli maaş skalasında olması, 
 • Sponsor olunacak kişinin öngörülen seviyede İngilizce bilmesidir. 

İngiltere Sponsorlu Çalışma Vizesi Ücreti

31 Aralık 2020 tarihinden itibaren sponsorluk lisansı almış olan firmalar, dünyanın her yerinden az önce yukarıda da belirtmiş olduğumuz şartları sağlayan kişileri çalışan olarak bünyelerine katabilmektedir. İrlanda vatandaşları hariç olmak üzere, Birleşik Krallık dışından birini işe almak isteyen şirketin, reklamını yaptığı işin minimum beceri ve maaş eşiklerini karşılaması gerekmektedir. 

Minimum beceri seviyesi A seviyesine eşdeğer olmak üzere, RQF 3 olarak belirlenmiştir. Minimum maaş eşiği için ise güncel bilgilere vize başvuru merkezlerinden ulaşmanızı tavsiye ederiz. Ancak bununla birlikte personel açığı olan işlerde, belirlenmiş minimum maaş eşiğinin esnetilebildiğini söylemek isteriz. Genellikle yıllık minimum maaşla birlikte teklif aldığınız iş pozisyonuyla ilgili düşünülen en uygun maaş da söz konusudur. 

Hangi maaş miktarı daha fazla ise o geçerli maaşınız olur. Bazı durumlarda da belirlenen minimum maaştan daha azı ödenebilmektedir. Hemşire, paramedik, tıbbi radyografi, ebe ya da orta öğretim öğretmeni olarak çalışacaklar bu duruma örnek olarak verilebilir. 

Bu bilgilerin yanı sıra her koşulda işe alınacak personelin belirli bir İngilizce seviyesinde olması elzemdir. Bu şartlar sağlanıyorsa, sponsorluk lisansı bulunan firmalar, İngiltere dışında kalan ülke vatandaşlarından personel istihdam edebilmek için sponsor olabilmektedir. 

İngiltere’de çalışmak isteyen kişi öncelikle hangi tür çalışma vizesine başvuruda bulunması gerektiğini bilmelidir. Sponsorlu çalışma vizesi, yani Tier 2 vize için belirlenen ücretler de tıpkı diğer türlerde de geçerli olduğu gibi kategoriye göre dönem dönem güncellenmektedir. 

Güncel ücret bilgisini yine başvuru yapacağınız zaman vize başvuru merkezinizden öğrenmenizi tavsiye ederiz. Burada belirtmek istediğimiz önemli konu, vize harç ödemelerini vize başvuru merkezinde nakit veya kredi kartı ile ödemeniz mümkün değildir; ödemenizi sadece online olarak yapabilirsiniz. 

İngiltere Sponsorlu Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

İngiltere’de çalışmak için de yaşamak için de öncelikle çalışma vizeniz için lisanslı bir sponsor tarafından istihdam edilmelisiniz. Sizi personeli olarak istihdam edecek olan sponsor, düşünülen iş için uygun olup olmadığınızı ve vize alıp alamayacağınızı kontrol ettirmelidir. 

Tüm şartların sağlanıp uygun bulunmanız halinde sponsor, kişisel bilgilerinizi ibraz ederek sponsorluk sertifikası için başvuruda bulunur.
İngiltere’deki çalışacağınız firma ile yaptığınız iş sözleşmenize eklenecek her iki tarafın da imzası, ne kadar maaş alacağınızın bilgisi ve çalışma tarihlerinizin yanında gerekli evrakları maddeler halinde açıklayalım. 

 • Tire 2 genel vize başvuru formunuzu online olarak doldurunuz ve ardından vize başvuru merkezinizden randevu alınız. 
 • En az 6 ay geçerli olmak üzere pasaportunuz olmalıdır. Ayrıca varsa önceki pasaportlarınız ve son 4 yıl içinde almış olduğunuz vizelerinizin de belgelere eklenmesi istenir. 
 • Sponsorluk sertifikası referans numarası 
 • IELTS sonucu olmak üzere, İngilizce yeterlilik belgesi 
 • Kişiye ve sponsora ait banka hesap hareketleri sunulması beklenir. A sınıfı sponsorunuz masraflarınızı karşılayacaksa hesap dokumanı sunmanız zorunlu değildir. 
 • Sabıka kaydı 

NOT: Vize başvuru sahibi 70 puan toplamalıdır. 

İngilizce Seviye Puanı

Gerekli belgelere ek olarak İngiltere sponsorlu çalışma vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin eğitim düzeyi ve İngilizce seviyesini kanıtlaması gerekir. Puan tabanlı göçmenlik sistemine göre kişi, vize başvurusu için en az 70 puan toplamalıdır. 70 puanı toplama konusunu şu maddelerle hesaplayabiliriz:

 • İngiltere’de istihdamın eksik olduğu alanlarda çalıştırılmak üzere kabul belgesi alınırsa: 30 puan 
 • Yerel iş gücü testi sonrasında kabul belgesi alınırsa: 30 puan 
 • Yıllık 160 bin Pound bir maaş bütçesi ile istihdam edilmek amacıyla işçi alımı taahhüdüyle kabul belgesi alınırsa: 30 puan
 • Uluslararası kabul edilen dil sınavlarından birinden B1 veya üzeri puan almak ya da İngilizce eğitim veren bir eğitim kurumundan lisans veya lisansüstü diploma sahibi olmak üzere, İngilizce yeterlilik belgesi sunulursa: 10 puan 
 • İngiltere’deki sponsor şirket ya da kişinin son 6 aylık banka hesap hareketlerine göre yeterli miktarda parasının olduğunu gösterir evraklar: 10 puan 
 • Yıllık minimum 30 bin Pound gelir elde edilecekse: 20 puan

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp