İngiltere Ticari Vize

İngiltere Ticari Vizesi İçin Merak Edilenler

İngiltere sınırları Covid-19 artışlarından dolayı kapalı mı? İngiltere ticari vize başvurusu yapılabiliyor mu?

İngiltere sınırları, Covid-19 vaka artışları Türkiye’de yaşanıldığından dolayı trafik ışıkları uygulamasına geçildi. Kırmızı, Sarı, Yeşil listelere giren ülkelerin salgın durumlarına göre sınırların açık kapalı olması belirlendi. Türkiye uzun bir süre Kırmızı Listede yer aldı. İngiltere Konsolosluğu sadece eğitim amaçlı, çalışma vizesi, geçici çalışma vizesi, oturum izni başvurularını kabul etti.

İngiltere ticari vize başvurularında, acil gidişler hariç kabul etmiyorlar ve başvuru yapılanları ise acil değil ise ret veriyorlardı. İngiltere, 22 Eylül 2022 tarihi sonrasında Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı, zorunlu otel karantinasını kaldırdı. Aynı zamanda İngiltere ticari vize başvurularını kabul etmeye başladı.

Schengen ticari vizesi olan kişiler İngiltere'ye girebilir mi?

Schengen ticari vizesi olan kişiler İngiltere’ye giriş yapamaz. İngiltere’ye giriş yapabilmek için İngiltere ticari vize almanız gerekir.

İngiltere ticari vize için hangi aşılar kabul ediliyor?

İngiltere ticari vizeniz ile seyahat etmeden en az 14 gün önce aşağıdaki aşılardan birini eksiksiz yaptırmış olmanız gerekir:

 • Oxford/AstraZeneca
 • Pfizer BioNTech
 • modern
 • Janssen

22 Kasım'dan itibaren, Dünya Sağlık Örgütü'nün Acil Kullanım Listesi ( WHO EUL ) aşıları da kabul edilecektir:

 • Sinovac-CoronaVac
 • Sinopharm Pekin
 • kovaksin

İngiltere ticari vize başvurusu ya da İngiltere’ye giriş için Biontech şart mı?

Biontech ya da İngiltere Hükümetinin kabul ettiği aşılardan herhangi birini en az 14 gün öncesi yaptırmış olmanız gerekir. İngiltere ticari vize başvurusunda aşı kartınız diğer evraklarınız ile birlikte başvuru sayfasındaki sisteme yüklenmektedir. İngiltere ticari amaçlı seyahat etmeden en az 72 saat önce İngiltere Konsolosluğu sitesinde ( https://www.gov.uk)  bulunan  “Yolcu Bulma Formu – Passenger Locator Form” doldurması gerekir.

Formun sonunda İngiltere seyahatinizin 2. Günü yaptırmanız zorunlu olan PCR testini yaptırabileceğiniz sağlık merkezlerinin listesi ve ücretlerini görebileceğiniz sayfaya yönlendirmektedir. PCR testi ödemesini yaptıktan sonra size gerekli olan Yolcu Bulma Formu barkodu verilir. Bu sayfanın çıktısını alıp seyahat yapacağınız gün yanınızda olması gerekir.

İngiltere ticari vize başvurusu yapabilmek ya da İngiltere’ye giriş için Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

İngiltere’ye ticari amaçlı gitmek istediğinizde İngiltere Devleti, daha önce Sinovac aşısını kabul etmiyordu. Sinovac ile birlikte Sinopharm Pekin ve Kovaksin aşılarından herhangi birini seyahatinden 14 gün önce 2 doz olan kişilerin 22 Kasım 2022 tarihi sonrası kabul edeceğini İngiltere Konsolosluğu kendi sitesinde açıklama yaptı.

Ülkeye giriş için İkinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

İngiltere ticari amaçlı yaptığınız seyahatinizde, sınırdan sorunsuz geçebilmeniz için İngiltere’nin kabul ettiği aşılardan 2 doz vurulmuş olmalı ve son doz aşınızın üzerinden tam 14 gün geçmiş olması gerekir.

İngiltere ticari vize başvurusu ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

İngiltere ticari vize başvurusu yaparken, evraklarınız ile birlikte aşı kartlarınızı sisteme yüklenmeli ve yolcu bulma formunuzu doldurup, seyahatinizin 2. günü yapılacak olan PCR testi için sağlık merkezi seçip, ödemesini yapmanız gerekir. Ülkeye girerken, yolcu bulma formunu doldurduktan sonra barkodlu belgenin çıktısının alıp gümrük görevlisine göstermeniz gerekir.

Yolcu Bulma Formuna nasıl ulaşabilirim? Doldururken nelere dikkat etmeliyim?

İngiltere havalimanında gümrükten geçerken Yolcu Bulma Formu ve aşı kartlarınızın yanında olması gerekir. Uçuştan 48 saat önce Yolcu Bulma Formunun online doldurulması ve ülkeye vardıktan sonra 2. günü PCR testi yaptırmak için sağlık merkezini seçip ödemeyi yapmanız gerekir.   

Formu doldurmak için gerekenler:

 • Daha sonra tekrar ulaşabileceğiniz e-postanız; doldurmuş olduğunuz formunuza tekrar giriş yapabilmek ve QR kodunuzu alabilmek için buna ihtiyacınız olacak.
 • Telefon numaranız; İngiltere’de sizinle irtibata geçebilecekleri bir numara olmalıdır.
 • Pasaportunuz; İngiltere sınırına vardığınızda kullanacak olduğunuz seyahat belgesi.
 • Uçuş saatleri ve tarihleri dâhil olmak üzere, seyahat bilgileriniz.
 • İngiltere’de konaklama yapacağınız adres bilgisi.
 • Formun sonunda İngiltere’ye vardıktan sonra yaptırmanız gereken COVID-19 testi için sağlık merkezine ödeme yapmak için uluslararası çekim yapılabilecek Kredi Kartı.  

İngiltere ticari vize ile ülkeye giriş için PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

İngiltere’ye ticari amaçlı giriş yapacak yolcular uçuş öncesi PCR testi istenmemektedir. Ülkeye vardıktan sonra seyahatinin 2. gününde PCR testi yaptırması zorunludur.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Türkiye’den seyahat eden yolcular için istenen aşı şartlarını karşıladığı takdirde karantina gerekmemektedir.

Acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

İngiltere Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğunun mail adresi ya da telefon numaralarından belirli bir ücret ödeyerek irtibata geçebilirsiniz.

İngiltere ticari vize başvurusu ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler.

İngiltere ticari vize alan yolcular uçuşlarına 48 saat kala Yolcu Bulma Formunu doldurmalı, PCR testi ücretini ödeyerek test bedelini sağlık merkezine ödemiş olmalıdır.

İngiltere ticari vize başvurusu sonuçlanmadan otel-uçak biletleri alınmalı mı?

İngiltere ticari vize başvurunuzun, olumlu sonuçlandığını öğrenmeden, Uçak bileti ve Otel Konfirmasyonu yapmanıza gerek yoktur. Başvuru sırasında sunulması zorunlu olan belgeler değildir.

İngiltere Ticari Vize Ücreti

İngiltere Büyükelçiliği tarafından vize ücretleri her sene güncellenerek açıklanmaktadır.;2022yılı için belirlenen İngiltere ticari vize ücretleri, sizin vize sürenize ve vize kategorinize göre değişkenlik gösterecektir. İngiltere ticari vize için ön görülen minimum harç bedeli 140 Dolar civarındadır. Bu ücrete randevu bedeli ve hizmet bedellerimiz dahil değildir.

İngiltere vize başvuru sonucunuz tarafınıza bildirildiğinde sonuç olumsuz olması halinde vize ücretleriniz iptal veya iade olmayacaktır.

İngiltere Ticari Vize Başvuru Formu

İngiltere Ticari Vize başvurusunda bulunacak her başvuru sahibi adına online olarak başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bu hizmet için bizler yardımcı olmaktayız. Ofisimizi ziyaret ederek veya bize telefon numaramızdan ulaşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İngiltere ticari harcı ne kadar ve nereye yatırılır?

İngiltere ticari vize işlemlerinizde vize harçlarınızı online olarak tarafımızca sizler adına ödenecektir. Başvuru dosyalarınız tarafımıza ulaştığında siz tüm ödemelerinizi bize gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

İngiltere Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İngiltere ticari vize sonuçlanma süresi başvurunuz yapıldıktan sonra minimum 20 iş günü içinde sonuçlanır. Bu süre konsolosluk yoğunluğuna veya olağanüstü durumlara göre zaman zaman değişiklik gösterebilir.

İngiltere Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere Ticari vizede gerekli belgeler çalışma durumunuza göre farklılık gösterebilir. Şirket sahibi ve çalışanlar olarak iki grupta örneklendirerek kısa bir özet aşağıdaki gibi verilmiştir.

İngiltere Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar - Şirket Sahipleri - Ortakları

 • İngilizce olarak yazılmış vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, ıslak kaşe ve imzalı)
 • Pasaport (seyahatinizin bitimi itibari ile en az 6 ay geçerli olmalı)
 • Ticari davetiye (İngiltere’deki şirketten; Antetli kağıda, davetiye gönderen kişinin pasaport ve kimlik kartı, fotokopileri ile)
 • Güncel şirket evrakları (Orijinal faaliyet belgesi, Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri fotokopileri)
 • SGK/BAĞ-KUR Hizmet Dökümü
 • Vadesiz banka hesap hareketleri (son 3 aylık, şirkete ait, en az 18.000 TL bakiyeli, kaşe ve imzalı ve imza sirküleri )
 • Var ise gelir belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği çıktısı

İngiltere Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar - SSK'lı Çalışan

İngiltere ticari vizesine başvuracak SGK'lı olarak çalışan kişilerin yukarıda belirtilen listeye ek olarak aşağıda belirtilen evrakları da hazırlaması gerekmektedir.

 • SGK işe giriş bildirgesi (e-devletten alınmalıdır)
 • Maaş bordrosu (orjinal, son 3 aylık, imza ve kaşeli)

Davet Eden Şirketten İstenilen Evraklar

 • Davetiye (İngiltere’deki şirketin antetli kâğıdına, davetiyeyi gönderen kişinin bilgilerini, iş seyahatinin amacını içeren, davetiyeyi gönderen kişinin pasaport veya kimlik fotokopisi ile birlikte)
 • Fuar davetiyesi (Fuar bileti, fuar giriş kartı ya da fuar bilgilerini içeren dokümanlar)

İngiltere’yi işle ilgili faaliyetler için ticari olarak ziyaret etmek isterseniz standart ziyaretçi vizesi alabilirsiniz. İşle ilgili faaliyetlere örnekler şunlardır:

 • İngiltere’de bir konferans, toplantı veya eğitime katılmak,
 • İngiltere’de gerçekleşecek spesifik spor etkinliğine katılmak,
 • Bir akademisyen olarak İngiltere’deki bir araştırma yapmak veya araştırma yapan öğrencilere refakat etmek,
 • Bir doktor veya diş hekimi olarak İngiltere’deki bir araştırmaya katılmak,
 • Professional and Linguistic Assessment Board (PLAB) veya Objective Structured Clinical Examination (OSCE) sınavlarına girmek,

İngiltere'ye ticari olarak gitmek isteyenlerin mutlaka bir davetiye mektubuna ihtiyacı vardır:

 • Davetiye sizi İngiltere'ye davet eden İngiltere'de bulunan bir kişi ya da kurum tarafından hazırlanmalıdır.
 • Davetiyede İngiltere'ye ticari olarak gidecek kişinin tüm kişisel bilgileri, şirketteki pozisyonu, vatandaşlık durumu, seyahatiyle ilgili tüm bilgiler (nedeni ve süresi gibi) ve sponsoru yer almalıdır.
 • Davetiye antetli kağıda, imzalı ve kaşeli olarak yazılmış olmalıdır.
 • Davetiye, davetiyede imzası olan kişinin vatandaşlık durumunu gösteren belgelerin fotokopileri ile birlikte sunulmalıdır.
 • Ticari bir organizasyon fuar veya sergi gibi bir etkinliğe katılım olacaksa bu etkinlere ait davetiye, giriş bileti, giriş kartı gibi dokümanlar da ibraz edilmelidir.

Standart ziyaretçi vizesine İngiltere’ye seyahat edeceğiniz tarihten en fazla 3 ay önce başvurabilirsiniz. Vize başvurunuzla ilgili olumlu ya da olumsuz karar 3 hafta içinde tarafınıza bildirilir.

Standart İngiltere ziyaretçi vizesi ile ülkede genellikle 6 ay kalabilirsiniz. Özel tıbbi tedavi için İngiltere’ye gidenler 11 ay, bir araştırma için gidenler ise 12 ay İngiltere’de kalabilirler. İngiltere’yi düzenli olarak ya da daha uzun bir süre ile ziyaret etmeniz gerektiğini kanıtlarsanız 2, 5 veya 10 yıllık vize başvurusunda da bulunabilirsiniz. İngiltere’ye her girişinizde en fazla 6 ay kalabilirsiniz.

İngiltere turistik vize veya ticari vize başvurusu yapmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için İngiltere vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere vize başvurunuzda;

 • Ziyaretinizin sonunda İngiltere'yi terk edeceğinize,
 • Yolculuğunuz süresince kendinize ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere destek olabileceğinize,
 • Dönüşünüz veya ziyaretinizle ilgili diğer masraflar için ödeme yapabileceğinize,
 • Birleşik Krallık'ta yapmak istediğiniz iş veya diğer etkinliklere dair kanıtları sunmak zorundasınız.

Uzun süreli ziyaret vizesi başvurusunda bulunmak istiyorsanız;

 • İngiltere'ye sık sık ve devamlı gitmek zorunda olduğunuzu,
 • Ziyaret vizeniz geçerli iken İngiltere'yi ziyaret gerekçenizin değişmiş olduğunu,
 • Her ziyaretinizin sonunda İngiltere'yi terk edeceğinizi kanıtlamak zorundasınız.

18 yaşından küçükseniz aşağıdaki şartları sağladığınız takdirde yanınızda bir yetişkin olmadan İngiltere’ye seyahat edebilirsiniz:

 • Ebeveyniniz veya vasinizden alınmış İngiltere'ye seyahat edebileceğinize dair yazılı bir izin,
 • Ebeveyniniz veya vasinizin tam irtibat bilgileri,
 • İngiltere'deki konaklamanız sırasında yaşamak için uygun bir yere sahip olduğunuza dair kanıtlar (birlikte kalacağınız kişinin adı ve doğum tarihi, yaşayacağınız yerin adresi, sorumluluğunuzu alacak kişiyle olan ilişkiniz, Birleşik Krallık'ta kalacağınız süre boyunca size göz kulak olabilmeleri için yazılı izin)

18 yaşından küçükseniz ve yanınızda bir yetişkinle seyahat edecekseniz aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir:

 • Birlikte seyahat edeceğiniz kişi ebeveyniniz değilse, başvurunuzda kendisi hakkında özel bilgi vermeniz gerekir.
 • Birlikte seyahat edeceğiniz kişinin adı vizenizde görünecek ve birlikte seyahat etmemeniz halinde İngiltere'ye girişiniz reddedilecektir.
 • Vize başvurunuzda, birlikte seyahat edeceğinize dair en fazla 2 yetişkin ismi belirleyebilirsiniz ve vizeniz yalnızca en az biriyle seyahat ederseniz geçerli olur.
 • Yetişkin de sizinle aynı anda vize başvurusunda bulunabilir ancak her başvuru ayrı ayrı tamamlanmalıdır.

İngiltere vize başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Standart ziyaretçi vizesi, en fazla 6 aya kadar uzatılabilir. Söz gelimi, vizeniz 3 aylıksa 6 aya kadar uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu mevcut vizeniz sona ermeden yapmak zorundasınız.

Yükleniyor...