Rusya vize başvurularınızda durumuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Rusya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi tarafınıza e-posta aracılığıyla gönderecektir.

Rusya Vizesi

 

Rusya vizesi ile ilgili tarafımıza en çok "Rusya vizesi kalktı mı?" ya da "Rusya vize istiyor mu?" şeklinde sorular gelmektedir. Rusya Federasyonu 1 Ocak 2016 itibariyle T.C. vatandaşlarına yönelik adı geçen 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Rusya Federasyonu ile T.C. vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usulleri hakkında anlaşmanın yürürlüğü uyarınca bu tarihten itibaren Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili vatandaşlar Rusya vizesine tabidirler. 

Rusya Vizesi

Rusya vizesi T.C. vatandaşının pasaportunu işlenir ve Rusya vizesinde (Rus ve Latin alfabe harfleri ile) doğum tarihi, cinsiyet, vatandaşlık (tabbiyeti), kişinin hürriyetini tasdik eden ana evrak numarası, vizenin veriliş tarihi, Rusya federasyonunda izin verilen kalma süresi, Rusya Federasyonuna giriş davetiyesi numarası, Rusya vizesinin geçerlilik süresi, Rusya ziyaretinin amacı, kişiyi davet eden kurum veya davet eden tüzel kişiye ait bilgiler ve vize giriş sayısı bulunmaktadır.

Vize Merkezi, Rusya vizesinin düzenlenmesi, evrakların toplanması, işlemlerin basitleştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla hizmet vermektedir. Vize Merkezi Rusya departmanı temsilciliklerimiz Rusya vizesi başvurunuzu en hızlı ve doğru şekilde tamamlamanız için size yardımcı olacaktır. Rusya vize başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yalnızca Rusya Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Rusya Konsolosluğunun vizenizi onaylaması ile hazır olan evrakları Vize Merkezi’nden teslim alabilirsiniz.

Rusya vizeniz ile ilgili sizi ilgilendiren konularda danışmanlık hizmetlerinin sunulması amacı ile otel-uçak rezervasyonlarınız ve Rusya’ya gerçekleştirilecek acil seyahatler için Rusya ekspres vize uygulaması bulunmaktadır.

Rusya Vize Türü İçin Tıklayınız

Rusya Vize İşlemleri

Rusya Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Değerli ziyaretçimiz Rusya vize başvurunuz için seyahat amacınıza, kalış sürenize ve mesleki durumunuza göre değişen evrakları tarafımıza göndermeniz Rusya vize başvurunuzu gerçekleştirmemiz için yeterli olacaktır. İstanbul dışında oturuyorsanız onaylanan Rusya vizelerinizi kargo hizmetimizden faydalanarak zahmetsizce bulunduğunuz yerden teslim alabilirsiniz.

Rusya Turistik vizesi, Rusya Aile Ziyareti Vizesi veya çalışma ve eğitim amaçlı seyahat  dahil olmak üzere ticari ve diğer amaçlarla gelen, geçerli umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu mevzuatı uyarınca verilen vizeler ile Rusya Federasyonu topraklarına girebilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin Rusya seyahatlerinde vize prosedürünü tabidirler.

Rusya Vize Türü

Rusya vize türü Rusya'ya gerçekleştireceğiniz ziyaret amacına göre değişiklik göstermektedir. Rusya'ya turistik amaçlı gidecek olan kişiler Rusya Turistik vizesi, ticari amaçla ziyaret edecek kişiler Rusya Ticari vizesi, çalışma amaçlı gitmek isteyen kişiler Rusya Ticari vizesi, aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek için Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya'da eğitim görmek isteyen kişiler Rusya eğitim vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Tıklayınız

Rusya Konsolosluğu

Rusya Konsolosluğu, Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, diğer ülke vatandaşlarına ve Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının konsolosluk ve vize işlemlerinin yürütüldüğü diplomatik temsilciliktir.
Rusya Vizesi
Rusya vizeniz ile ilgili sizi ilgilendiren konularda danışmanlık hizmetlerinin sunulması amacı ile otel-uçak rezervasyonlarınız ve Rusya’ya gerçekleştirilecek acil seyahatler için Rusya ekspres vize uygulaması bulunmaktadır.

Rusya Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya Vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken Rusya vizesi için gerekli evraklar listesi aşağıdadır:
1. Rusya vize başvuru formu
2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli.
3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
4. Fotoğraf. 2 adet, 35x45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf.
5. Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi, başvurunun gerçekleştirildiği tarihten itibaren ortalama olarak ortalama olarak 4-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre Rusya Konsolosluğun yoğun olduğu tarihlerde ve konsolosluğun başvuru sahibinden ek evrak talep etmesi veya görüşmeye çağırması gibi durumlar söz konusu olduğunda uzayabilmektedir. Rusya ekspres vizesinin ortalama çıkış süresi ise ortalama olarak iki iş günüdür. Rusya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın Rusya vizesi işlemlerine bir ay önceden başlamalarını tavsiye ederiz.
Vize Çıkış Süresi: 4 - 7 iş günü arasında değişmektedir.
Ekspres Vize Çıkış Süresi: 48 saat  

Rusya Oturum İzni İçin Tıklayınız

Rusya Ticari Vize

Çok girişli Rusya vizesi alabilmeniz için Rusya'dan ticari davetiye temin etmeniz gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Vize Merkezi Rusya departmanımızı arayarak seyahat planınıza uygun şekilde ne zaman seyahat edebileceğiniz, davetiyenin ne sürede çıkabileceği ve hazırlamanız gereken evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz.  Çok girişli Rusya vizesi 1 yıllık verilebilmektedir ancak ticari veya ziyaret vizesi olarak alınabilmektedir. Rusya turisitk vizeleri için geçerli değildir. 
Rus Dış İşleri Bakanlığından onaylı elektronik davetiye veya orijinal davetiye ile çok girişli Rusya vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Davetiyenin hazırlık aşaması vizenin çıkış süresini kapsamaz. Her vize başvurusunda olduğu gibi Rusya vizesinde de eksiksiz evraklarla başvuru yapılması koşulu vardır. Rusya vize davetiyesinin çıkış süresi 40-45 günsürmekte olup vizenin çıkış süresi 4-7 iş günüdür. Davetiyesiz çok girişli Rusya vizesi talebi kabul edilmemektedir. 

Çok girişli vize ile T.C. vatandaşları Rusya’da toplamda ve aralıksız 6 ay içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar. Çok girişli vize ile Avrupa Birliği vatandaşları Rusya’da her 180 günde en fazla 90 gün konaklama hakkını elde ederler. Bu kuralı ihlal edenler Rusya’dan ihraç edilir ve daimi olarak Rusya’ya giriş yapamazlar.

Rusya’da 3 aydan fazla kalmayı planlayan yabancı ülke vatandaşların uzun süreli ikamet izni alması gerekmektedir. Bu kişilerin ikamet izni başvurusunda bulunabilmeleri için çalışma vizesi ve öğrenci vizesi başvuru şartlarını karşılamalarını gerekmektedir.

Rusya Vizesi

Rusya Turistik Vize

Kültürel etkinlikte bulunma, turistik gezi, Rusya’da tarihi yerlerin ziyaret edilmesi amacıyla talep edilen vize türü, Rusya turistik vizesidir. Rusya turistik vize, diğer ülke ve diğer ülke vatandaşlarına kısa süreli ziyaret hakkı vermektedir. Turistik vize başvurusunda Rusya’da kalma süresi maksimum 30 gündür. 30 günlük turistik vize aynı zamanda tıbbi konsültasyonlara, sergilere, açık arttırmalara dahil olmak üzere başvuruda bulunanlara da verilmektedir. Bu durumda yabancı turistin kabul edilmesi ile ilgili seyahat amacı satırında “turistik” ibaresi mutlaka girilmeli, seyahat niyeti belirtilmelidir. Turistik tur seyahatlerinde maksimum 30 gün olarak çoğunlukla tur seyahat tarihleri aralığında verilmektedir.

Rusya turistik vize bir girişli ya da iki girişli olarak Rusya’ya giriş hakkı sağlamaktadır.  İki girişli vize; Rusya iki girişli vize ile Rusya’da kaldığınız süre içerisinde Rusya’ya komşu olan ülkeler (BDT, Baltık ülkeleri, Çin, Moğolistan) veya bu ülkelerden dönüşte Rusya topraklarında geçilecekse, iki girişli turistik vize talep edilmektedir. 

Bir girişli ve iki girişli turistik vize için gerekli evrak listesi aşağıdadır:

  • Tur operatörlüğü faaliyeti gösteren Rusya teşkilatının yabancı turistin ziyaretini kabul/onay belgesinin orijinali. Federal tur operatör kayıtları içinde detayların bulunması gereken belgedir.
  • Başvuru sahibinin vize süresinin sonlanmasına müteakip 6 ay boyunca geçerliliği olan ve vizelerin basılması için en az 2 adet boş sayfası olan yurt dışı pasaportu
  • Rusya vizesi başvuru formu. Başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Vize Merkezi Rusya departmanı müşteri temsilcilerimiz vize anketinizi doldurma konusunda size yardımcı olacaklardır.
  • Beyaz fonda 3,5x4,5 cm formatında, önden çekilmiş, net görüntülü, koyu renkli olmayan gözlük camları ve başı kapalı olmayacak şekilde (ulusal veya dini inanç nedenleri hariç) renkli fotoğraf.
  • Avrupa Birliği vatandaşları için Rusya Federasyonu sınırları içerisinde vize süresini karşılayan sağlık sigortası talep edilmektedir. Rusya Konsolosluğu şubesi vizenin düzenlenmesinde ek evrak talep edebilir, konuşma için davet edebilir veya vize düzenleme süresini uzatabilir.
  • İstanbul dışında ikamet ediyorsanız, başvuru evraklarınızı kargo ile göndermeniz yeterli olacaktır. Başvurunuzu sizin adınıza İstanbul’dan tamamlayacağız.

Türkiye İkamet İzinli Yabancı Vatandaşların Rusya Vizesi

Rusya Konsolosluğu yasal mevzuata uygun olarak en az 90 gün kesintisiz süreyle Türkiye Cumhuriyeti’nde kalma iznini belgeleyen evrak olarak öğrenci veya çalışma izin belgesi,  geçici süreli ikamet etme izin belgesini beyan etmesini isteyebilir.
Türkiye'de ikamet izni olan Türkmenistan, Özbekistan gibi Asya ülkelerini vatandaşlarının Rusya turistik vize başvurusunda bulunabilmeleri için Rusya'dan davetiye temin etmeleri gerekmektedir. 

Rusya Vizesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusya Konsolosluğu gerek duyması halinde yukarıda belirtilen evraklara ek evrak talebinde bulunabilir ve başvuru sahibini mülakata çağırabilir.
Vize Merkezi müşteri temsilcimizi arayarak tüm dünya vize işlemleriniz hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz. Durumunuza uygun gerekli evrak listesini ve Rusya vize kategorilerine göre değişiklik gösteren vize ücretleri hakkındaki bilgileri içerir bilgi e-mailini Rusya departmanımız müşteri temsilcimizden talep edebilirsiniz.

 

daha fazla göster

Rusya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
K. Emin İSLAMOĞLU 18/02/19, 15:38
İyi günler, Rusya'ya turistik amaçlı seyahat etmek istiyorum. Fakat ilk gidişim fuar için ayarlamalarımla alakalı , 2.gidişim ise fuara katılım amacıyla olacak. Bu iki gidişimin arası 10 gündür. 30 gün iki girişli Rusya vizesi var mı? Var ise 1 günde çıkartabilir miyiz? Neler gerekli? Rica etsem kad***@gmail.com adresine iletirmisiniz?
Cevabı Görüntüle
T 02/02/19, 18:31
ben türkmenistan vatandaşıyım ben rusyada eğtim almayı düşünüyorum fakat benim pasaportumun 3 sene süresi kaldı vize alabilirmiyim acaba?
Cevabı Görüntüle
M.K 02/02/19, 18:31
Merhaba. Türkiyede doğan çocuğumoza nasıl rusya vatandaşlığı ala biliriz ve çocuğomuzu rusya ya götürmek için çokış pasaportu alabiliriz. Anesi ve babası rusya vatandaşıyız. Teşekür ederiz
Cevabı Görüntüle
E.Ç 31/01/19, 13:02
Merhaba,
sadece oğlum için vize başvurusu yapmak istiyorum,abd pasaportu var.13 yaşında.hangi evrakları hazırlamam gerekir?teşekkür ederim.
Saygılarımla
a. dorman 26/01/19, 13:40
merhaba, insani vize ( Visa Type : Humanitarian) almam gerekiyor , aiesec ile gönüllülük projesiyle krasyonarsk e gideceğim 2 aylığına bunun için genel bilgi ,süreç nasıl işliyor,evraklar ve fiyat bilgisi rica ediyorum .
iyi çalışmalar dilerim..
Telefon