Rusya vize başvurularınızda durumuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Rusya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi tarafınıza e-posta aracılığıyla gönderecektir.

Rusya Vizesi

Rusya vizesi ile ilgili tarafımıza en çok “Rusya’ya nasıl giderim?”, ”2020 Rusya Vize Başvurusu”, "2020 Rusya vizesi kalktı mı?" ya da "Rusya vize istiyor mu?" şeklinde sorular gelmektedir. Sizlerin de aklına takılan bu tarz sorular var ise bu soruların cevaplarını almak için en doğru adrestesiniz.

Öncelikle sizlere Vize Merkezi’ni tanıtalım. Vize Merkezi, Rusya vizesinin düzenlenmesi, evrakların toplanması, işlemlerin basitleştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla hizmet vermektedir. Vize Merkezi, Rusya departmanı temsilcilerimiz başvurunuzu en hızlı ve doğru şekilde tamamlamanız için size yardımcı olacaktır. Başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yalnızca Rusya Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Rusya Konsolosluğu’nun vizenizi onaylaması ile hazır olan evrakları Vize Merkezi’nden teslim alabilirsiniz. Eğer alma durumunuz yoksa sizlere kargo ile sorunsuz şekilde ulaştırma yapılabilmektedir.

 

Rusya Vizesi

Bilindiği gibi Rusya ve Türkiye arasındaki vize serbestliği Rusya Federasyonu tarafından 1 Ocak 2016 tarihinde sona erdirilmişti. O tarihten sonra Rusya'ya vize almak zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendiren bir gelişme yaşandı. 

25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanan yeni kurallara göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında Hizmet(Gri Pasaport) ve Hususi(Yeşil) sahibi olan kişiler Rusya'ya vizesiz olarak seyahat edebilecekler. 1 Eylül 2019'dan itibaren yürürlüğe giren bu uygulamayla bu pasaport sahipleri 30 gün boyunca Rusya'ya vizesiz giriş yapabilecekler.Umuma Mahsus(Bordo Pasaport) sahiplerinin ise vize alma zorunluluğu devam etmektedir.

Rusya Vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişinin pasaportuna işlenir. Kişinin Rusya vizesinde (Rus ve Latin alfabe harfleri ile) doğum tarihi, cinsiyet, vatandaşlık (tabiiyeti), kişinin hürriyetini tasdik eden ana evrak numarası, vizenin veriliş tarihi, Rusya Federasyonu’nda izin verilen kalma süresi, Rusya Federasyonu’na giriş davetiyesi numarası, vizesinin geçerlilik süresi, Rusya ziyaretinin amacı, kişiyi davet eden kurum veya davet eden tüzel kişiye ait bilgiler ve vize giriş sayısı bulunmaktadır.

Rusya Vize Türü İçin Tıklayınız

Rusya Vize İşlemleri

Değerli ziyaretçimiz; Rusya vize işlemleri için yapacağınız başvurunuz için seyahat amacınıza, kalış sürenize ve mesleki durumunuza göre değişen evrakları tarafımıza göndermeniz başvurunuzu gerçekleştirmemiz açısından yeterli olacaktır. İstanbul dışında oturuyorsanız onaylanan vizelerinizi kargo hizmetimizden faydalanarak zahmetsizce bulunduğunuz yerde teslim alabilirsiniz.

Rusya Turistik Vizesi, Rusya Aile Ziyareti Vizesi veya Çalışma ve Eğitim amaçlı seyahat  dahil olmak üzere ticari ve diğer amaçlarla gelen, geçerli umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu mevzuatı uyarınca verilen vizeler ile Rusya Federasyonu topraklarına girebilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin Rusya seyahatlerinde vize prosedürüne tabidirler.

Rusya Vize Türleri

Rusya vize türü Rusya'ya gerçekleştireceğiniz ziyaret amacına göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle bu amacın düzgün bir şekilde karara bağlanması gerekmektedir. Rusya’da verilen başlıca vize türleri ise; Rusya Turist Vizesi, Rusya Ticari Vizesi, Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Rusya Çalışma Vizesi, Rusya Eğitim Vizesi, Rusya Transit Vizesi’dir.

Rusya'ya turistik amaçlı gidecek olan kişiler Rusya Turistik Vizesi, ticari amaçla ziyaret edecek kişiler Rusya Ticari Vizesi, çalışma amaçlı gitmek isteyen kişiler Rusya Ticari Vizesi, aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek için Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Rusya'da eğitim görmek isteyen kişiler Rusya Eğitim Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Vizeler için geçerlilik süresi 15 gün ile 90 gün arasında değişmektedir.

Rusya Transit Vizesi

Rusya Transit vizesi ise tek girişli olması halinde uçak ile seyahat eden yolcular için geçerlilik süresi 3 gün, karayolu veya tren ile seyahat eden yolcular için geçerlilik süresi 10 gündür. Rusya transit vizesine sadece Rusya’daki havalimanında yapmış olacağınız kalış süresi 24 saati geçmediği müddetçe almanıza gerek olmayıp Rusya’daki havalimanında yapacağınız kalış süreniz 24 saati geçecekse seyahatinizden önce Rusya transit vizesini almanız gerekmektedir.

Rusya’ya gitmek isteyen kişilerin Turist Vizesi, Ticari vizesi, özel vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi sık başvurdukları vize türleridir. Web sitemizin bu vize türleri için özel olarak hazırlanan sayfalarını ziyaret ederek ya da Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olmaktadır. Bu vize türleri için Vize Merkezi aracılığıyla başvurarak Rusya vize işlemleriniz daha kolay bir şekilde sorunsuz ve en kısa zamanda gerçekleştirilmektedir.

Mart 2014’te Kırım bölgesi Rusya’ya dahil olmuş olup bu tarihten beri Kırım bölgesi Kırım Cumhuriyeti altında resmen Rusya tarafından yönetilmektedir. Dolayısıyla Kırım Cumhuriyeti’nde Rusya’nın uygulamış olduğu vize politikası geçerli olmaktadır. Bu sebeple Kırım’a gitmek isteyen kişilerin de seyahatlerinde önce Rusya vizesi alması gerekmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Tıklayınız

Rusya Vize Kaç Günde Çıkar?

Rusya Vizesi için en çok sorulan sorulardan bir tanesi de “Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?” sorusudur. Vize başvurunun gerçekleştirildiği tarihten itibaren ortalama olarak ortalama olarak 4 - 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre Rusya Konsolosluğu’nun özel gün ve tatillerle beraber yoğun olduğu tarihlerde ve konsolosluğun başvuru sahibinden ek evrak talep etmesi veya görüşmeye çağırması gibi durumlar söz konusu olduğunda uzayabilmektedir. Rusya ekspres vizesinin ortalama çıkış süresi ise ortalama olarak 2 iş günüdür. Rusya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın işlemlerine bir ay önceden başlamalarını tavsiye ederiz.

Vize Çıkış Süresi: 4 - 7 iş günü arasında değişmektedir.

Ekspres Vize Çıkış Süresi: 48 saat

Çok girişli vize ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’da toplamda ve aralıksız 6 ay içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar. Çok girişli vize ile Avrupa Birliği vatandaşları Rusya’da her 180 günde en fazla 90 gün konaklama hakkını elde ederler. Bu kuralı ihlal edenler Rusya’dan ihraç edilir ve daimi olarak Rusya’ya giriş yapamazlar. Bu kurala uymak konaklama hakkını kazanan kişiler için çok önemlidir.

Rusya’da 3 aydan fazla kalmayı planlayan yabancı ülke vatandaşlarında uzun süreli ikamet izni alması gerekmektedir. Bu kişilerin ikamet izni başvurusunda bulunabilmeleri için çalışma vizesi ve öğrenci vizesi başvuru şartlarını karşılamalarını gerekmektedir.

Rusya Oturum İzni İçin Tıklayınız

Yabancılar İçin Rusya Vizesi

Türkiye’de yaşayan yabancılar için Rusya vizesinin işlemleri için farklı belgeler istenilmektedir. Rusya Konsolosluğu yasal mevzuata uygun olarak en az 90 gün kesintisiz süreyle Türkiye Cumhuriyeti’nde kalma iznini belgeleyen evrak olarak öğrenci veya çalışma izin belgesi ile geçici süreli ikamet etme izin belgesini beyan etmesini isteyebilir.

Türkiye'de ikamet izni olan İran, Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan gibi Asya Ülkeleri’nin vatandaşlarının da Rusya turistik vize başvurusunda bulunabilmeleri için Rusya'dan davetiye temin etmeleri gerekmektedir. 

Rusya Vizesi

Rusya Vizesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusya vizesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da mevcuttur. Vize işlemleri gerçekleştirilmeden önce size verilen vize başvuru formunda bilgilerinizin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu başvuru formunda verdiğiniz bu bilgilerin doğruluğuna karşı çok hassas olup başvuru formuna yazmış olduğunuz hatalı bilgi vize başvurunuz işlem süresini uzatabilmekte veya başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu gerek duyması halinde yukarıda belirtilen evraklara ek evrak talebinde bulunabilir ve başvuru sahibini mülakata çağırabilir.

Vize Merkezi Yanınızda

Siz sevgili müşterilerimiz Vize Merkezi’nin yanınızda olduğunu unutmadan müşteri temsilcimizi arayarak gitmek isteğiniz ülkenin vize işlemleri hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz. Vize Merkezi olarak başvuru formunuzu doğru olarak doldurmanıza yardımcı olmaktayız. Vize başvuru formu hakkında daha fazla bilgi için Vize Merkezi temsilcilerimiz size destek olacaklardır.

Durumunuza uygun gerekli evrak listesini ve vize kategorilerine göre değişiklik gösteren vize ücretleri hakkındaki bilgileri içerir bilgi e-mailini Rusya departmanımızdaki müşteri temsilcimizden talep edebilirsiniz.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun başvurunuzu sizin adınıza vize merkezi olarak biz yapalım. Sitemizde bulunan irtabat numaralarıdan size en yakın şubemizi arayarak bize ulaşıp müşteri temsilcilerimizle hemen gerekli işlemlere başlayabilirsiniz.

Rusya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

7 Yorum Rusya vizesi kaç günde çıkar?
T. G 21/08/17, 10:48

Merhaba, 1 Eylül'de Rusya'ya bilet aldım, bordrolu çalışanım. yarın vize için başvuru yapacağım. Gerekli belgeler nelerdir? Rusya vizesi kaç günde çıkar?
Cevabı Görüntüle
3 Yorum ABD vatandaşına Rusya vizesi
E.Ç 31/01/19, 13:02

Merhaba,
sadece oğlum için vize başvurusu yapmak istiyorum,abd pasaportu var.13 yaşında.hangi evrakları hazırlamam gerekir?teşekkür ederim.
Saygılarımla
Cevabı Görüntüle
7 Yorum Yeşil pasaporta Rusya vizesi var mı?
M.A.U. 05/05/18, 21:02

Merhabalar, Ağustos ayı içinde Rusya’da arkadaşımı ziyaret etmeyi düşünüyorum. Yeşil pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyacı olup olmadığı hakkında gerekli bilgiye ulaşamadım, Eğer ihtiyacım varsa gerekli belgelerin olduğu sayfayı yönlendirebilir misiniz? Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
8 Yorum Türkmenistan Vatandaşı Rusya Vizesi
A.G 23/12/17, 12:34

Merhaba. Ben Turkmenistan vatandaşıyım ve Turkiyede universite okuyorum. Rusiya'ya turistik olarak gezmeye gitmek istiyorum. vize işlemlerini internet üzerinden halledebilirmiyim? konsolosluga gelmem gerekeçekmi?
Cevabı Görüntüle
4 Yorum Bebekler için Rusya Vizesi
A.A 12/03/17, 22:31

Merhabalar;
Benim eşim RUSYA vatandaşı , Mayıs ayında ikinci çocuğumuz olacak fakat Temmuz ayında RUSYA'ya gitmemiz gerekli. 2 - 3 aylık bebek için pasaport gerekli mi ? Yada nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi Çalışmalar Dilerim.
Cevabı Görüntüle
Telefon
x