Rusya Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Değerli ziyaretçimiz Rusya vize başvurunuz için seyahat amacınıza, kalış sürenize ve mesleki durumunuza göre değişen evrakları tarafımıza göndermeniz Rusya vize başvurunuzu gerçekleştirmemiz için yeterli olacaktır. İstanbul dışında oturuyorsanız onaylanan Rusya vizelerinizi kargo hizmetimizden faydalanarak zahmetsizce bulunduğunuz yerden teslim alabilirsiniz.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya Vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken evrakların listesi aşağıdadır:

1-  Rusya vize başvuru formu

2- Pasaport (En az 6 ay geçerli)

3- Nüfus Cüzdan Fotokopisi

4- 2 adet fotoğraf (35x45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf)

5- Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni

Rusya Vize İstiyor Mu?

Rusya Federasyonu 1 Ocak 2016 itibariyle T.C. vatandaşlarına yönelik adı geçen 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Rusya Federasyonu ile T.C. vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usulleri hakkında anlaşmanın yürürlüğü uyarınca bu tarihten itibaren Umuma Mahsus,  Hizmet ve Hususi Pasaport hamili vatandaşlar Rusya vizesine tabidirler. 

Rusya Vizesi

Rusya Turistik vizesi, Rusya Aile Ziyareti Vizesi veya çalışma ve eğitim amaçlı seyahat  dahil olmak üzere ticari ve diğer amaçlarla gelen, geçerli umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu mevzuatı uyarınca verilen vizeler ile Rusya Federasyonu topraklarına girebilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin Rusya seyahatlerinde vize prosedürünü tabidirler.

Rusya vizesi T.C. vatandaşının pasaportunu işlenir ve Rusya vizesinde (Rus ve Latin alfabe harfleri ile) doğum tarihi, cinsiyet, vatandaşlık (tabbiyeti), kişinin hürriyetini tasdik eden ana evrak numarası, vizenin veriliş tarihi, Rusya federasyonunda izin verilen kalma süresi, Rusya Federasyonuna giriş davetiyesi numarası, Rusya vizesinin geçerlilik süresi, Rusya ziyaretinin amacı, kişiyi davet eden kurum veya davet eden tüzel kişiye ait bilgiler ve vize giriş sayısı bulunmaktadır.

Vize Merkezi, Rusya vizesinin düzenlenmesi, evrakların toplanması, işlemlerin basitleştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla hizmet vermektedir.  Vize Merkezi Rusya departmanı temsilciliklerimiz Rusya vizesi başvurunuzu en hızlı ve doğru şekilde tamamlamanız için size yardımcı olacaktır.

Rusya vize başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yalnızca Rusya Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.

Rusya Konsolosluğunun vizenizi onaylaması ile hazır olan evrakları Vize Merkezi’nden teslim alabilirsiniz.

Rusya Konsolosluğu

Rusya Konsolosluğu, Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, diğer ülke vatandaşlarına ve Türkiye’de yaşayan Rusların konsolosluk ve vize işlemlerinin yürütüldüğü diplomatik temsilciliktir.

Rusya Vizesi

Rusya vizeniz ile ilgili sizi ilgilendiren konularda danışmanlık hizmetlerinin sunulması amacı ile otel-uçak rezervasyonlarınız ve Rusya’ya gerçekleştirilecek acil seyahatler için Rusya ekspres vize uygulaması bulunmaktadır.

Rusya Vizesi Çıkış Süresi

Rusya vizesi, başvurunun gerçekleştirildiği tarihten itibaren ortalama olarak ortalama olarak 4-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre Rusya Konsolosluğun yoğun olduğu tarihlerde ve konsolosluğun başvuru sahibinden ek evrak talep etmesi veya görüşmeye çağırması gibi durumlar söz konusu olduğunda uzayabilmektedir. Rusya ekspres vizesinin ortalama çıkış süresi ise ortalama olarak iki iş günüdür. Rusya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın Rusya vizesi işlemlerine bir ay önceden başlamalarını tavsiye ederiz.

Vize Çıkış Süresi: 4 - 7 iş günü arasında değişmektedir.

Ekspres Vize Çıkış Süresi: 48 saat  

Rusya Vize Türleri

Rusya vizesi ve kısa süreli diğer Rusya vizesi kategorileri başvuru sahibinin ülkeye gerçekleştireceği seyahat sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Bir Girişli Rusya vizesi: Rusya’yı ziyaret etmek isteyen vatandaşlara,  Rusya’ya sadece 1 sefer giriş ve 1 sefer çıkış hakkı sağlayan vize türüdür.

İki Girişli Rusya Vizesi: Rusya’yı ziyaret etmek isteyen vatandaşlara,  Rusya Federasyonuna sadece 2 sefer giriş ve 2 sefer çıkış hakkı sağlar.

Çok Girişli Rusya Vizesi: Rusya’yı ziyaret etmek isteyen vatandaşlara en az iki ve daha fazla Rusya Federasyonunu ziyaret etmek hakkı veriyor. 

Çok girişli vize ile T.C. vatandaşları Rusya’da toplamda ve aralıksız 6 ay içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar. Çok girişli vize ile Avrupa Birliği vatandaşları Rusya’da her 180 günde en fazla 90 gün konaklama hakkını elde ederler. Bu kuralı ihlal edenler Rusya’dan ihraç edilir ve daimi olarak Rusya’ya giriş yapamazlar.

Rusya’da 3 aydan fazla kalmayı planlayan yabancı ülke vatandaşların uzun süreli ikamet izni alması gerekmektedir. Bu kişilerin ikamet izni başvurusunda bulunabilmeleri için çalışma vizesi ve öğrenci vizesi başvuru şartlarını karşılamalarını gerekmektedir.

Rusya Turist Vizesi

Kültürel etkinlikte bulunma, turistik gezi, Rusya’da tarihi yerlerin ziyaret edilmesi amacıyla talep edilen vize türü, Rusya turist vizesidir. Rusya turist vizesi diğer ülke ve diğer ülke vatandaşlarına kısa süreli ziyaret hakkı vermektedir. Turistik vize başvurusunda Rusya’da kalma süresi maksimum 30 gündür. 30 günlük turistik vize aynı zamanda tıbbi konsültasyonlara, sergilere, açık arttırmalara dahil olmak üzere başvuruda bulunanlara da verilmektedir. Bu durumda yabancı turistin kabul edilmesi ile ilgili seyahat amacı satırında “turistik” ibaresi mutlaka girilmeli, seyahat niyeti belirtilmelidir. Turistik tur seyahatlerinde maksimum 30 gün olarak çoğunlukla tur seyahat tarihleri aralığında verilmektedir.

Turistik vize bir girişli ya da iki girişli olarak Rusya’ya giriş hakkı sağlamaktadır.  

İki girişli vize; Rusya iki girişli vize ile Rusya’da kaldığınız süre içerisinde Rusya’ya komşu olan ülkeler (BDT, Baltık ülkeleri, Çin, Moğolistan) veya bu ülkelerden dönüşte Rusya topraklarında geçilecekse, iki girişli turistik vize talep edilmektedir.  Bir girişli ve iki girişli turistik vize için gerekli evrak listesi aşağıdadır:

Tur operatörlüğü faaliyeti gösteren Rusya teşkilatının yabancı turistin ziyaretini kabul/onay belgesinin orijinali. Federal tur operatör kayıtları içinde detayların bulunması gereken belgedir.

Başvuru sahibinin vize süresinin sonlanmasına müteakip 6 ay boyunca geçerliliği olan ve vizelerin basılması için en az 2 adet boş sayfası olan yurt dışı pasaportu

Rusya vizesi başvuru formu. Başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Vize Merkezi Rusya departmanı müşteri temsilcilerimiz vize anketinizi doldurma konusunda size yardımcı olacaklardır.

Beyaz fonda 3,5x4,5 cm formatında, önden çekilmiş, net görüntülü, koyu renkli olmayan gözlük camları ve başı kapalı olmayacak şekilde (ulusal veya dini inanç nedenleri hariç) renkli fotoğraf.

Avrupa Birliği vatandaşları için Rusya Federasyonu sınırları içerisinde vize süresini karşılayan sağlık sigortası talep edilmektedir. Rusya Konsolosluğu şubesi vizenin düzenlenmesinde ek evrak talep edebilir, konuşma için davet edebilir veya vize düzenleme süresini uzatabilir.

İstanbul dışında ikamet ediyorsanız, başvuru evraklarınızı kargo ile göndermeniz yeterli olacaktır. Başvurunuzu sizin adınıza İstanbul’dan tamamlayacağız.

Türkiye İkamet İzinli Yabancı Vatandaşların Rusya Vizesi

Rusya Konsolosluğu yasal mevzuata uygun olarak en az 90 gün kesintisiz süreyle Türkiye Cumhuriyeti’nde kalma iznini belgeleyen evrak olarak öğrenci veya çalışma izin belgesi,  geçici süreli ikamet etme izin belgesini beyan etmesini isteyebilir. 

Rusya Vizesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusya Konsolosluğu gerek duyması halinde yukarıda belirtilen evraklara ek evrak talebinde bulunabilir ve başvuru sahibini mülakata çağırabilir.

Vize Merkezi müşteri temsilcimizi arayarak tüm dünya vize işlemleriniz hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz. Durumunuza uygun gerekli evrak listesini ve Rusya vize kategorilerine göre değişiklik gösteren vize ücretleri hakkındaki bilgileri içerir bilgi e-mailini Rusya departmanımız müşteri temsilcimizden talep edebilirsiniz.

 

daha fazla göster

İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 72
avrupa2@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 72
ayko@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 72
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2384
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5327
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com

Rusya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
A. ALDEMiR 12/03/17, 22:31
Merhabalar;
Benim eşim RUSYA vatandaşı , Mayıs ayında ikinci çocuğumuz olacak fakat Temmuz ayında RUSYA'ya gitmemiz gerekli. 2 - 3 aylık bebek için pasaport gerekli mi ? Yada nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi Çalışmalar Dilerim.
Cevabı Görüntüle
Birolyılmaz 28/02/17, 09:34
Rusya ya Deri Fuarına gidecem 14-17 mart ta vize yi Moskova havavalanından alabilirmiyim ?
Cevabı Görüntüle
F. kostak 15/10/16, 22:28
Rusya St. Petersburg'a gitmek istiyorum. Turist olarak kalacağım. Rusya'da kaç gün kalabilirim?
Cevabı Görüntüle
C. S. 28/09/16, 16:25
Merhabalar Vize Merkezi, Adapazarı'ndan yazıyorum, Rusya vize işlemleri için İstanbul'daki Vize Merkezi'nize mi gelmem gerekiyor? Rusya Ufa'ya gitmem gerekiyor bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Yol gösterebilir misiniz?
Saygılar.
Cevabı Görüntüle
H. Çağ 17/09/16, 11:26
4 kişi Turistik amaçlı olarak 3-4 günlüğüne Moskova'ya gideceğiz. Moskova'da bir tanıdığımızın evinde kalacağız. 2 kişi Umuma Mahsus Pasaport, 2 kişi de Hususi Pasaport sahibi. Vize başvurularını şahsi olarak mı yapmamız gerekiyor yoksa tüm evrakları birimizin elden teslim etmesi de mümkün müdür? Dördümüz de Zonguldak'ta ikamet ediyoruz. Vize başvurusunu hangi ildeki hangi kuruma yapabiliriz? Seyahatimiz muhtemelen 2016 Aralık ayının ilk haftası olacak. Rusya vize başvurusunu hangi tarihte yapmamız daha uygun olacaktır? Pasaportun dışında hangi evraklar talep ediliyor? Mümkünse cevapları e-mail olarak gönderebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.