Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya çalışma vizesi için gerekli olan evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Rusya çalışma vizesi için gerekli olan güncel evrak listesini e-mail yoluyla tarafınıza gönderilmesini isteyebilirsiniz. Çalışma vizesi için gerekli olan belgeleri hazırlayıp kargo ile tarafımıza gönderdiğiniz takdirde vize başvuru işlemlerinizi sizin adına yapabilmekteyiz. Rusya çalışma vizesi başvurusunda, vize başvuru sahibinin Rusya Konsolosluğu’nda şahsen bulunmasına gerek yoktur. Vize Merkezi olarak sizin için vize başvurunuzu takip edebilmekteyiz.

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 yılından itibaren uygulanan vize zorunluluğu kısmi olarak değiştirildi. Rusya Federasyonu 1 Eylül 2019 tarihinden sonra Rusya, Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşarına vizesiz seyahat imkanı tanımaya başlamıştır.Umuma Mahsus (Bordo Pasaport) sahipleri ise vize uygulamasına devam etmektedir.Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportsahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak koşuluyla Rusya’ya yapacakları seyahatte vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Rusya çalışma vizesi pasaporta işlenen bir vize tipidir.

Rusya çalışma vizesi için pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresi ve 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Rusya çalışma vizesi için başvuru formundaki bilgilerin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu çalışma vizesi başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olması konusunda çok hassas olup Rusya vize başvuru formu içindeyazılmış olan yanlış bilgiler Rusya çalışma vizesi başvuru sürecini uzatabilmekte ya da başvurunun ret ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Vize Merkezi olarak Rusya çalışma vizesi başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmanızda yardımcı olmaktayız.

Rusya Konsolosluğu, tüm Rusya vize tipleri için davetiye alınmasını zorunlu tutmaktadır. Rusya Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip yalnızca Rusya’daki yetki verilen makamlar tarafından hazırlanmış ve onaylanmış davetiyeleri olan şahısların vize başvurularını kabul etmektedir. Davetiye, başvurulan vizenin türüne göre değişkenlik gösterip Rusya’da bulunan yetkili makamlar davetiyenin içeriğine önem vermektedirler. Çalışma vizesi için davetiye için şahsen başvuru yapmanız durumunda bir buçuk ay gibi sürede davetiyeyi temin edebilirsiniz. Vize Merkezi olarak davetiyeyi daha kısa bir sürede temin edebilmekteyiz. Davetiyeyi kısa zamanda temin edip Rusya Konsolosluğu’na verebilmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya’da faaliyet gösterenşirketler belirli sayıda Türk vatandaşını iş dolayısıyla istihdam etmektedirler. T.C. vatandaşlarının Rusya’da çalışabilmeleri için çalışma vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize başvuru işlemi Rusya’da çalışacakları şirket ile birlikte yürütmeleri gereklidir.

Rusya çalışma vizesi; 3 aylık 1 girişli, 3 aylık 2 girişli ve 1 yıllık çok girişli olarak alınabilmektedir.

Rusya çalışma vizesi her ne kadar ticari bir faaliyet gibi görünse de ticari vize kapsamına girmemektedir. Ticari vizeyi içeren amaçlar fuar, konferans, iş görüşmeleri, etkinlik, uluslararası şirket görüşmeleri ya da faaliyet alanı birbirlerine yakın şirketlerin çalışan ve yöneticilerinin yurtdışındaki ticari görüşmeleriyle ilgili etkinlikleri kapsamaktadır.

Türk vatandaşları, Rusya Federasyonu’ndan çalışma vizesi almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye almalıdırlar. Çalışma vizesinin uzatılması yine Rusya Göçmen Bürosu’nun inisiyatifindedir. Çalışma vizesinin süresi yapılan işe ya da anlaşmaya bağlı olarak Rusya Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Rusya çalışma vizesi standart tek girişli, çift girişli veya çok girişli olarak alınabilmektedir. Özel bir durum olması halinde ya da başvuru sonrasında Rusya Konsolosluğu’nun gerekli görmesi durumunda ek belge isteyebilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Başvuru Formu

Başkonsolosluğa çalışma vizesi sebebiyle müracaatta bulunacak vatandaşların Rusya Federasyonu Dış İşleri Bakanlığının konsolosluk bölümü sayfasından elektronik başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Form doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanmalıdır. Başvuru formunda seyahat detaylarına yer verilmektedir. Davet eden firmanın bilgileri detaylı bir şekilde Rusça yazılmalıdır. Başvuru sahibinin kişisel ve şirket bilgileri ayrıca yazılması gereken diğer önemli bilgilerdir. Belirtilen bilgiler doğru ve yasal olmalıdır. Rusya’da çalışma amacıyla alınacak davetiyede yer alan detaylar ile formda ki bilgilerin tutarlı olması gerekmektedir. Yanlış bilgiler, vizenin iptaline ve reddedilmesine sebep olabilmektedir.

Rusya çalışma vizesi için başvuru formunun son adımında hangi Rusya Başvuru Merkezi üzerinden işlem yapılacağı seçilmektedir. Türkiye’de İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bulunan temsilcilikler üzerinden başvuru kabul edilmektedir. Çalışma davetiyesi çıkartan firmanın işlem sırasında Türkiye’de hangi Rusya Başvuru Merkezi üzerinden işlem yapılacaksa onu belirtmesi önemlidir. Formun, profesyonel yardım alarak doldurulması daha doğrudur. Vize Merkezi uzmanlarından Rusya vize başvuru formudoldurulması için hizmet alabilirsiniz.

202 3Rusya Çalışma VizesiÜcreti

Rusya çalışma vizesi ücreti zamanla değişkenlik gösterebilmektedir. Rusya çalışma vizesi için Vize Merkezi’ne yapılan başvurularda Rus Konsolosluğu’na ödenmesi gereken vize başvuru ücretinin yanı sıra servis ücreti ve hizmet bedeli istenmektedir. Konsolosluk, Rusya çalışma vizesi ücretini başvurunun işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için talep etmektedir.

Rusya Konsolosluğu harç bedelleri başvuru sahibinin dosyasının konsolosluğa gönderilmesinden önce ödenmekte ve vizenin reddedilmesi halinde iade edilmemektedir. Rusya çalışma vizesi için evraklarınız tarafımıza ulaşmadan önce bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Vize başvuru belgelerinizi içeren dosya tarafımıza ulaştıktan ve işleme konulduktan sonra Rusya çalışma vizesi ücretini ödeyebilirsiniz. Rusya turistik vize ücreti koşullara göre güncellenebildiğinden bu konuda güncel bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Rusya’da kalacağınız süre ve talep ettiğiniz giriş sayısı vize ücretine etki etmektedir.

Güncel fiyatlar:

 • 3 aylık 1 girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti 200$
 • 3 aylık 1 girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti Ekspres: 330$
 • 3 aylık 2 girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 280$
 • 3 aylık 2 girişli Vize Başvuru İşlemi Ücreti Ekspres: 400$
 • 1 Yıllık Multi Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 420$
 • 1 Yıllık Multi Vize Başvuru İşlemi Ücreti Ekspres: 680$

*Bu fiyatlara Konsolosluk harcı, vize ücreti ve hizmet bedeli dahildir.

Rusya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya çalışma vizesi için aşağıda bulunan evrakların hazırlanması gereklidir. Konsolosluk evrak listesinde güncelleme yapabilmektedir. Güncel evrak listesi için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız. Rusya Konsolosluğu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasını talep etmektedir. Eksik, hatalı ve yanlış evraklarla yapılan vize başvuruları konsolosluk tarafından reddedilmektedir. Rusya çalışma vizesi için evrakların doğru hazırlanması önem arz etmektedir. Vize Merkezi vize başvurunuzda evraklarınızın tam ve doğru bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

 • Vize başvuru formu Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 • Pasaport En az 6 geçerliliği ve 2 sayfası boş olan pasaport. (Noter tasdikli ve Rusça çevirisi olmalıdır)
 • Davetiye Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
 • Fotoğraf 2 adet arka fonu beyaz 3,5x4,5cm ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafın güncel ve yeni olması gereklidir.
 • Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.
 • Oturum kartı Yabancı uyruklu vatandaşlar için TC ikamet izni (orijnali olmalı).

Rusya çalışma vizesi çok girişli alınması gerekli olan bir vize tipidir. Çalışma vizesi 90 gün ile 3 yıl zaman aralığında değişebilmektedir. Davetiye başvurusu ise çalışma izni başvurusunun ardından yapılmaktadır. Davetiyenin çıkış süresi 45 gündür. Fakat davetiyenin süresi 3 aylık bir zamanı kapsamaktadır ve bu davetiyle tek giriş hakkı verilmektedir. Çalışma vizesi ile Rusya’da ikamet ediliyorsa şirketin davetiyesine gerek bulunmamaktadır.

Rusya çalışma izni başvurusunun ardından çıkan çalışma kartının alınması 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Tek girişli davetiye ile Rus Konsolosluğu’na başvuru sonucu alınır. Fakat bu süreç Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra uzayabilme ihtimali vardır.

Rus Konsolosluğu’nun randevularının yoğun olması veya ek evrak talebi gibi durumlar söz konusu olduğunda vizenin çıkış süresi uzamaktadır. Bu nedenle Rusya çalışma vizesini planladığınız seyahatin gidiş tarihinden en az 2 hafta öncesinden başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir.

Vize başvuru işlem süresi Rus Konsolosluğu’nun talebine göre değişkenlik gösterebilir. Acil durumlar için vize başvuru işlemleri hızlandırabilmektedir. Bu gibi acil durumlar için süre 3 iş günü veya daha kısa bir zaman olabilmektedir.

Rusya ile ilgili sizden gelen sorular

6 sorudan en popüler 6 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Rusya'ya Gidip İş Bulduğumda Kalabilir Miyim?
  L.F., 01 Nis 2022, 13:12

  Merhaba, Rusya’ya gidip iş bulduğumda kalabilir miyim? Turistik vize ile gittiğimde çalışma işlemlerini Rusya’dan tamamlamam mümkün müdür? Bilgilendirmenizi bekliyorum, iyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya 5 yıllık vize
  C.Koç, 01 Nis 2021, 16:02

  İyi günler Vize Merkezi, Rusya 5 yıllık vize başvurusunda bulunabilmek mümkün mü acaba? Bir sürede orada çalışarak ikamet etme planım var bu durumda en doğru başvuru nasıl yapılır? Siz bu konularda yardımcı oluyor musunuz? Şimdiden teşekkür ederim ve iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Gemici Vizesi
  A.Z., 30 Mar 2021, 16:34

  Merhaba, Rusya Gemici Vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Başvuru nasıl yapılır ve ücret olarak ne talep edilir? Siz bu konuda yardımcı oluyor musunuz yoksa tüm süreç ile kendi başımıza mı ilgilenmemiz gerekiyor? Cevap için şimdiden teşekkürler. İyi günler ve iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya yatırımcı vizesi
  S.Ekin, 30 Mar 2021, 16:05

  İyi günler Vize Merkezi, Rusya yatırımcı vizesi başvurusunda bulunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi almak istiyorum. Gerekli evrak, ücret, başvuru şartları gibi konularda bilgi verebilir misiniz lütfen? Teşekkür ederim şimdiden.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Çalışma Vizesi
  Z.Baykal, 19 Oca 2021, 17:41

  İyi günler dilerim, Rusya çalışma vizesi hakkında bilgi almak istiyorum. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve bordo pasaport sahibiyim. Vize başvurusu nasıl yapılıyor, ne kadar süreli veriliyor, hangi evraklar isteniyor ve ücretleri nedir öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya çalışma izni nasıl alınır?
  O.U, 03 Tem 2018, 23:34

  Merhaba, ben Rusya’da Vladimir bölgesinde bir tekstil firmasında çalışıyorum ama şu an 3 aylık özel vizeyle kalıyorum. 1 yıllık veya 3 yıllık çalışma vizesi almak istiyorum siz bu firma üzerinden çalışma izinlerini alabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Rusya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp