Rusya Vize Reddi

Rusya Vize Reddi

Rusya vize reddi, yapılan vize başvurularının olumsuz sonuçlanmasıanlamına gelir. Bu konuya detaylı olarak girmeden Rusya vizesi için kısa bir bilgilendirme yapalım. Rusya ile Türkiye arasında karşılıklı olarak imzalanan ve 30 günlük süreyi aşmamak şartıyla, iki ülke arasında vizesiz olarak serbest seyahat etme imkanı tanıyan anlaşma, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafından askıya alınmıştı O tarihren sonra Yalnızca Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek koşuluyla Rusya vizesinden muaf tutulmuştu. 25 Temmuz 2019 günü açıklanan yeni kurala göre Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da90 günü geçmemek koşuluyla Rusya'ya girmek için vize almak zorunda değil. Bu yeni uygulama 1 Eylül 2019 tarihinden sonra yürürlüğe girmiştir.Umuma Mahsus (Bordo) pasaportu hamili kişileri isevize prosedürüne tabi tutulmaktadır.

Rusya’ya yapılacak seyahatler için seyahat amacına göre farklı vize türü bulunmaktadır. Türk vatandaşları Rusya’ya yapacakları seyahatten önce seyahat amacına uygun olan Rusya vizesi için başvuru şartlarını yerine getirmelidir ve Rusya vizesi için gerekli evrakları hazırlamalıdırlar.

Rusya Vize Reddi Nedenleri

 1. Rusya vize başvuru işlemlerinde vize onayına ya da reddine Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği karar vermektedir. Rusya vizesinin, Rusya Konsolosluğunun belirlediği kriterler kapsamında kullanılmaması durumunda cezai yaptırımlar olmakla birlikte sonradan yapılacak Rusya vize başvuruları ret ile sonuçlanmaktadır.
 2. Rusya vize başvurularında Rusya’ya seyahat amacı önemli rol oynamaktadır. Seyahat amacının doğru bir şekilde belirlenmesi gereklidir. Seyahat amacına uygun olmayan başvurularda verilen belge ve bilgilerdeki tutarsızlık durumu vize başvurusunun ret ile sonuçlanmasına neden olur.
 3. Örneğin Rusya turistik vizesi ile ülkeye giriş yaparak ticari faaliyete bulunduğu tespit edilen kişiler hukuki ve cezai işlemlere tabi tutulabilmektedirler.
 4. Rusya vize başvuru formu Rus Konsolosluğunun vize başvuru sahibi hakkında ayrıntılı olarak bilgi alabilmesi için oluşturulmuş bir formdur. Bu formda beyan edilen kişisel bilgiler pasaport ve kimlikteki bilgilerle çelişkili olmamalıdır. Başvuru formunda yanlış, hatalı bilgilerin ibraz edilmesi Rusya vizesi başvurusunun ret ile sonuçlanmasına sebep olur.
 5. Rusya vizesi başvuru formunda belirtilen yanlış bilgiler vize reddine, verilmiş vizenin iptaline yol açacağı için formun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 6. Rusya vize başvurusunun eksik, hatalı evraklarla yapılması veya sahte davetiye numarası beyanı gibi vizedeki etik kuralların ihlal edilmesi vize başvurusunun ret ile sonuçlanmasına neden olur. Bu durumda evrakların doğru şekilde düzenlenip takibinin yapılması vize sonucunu doğrudan etkileyen unsurlardır.
 7. Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Rusya turistik vize başvurularında gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu ile başvuru işleminin yapılmasını istemektedir. Otel, uçak ve Voucher rezervasyonun iptal olması durumunda vize başvurusu ret ile sonuçlanabilir.
 8. Rusya Konsolosluğu’na ödenecek vize Rusya vize ücreti, Rusya vize başvurusu esnasında istenen gerekli evrakların konsolosluğa verilmesinden önce ödenmektedir ve vizenin ret ile sonuçlanması durumunda iade edilmemektedir. Rusya vizesinin verilmesi ya da reddedilmesi Rusya Konsolosluğu’nun ve Rusya Büyükelçiliği’nin inisiyatifinde bulunmaktadır. Vize Merkezi bu kararı hiçbir şekilde etkileyemez.
 9. Rusya vize başvurunda ret alınması durumunda itiraz Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği’ne yapabilir. Ancak Rusya vize onayı Rusya Dışişleri, Rusya Federal Vatandaşlık Servisi, Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.
 10. Vize reddi durumunda tekrar Rusya vize başvurusu yapılabilmektedir. Yeniden Rusya vizesi başvurusu yapılması için herhangi bir bekleme süresi yoktur. Vize başvuru sahibi hemen tekrar yeni başvuru yapabilir.
 11. Rusya vize başvuru sahibi vize başvurusunun reddedilmesi halinde karara itiraz edebilir. Rusya vize reddi itiraz mektubunda belirtilen şartlara göre yapılmalıdır. İtiraz dilekçesi orijinal imzalı ve redde neden durumların düzeltildiğini ispat eden belgelerle kararın yeniden değerlendirilmesi için konsolosluk randevusu alınarak konsolosluğa sunulmalıdır.
 12. Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği vize başvurunuzun reddi durumunda vize başvuru ücretinizin iadesini yapmamaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Rusya vize başvurunun doğru, tam ve eksiksiz evraklarla yapılması önem arz etmektedir. Hatalı veya yanlış evraklarla başvuru yapılması durumunda vize başvurusu ret ile sonuçlanır. Rusya vize başvurularınızı sorunsuz bir şekilde yapmak için Vize Merkezi temsilcilerimizden yardım alabilirsiniz. Vize Merkezi Rusya vizesinin evrakların toplanması, düzenlenmesi, işlemlerin hızlandırılması amacıyla hizmet vermektedir.Vize Merkezi temsilcilerimiz Rusya vizesi başvurunuzu en hızlı ve doğru şekilde tamamlamanız için size yardımcı olacaktır.

Rusya ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Rusya vizeme ret geldi itiraz nasıl yapılır?
  R.Ş., 14 Nis 2022, 17:11

  Merhaba, Mart ayında başvuruda bulunduğum Rusya vizeme ret geldi itiraz nasıl yapılır? Sizler itiraz için yardımcı oluyor musunuz? Kısa sürede vizeyi almam için gereken hususlar konusunda bilgilendirebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vize Reddi
  L.A., 08 Eki 2021, 11:52

  İyi günler, Rusya vizesi için başvuruda bulunmak istiyorum. Bir sene önce Yunanistan’a yaptığım Schengen vize başvuruma ret geldi ve maddi kayıp yaşadım. Yine aynı şeyle karşılaşmak istemiyorum. Bu seferki başvurumu Rusya’ya turistik olarak yapacağım. Rusya vize reddi almamak için nasıl önlem almalıyım? Beni yurt dışına çıkarken dikkat etmem gereken konularda bilgilendirirseniz sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vize ret itiraz
  V.Alkan, 26 Oca 2021, 15:21

  Merhaba Vize Merkezi, ben Rusya vizesine online olarak başvuruda bulunmak istiyorum. İşlemlerin kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliğini öğrendim. Fakat daha önce tek başıma başvuru yapmadım. Bu yüzden bir hata yapmamdan dolayı başvurumun reddedilmesi ihtimalinden çekiniyorum. Rusya vize ret itiraz etme hakkım var mıdır acaba? Ya da böyle bir durumda ne yapılması gerektiğinden bahsedebilirseniz çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vizesi reddi 2021
  A.Yamanturk, 08 Oca 2021, 14:08

  Merhaba, ben e-vize başvurusunda bulunarak Rusya’ya turistik gezi amaçlı bir seyahate çıkmayı planlıyorum. Daha önce bu şekilde bir başvuru yapmadım. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek istiyorum. Rusya vizesi reddi 2021 yılı için yapılan başvurularda hangi nelerle gerçekleşebilir? Sizin bu konuda sağladığınız danışmanlıkla ilgili de bilgi verebilir misiniz lütfen? İyi günler dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Rusya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp