Rusya Vize Reddi

Rusya vize reddi, yapılan vize başvurularının olumsuz sonuçlanması anlamına gelir. Bu konuya detaylı olarak girmeden Rusya vizesi için kısa bir bilgilendirme yapalım. Rusya ile Türkiye arasında karşılıklı olarak imzalanan ve 30 günlük süreyi aşmamak şartıyla, iki ülke arasında vizesiz olarak serbest seyahat etme imkanı tanıyan anlaşma, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafından askıya alınmıştı O tarihren sonra Yalnızca Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek koşuluyla Rusya vizesinden muaf tutulmuştu. 25 Temmuz 2019 günü açıklanan yeni kura göre Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da 90 günü geçmemek koşuluyla Rusya'ya girmek için vize almak zorunda değil. Bu yeni uygulama 1 Eylül 2019 tarihinden sonra yürürlüğe girmiştir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaportu hamili kişileri ise vize prosedürüne tabi tutulmaktadır.

Rusya’ya yapılacak seyahatler için seyahat amacına göre farklı vize türü bulunmaktadır. Türk vatandaşları Rusya’ya yapacakları seyahatten önce seyahat amacına uygun olan Rusya vizesi için başvuru şartlarını yerine getirmelidir ve Rusya vizesi için gerekli evrakları hazırlamalıdırlar.

Rusya Vize Reddi Nedenleri

 1. Rusya vize başvuru işlemlerinde vize onayına ya da reddine Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği karar vermektedir. Rusya vizesinin, Rusya Konsolosluğunun belirlediği kriterler kapsamında kullanılmaması durumunda cezai yaptırımlar olmakla birlikte sonradan yapılacak Rusya vize başvuruları ret ile sonuçlanmaktadır.
 2. Rusya vize başvurularında Rusya’ya seyahat amacı önemli rol oynamaktadır. Seyahat amacının doğru bir şekilde belirlenmesi gereklidir.  Seyahat amacına uygun olmayan başvurularda verilen belge ve bilgilerdeki tutarsızlık durumu vize başvurusunun ret ile sonuçlanmasına neden olur.
 3. Örneğin Rusya turistik vizesi ile ülkeye giriş yaparak ticari faaliyete bulunduğu tespit edilen kişiler hukuki ve cezai işlemlere tabi tutulabilmektedirler.
 4. Rusya vize başvuru formu Rus Konsolosluğunun vize başvuru sahibi hakkında ayrıntılı olarak bilgi alabilmesi için oluşturulmuş bir formdur. Bu formda beyan edilen kişisel bilgiler pasaport ve kimlikteki bilgilerle çelişkili olmamalıdır. Başvuru formunda yanlış, hatalı bilgilerin ibraz edilmesi Rusya vizesi başvurusunun ret ile sonuçlanmasına sebep olur.
 5. Rusya vizesi başvuru formunda belirtilen yanlış bilgiler vize reddine, verilmiş vizenin iptaline yol açacağı için formun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 6. Rusya vize başvurusunun eksik, hatalı evraklarla yapılması veya sahte davetiye numarası beyanı gibi vizedeki etik kuralların ihlal edilmesi vize başvurusunun ret ile sonuçlanmasına neden olur. Bu durumda evrakların doğru şekilde düzenlenip takibinin yapılması vize sonucunu doğrudan etkileyen unsurlardır.
 7. Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Rusya turistik vize başvurularında gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu ile başvuru işleminin yapılmasını istemektedir. Otel, uçak ve Voucher rezervasyonun iptal olması durumunda vize başvurusu ret ile sonuçlanabilir. 
 8. Rusya Konsolosluğu’na ödenecek vize Rusya vize ücreti, Rusya vize başvurusu esnasında istenen gerekli evrakların konsolosluğa verilmesinden önce ödenmektedir ve vizenin ret ile sonuçlanması durumunda iade edilmemektedir. Rusya vizesinin verilmesi ya da reddedilmesi Rusya Konsolosluğu’nun ve Rusya Büyükelçiliği’nin inisiyatifinde bulunmaktadır. Vize Merkezi bu kararı hiçbir şekilde etkileyemez.
 9. Rusya vize başvurunda ret alınması durumunda itiraz Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği’ne yapabilir. Ancak Rusya vize onayı Rusya Dışişleri, Rusya Federal Vatandaşlık Servisi, Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.
 10. Vize reddi durumunda tekrar Rusya vize başvurusu yapılabilmektedir. Yeniden Rusya vizesi başvurusu yapılması için herhangi bir bekleme süresi yoktur. Vize başvuru sahibi hemen tekrar yeni başvuru yapabilir.
 11. Rusya vize başvuru sahibi vize başvurusunun reddedilmesi halinde karara itiraz edebilir. Rusya vize reddi itiraz mektubunda belirtilen şartlara göre yapılmalıdır. İtiraz dilekçesi orijinal imzalı ve redde neden durumların düzeltildiğini ispat eden belgelerle kararın yeniden değerlendirilmesi için konsolosluk randevusu alınarak konsolosluğa sunulmalıdır.
 12. Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği vize başvurunuzun reddi durumunda vize başvuru ücretinizin iadesini yapmamaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Rusya vize başvurunun doğru, tam ve eksiksiz evraklarla yapılması önem arz etmektedir. Hatalı veya yanlış evraklarla başvuru yapılması durumunda vize başvurusu ret ile sonuçlanır. Rusya vize başvurularınızı sorunsuz bir şekilde yapmak için Vize Merkezi temsilcilerimizden yardım alabilirsiniz. Vize Merkezi Rusya vizesinin evrakların toplanması, düzenlenmesi, işlemlerin hızlandırılması amacıyla hizmet vermektedir. Vize Merkezi temsilcilerimiz Rusya vizesi başvurunuzu en hızlı ve doğru şekilde tamamlamanız için size yardımcı olacaktır. 

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Turistik Vize
Yeşil Pasaport
Ticari Vize
Çalışma Vizesi
Ögrenci Vizesi
Aile Ziyareti Vizesi
İnsani Vize
Transit Vize
Gerekli Evraklar
Vize Ücreti
Vize Reddi
Elektronik Vize
Whatsapp
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2021 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 27955
Telefon
x
POI