Rusya Vatandaşlık

Rusya Vatandaşlık

Rusya Vatandaşlık

Rusya'da yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin Rusya vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. Rusya’ya geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının Rusya vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.

Rusya Vatandaşlığı için aşağıdaki üç adımın takip edilmesi gerekmektedir:

 1. Geçici Oturma İzni (VIREMENNİY PROJIVANİYE)
 2. İkamet Tezkeresi (VİD NA JİTELSTVO)
 3. Rusya Vatandaşlığı

Rusya vatandaşlığını kazanmanın en hızlı yolu bir Rusya vatandaşıyla evli olmaktır. Rusya vatandaşlığına sahip olmak için yukarıdaki belirtilen adımların izlenmesi gerekmektedir. Rusya vatandaşı olmak isteyen başvuru sahibi ilk olarak Rusya Geçici Oturum izni için gerekli koşulları yerine getirmelidir.

Rusya Geçici Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

 1. Gelir Beyannamesi (2 nüsha)
 2. Maaş Bordrosu
 3. Başvuru sahibinin sponsorunun gelir dökümleri (varsa)
 4. İşyerinden, vergi dairesinden, yardım parası ya da emekli maaşı, nafaka parasının alınması konusunda sosyal yardım kurumunun belgesi, banka hesap numarası, dilekçe sahibini geçindiren kişinin geliri. Gelir beyannamesinde toplam yıllık gelir ve aylık gelirin belirtilmesi gerekmektedir.
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Rusya’da geçici olarak oturum izni başvuru evrakı
 7. Rusya Federal Göç Bürosu tarafından onaylanmış göçmen kartı.
 8. Geçici oturum izni talebi için ödenen ücret
 9. Gelir beyannamesi (2 nüsha);İşyerinden, vergi dairesinden, yardım parası ya da emekli maaşı, nafaka parasının alınması konusunda sosyal yardım kurumunun belgesi, banka hesap numarası, dilekçe sahibini geçindiren kişinin geliri. Gelir beyannamesinde toplam yıllık gelir ve aylık gelirin belirtilmesi gerekmektedir.
 10. Bulaşıcı hastalık olmadığını gösteren belge.
 11. Rusya’ya giriş yapılan tarihten sonra bir yıl içerisinde oturum izni başvurusu yapan kişinin vergi vereceği kuruma kaydını yaptırdığına ilişkin evrak.

Rusya Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

 1. Başvuru formu
 2. Başvuru sahibi tarafından yazılı dilekçe
 3. Başvuru sahibinin noter tasdikli doğum belgesi
 4. Pasaportun noter tasdikli tercümesi
 5. Varsa ikamet tezkeresi
 6. 4 adet biyometrik arka fonu beyaz 3,5x4,5 cm ebatlarında fotoğraf.
 7. Sabıka kaydı

*Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yeni imzaladığı kararname sonrasında 2 Ekim 2019 tarihinden sonra Rus vatandaşıyla evlenen yabancılar 1 yıl sonra resmi başvuru yaparak resmen Rusya vatandaşı olabilme hakkını kazandı. Bu süre daha öncesinde 3 yıldı.

Rusya ile ilgili sizden gelen sorular

5 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İran vatandaşları için Rusya vizesi başvuru
  M.V., 18 Şub 2021, 16:02

  Merhaba, İran vatandaşları için Rusya vizesi başvuru işlemleri nasıl ve nereye yapılmaktadır? Türkiye’den başka bir ülkeye seyahat edebilmek için sahip olunması gereken belgeler nelerdir? Bu konuda bilgi sahibi değilim bu yüzden Vize Merkezi ile işlemleri gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Bana bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vatandaşlık kazanma
  U.Çağlayan, 01 Şub 2021, 17:32

  Merhaba, ben Rusya vatandaşlık kazanma hakkı ile ilgili bilgi almak istiyorum. Sürecin nasıl başlatılması gerektiğini ve bu zaman zarfında hangi evrakların talep edildiğinden bahsedebilirseniz çok memnun olurum. Sizin bu konuda herhangi bir desteğiniz oluyor mu bu konuda da bilgi alabilirsem sevinirim. Şuan Rusya’da vize veya oturum izni sahibi değilim. Sadece bordo pasaportum var buna göre bilgi verebilir misiniz lütfen? İyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rus vatandaşlığı nasıl alınır 2019
  T. Doğan, 31 Tem 2019, 09:18

  Rusya vatandaşlığı 2019 yılında nasıl alırım? Babam 20 yıldır Rus vatandaşı ve Rus biriyle evli. Moskova'da yaşıyor. Yaşım 25 üniversiteden mezun oldum, Rusya'da yaşamak istiyorum, babamdan dolayı vatandaşlık alma veya uzun süre ikamet/oturma vizesi alabilmem mümkün mü? Mümkünse neler gerekmektedir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vatandaşı nasıl olunur?
  S. hilmi yıldız, 07 Tem 2018, 00:44

  Merhaba, Rusya’da tanıdığım var, evli ve orada mimar. Ben Rus vatandaşı olmak istiyorum, nasıl olurum?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rus vatandaşlığı nasıl alınır?
  Z.İ, 22 Mar 2018, 11:53

  Merhaba, iyi günler. Uygulamalı Rusça ve çevirmenlik son sınıf öğrencisiyim. Türkiye vatandaşıyım ve İstanbul’da eğitim görüyorum. Dağıstan ve Çeçenistan göçmenliği soy ağacının açığa çıkmasıyla kesinleşti. Zamanında göç etmek zorunda kalıp şimdi bu yeni alınan bilgilere göre vatandaşlık alma hakkında bilgi aldım. Rus vatandaşlığı almak istiyorum ve bu konuda size danışmak istiyorum. Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Rusya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp