Hollanda vize merkezine hoş geldiniz. Hollanda vizesiyle ilgili ihtiyacınız olan bilgileri sizin için derledik. Hollanda Konsolosluğu'yla işbirliği içinde güvenilir vize işlemlerinizi yürütmenizi sağlıyoruz. Hollanda vize işlemlerinizi hızlıca sonuçlandırmak, sorunsuz ve çözüm odaklı vize hizmeti almak için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Hollanda Vizesi

Vize Merkezi, Hollanda vize işlemlerini yıllara dayanan tecrübesiyle gerçekleştiren ve profesyonel bir bakış açısıyla vize danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Vize Merkezinin Hollanda departmanı, Schengen Hollanda vizesi başvurunuzun sonuca odaklı takibini yaparak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size destek verir. Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından belirlenen Hollanda Schengen vizesi için gerekli belgelere Vize Merkezi Hollanda web sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Hollanda vize başvurunuzu hemen gerçekleştirmek isterseniz Vize Merkezi temsilcilerimize e-mail veya telefonla ulaşarak Hollanda vizesi için güncel evrak listesini talep edin.

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda, Avrupa Birliği üye devlerinden biri olduğundan, T.C. vatandaşları ilk başvurularında Hollanda’da 6 ay içinde 90 gün kalmalarına olanak veren Hollanda Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Türkiye’de Umuma Mahsus Pasaport sahiplerine Hollanda Schengen vizesi için ilk başvurularında istisnai durumlar dışında tanınan süre bu olmakla birlikte, daha sonraki Schengen vize başvuruları daha uzun süreler için vize alınabilmektedir.

Hollanda vize başvurusu, Hollanda’nın dış temsilcilikleri olan Hollanda Konsolosluğunun ve Büyükelçiliğinin akredite ettiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Hollanda Konsolosluğu ve Büyükelçiliği kısa süreli yani C tipi vize başvurularında doğrudan kendilerine ve şahsen yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Hollanda vize randevusu ve parmak izi verme işlemi (VIS için biyometri kaydı) vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Ancak Hollanda vizesinin sonucunda karar beyan eden tek yetkili kurum Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda Konsolosluğudur. Bu noktada Vize Merkezi vize danışmanlığında uzman bir firma olarak vize sonucu hakkında karar beyan etme yetkisine sahip değildir ve Konsolosluk veya Büyükelçiliğin verdiği ret yanıtlarından sorumlu değildir. Vize Merkezi vize başvuru sürecinin kolay ve sorunsuz yollarla takibini sağlayarak kendisinden vize danışmanlık hizmeti alan siz değerli müşterilerimize yardımcı olmakla yükümlüdür.

Hollanda Schengen vizesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle mesleki durum veya sosyal durumlarına uygun vize evraklarıyla başvuruda bulunabilirler. Seyahat amacının belirlenmesi Hollanda vize başvurusunun ilk aşamalarından itibaren büyük önem arzeder. Kısa süreli Hollanda vize başvurularında seyahat amacınız başvuruda bulunacağınız vize türüyle yakında alakalıdır. Örneğin aile ziyareti için başvuruda bulunacaksanız Hollanda’da ziyarette bulunacağınız yakınınız tarafından gönderilen davetiyenin başvuru evrakları arasında olması şarttır. Benzer şekilde ticari bir amaçla ancak bir fuar ya da konferans daveti üzerine seyahat etmeniz icap ediyorsa, davet eden kuruluştan bir davetiye yazısı almanız gerekmektedir.

Hollanda vizesi almak için turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, konferans fuar vizesi kategorilerindeki işlemlerinizi Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ticari, turistik, kültürel etkinlik, aile, akraba ve arkadaş ziyareti ve eğitim & öğrenim amaçlı vizeleri için gerekli güncel evrakları Vize Merkezinden talep edebilirsiniz.

Hollanda vize başvurularında Türkiye’de bölge ayrımı yapılmamaktadır. Bu nedenle evraklarınız Vize Merkezine kargo veya kurye yoluyla gönderdiğiniz taktirde vize talebiniz hemen işleme alınır. Ayrıntılı bilgi için lütfen Vize Merkezi danışmanlarımızla iletişime geçin.

Hollanda vizesi için gerekli evraklar

Hollanda Vize Merkezi web sayfamızda Hollanda Schengen vizesi için gerekli evrakları, Vize İşlemleri bölümünün alt menüsünde yer alan vize türleri içinde bulacaksınız. Hollanda turistik vizesi, Hollanda ticari vizesi, Hollanda aile ziyareti vizesi için gerekli olan belgelerin yanında, vize başvurusu sırasında dikkat edilmesi gereken unsurları ve Vize Merkezinin, Hollanda vizenizi alma sürecinde verdiği danışmanlık hizmetine dair bilgilere bu bölümden ulaşabilirsiniz. Hollanda vizesi için durumunuza uygun en güncel gerekli evrakları talep etmek için Vize Merkezi danışmanlarımıza e-mail veya telefonla ulaşarak talepte bulunabilirsiniz.  

Hollanda vizesi için başvuruda bulunacak kişiler seyahat amaçlarının kapsamına uygun Hollanda turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi, fuar ve konferans katılım, eğitim vizesi, tıbbi tedavi vizesi gibi vize kategorilerinde başvurularını gerçekleştirirler. Bu vize türlerindeki evraklar kişinin çalışma durumu veya sosyal durumuna göre değişiklik gösterebilir ve bazı durumlarda bu kriter göz önünde bulundurularak Hollanda Konsolosluğundan ek evrak talebi gelebilir.

Hollanda vizesi başvurularında kullanacağınız pasaportların yıpranmamış olması ve yeni vize etiketinin yapıştırılması için boş sayfalarının olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması talep edilir.

Hollanda Schengen vize başvuru formunu web sayfamızın Form ve Dilekçe bölümünde görüntüleyebilirsiniz. Hollanda vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olmasını yanında başvuru sırasında sunduğunuz diğer evraklardaki bilgilerle de uyumlu olması gerekmektedir. Hollanda vize başvuru evraklarının uyum içinde olması sonradan sorun yaşanmaması açısından önemli olup, evrak takibi Vize Merkezinin görev alanı içindedir.

Hollanda Schengen vize talebinde bulunduğunuzda Hollanda Konsolosluğunun bir diğer dikkate aldığı nokta son 3 aya ait banka hesap hareketleriniz ve banka hesabınızda yeterli miktarda para bulunmasıdır. Aynı zaman Türkiye’ye geri dönmenizi gerektirecek maddi ve manevi bağlıklarında ispat edilmesi gerekir. Mesleki ve sosyal duruma göre tapu, araç ruhsatı, kira kontratı gibi belgelerinizi Hollanda vize başvurusu sırasında sunmanız doğru olur.

Hollanda vizesi için gereken turistik ve ticari dilekçelerle ilgili bilgilere Vize Merkezi Hollanda sayfamızdaki Form & Dilekçe bölümünden ulaşabilirsiniz. Hollanda vizesi talebi için yazılan dilekçede seyahat masraflarını kimin karşılayacağı, gidiş-dönüş tarihleri ve ne amaçla gidildiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Eğer vize talebinde bulunan kişi seyahat masraflarını kendi karşılıyorsa, banka hesap dökümü ve maaş bordroları gibi belgelerle bu ispat edilmektedir. Eğer kişi şirket sahibi ise ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi, vergi levhası gibi resmi evrakların mutlak surette ibraz edilmesi gerekmektedir. Hollanda seyahatinin masrafları başka biri tarafından karşılanacaksa, bu durum bir sponsorluk yazısı ile belirtilir ve sponsor olacak şahsın belgeleri Hollanda vize başvuru evrakları arasına eklenir. Sponsorluğu üstlenen kişinin birinci dereceden akraba olması şartı vardır. Sponsorun sunacağı evraklar mesleki durumuna göre düzenlenir.

İstanbul Vize Merkezi Hollanda Vize departmanının yanında Hollanda Vizesi Antalya, Hollanda Vizesi Bursa, Hollanda Vizesi Edirne, Hollanda Vizesi İzmir ve Gaziantep şubelerimize e-posta ve telefon yoluyla ulaşarak Hollanda vizesi için gereken güncel evrakları talep ederek işlemlerinizin sorunsuz ve sonuca odaklı şekilde tarafımızdan gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği gerekli gördüğü ölçüde ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Hollanda vize başvurularında ek evrak talebi, konsoloslukların ve vize başvuru merkezlerinin kapalı olduğu veya tatil olduğu tarihleri gözönünde bulundurarak başvurunuzu yapmalısınız. Eksik ve tutarsız bilgilerle yapılan başvurular ret ile sonuçlanır. Bu noktada bir kez daha belirmekte fayda görüyoruz ki Hollanda Schengen vizesinin sonucuna dair karar veren tek yetkili kuruluş Hollanda Konsolosluğudur.

Hollanda vizesi kaç günde çıkar?

Hollanda vizesinin çıkış süresi 3 ila 15 iş günüdür. Ancak bu süre vize randevusunu müteakiben geçerli olan süredir. Hollanda vizesi için gereken belgelerle başvurunuzu yaptıktan sonra biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya şahsen gitmeniz gerekmektedir. Parmak izi verme işlemiyle birlikte gerçekleşen Hollanda vize randevusundan sonra 3 ile 15 gün arasında değişen bir sürede vizeniz sonuçlanmaktadır.

Hollanda vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 1 ay önce yapılmasını tavsiye ederiz. Hollanda konsolosluğunun yoğunluğu ve tatil günleri veya münferit nedenlerden ötürü kapalı olduğu tarihlerin de başvuru öncesinde dikkate alınması gerekmektedir. Bunlara ek olarak Konsolosluk sizden ek evrak talebinde bulunabilir. Ek evrakın temini ve sunulması ve değerlendirme süresi de vizenin çıkışını geciktirebilen faktörler olduğundan Hollanda vize başvurunuzu seyahatinizden 4 hafta öncesinden yapmanız başvuru sürecinde sorun yaşamamanızı sağlar.  

Hollanda Schengen Vizesi 

Hollanda Shengen vizesi ile Schengen bölgesi kapsamındaki 26 ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer Schengen vizesini ilk olarak Hollanda Konsolosluğundan aldıysanız seyahatiniz ilk durağı Hollanda olmalıdır ve eğer Hollanda’dan sonra gitmeyi planladığınız başka Schengen ülkeleri varsa bu ve benzeri ayrıntıları Hollanda vize başvuru dilekçesinde belirtmeniz doğru olur. Hollanda Schengen vizesi ile Schengen bölgesine ilk girişinizi başka bir Schengen ülkesi üzerinden yaptığınız taktirde, Hollanda dışındaki Schengen ülkesinin sınır kapılarındaki yetkililerin inisiyatifi de söz konusu olabilmektedir. Ayrıca Hollanda vizesi ile başka bir Schengen üye devletine giriş yaptığınızda bu durum bir sonraki Hollanda Schengen vizesi başvurularınız akıbetini olumsuz yönde etkileyebilir. İlk girişinizi Hollanda’da yaptıktan sonra vizeniz bitmeden diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz. Eğer başka bir Schengen ülkesi üzerinden Türkiye’ye geri dönüş yapacaksanız bunun bilgilerini dilekçe de paylaşmanız gerekmektedir. Bir başka Schengen ülkesinden alacağınız davetiye ile o ülkeye Hollanda üzerinden gidecek olsanız bile, o davetiyeyi Hollanda başvuru evrakları arasına koymanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tarz başvurular genellikle ret kararı ile sonuçlanmaktadır.

Hollanda vizesi randevusu

Hollanda vizesi randevu tarihini alma Vize Merkezinin görevleri arasındadır. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ettikten sonra vize randevu tarihiniz temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Hollanda vize randevu günü şahsen vize başvuru merkezine gelerek biyometrik verinizi sunmanız gerekmektedir. Biyometri işleminin amacı parmak izi bilginizin Schengen vize veri tabanına kaydedilmesi Schengen vize yönetmeliğinin kurallarından biridir. daha önceden Schengen vizesi almamış olan başvuru sahiplerinin parmak izi verme işlemini mutlaka yapması gerekmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinde alınan bir kararla Schengen vize işlemlerinde, vize başvuru sahiplerinin parmak izlerini biyometrik veri olarak sunmaları zorunlu hale getirilmiştir. Ancak Schengen ülkeleri arasında yapılan ikili anlaşmalara göre de biyometrik veri sunumu farklılık gösterebilir. Biyometri verisi genellikle 59 ay süreyle geçerli olmakla birlikte Schengen ülkeleri arasında eğer ikili bir anlaşma var ise, bir Schgen ülkesinin parmak izi verisi diğeri için geçerli olmayabilir ve bu durumda yeniden başvuracağınız ülkenin aracı firması üzerinden biyometrik veriyi sunmanız gerekebilir. Hollanda Schengen vize başvuru sürecinde 12 yaş altındaki çocuklar parmak izi beyan işleminden muaf tutulmaktadırlar. İstisnai durumlarla ilgili olarak, Hollanda vize başvurunuzdan önce Vize Merkezi temsilcilerimizden ayrıntılı bilgi ve danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

Hollanda vize ücreti

Hollanda vize ücreti, başvuru yaptığınız vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Hollanda vize ücretleriyle ilgili olarak Vize Merkezi Hollanda temsilcimizle iletişime geçerek güncel ücretleri öğrenebilirsiniz. Acil Hollanda vizesi durumlarında Konsolosluğun talep ettiği ücretlere ek olarak masraf maliyetleri alınabilmektedir. Aracı kurum hizmet bedelleri ve kargo ücreti gibi masraflar vize harcına ek olarak talep edilebilmektedir.

daha fazla göster

Hollanda ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
S. bilen 07/11/17, 12:06
Ben Hollanda'daki amcamları ziyarete gideceğim. Öğrenci değilim askerden yeni geldim. Çalışmıyorum. Ne tür bir yol izlemem gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
o. yalçın Tekinarslan 21/09/17, 17:45
Merhaba. Daha önce 2 yıllık ticari vizem olmasına rağmen yeni başvurumda 1 yıllık bir ticari vize verildi.Bu konuda konsoloslukta bir itiraz mercii var mıdır?Hollanda'lı bir kuruluşla çalıştığım için çok sık ve uzun süreli Hollanda seyahatlerim oluyor,bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim.
Saygılar
Cevabı Görüntüle
S. Bal 29/06/17, 10:32
Hollanda vize işlemlerinde yetkili acente üzerinden yapmak istiyorum. Vize Merkezi bana bu konuda nasıl yardımcı olabilir? Konsolosluktan başvuru yapılıyor mu?

Cevabı Görüntüle
Y. Kantekin 29/06/17, 00:12
Ben Samsun'da yaşıyor ve Samsun'da çalışıyorum Hollanda aile akraba vizesi için başvuracam ilk defa yurtdışına çikacam vize işlemlerini bir günde veya gün içinde tamamlanır mı?
Konsolosluklar sakin olduğu bir gün var mı? Ankara'ya gidecek ve bunun için işten izin almam gerekiyor teşekkür ederim
Cevabı Görüntüle
K. Polat 26/06/17, 12:36
Merhabalar, Ben Hollanda'da, Den Haag ( Lahey ) şehrinde doğdum ve 13 yaşına kadar orada yaşadım. İlk ve ortaokulu orada bitirdim ardından lise 1'i bitirdim. Sonra ailem Türkiye'ye dönme kararı aldı ve döndük. Bu sırada Hollanda vatandaşlığından çıktık ve Hollanda pasaportumuz yoktur. Ancak ben tekrar Hollanda vatandaşı olmak istiyorum. Flemenkçeyi unutmadım hala anadilim gibi konuşabiliyorum. Benim Hollanda vatandaşı olup Hollanda pasaportu alma hakkım var mı ? Babam 20 yıldan fazla Hollanda'da kaldı ve çalıştı ek olarak.

Teşekkürler