Hollanda Mvv Vizesi

Hollanda Mvv Vizesi

Belirli bir amacınız olmak ve bunu açıklamak üzere, Hollanda’da oturum izni almak istiyorsanız oturum izni işlemleriniz süresince ülkede kalabilmeniz öncelikle almanız gereken Hollanda MVV vizesi ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilenmek için makalemizi okuyabilirsiniz. Vize Merkezi olarak Bu vize türü ile ilgili HİÇBİR İŞLEM YAPMAMAKTAYIZ

Kişilerin Hollanda’da oturum izni işlemleri süresince bekleyebilmelerine imkân veren, geçici oturum izni veya uzun dönemli yani D tipi vize olarak da adlandırılan vize türü, Hollanda MVV vizesi olarak tanımlanmaktadır. İkamet ettiğiniz ülkeye göre hem MVV hem de Hollanda oturum iznine başvurmanız gerekmektedir.

Hollanda MVV vizesi, tıpkı Schengen vizesi gibi 180 günlük süreçte 90 gün ülkede kalma imkânı vermektedir. Tabii şunu belirtmek isteriz ki, Hollanda MVV vizesi ile Hollanda oturum iznine başvurabilirsiniz ancak, Schengen vizesi ile bu başvuruyu yapmanız mümkün değildir.

Uzun süreli ülkede kalma vizesi olarak da bilinen Hollanda MVV vizesi, oturma izni alabilmek için Hollanda’ya seyahat etmenizi sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dahil olmak üzere yabancıların Hollanda’da oturum hakkı kazanması için ilk yapması gereken kendi ülkesindeki Hollanda Başkonsoloslukları veya Hollanda Büyükelçiliği aracılığıyla Hollanda MVV vizesi almak olmalıdır. Eğer MVV vizesi almadan oturum başvurusunda bulunursanız, başvurunuz kesinlikle reddedilecektir.

Bu, şu anlama gelmektedir: Hollanda, bir yabancının ülkede oturum alma hakkını önceden denetlemektedir. Kişi, ancak bütün şartları sağladığına kanaat getirildikten sonra Hollanda’ya gelmesine izin verilmektedir. Hollanda MVV vizesi, pasaporta işlenen bir vizedir. Bu vize ile ülkeye giriş yapabilir ve ardından oturum başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şunu belirtmek isteriz ki, eğer Avrupa Birliği ülkelerden birinin vatandaşı iseniz size ve Avusturalya, Kanada, Monako, Andora, Japonya, Güney Kore, San Marino, Yeni Zelanda, Vatikan veya Amerika vatandaşı iseniz, Hollanda MVV vizesi almanız zorunlu değildir. Sadece oturum başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu ülkelerinde dışında bir ülke vatandaşı iseniz, Hollanda MVV vizesi yapmanız gerekmektedir.

Bunun yanında kalış amacını belirlemeniz de bir diğer önemli konudur. Ülkeye neden gitmek istediğiniz ve bunu açıkça belirtiyor olmanız çok önemlidir. Burayı maddeler halinde açıklayalım.

 • Hollanda’da çalışma amacıyla veya bir değişim programının parçası olarak kalmak istiyorsanız, Hollanda MVV vizesi almanız gerekmektedir.
 • Hollanda’da yaşayan ve ülke vatandaşı olan bir aile üyenizle yaşamak istiyorsanız, yine Hollanda MVV vizesi almanız gerekmektedir.
 • Eğer irtica etmek istiyorsanız, yine Hollanda MVV vizesi almanız gerekmektedir. Ancak bununla birlikte yalnız irtica işlemleri için MVV vizesine ihtiyacınız olup olmadığını konsolosluktan teyit etmenizi tavsiye ederiz.

Hollanda vizesi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret edebilirsiniz.

Hollanda MMV Vizesine Nasıl Başvurulur?

Hollanda’da oturum almak istiyorsunuz ve bunun için öncesinde eğer Hollanda MMV vizesi almanız şart ise, uyum sınavına girmeniz gerekmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu sınavdan muaf tutulmuştur. Bunun yanında bir de hangi ülke vatandaşı olduğu fark etmeksizin, kişi sağlık söz konusu olduğu için Hollanda’ya gidiyor ise yine bu sınavdan muaf tutulmuştur.

Hollanda MMV vizesine başvurulmadan önce yaşı 18 ve 65 olan kişilerin vatandaşlık entegrasyon sınavına katılmaları gerekmektedir. Bu sınav, Hollandaca dili ve Hollanda toplumu hakkında bilgilerinizi ölçmek amaçlıdır ve pasaportunuza yapıştırılan bir vize türüdür.

Hollanda’ya giriş yapmak için Hollanda MVV vizesine ihtiyacınız var ise, vize başvurusunda bulunmak için iki yolunuz bulunmaktadır.

 1. İlk yol, başvurunuzu kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu şahsen gerçekleştirecekseniz, ülkenizde bulunan Hollanda Büyükelçiliği’ndeki ilgili birim olarak görevli olan Giriş ve İkamet Prosedürü aracılığı ile vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Sizden istenen zorunlu evrakları hazırlayarak doğru ve eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz elzemdir. Eksik belge olması vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına sebep olabilmektedir.

 2. İkinci yol ise sponsor aracılığı ile vize başvurusunda bulunmaktır. Eğer Hollanda’da bir sponsorunuz var ise, belgeleriniz sponsorunuza göndermeniz gerekmektedir. Daha sonra sponsorunuz sizin yerinize Giriş ve İkamet Prosedürü aracılığı ile vize başvurunuzu yapabilecektir. Sponsorunuzun aynı anda vize başvurunuzu Göçmenlik ve Vatandaşlığa Geçiş İdaresi’ne e sunması gerekecektir. Vize başvuru işlem süreciniz konsolosluk ve göçmenlik bürosunun inisiyatifindedir. Bu konuda konsolosluktan şahsen bilgi almanız mümkündür.

Son olarak Hollanda Konsolosluğu’nda MVV vize ücreti ödenmeli ve vize başvuru değerlendirme sonucu beklenmelidir.

Hollanda vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen internet sitemizi ziyaret ediniz.

Hollanda MMV Vizesi için Gerekli Evraklar

Hollanda MVV vizesi için gerekli evraklar konusunu maddeler halinde açıklayalım.

 • Hollanda MVV vize başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak ibraz etmeniz gerekmektedir.

 • Son 10 yıl içinde alınmış ve MVV vize pulunun yapıştırılabilmesi için en az 2 sayfası boş olmak üzere, pasaportunuzun orijinali ve bununla birlikte kişisel bilgileriniz ile eski vizelerin olduğu sayfaların fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

 • 35 x 45 mm boyutlarında ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.

 • Hollanda’ya çalışmak amacıyla gidiyorsanız işvereninizle imzaladığınız iş kontratını ibraz etmeniz gerekmektedir. 23 yaşın üzerindeyseniz ve çalışmak için Hollanda’ya gittiyseniz, yeterli maaş aldığınızın kanıtı olarak en azından asgari ücret kazanacağınızı gösteren belgeyi ibraz etmeniz gerekmektedir. Çalışmak amacıyla gidilmesi durumu için aynı zamanda işvereninizin de çalışacağınız pozisyon için Hollandalı birini bulamadığını belgelerle kanıtlaması gerekmektedir.

 • Hollanda’da bir aile üyesinin yanına gidecekseniz, bu kişinin kimlik veya pasaport fotokopisi ile Hollanda’da yasal olarak ikamet ettiğini kanıtlayan belgenin kopyası sunulmalıdır. Bunun yanında aile üyesinin, Hollanda’ya gittiğinizde sizi misafir etmeye yetecek kadar bir mali kaynağı olduğunu belgelerle kanıtlaması gerekmektedir. Bu belgeler de dosyanızda yer almalıdır. Ayrıca Hollanda’da aile yanına gitmek isteyen çocukların da doğum belgesi sunması zorunludur.

 • Hollanda’daki eşiniz veya partnerinizin yanına gidiyorsanız, evlilik cüzdanı veya onaylı partnerlik beyannamesini ibraz etmeniz gerekmektedir.

 • Eğer Hollanda’ya okumak için gidiyorsanız, akademik transkriptinizi ibraz etmelisiniz. Bunun yanında hangi alanda eğitim alacağınızı, bu eğitimi neden almak istediğinizi ve bu eğitimin önceki çalışmalarınızla bağlantısını açıklamanız gerekmektedir. Ayrıca eğitim alacağınız kurumdan sağlanmak üzere, eğitim kurumu resmî onay belgesini ibraz etmelisiniz. Eğitim alacağınız bu yere kayıt olmuş olmanız ve bu kaydı belge ile de desteklemeniz gerekmektedir. Hollanda’da öğrenci olarak bulunmak için finansal yeterliliğinizi de yine belgelerle kanıtlamanız da beklenmektedir. Ayrıca öğrenciler eğitimleri boyunca geçerli olmak üzere, 30 bin Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.

 • Vize başvurusunda bulunmak için tüberküloz hastalığı taşımadığınızı kanıtlamanız için test yapmanız ve sonuç belgesiniz sunmanız gerekmektedir.

 • Vize ücretini ödediğinizi gösterir dekontunuzu da ibraz etmelisiniz.

Türkiye’de İkamet Edenler için Uzun Süreli Vize (MVV) Başvurusu

Eğer Hollanda’da 90 günden fazla kalmak istiyorsanız, oturma izni almanız gerekmektedir. Pek çok amaçla Hollanda’ya gidebilirsiniz ve neredeyse hepsi için de önce uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, bu vizeye geçici kalış ini, yani MVV vize denmektedir.

Türkiye’den Hollanda MVV vize başvurusunu, Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu’na yapabilirsiniz.

Şunu hemen belirtmek isteriz ki, Hollanda’ya Avrupa Birliği yasağından muaf olmanız takdirinde seyahat edebilirsiniz.

Hollanda’da ikamet etmeniz için öncelikli olarak almanız gereken MVV vizesi başvurusunu şahsen yapabileceğiniz gibi, sponsor aracılığı ile de yapabilirsiniz. İş, staj, eğitim, aile birleştirme veya Hollanda’da ikamet eden biriyle evlenme ya da birlikte yaşama gibi ülkedeki ikametinizin amacına bağlı olarak sponsorunuzun vize başvurusunu Hollanda’da yapması gerekebilir. Bu durumda sponsorunuz da işvereniniz, eğitim alacağınız kurum, aile üyeniz, eşiniz veya partneriniz olmaktadır.

Hollanda’daki sponsorunuz vize başvurunuzu doğrudan IND’ye (Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi) gönderebilir. Bunu nasıl yapmaları gerektiği, hangi amaçla Hollanda’da oturum izni almak istediğinize bağlıdır. IND web sitesi, sponsorunuzun alması gereken belgeler ile oturum izni için nasıl başvurulacağı konusunda bilgi paylaşmaktadır.

Vize başvurunuz onaylanır ise, IND, sponsorunuza bu onayı belgeleyen bir mektup gönderecektir. Bu mektup ayrıca MVV’ye nasıl başvurabileceğinizi ve hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini de açıklamaktadır. Sponsorunuzun bu mektubu almasından sonraki 3 ay içinde, sizin Hollanda MVV vizesine başvurmak için Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu'ndan randevu almalısınız. Randevu gününüzde IND’den gelen mektupta yer alan tüm belgeler ve bu belgelerin fotokopilerini teslim etmelisiniz.

Hollanda MVV vize başvuru işlemleriniz ortalama 10 iş günü içinde, başkonsolosluk veya elçilikten teslim almanız için hazır olacaktır. Pasaportunuzda yer alacak MVV vize ile Hollanda’ya seyahat edebilirsiniz. Oturma izniniz hazır olduğunda ise, sponsorunuz yine IND tarafından bilgilendirilecektir. Bir sonraki adım olarak da oturum izninizi teslim almak için IND ofisinden randevu alabilirsiniz.

işlem yapmıyoruz

Oturma İzni ve MVV Başvurusu

Hollanda oturma izni ve MVV başvurunuzu, Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu'ndan şahsen ya da aile üyesi, işveren veya eğitim kurumu gibi Hollanda’da yer alan bir sponsor aracılığı ile yapabilirsiniz.

Hollanda’da bir sponsorunuz var ise, bu kişinin, neredeyse her durumda vize başvurunuzu sizin yerinize Göç ve Yurttaşlığa Kabul Hizmetleri’ne (IND) yapması gerekecektir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları muaf tutulmuştur ancak, yine de öncelikle sivil entegrasyon sınavına girmenize gerek olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Hollanda Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğunda şahsen başvuruda bulunmak

Eğer Hollanda’ya gidiş amacınız şunlardan biri ise, Hollanda oturma ve MVV vize başvurunuzu Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu'ndan şahsen yapmanız gerekmektedir.

 • Bağımsız bir girişimci iseniz,

 • İş arayan yüksek vasıflı bir göçmen olarak oryantasyona katılmak istiyorsanız,

 • Yabancı yatırımcı olmak istiyorsanız,

 • Girişimci olarak gitmek istiyorsanız (start-up) başvurunuzu şahsen yapmalısınız.

Peki, randevudan sonra ne yapacaksınız?

IND, vize başvurunuz 90 gün içinde işleme koyacaktır. Eğer IND’nin kararı olumlu olarak sonuçlandı ise, pasaportunuzu başvuruyu gerçekleştirdiğiniz başkonsolosluk veya büyükelçiliğe teslim etmeniz gerekmektedir. Hollanda MVV vizeniz 10 iş günü içinde pasaportunuza işlenecektir.

Pasaportunuzda yer alan MVV vizesi ile Hollanda’ya seyahat edebilirsiniz. Oturma izniniz hazır olduğunda IND, tarafınıza bilgi gönderecektir. Bundan sonra da oturum izin belgenizi teslim almak için IND ofisinden randevu alabilirsiniz.

Hollanda vize başvuru formu konusunu incelemek için lütfen internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret ediniz.

Türkiye'de ikamet edenler için uzun süreli vize (MVV)

Türkiye’de ikamet ediyor ve Hollanda’da oturum izni almak istiyorsanız, Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu'ndan randevu alarak oturum izni için öncelikle gerekli olan uzun süreli vize (MVV) başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu randevu alımı için herhangi bir ücret talep etmemektedir ve kendiniz randevu alabilirsiniz. Herhangi bir destek alımınızda randevu alımı için ek ücret talebine itibar etmemenizi bildirmek isteriz.

Öğrenciler ve bilgi göçmenleri, MVV vizesi için Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu’na, V numarası, iletişim bilgileri ile çalışma programının veya istihdamlarının başlangıç tarihlerini belirttikleri bir e-posta gönderdikleri takdirde, konu ile ilgili olasılıklar hakkında bilgilendirme yanıtı alacaklardır.

Eğer Türkçe, İngilizce veya Hollandaca bilmiyorsanız, kişisel olarak bir resmî tercüman sağlamanız gerekmektedir. Belirtmek isteriz ki, tercümanınız bir aile üyeniz olamaz. Ayrıca tercümanın, resmî tercüman olduğunu kanıtlayan özel bir kartı vardır ve gerekli görülürse bu kartı göstermelidir.

Hollanda MVV vizesi başvuru işlemleri ortalama 3 ila 5 günü içinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuz sırasında da pasaportunuzu ne zaman alacağınıza dair bilgilendirilirsiniz. Dilerseniz pasaportunuzun UPS üzerinden gönderilmesi mümkündür. Ancak bunu başvurunuz sırasında belirtmelisiniz. Ayrıca adresinize gerçekleşecek teslimat sırasında ödenmek üzere, ek ücret içermektedir.

Eğer Suriye veya Irak seyahat belgesiyle vize başvurusunda bulunursanız, vize başvurunuz Hollanda Başkonsolosluğu veya Hollanda Büyükelçiliği tarafından işleme alınmayabilir. Lütfen bunu dikkate alınız. İşleme alındı ise, başvuru kararınız Hollanda’daki merkezi makamlara iletilebilir. Bu durumda da vize başvuru işlemleriniz en az 10 iş günü ve en fazla 2 ay içinde sonuçlanabilmektedir.

İyi yolculuklar dileriz.

Hollanda ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Hollanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp