Hollanda Nitelikli Göçmen Vizesi

Hollanda Nitelikli Göçmen Vizesi
VİZE MERKEZİ BU VİZE TÜRÜ İÇİN HİZMET VERMEMEKTEDİR.

Avrupa’da son dönemde yaşanan istihdam sıkıntısı beyaz ve mavi yaka olarak tabir ettiğimiz nitelikli göçmenlerin gerekli şartları taşıması kaydıyla diledikleri ülkelere çalışmak için şans tanıyor. Bu ülkelerden biri de Hollanda. Hollanda nitelikli göçmen vizesi ile ülkeye çalışan olarak giriş yapabilmek mümkün. Aynı zamanda bu uygulamaların bir kısmı Hollanda’yı direkt değil dolaylı olarak da işveren ya da konuk eden sınıfına almaktadır. Hollanda’da çalışmak ve yaşamak isteyen nitelikli olarak tabir edilen kesime uygun dört farklı uygulama gerçekleştirilebilmektedir.

Hollanda Nitelikli Göçmen Vizesi Uygulamaları

 • Hollanda’ya expat (yüksek nitelikli göçmen) Getirilmesi
 • Hollanda’ya İşini Taşımak İsteyen İş İnsanlara Yönelik Uygulamalar
 • Hollanda’ya Mavi Yaka İşçi Getirilmesi
 • Hollanda Aile Birleşimi Oturum İzni

Bu uygulamalar belirli şart ve kurallara bağlı olmakla birlikte sadece Türkiye üzerinden başvuruda bulunarak ilerlenmesi de zor uygulamalardır. Hollanda Devletinin kanun, yasa ve yönetmeliklerine uyumlu bir şekilde ilerlemek, sürecin sağlıklı ilerleyişini sağlamak ancak Hollanda ve Türkiye’de eş zamanlı olarak evrakların edinimi ve süreç takibi ile de ilgilidir.

Hollanda Nitelikli Göçmen Vizesi ve diğer üç uygulamaya dair ayrıntılar ise şu şekildedir:

Hollanda’ya Expat (Yüksek Nitelikli İşçi) Getirilmesi

Hollanda’da nitelikli göçmene yönelik çok büyük talep vardır. Hollanda bu talebi, cazip hale getirebilmek için de göçmenlere önemli ayrıcalıklar sunmaktadır. Bu sebeplerden kaynaklı Hollanda, nitelikli göçmenlerin öncelik olarak seçtiği ülke durumundadır. Hollanda’nın öncelik olarak seçilmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu sebeplerden ilki ve belki de en önemlisi, vergi avantajı sağlanmasıdır. 30% Ruling denilen vergi avantajı ayrıcalığı, nitelikli göçmenin brüt maaşının 30%’una vergi uygulanmamasıdır. Örnek vermek gerekirse; Hollanda vatandaşı 5bin Euro brüt maaşı net olarak eline 3.100 Euro civarına gelirken; expatlar vergisini 3.500 Euro üzerinden veriyor ve net olarak eline 1.000 Euro gibi fazla para geçiyor. Yani Hollanda’ya giden bir nitelikli göçmen neredeyse 4.200 Euro net para kazanmaktadır.
İkinci cazibe ise göçmen kişi, ehliyetini sorgusuz Hollanda ehliyetine çevirebilmektedir.

Hollanda Nitelikli Göçmen Vizesi İşlemleri

 • Recruitment: Aday olmak isteyen kişiler; Elektronik, yazılımcı, bilgisayar mühendisi, IT profesyoneli, mekatronik mühendisi gibi yüksek eğitim görmüş, minimum B2 seviyesinde İngilizce bilmeli ve en az 5 yıl deneyimli olmalıdır.
 • Vize işlemleri, oturum izni süreçleri hem Hollanda hem de Türkiye özelinde tamamlanmalıdır.
 • Relocation işlemleri çözülmelidir. BSN (vergi) numarası alınması, banka hesabı açılması, belediyeye kayıt, geçici ve kalıcı barınma sağlanması, 21 yaşını aşmamış çocuklarının okul başvuruları gerçekleştirilmeli ve varsa başvuru sahibinin ehliyetinin Hollanda gereklerine uygun hale getirilmesi sağlanmalıdır. (hypotheek).
 • Expat olmak isteyen kişi; iş bulduysa iş yeri ile kendisi adına IND (göçmen bakanlığı) süreçlerinin yönetmesi gerekmektedir. Bu süreçleri ancak ve ancak IND’ye akredite olmuş şirketler yapabilmektedir. Expat’ın çalışacağı şirketlerin çoğunun IND akreditasyonu bulunmaz. Ancak Philips gibi dev firmaların kendi akreditasyonları vardır. Ancak diğer şirketlerin çoğunun IND akreditasyonu bulunmamaktadır.
 • Sponsorluk: Expat anlaşmalı şirkette çalışır ve maaşını anlaşmalı şirketten alır. Hizmet faturası kesilir ve gelen parayla expatın maaşı ödenir. Bu çözüm şirketlerin çok sevdiği bir hizmettir. Çünkü expatın sorumluluğu hem üstlenmemiş olunmakta hem de fatura sayesinde gider gösterebilmektedir.
 • Expat adaylarına özel çözümler: İlk bakışta ve kâğıt üstünde expat olabilme niteliklerine sahip olamayan adaylar için özel çözüm önerileri sunabilmektedir. Yeterli maaş kriterine sahip olamamış adaylar, CV’sini güçlendirmesi ya da düzenlemesi gereken adaylara çözüm sunabilmektedir.
 • Expat konusunda iki hedef müşteri tipi vardır: İlki expatın kendisi, diğeri ise Hollanda şirketleri. Hollanda şirketleri de şu expatı (nitelikli işçi) getir diyebilmektedir.

Hollanda’ya İşini Taşımak İsteyen İş İnsanları

Business consultancy hizmeti, ilk hizmete göre daha kapsamlı, daha detaylı ve tabi ki daha kazançlıdır. İş insanı işini Hollanda’ya taşımak ya da Hollanda’da şirket kurmak veya pazara katılmak için gelmektedir.

Business Consultancy İşlemleri

 • Pazar araştırması: İşin Hollanda’da cazip noktaları, rakipleri ve tutundurma için gereken strateji verilir. Bu noktanın ardından gelmek isteyenler için süreç başlar. Bazı müşteriler bu hizmeti istemeyebilir. Genelde bu tür müşterilerin elinde bir business planı var olabilmektedir.
 • Şirketlerin kurulumu: Şirketin uygun tipi belirlenir. KVK başvuruları yapılır. Şirketler kurulur.
 • Şirket adresi: Şirket için yer bulma süreci çözülür.
 • Depo ve lojistik: Gerektiriyorsa depo bulma ve buna bağlı işlemler anlaşmalar ile çözülür.
 • Hollanda içi ve Hollanda dışı nitelikli çalışanlarınbulunması: İşe alınır. Payroll ya da kendi şirket bordrosu kararını verir.
 • Şirket kurucuları için oturum ve çalışma izin süreçleriyönetilir. Bu kişiler kendi şirketlerinde yüksek nitelikli göçmen statüsünde gelebilir. Detaylar şirket sahibiyle paylaşılır. Expat süreci 1. maddede detaylıca yazılıdır.
 • Şirketin Hollanda pazarına hazır hale getirilebilmesi için marketing hizmeti belirlenir. Kurumsal kimlik, web sitesi, basılı işler gibi temel “go-to-market” stratejisi belirlenir. E-ticarete hazır hale getirilir ve ardından yönlendirmeler yapılır.
 • Son olarak anahtar teslim şirket iş insanına teslim edilmektedir. Dilerse şirketin gereksinimi olan mali müşavirlik, hukuk, bordrolama ve pazarlama gibi hizmetler de verilmeye devam edilmektedir.

Mavi Yaka İşçi Getirilmesi

AB vatandaşı olmayan kişiler normal şartlarda Hollanda’da mavi yaka işçisi olarak çalışabilme imkânı bulamaz. Başka Avrupa ülkelerinde sahip olunan oturum izniyle de Hollanda’da çalışabilmek mümkün değildir. Hollanda Nitelikli Göçmen Vizesi işlemlerinden biraz daha farklı bir yol izlenir. Mavi yaka işçinin Hollanda'da çalışabilmesi hizmet faturaları ile mümkündür. Bu konuda Polonya’da partner şirketler bulunmaktadır. Bu şirketler oturum ve çalışma izinlerini Polonya için alır ve Hollanda’ya işçi olarak kiralar. Bu hizmet pek de üzerinde odaklanılan bir hizmet pozisyonunda değildir. Ancak her iki taraf karşılıklı konuşarak belli fırsatlar için bir geliştirme yapılabilmektedir.

Hollanda Aile Birleşimi Oturum İzni

Hollanda’da aile birleşimi direkt olarak verilen bir hizmet değildir. Ancak iş ortağı avukatlara bu talepler iletilebilmektedir. Hollanda vatandaşı olan bir kimse eşini ve çocuklarını Hollanda’ya getirebilir. Süreç yönetimi hassas, detaylı ve redde çok açıktır. Süreç çok sık uzamaktadır. Burada bu konuda uzmanlaşmış iş ortağı avukatlar sayesinde şeffaf bir bilgilendirme ve süreç yönetiminin yanı sıra sabırlı davranıldığında, bu konuda başarılı olunmaması için bir sebep kalmamaktadır.

Toparlamak gerekirse net olarak Hollanda iş köprüsü adına gereklilikleri yerine getirilmektedir. Hollanda’da iş yapmak isteyen, çalışmak isteyen herkes hedef kitlesi konumundadır.

Nitelikli Göçmen Uygulamaları Kimleri Kapsar?

Hollanda Nitelikli Göçmen Vizesi için 3 hedef kitlesi bulunmaktadır:

 • İş insanları
 • Yüksek nitelikli göçmenler
 • Yüksek nitelikli göçmen getirmek isteyen Hollandalı şirketler

Hollanda Nitelikli Göçmen Vizesi ana başlığında yürütülen bu işlemler başvuru sahibine kolaylık sunmaktadır. Mevcutta gerçekleştirilen işlemlerin kapsamı ne yazık ki bir çalışan ya da iş sahibi için danışmanlık hizmeti almadan çok karmaşık işlemler olarak görülmektedir. Yukarıda bahsi geçen dört farklı uygulamaya dair işlemler için uzmanlarımızdan detaylı bilgi alabilir, sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyişini sağlayabilirsiniz.

Hollanda ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Hollanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp