Pasaport İşlemleri

Pasaport işlemleri, bağlı olduğunuz il veya ilçe nüfus müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bağlı bulunduğunuz il veya ilçede değilseniz, bulunduğunuz adresi gösteren bir ikametgah belgesi ile başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

Sayfanın devamında pasaport başvurusu nasıl yapılır, pasaport başvurusu için gerekli evraklar ve 2024 pasaport ücretleri bilgilerini bulabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu nasıl yapılır?

Pasaport başvurusu yapmak için öncellikle bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden randevu almalısınız. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden kimlik numaranız ile online randevu alabilirsiniz. Randevunuzun olduğu gün banka üzerinden pasaport harç ve defter bedeli yatırılması gerekir. Harç bedelleri pasaport süresine göre değişiklik gösterir. Başvuru için almış olduğunuz randevu gün ve saatinde ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Pasaport işlemleri için randevuya gitmeden önce gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Başvuru esnasında topladığınız evrakları görevliye teslim etmelisiniz. Toplamanız gereken evrak listesini sizlerle paylaşalım;

  1. Nüfus cüzdanı, kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi,
  2. Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
  3. Kısıtlı veya reşit olmayan kişilerin yasal temsilcilerinin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları durumunda muvafakatname,
  4. Varsa eski pasaport, 
  5. Harçsız pasaport başvurusunda bulunan öğrenciler için öğrenci belgesi

2024 Yılı Pasaport Harç ve Defter Bedeli Nedir?

2024 pasaport harç ücreti, çıkarılmak istenen pasaportun süresine göre değişir. 2024 yılında bu fiyatlandırmalar da güncellenmiştir. Pasaport işlemleri için başvuru yaparken 6 ay ile 10 yıl aralığında pasaport süresi seçebilirsiniz. Örneğin; 6 aylık pasaport harç 1.034,55 TL TL iken 4-10 yıllık pasaport harcı bu tutarın üstündedir.

1-10 yıllık ücret tablosu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ücretler değişiklik göstermektedir. 2024 pasaport harç ücreti ve defter bedeli aşağıdaki tablodaki gibidir.

SÜRE
HARÇ BEDELİ
PAS. DEF. BDL.
TOPLAM
6 AY
1.034,55 TL501,00 TL1.535,55 TL
1 YIL
1.512,15 TL
501,00 TL
2.013,45 TL
2 YIL
2.469,15 TL
501,00 TL
2.970,15 TL
3 YIL
3.507,75 TL
501,00 TL
4.008,75 TL
4-10 YIL
4.943,25 TL
501,00 TL
5.444,25 TL

Ücret nasıl ödenir?

2024 pasaport harç ücreti ve defter bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait “https://ivd.gib.gov.tr” internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. 2023 pasaport harç ücreti ödediğiniz Nüfus Müdürlüğü’nün sistemlerine yansıdığından herhangi bir banka dekontu iletmeniz gerekmez.

Pasaport Başvurusu İçin Sık Sorulan Sorular

Çocuklar için ücretlendirme nasıl?

18 yaşından küçük çocuklar içinde pasaport gereklidir. 0-6 yaş arası çocuklar 3 yıl, 6-12 yaş arası çocuklar ise 5 yıla kadar pasaport süresine sahip olabilir. 18 yaşının altında olan çocuklar için 2024 pasaport harç ücreti ödenmeyip, 0-18 yaş aralığı harç bedelinden muaf sayılır. Yalnızca pasaport defter bedeli olan 501 TL’nin ödenmesi gerekir.

Bebekler içinde biyometrik fotoğraf gerekiyor mu?

Pasaport işlemleri için her yaş grubunun biyometrik fotoğraf çekilmesi zorunludur. Yani bebekler için de biyometrik fotoğraf çektirilir. Başvuru esnasında diğer evraklar gibi fotoğrafın da götürülmesi gerekir.

Eski pasaportumu başvuruya giderken götürmeli miyim?

Pasaport yenileme randevusu aldığınız il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne randevuya giderken eski pasaportunuzu da yanınızda götürmelisiniz. Eski pasaportunuzun geçerliliği iptal edilir ve size geri teslim edilir.

Başvuru sonrası pasaportunuz kaç günde, nasıl ulaşır?

Başvuru bilgilerinizin tamamı Ankara pasaport tanzim merkezine online ortamda iletiliyor. 2-3 iş günü içerisinde baskısı yapılan pasaport PTT Kargo aracılığıyla beyan ettiğiniz adrese teslim ediliyor. Pasaport basım ve teslim süresi başvuru yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Pasaport başvurusu yaptıktan sonra E-devlet üzerinden pasaportunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz.

2024 pasaport işlemleri, pasaport ücretleri ve defter bedeli ile ilgili bilgilendirmeye çalıştık. Tüm vize işlemleri için Vize Merkezi uzmanlarını arayabilirsiniz. 

Vize Merkezi Her Zaman Yanınızda

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp