Almanya Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Almanya Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2022 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Almanya Vizesi

Almanya Vizesi İçin Merak Edilenler

Almanya sınırları Covid-19 artışlarından dolayı kapalı mı?

Almanya sınırları Covid-19 ile birlikte 2020 süresi boyunca acil durumlar haricinde kapalıydı. Covid-19 aşısı ile birlikte Pandemi kurallarına aralıksız riayet edilme koşuluyla Turizm başta olmak üzere Akraba- Aile, Sevgili, Ticari, Fuar, Eğitim ve transit seyahatlerine açıldı.

Almanya vizesi kaç günde çıkar?

Almanya Schengen vizesi (90 gün ve altı) başvuruyu ilgili kuruma yaptıktan sonra başvurunuzun sonuçlanması 3 ila 15 iş günü sürmektedir. Resmi tatillerde ve ek evrak talebi gibi durumlarda, yabancı pasaporta sahip olunan durumlarda süreç uzayabilmektedir.

Ulusal başvuru (90 gün ve üzeri) başvurularınızda süreç başvurunuzu yaptıktan sonra 3 ay sürebilmektedir. Süreçte evraklarınızı eksizsiz ve doğru teslim etmeniz önemlidir.

Almanya Schengen vizesi olanlar diğer ülkelere girebilir mi?

Almanya Schengen vizeniz ile 26 Schengen ülkesine giriş çıkış yapabilirsiniz, fakat kapı memurlarının şüpheli bulduğu durumlarda sizi ülkeye almama durumlarının olduğu unutulmamalıdır. Çok giriş-çıkışlı vizeye sahip olmanız gerekmektedir.

Almanya vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

 • BioNTech Manufacturing
 • Moderna Biotech İspanya, SL
 • AstraZeneca AB, İsveç
 • Janssen-Cilag Uluslararası NV

Almanya’ya giriş için aşı şart mı?

 Acil durumlar harici şarttır.Almanya ülkesi giriş için iki doz Biontech Manufacturing, Moderna Biontech, AstraZeneca ve  Janssen-Cilag aşılarından birini olması gerekmektedir. Başvuru yapmak için aşı zorunluluğu şuan için gerekli değildir, fakat vizeniz çıktıktan sonra Almanya topraklarına giriş yapabilmek için 2 doz aşı olmalı ve üzerinden 14 gün geçmiş olması şartı bulunmaktadır. Covid geçirmiş ve ilk doz aşınızı olduysanız covid geçirdiğinizi belgelediğiniz durumda 2. Aşı zorunluluğunuz kalkmaktadır.

Almanya tek doz Biontech ve Sinovac kabul ediliyor mu?

İki doz Biontech olmanız gerekmektedir.

Almanya’ya giriş için ikinci aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Almanya girişiniz için 2. aşı üzerinden 14 gün geçmelidir.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Almanya topraklarına giriş için aşılarınızı olmanız gerekmektedir, aksi durumda vizeniz olsa dahi girişinize izin verilmeyecektir. Acil olan durumunuz varsa istisna kapsamında değerlendirileceğinizden aşı zorunluluğundan muaf tutulabilirsiniz.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

Almanya topraklarına giriş için istenen aşıları ( Biontech ) olduysanız PCR testi zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Tek doz aşınız varsa PCR gereklidir fakat acil durumunuz yoksa ülkeye girişinize izin verilmeyecektir(tek doz aşı için). PCR sürüntüsünü verdiğiniz andan itibaren 72 saat önce yapılmış olmalıdır.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Almanya seyahatiniz Türkiye başlangıçlı olacak ise karantina zorunluluğu bulunmamaktadır. Aşılarınız yoksa 10 gün ev karatinası zorunludur. Covid-19 geçirdiğinize dair kaıtlayıcı belgeniz ve tek doz aşınız var ise karantina uygulamasından muaf tutulursunuz . 0-12 yaş çocukların sebeplerine bakılmaksızın karantina süresi 5 (beş) gündür.

Almanya’da acil bir durumdan ötürü bulunacaksanız ve aşılarınız yoksa gittiğinizde belirlediğiniz bir adreste karantinaya girmeniz gerekmektedir, karantina süreniz 10. günün sonunda negatif PCR testi sunduğunuz durumlarda bitmiş olacaktır.

Almanya'da fuarlar iptal mi?

Almanya'da fuarlar iptal değil. Covid-19’un yeni varyantlarına rastlanması sebebi ile iptal olabileceği konuşulmaktadır. Başvuru esnasında sözlü olarak fuarların anlık iptal olması durumunda dosyanızın iade edileceği beyan edilmektedir. Fuarlar ile ilgili güncel bilgiler için Almanya Ticari ve Fuar Vizesi sayfamızı ziyaret edebilir, çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Acil durumlarda Almanya vizesi almak için ne yapılmalı?

Acil bir durum yaşanmışsa ölüm cenaze vb. konsolosluklarla direkt olarak iletişime geçebilir veya başvuru merkezine doğrudan giderek aciliyetinizi kanıtlar belgenizi sunarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Belgenizin maksimum 15 gün içinde alınmış olması gerekmektedir.

Almanya vizesi için otel ve uçak satın almalı mıyım?

Seyahatiniz için ihtiyacınız olan Schengen vizeniz elinize ulaşmadan konaklama ve ulaşım bedellerinin ödenmesi ret alınması durumunda mağduriyet yaşatacağı için alınmaması önerilmektedir. Başvuru esnasında rezervasyonları devam eden evraklar sunmanız gerekmektedir. Rezervasyonlarınızın iptal edilmemiş olmasına dikkat ediniz.

Almanya Vizesi Şartları

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaport sahibi kişilerin Almanya vizesi alması gerekmektedir. Almanya Federal Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması ile yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90 gün konaklama süresini aşmayacak şekilde vizeden muaf tutulacaktır. 90 günü aşacak Almanya seyahatleri için Almanya vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport yani bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Almanya için vize almalıdır.

Almanya Federal Cumhuriyeti; bilinen adıyla Almanya, Schengen üyesi 26 ülke arasında yer almaktadır. Schengen üyeleri arasında imzalanan anlaşma ile 

 • Schengen bölgesinde bulunan tüm dünya ülkelerinin vatandaşları Schengen ülkelerine ait iç sınırlarından kontrole maruz kalmadan özgürce seyahat edebilmektedir.
 • Schengen bölgesinin bazı noktalarında polis belli şartlar altında; iç sınırlarında, havalimanlarında ve sınır hatlarında kontroller gerçekleştirerek insanlardan seyahatleri hakkında bilgi isteyebilir ve seyahatleri ile ilişkili soru sorabilmektedir.

Almanya Vize Merkezi Başvuru Adımları

Schengen vizesiyle girilen Almanya’ya seyahat etmek için Vize Merkezi’nin tecrübeli kadrosundan destek alarak Almanya Vize Merkezi başvuru adımları konusunda hızlı şekilde yol alabilirsiniz.

Almanya vize başvurusunu Vize Merkezi’nden yapacağınızda izleyeceğiniz adımlar bulunmaktadır.

 1. Ülke sorumlusu danışmanlarımızla telefonla iletişime geçip vize sürecini başlatabilirsiniz. Danışmanlarımız size sorular yöneltecek ve yanıtlarınız doğrultusunda gerekli evrak bilgilerini maille ya da kısa mesajla gönderecektir.
 2. Almanya vize başvurusu için ülke uzmanlarının size gönderdiği evrak listesini eksiksiz ve hatasız tamamlamalısınız. Böylece vize başvurusu için dosyanızı hazırlamış olursunuz.
 3. Almanya vizesi için sizden istenen tüm evrakları hazırlayarak dosya haline getirdikten sonra şahsen ofislerimize gelerek ya da kargoyla Vize Merkezi’ne ulaştırabilirsiniz. Dosyayı kargo yoluyla iletmeyi tercih ediyorsanız kargo takip numaranızı not almanızı tavsiye ederiz.
 4. Almanya vize başvurusu için hazırladığınız dosya Vize Merkezi’ne ulaştıktan ve vize uzmanlarımız tarafından incelendikten sonra size bir mail gönderilerek varsa eksik ve hatalı evraklarınızın bilgisi paylaşılacak; tüm vize süreciyle ilgili bilgilendirme yapılacaktır.
 5. 25 Eylül 2014’ten itibaren Schengen vize başvurusu yapacakların biyometrik bilgilerinin ve parmak izlerinin kaydı zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten sonra herhangi bir Schengen ülkesine biyometrik ve parmak izi bilgilerini kaydettirmemiş başvuru sahiplerini bu bilgileri vermek üzere Almanya vize bölümü temsilcilerimiz davet edecektir. Vize Merkezi bu verilerin beyanı sürecinde başvuru sahibine eşlik ederek başvurunun sorunsuz gerçekleşmesini sağlayacaktır. 25 Eylül 2014 sonrasında Schengen vizesi alanların bilgileri 5 yıl boyunca geçerli olduğundan başvuru merkezine parmak izi beyanı için gitmeleri gerekmemektedir. Parmak izi verilen tarihiniz başvuru yapılan tarihten 5 yıl önce ise yeniden parmak izi vermek zorunda kalacaksınız. Evlilik ve boşanma sonrasındaki soyadı değişikliklerinde tekrardan parmak izin verilmesi gerekmektedir.
 6. Biyometrik bilgilerini veren ve vermesine gerek olmayan tüm başvuru sahiplerinin vize işlem süreçleri Almanya Vize Merkezi bölümünün kontrolündedir. Almanya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresinin 7 - 15 iş günü arasında olacağı öngörülmektedir. Bu süre konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluk resmi tatil günlerine göre değişebilmektedir. Tüm vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri pasaportlarını Vize Merkezi ofislerine şahsen gelerek ya da verdikleri adresten kargo yoluyla teslim alabilmektedir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

“Almanya vizesi nasıl alınır?” sorusuna yanıt arayan kişilerin takip etmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Öncelikle kişinin geçerli bir pasaporta sahip olması ve Almanya’ya seyahat nedenini belirlemesi gerekir. Hangi amaçla seyahat edileceği belirlendikten sonra buna uygun vize türü için başvuru yapılmalıdır. Başvuru adımlarında kişinin mesleki durumu da önemlidir.

Seyahat amacına göre Almanya vize türleri; turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti gibi dallara ayrılmakta ve her biri için ortak evrak listesi dışında hazırlanacak farklı evraklar da bulunmaktadır. Mesleki duruma göre hazırlanması gereken Almanya vize evrakları ise kişinin özel sektör çalışanı, memur, işveren, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan ya da serbest meslek sahibi olmasına göre değişmektedir.

Kişi kendine uyan vize türünü belirleyip ilgili vizenin evraklarını hazırladıktan sonra evrakları Almanya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığıyla istenen sıraya ve şekle göre hazırlamalıdır.

Evrakları hatasız ve doğru hazırlamak “Almanya vizesi nasıl alınır?” sorusu hakkında önemli bir yanıt olmaktadır. Bu oldukça önemli adımda, vize sürecinde konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan Vize Merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız işlemlerinizi hızlı ve rahat şekilde gerçekleştirmenizi sağlar ve hata yapma olasılığını ortadan kaldırır. Vize ile ilgili soruları yanıtlama, evrak takibi, randevu alma, vize başvuru formunun doldurulması, vizenin sonuçlanma süreci gibi tüm adımlarda tecrübeli kadrosuyla sizlere destek olmakta ve zaman kaybını önlemektedir. Almanya vize işlemlerinizi başlatmak için Vize Merkezi uzmanlarımızı arayarak vize başvuru türünüze uygun evrakları içeren bilgi mailini talep edebilirsiniz.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vizesi için gerekli evraklar; başvuru sahiplerinin hazırlayacağı ortak evraklardır.

 • Yeni, Eski Pasaportlar

Planlanan dönüş tarihinden (talep edilen vizenin bitiş tarihi) itibaren en az 3 ay daha geçerli olan, 10 yıldan eski olmayan pasaport gerekmektedir. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yılda alınan tüm vize sayfalarının fotokopileri eklenmelidir. Başvuru dosyasında, varsa başvurana ait eski pasaportlar da bulunmalıdır. Pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport ve kimlikteki isim bilgilerinin aynı olması gerekmektedir. 

 • Schengen Vize Başvuru Formu

Başvuru formuna tarih de eklenerek elle veya bilgisayarla eksiksiz doldurulup imzalanmalıdır. Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse formu ebeveynleri imzalamalıdır. Farklı kişiye vekâlet verilecekse ıslak imzalı vekâlet formu ve vekâlet verilen kişinin kimlik fotokopisi sunulmalıdır.

 • Biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi

Başvuru sahibinin yasal kimlik kartının fotokopisiyle 6 aydan eski olmayan, rötuşsuz, beyaz fonlu, 35*45 mm ölçülerinde, tüm yüzün net göründüğü biyometrik fotoğrafı olmalıdır.

 • Seyahat sağlık sigortası

Seyahat sağlık sigortası seyahat süresini içermeli ve seyahat süresinden 1 gün önce başlamalı ve 1 gün sonra bitmeli, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Ülkeye dönüş, acil hastane, cenaze ve tedavi masrafları gibi seyahatte oluşabilecek tüm masrafları kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortası kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır. Kaşe ve ıslak imzalı olmayan sigorta poliçe numarasını içeren ödeme makbuz-dekontu olmalıdır.

 • Seyahat rezervasyonları, konaklama belgesi ve uçak rezervasyonları

Seyahat detaylarını ve gidiş-dönüş tarihlerini içeren uçak ve tur rezervasyonları sunulmalıdır. Seyahat süresinde yapılacak konaklamaya ait belgeler de eklenmelidir. Konaklama bilgisi içeren otel rezervasyonu ya da davetiyelerde isim bilgisi yer almalıdır.

Kişilerin çalışma durumlarına göre bazı finansal belgelerin de hazırlanması zorunludur.

 • Banka hesap dökümü

Hesabının bağlı olduğu bankadan son 3 aya ait şahsi hesap dökümü.

 • Çalışma ve izin belgesi

Çalışılan şirketten alınan, yapılan işi açıklayan, seyahat tarihlerinin yazılı olduğu, kaşeli ve şirket yetkilisinin imzaladığı çalışma izin belgesi.

 • SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, maaş bordroları

E-devlet’ten SGK hizmet dökümü (SGK Tescil Barkodlu) ve çalışılan şirketten alınan SGK işe giriş bildirgesinin barkodlu fotokopisi. Son 3 aya ait, yetkili kaşeli ve imzalı maaş bordroları.

 • İş sözleşmesi

SGK’lı çalışılmaması durumunda çalışılan firmadan alınan ve firmayla aradaki iş ilişkisinin kanıtlandığı noter onaylı iş sözleşmesi.

Almanya vizesi için gerekli evraklar dışında varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi ek gelir belgeleri de bulunmalıdır.

Almanya Vizesi Türleri

Almanya vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olarak iki kısma ayrılır. Almanya uzun süreli vize, seyahat süresi 90 günü aşacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vizeye uzun süreli eğitim, staj, hastalık gibi sebeplerle Almanya’ya gidecek olan kişilerin başvurması gerekmektedir.

Almanya kısa süreli vize ise seyahat süresi 90 günden az olacak kişilerin başvuracağı Almanya vizesi çeşididir. Almanya kısa süreli vize kendi içinde türlere ayrılmaktadır. 

Almanya vizesi almak için öncelikle seyahatinizin amacını belirlemeniz gerekmektedir. Almanya’ya gitmek için nedeniniz 

 • Gezi ya da tatil amaçlı ise Almanya turistik vize başvurusu,
 • Aile yakınınız ya da arkadaşınızı ziyaret ise Almanya aile arkadaş ziyareti vize başvurusu,
 • Ticari görüşme ya da fuar katılımı amacıyla gidecekseniz Almanya ticari vize başvurusu,
 • Eğitim, kültürel ya da sportif etkinlik için ise amaçlı Almanya vize başvurusu,
 • Transit geçişleriniz için Almanya transit vize başvurusu,
 • 6 ayı geçen eğitim ve staj için Almanya uzun süreli eğitim vize başvurusu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinde ikamet eden ve çalışma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler Türkiye’den Almanya vize başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Almanya’ya vize almak isteyen kişiler başvurularını Almanya Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirmeyecektir. Almanya Konsolosluğu tarafından anlaşılan başvuru merkezi ve başvuru merkezine akredite A tipi seyahat acenteleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Almanya D tipi vize başvurusu ise Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.

Vize Merkezi, Almanya vize başvurusu gerçekleştirecek kişi ve kurumlara hizmet vermektedir. Almanya vize başvuru işlemlerinizde sizin uğraşacağınız randevu alma, evrakları düzenleme, dosyayı hazır hale getirme, başvuru formu doldurma, uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası konularda yardımcı olarak sizlerin yükünü almaktadır. Başvurularınızı eksiksiz olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için Almanya vize departmanımıza 0212 970 05 01 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Almanya Vize Randevusu

Almanya Schengen vizesi almak isteyen kişilerin Almanya vize randevusu alması gerekmektedir. Almanya Vize Başvuru Merkezi vize randevusu olmayan kişileri bazı istisnai durumlar dışında kabul etmemektedir. Almanya vize randevusu konsolosluğa yapılan başvuruların durumuna göre değişiklik göstermektedir. Almanya’ya seyahatin yoğun olduğu bayram, sömestr, yaz tatili dönemlerinde vize randevusu ileri tarihlere verileceğinden dolayı Almanya vize randevusu için seyahat tarihinizden en az 1 ay, en fazla 3 ay önce müracaat etmelisiniz.

Almanya vize başvurusu için gerekli olan randevu kişiye özel olup belirtilen gün ve saat için geçerlidir. Almanya vize başvuru sahibi eğer randevu günü ve saati Almanya başvuru merkezinde olamazsa Almanya vizesi için yeni bir randevu oluşturması gerekmektedir.

Vize Merkezi ile oluşturacağınız Almanya vize randevusu sizin seyahat tarihinize göre, vize başvuru merkezinin ilk müsait günü ve saatinde oluşturulmaktadır. Alınan randevu sizin tarafınızdan teyit edilir; belirtilen gün ve saatte Almanya dış operasyon birimi sorumlumuzla birlikte Almanya vize başvurunuz sorunsuz şekilde gerçekleştirilir.

Almanya vize başvurusu için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bölge ayrımıdır. İkamet ettiğiniz yere bağlı konsolosluk bölgesindeki başvuru merkezine müracaat etmeniz gerekmektedir. Vize Merkezi 14 şubesi ile sizlere bu konuda yardımcı olarak ikamet şehrinize göre sizleri yönlendirmektedir. Bu şekilde vize randevunuz doğru şekilde alınır ve başvurularınız sorunsuz sonuçlandırılır. 

Almanya Konsolosluğu randevu için arandığında uzak bir takvime gün vermektedir ya da başvuru almamaktadır!

Almanya vize randevu gününde başvuru merkezinde randevu kâğıdını ibraz etmeniz gerekmektedir. Randevu onayınızı ibraz edemezseniz başvurunuz alınmayacaktır. Eksik ya da hatalı evraklarla yapılan başvurular sizler için sorun oluşturabilmektedir. Başvurunuz eksik evrakla kabul edilebilir ve bunun sonucunda vizeniz reddedilebilir; hatalı evraklarla yapılan başvurunuz ise geri çevrilebilir.

Almanya Vize Başvurusu 2022

Almanya’ya vize almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken öncelikle vize çeşidinizi belirleyerek, ilgili vize evraklarını öğrenmek olmalıdır. Bunun için size uygun olan şubemizi seçerek Almanya vize uzmanlarımızı arayabilir ya da mail atarak iletişime geçebilirsiniz. Vize uzmanlarımız sizlerin durumuna uygun olan Almanya vize başvurusu 2022 yılı güncel evrak listesini hazırlar ve size mail olarak iletir. Oluşturulan listeden internet üzerinden alınması gereken belgeleri Vize Merkezi ofislerimizde size tahsis edilen bilgisayar yardımı ile temin edebilirsiniz.

Şahsınızın hazırlaması gereken belgelerin yanında statünüze göre iş yerinizden temin edeceğiniz belgelerle birlikte gelirinizi gösteren belgeleri hazırlayarak vize uzmanlarımıza ulaştırmanız gerekmektedir. Almanya vize uzmanımız ulaştırdığınız belgeleri tek tek inceleyerek dosyanızı hazırlar. Randevu gününüz onayınızdan geçtikten sonra vize başvurusu belirtilen gün ve saatte Almanya vize başvuru merkezine yapılır. 

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya vizelerinin türüne bakılmaksınız hazırlanması ve doldurulması gereken bazı temel evrakları vardır. Pasaport, fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası ve Almanya vize başvuru formu bu evraklar arasında yer almaktadır. 

Almanya vize başvuru formu size ait bilgilerin yer aldığı 37 kutudan oluşan bir matbudur. Bu matbuda size ait bilgilerin kusursuz ve Almanya Konsolosluğu’nun istediği şekilde doldurulması gerekmektedir. Form üzerinden herhangi bir karalama, oynama yapılmaması gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Almanya vize başvuru formu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti 2022

Almanya’ya vize alacak kişilerin belli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücret içerisinde konsolosluk harcı, başvuru merkezi ücreti yer almaktadır. Eğer başvurunuzu kendiniz gerçekleştirmek isterseniz randevuyu alarak başvuru merkezine gitmeniz gerekmektedir. Vize Merkezi ile yapacağınız başvurularda fotokopi, bilgisayar kullanımı, çıktı alımı, form doldurma için ekstra ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Detaylı bilgi için "Almanya Vize Ücreti" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

almanya-vize-ucretleri

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de “Almanya vizesi kaç günde çıkar?” sorusudur. Almanya Schengen üye ülkelerinden biri olduğu için bordo (umuma mahsus) pasaporta sahip olan Türk vatandaşları Almanya’ya seyahat edecekleri zaman Schengen vizesine başvurmalıdır.

Schengen vize başvurusu yapıldıktan, gerekli tüm evraklar eksiksiz hazırlandıktan ve başvuru merkezindeki randevuya gidilerek biyometrik veri kaydı yapıldıktan sonra başvuru dosyası son halini almaktadır. Dosyanın Almanya Konsolosluğu’na teslim edilme aşamasından sonra vize kabul ya da ret kararı tamamen konsolosluğa aittir.

Dosya işleme alındıktan ve başvuru yapıldıktan sonra vizenin çıkma süresi ortalama 7 ila 15 iş günü olacaktır. İşlem süreleri konsolosluğun iş yoğunluğuna, ek evrak ya da evrak değişikliği taleplerine, resmi tatil günlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurularının kaç gün sonra sonuçlanacağı değişkenlik gösterebileceği için herhangi bir gecikmenin ve aksamanın yaşanmaması adına vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinde yapmanızı önermekteyiz.

Konsolosluk değerlendirme sürecinin uzaması durumunda, farklı bir ülkeye seyahat edecekseniz ve pasaportunuzu kullanmanız gerekecekse durumunuzu kanıtlayan ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülkeye ait uçuş ve konaklama rezervasyonlarının bilgilerini mevcut başvuru dosyasına mutlaka eklemeniz gerekmektedir.

Vize Merkezi, Almanya Schengen vize başvurusu sırasında ve vize sonuçlanma aşamasında tüm süreci sizinle birlikte takip etmekte; bu süreci en kolay ve hızlı şekilde geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte vize işlem ve sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup, Vize Merkezi’nin süreçle ilgili herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

“Almanya vizesi kaç günde çıkar?” sorusu ve vize ile ilgili diğer tüm sorularınız için Vize Merkezi ofislerini arayarak Almanya vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Vize Reddi

Almanya Vize Reddi Nedenleri

Almanya’ya seyahat etmek isteyen güncel pasaport sahipleri Schengen vizesine başvurmalıdır. Schengen vizesi başvuruları olumlu sonuçlandığı gibi Almanya vize reddi ile de sonuçlanabilmektedir. Almanya vizesinin reddedilmesinin birçok nedeni olabilir.

 • Vize başvuru formlarının eksik ya da hatalı doldurulması,
 • Seyahat amacının net olarak belirtilmemesi,
 • Doğru vize türü ile başvuru yapılmaması,
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağını kanıtlayan evrakların (banka hesabı, gelir belgesi vb.) yetersiz ya da eksik olması,
 • Kişinin seyahat bitiminde kendi ülkesine döneceğine dair yeterli ve ikna edici kanıt sunulamaması,
 • Seyahat planlamasının inandırıcı bulunmaması,
 • Uçak bileti, otel rezervasyonu gibi bilgilerin sistemde görünmemesi

Yukarıdaki nedenler bunların başında gelmektedir. Vize başvurusu yapılırken tüm bu maddelere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Almanya vizeniz ret ile sonuçlandığında Almanya Konsolosluğu tarafınıza ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderir. Bu formda belirtilen nedenleri inceleyip gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve ret kararı çıkarsa ücret iadesi yapılamamaktadır.

Almanya Vizesi Ret İtirazı Nasıl Yapılır?

Almanya vizesi ret ile sonuçlanan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ret kararına itiraz etme ve temyize gitme hakkına sahiptir. İtiraz ilgili konsolosluklara şahsen gidilerek ya da mail yoluyla yapılabilmektedir. Konsolosluğa yazacağınız itiraz dilekçesinde ya da mailinde Almanya’ya neden seyahat etmek istediğinizle ilgili detaylı bir iyi niyet mektubu yazmanız çok önemlidir. Bu mektupta mesleki durumunuzu anlatmanız da etkili olacaktır. İtirazınızı mail yoluyla gerçekleştirmeyi tercih ederseniz seyahat evraklarınızı, seyahat sağlık sigortanızı ve pasaport ön yüzü fotokopisini de eklemeniz doğru olacaktır.

Almanya vize reddi almanız durumunda itiraz işlemleri ve yeniden başvuru yapmak için yetkili bir danışmanlık firmasıyla ilerlemeniz vizenizin olumlu sonuçlanması açısından daha avantajlı olacaktır. Eksiklerin belirlenmesi; seyahat amacına uygun, doğru ve hatasız evraklarla başvuru yapılması, hızlı ve kolay randevu alma konularında Vize Merkezi’nin tecrübeli Almanya vize uzmanlarıyla iletişime geçebilir ve profesyonel danışmanlık alabilirsiniz.

Almanya Vize Başvurusu Bölge Ayrımı

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı dışında bir şehirde ikamet ediyorsanız fakat çalıştığınız kurum yetki alanı içerisinde yer alan şehirlerden birisinde ise başvuruda bulunabilmeniz için  şirketinizden görev yeri belgesi  ve adınıza ait adresin de belirtildiği bir fatura (elektrik, su, doğalgaz vb.) ibraz etmeniz gerekmektedir.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı içerisinde olan şehirler:

Edirne, Kırkılareli, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Düzce, Bolu, Eskişehir

Almanya İzmir Başkonsolosluğunun Yetki alanı içerisinde olan şehirler:

Kütahya, Manisa, İzmir, Uşak, Aydın, Afyon, Denizli, Muğla, Burdur, Isparta, Antalya

Almanya Ankara Başkonsolosluğunun yetki alanı içerisinde olan şehirler:

Ankara, Ardahan, Artvin, Kars, Iğdır, Ağrı, Nevşehir, Aksaray, Konya, Niğde, Karaman, Mersin, Adana, Erzurum, Bayburt, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Malatya, Kahramanmaraş, Osmaniye Hatay, Giresun, Ordu, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Samsun, Sinop, Çorum, Çankırı, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Karabük, Kırıkkale, Kırşehir,  Şırnak, Rize, Trabzon

Almanya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmaktadır.

 • Almanya'ya seyahat edeceklerin pasaportlarında geçerli Schengen vizeleri yoksa ülkeye girişte Almanya Schengen vizesi almalıdırlar. Bordo pasaport sahiplerinin Almanya vizesi almaları gerekirken; yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip vatandaşlar Almanya’ya vizesiz girebilmektedir.
 • Almanya’da 90 güne kadar (kısa süreli) konaklayacak kişiler Almanya Schengen vizesi için başvurmalıdır. Almanya’da 90 günden daha fazla kalınması halindeyse Almanya Konsolosluğu’na uzun süreli vize (D Tipi vize) için başvuru yapılmalıdır.
 • Almanya Schengen vizesi için başvurular Almanya Konsolosluklarından gerçekleştirilememektedir. Konsolosluklar kısa süreli Schengen C tipi vize başvurularını yetkilendirdikleri vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla kabul etmektedir.
 • İlk defa bir Schengen ülkesine seyahat edecekseniz ya da Schengen vizenizi 5 yıl önce aldıysanız parmak izi ve biyometri işlemleri için randevu günü başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Vize başvuru işlemlerinde kullanılacak biyometrik fotoğraflar net ve üzerinde oynama yapılmamış olmalıdır.
 • Vekaletli çocuk dosyalarında muvafakatname yoksa anne-baba başvuru merkezine gelmek zorundadır.
 • 18 yaşından küçük çocuklar için vize başvurusu esnasında çocuğa yasal vasisi (ebeveyni) eşlik etmelidir. 12 yaşından küçük çocuklar parmak izi işleminden muaf olduğu gibi Almanya vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezinden bulunmaları şart değildir.
 • Almanya vize başvurusu için tamamlanması gereken temel evraklar eksiksiz, hatasız ve güncel tarihli olarak sunulmalıdır. Konsolosluk bazı durumlarda evrak değişikliği ya da ek evrak temini talep edebilmektedir. Bu durumda evrakların yeniden hazırlanması zorunludur. Evrakların eksiksiz ve doğru hazırlanması vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasını garanti etmemektedir. Vize kararları tamamen Almanya Konsolosluğu'na aittir.
 • Almanya Konsolosluğu tarafından verilen vize kararlarında ve vize işlem sürelerinde Vize Merkezi'nin herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize uzmanlarımız Almanya vize başvurularında başvuru sahiplerine zaman kaybı yaşatmaksızın; belge hazırlama ve randevu işlemleri gibi adımları uçak ve otel rezervasyon tarihlerini de dikkate alarak gerçekleştirmektedir.
 • Konsolosluk harçları peşin olarak ödenmektedir. Almanya vize reddi alınması durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.
 • Almanya vizesi işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve vize başvurusu konusunda tüm sorularınız için Vize Merkezi müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. 0212 970 05 01

Başvuru hakkında genel bilgilendirme

 • Başvuru yapabilmeniz için seyahatinizi kapsayan geçerli vizenizin olmaması gerekmektedir.
 • Schengen kuralları gereği en çok hangi ülkede bulunacaksanız o ülkeden başvuru yapmanız gerekmektedir. Gün sayılarının eşit olduğu durumlarda ilk girişinizi gerçekleştireceğiniz Schengen ülkesinden başvurunuzu yapmalısınız. Vize Merkezi ülke uzmanları birden çok ülkeye seyahat etmeniz gerektiği durumlarda sizin için istekleriniz doğrultusunda bir program oluşturarak vize başvurunuz için yardımcı olacaktır.

İstisna olan durumlar

 • Acil Almanya seyahati gerçekleştirmeniz gerektiği durumlarda ölüm, cenaze, doğum, hastalık, kaza gibi(1.derece yakınınız)  durumu kanıtlayıcı belgeler ile beraber başvurunuzun istisna olarak değerlendirilmesini talep edebilirsiniz. Bu durum vizenizin kesin çıkacağı anlamına gelmemekle birlikte sadece aciliyetiniz olduğunu bildirmek içindir.
 • Fuar katılımcısı olarak başvuru yaptığınız durumlarda da Almanya vizesi için istisnai olarak başvuru yapma hakkınız olabilmektedir.
 • Eşi, Anne ve Babası Almanya vatandaşı olan başvuru sahipleri akrabalık bağını kanıtladıkları belgeleri ile birlikte formda gerekli alanı doldurmaları gerekmektedir.
Vize Merkezi Personel

Almanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum Almanya Transit Vize 2022 Ş. Sa. 27/01/22, 17:25
Almanya transit vize 2022 yılında hangi evrakları istiyor? Almanya üzerinden sadece transit geçiş yapacağım Schengen vizesi mi transit vizesi mi almalıyım?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Almanya Vize 2022 Y. P. 24/01/22, 12:33
Almanya vize 2022 yılının başında başvursam sonuçlanması ne kadar zaman alır? Tek başıma Almanya'ya gezi planı hazırladım süreç nasıl ilerliyor bilgi alabilir miyim?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Almanya Vizesi 2022 M. K 24/01/22, 12:17
Merhaba yıllar önce Schengen seyahatim olmuştu, Şimdi tekrar çıkış yapmak istiyorum. Almanya vizesi 2022 yılında alımı zorlaştı mı? Şartları gerekli evrakları nelerdir? Nasıl başvuru yapacağım, bilgi verirseniz çok sevinirim.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Almanya Vize Ücreti 2022 P. S. 24/01/22, 12:10
Almanya vize ücreti 2022 yılında ne kadar konsolosluk ücreti haricinde başka ücretlerde talep ediliyor mu?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Almanya Vizesi Y. Say 23/08/21, 15:25
Selam, daha önce Almanya vizesi veya her hangi bir vize başvurum olmadı. Almanya’ya seyahat edeceğim turistik vize almam daha iyi olur yoksa arkadaş ziyaretimi? Orada yaşayan arkadaşım bana davet mektubu gönderebileceğini söyledi ancak hangi vize türüne başvuruda bulunmam halinde sonuç alabilirim bu benim için önemli yaklaşık 1 yıldır çalışıyorum daha önce üniversiteden mezun oldum bilgilendirmenizi rica ederim?
Cevabı Görüntüle