Almanya Oturum

Almanya Oturum

Almanya Oturum İzni İşlemleri sayfamıza hoş geldiniz. Almanya Oturum Vizesi Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Bölgesi (AET) ve İsviçre vatandaşı olmamak şartıyla. Türkiye’nin de dahil olduğu diğer ülke vatandaşları için uygulanmaktadır. Almanya oturum izni almak için başvuru sahiplerinin ikamet ettikleri şehirde bulunan Yabancılar dairesine evraklarını teslim etmeleri gerekir. Yabancılar Dairesi, çalışma izinleri de dahil olmak üzere oturum izni başvurularıyla ilgili karar yetkisine sahiptir. Almanya’da oturum, AB Mavi Kart ve AB kalıcı oturum izni kapsamına giren tüm konularda nihai kararı veren kurumdur.

Almanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da uzun süreli ikamet etmek isteyenler oturum izni almak ile yükümlüdürler. Kısa süreli Almanya vizesi işlemleri için tıklayın. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin uygulamada olan 4 çeşit oturum izni vardır. Bu izinleri kısaca açıklayalım:

Almanya Oturum İzni (Aufenthaltserlaubnis)

Standart oturum izni süresi ile sınırlandırılan bu uygulamada değerlendirme; başvuru sahibinin Almanya’da hangi sebeple bulunduğuna ve oturum izni talebinin amacına bağlı olarak yapılır. Aşağıda belirtilen niteliklere sahip kişiler Almanya’da sınırlı oturum izni alabilirler:

 • Ülkeye çalışma amacıyla gidenler
 • Almanya’da mesleki eğitim alanlar
 • Uluslararası hukuk veya insani sebeplerle sığınma talebinde bulunanlar
 • Ailevi nedenlerle ülkeye göç edenler
 • Alman uyruğundan çıkan ancak Almanya’ya geri dönüş yapan yabancı uyruklular
 • Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birinde sürekli oturum iznine sahip olanlar

Diğer ülke vatandaşları sadece standart oturum izninin kapsamında belirtildiği üzere Almanya’da çalışabilirler.

Almanya Yerleşim İzni (Niederlassungserlaubnis)

Almanya yerleşim izni de oturum iznine benzer bir uygulamadır. Almanya’da çalışma iznini de içeren yerleşim izni süresiz olarak verilir. Yerleşim iznine sahip olmak için belirtilen şartlar yerine getirilmelidir.

 • Başvuru sahibinin; Almanya’da en az 5 yıllık oturum izninizin olması
 • Yerleşim izni talebinde bulunan kişinin kendisinin ve ailesinin maddi geçimini sağlayabilecek yeterlilikte olması.
 • Alman diline yeterince hakim olması (A2 seviyesi)
 • Sabıka kaydının olmaması gerekir.

Yüksek vasıflı meslek sahipleri ikamet süresi şartı esnetilebilmektedir. Ayrıca, AB Mavi Kart sahipleri de yaklaşık 2 yıl sonrasında yerleşim izni başvurusunu gerçekleştirebilirler.

AB Kalıcı Oturum İzni

AB kalıcı oturum izni ise süresiz mahiyettedir. Almanya’da çalışma iznini de içerir. AB kalıcı oturum izninin verilme şartları Almanya yerleşim izninin koşullarıyla benzerdir. AB kalıcı oturum izni diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de serbest dolaşım hakkı içerir. Ancak bu oturum izni sürekli olmayıp, belli bir tarih aralığını kapsar.

AB Mavi Kart

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan diğer ülke vatandaşları yüksek nitelikli bir mesleğe sahip ve o işte çalışma gayesi ile Almanya’ya geliyorsa veya yükseköğrenim amacıyla oturum izniyle Almanya’da ikamet edecekse AB Mavi Kart başvurusunda bulunabilir.

Almanya Mavi Kart Nasıl Alınır?

Almanya Mavi Kart başvurusu yapacak kişilerde araman şartlar ise şu şekildedir.

Geçerli diploma ya da yükseköğrenim belgesinin varlığı ilk kriterdir. Eğer yükseköğrenim Almanya’da yapılmadı ise, denklik belgesinin sunulması veya yükseköğrenim derecesinin Almanya’da tanınması gerekir.

1 yıl süreli asgari belirlenen brüt gelirle Almanya sınırları içerisinde çalışacağınıza dair bağlayıcı bir iş teklifi alınmış olması gerekir. Başvuruda İş Bulma Ajansı çalışma koşullarının Alman vatandaşlarıyla eş değerde olup olmadığını kontrol eder. Yükseköğrenimini Almanya içinde tamamlamış olanların ise İş Bulma Ajansı'ndan izin almasına gerek yoktur.

Eğer farklı bir oturum izniyle Almanya sınırları içerisinde bulunuyorsanız ve belirlenen kriterleri karşılıyorsanız bağlı bulunulan Yabancılar Dairesi'ne Avrupa Birliği Almanya Mavi Kart başvurusu yapabilirsiniz. Mevcut vizenin süresi dolmadan başvuru yapılması gerekecektir.

Türkiye’den yapılan başvurularda ilk etapta Alman Konsoloslukları vize biriminden ulusal vize talebinde bulunmanız gerekecektir.

İş sözleşmeniz 4 yıl ya da daha uzun süreyi kapsıyorsa 4 yıla kadar geçerli olan AB Mavi Kart geçici bir oturum izni mahiyetindedir. Bu süre uzatılabilir.

AB Mavi Kart'ın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Almanya özelinde Ulusal yerleşim izni alabilirsiniz. Ancak 33 ay süresince yüksek nitelikli bir işte çalışmış olmanız ve sigorta primlerinizin tam olarak ödenmiş olması gerekmektedir.

B1 seviyesinde Almanca bildiğinizi ispat etmeniz durumunda AB Mavi Kart, Almanya’da bulunduğunuz süreden 21 ay sonra da tanımlanabilmektedir.

En az 18 aydır Almanya Mavi Kartınız var ve yüksek nitelikli bir işte çalışmak için başka bir Avrupa Birliği üye ülkesine gidebilir ve o ülkeye girişinizden itibaren bir ay sonra o ülke için AB Mavi Kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

AB Mavi Kart'ınız varsa aile üyelerinizin Almanca dil yeterliliğini kanıtlamaları gerekmeyecektir. Eşlere kısa sürede kısıtlamasız çalışma hakkı da verilmektedir.

Vize Merkezi uzmanlarımız Göç Vatandaşlık konularında hizmet vermemektedir. Ofislerimizi vize işlemleriniz için arayabilirsiniz.

Almanya Oturum İzni İşlemleri

Almanya oturum izni başvurusunu tamamlamak için takip etmeniz gereken yönergeyi de paylaşalım.

Almanya’da bulunarak oturum iznine başvuru yapabilmek için öncelikle gidiş sebebinizle örtüşen vize türünde başvuru yapmanız gerekir. Almanya’nın diğer ülke vatandaşlarına sunduğu farklı vize türleri vardır. Seçeceğiniz vize kategorisine göre evraklar da farklılık gösterecektir.

Almanya Konsolosluğu vize ofisinden tercihen online sistemde randevunuzu alın. Hazırlıklarınızı eksiksiz tamamlayabilmek için vize başvurunuzdan önce Konsolosluk veya Büyükelçilik sitesinden gerekli yönlendirmelere erişin.

Oturum izni için ülkeye ulaştığınızda ilgili Göçmenlik bürosuna ulaşarak başvurunuzu yapın.

Almanya Yatırımcı Vizesi ile Oturum İzni

Almanya’da oturum iznine sahip olabilmek için bir diğer yol ise yatırım yapmaktır. Almanya’da iş kurmak geçerli bir oturum izni sebebi oluşturacaktır. Almanya bu yatırım türü için bir sınır getirmemiştir. Yatırımcı vizesi ile ülkeye giderek fizibilite çalışması yapılması yatırımcı açısından daha sağlıklı olacaktır.

Almanya’da işinizi kurarak yatırımcı vizesi ile oturum iznine başvurmak istiyorsanız

 • İş planı
 • İşi kurmak için yeterli gelire ve nakde sahip olduğunuzu gösterir evrakları sunmanız gerekecektir.

geçici olarak hizmet vermiyoruz

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

9 sorudan en popüler 9 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Şirketimin temsilciliğini kurdum, Almanya'da oturum nasıl alırım?
  Ö.H, 04 Nis 2022, 17:07

  Merhabalar, Yaklaşık 14 yıldır Türkiye’de aktif bir tekstil firmam mevcut yurtdışına birçok firma ile çalışıyorum. Bu ülkelerden biride Almanya ve Şirketimin temsilciliğini kurdum, Almanya’da oturum nasıl alırım? Ve başvuruyu nereden nasıl yapabilirim? Başvuru esnasında başvuru merkezinde şahsen bulunmam gerekir mi? Ayrıca bu hizmeti siz sağlıyor musunuz? Ben birçok firma ile görüştüm fakat çok bilgi sahibi firmaya rastlamadım benim tam olarak nereden başvuru yapmam gerekiyor. İyi çalışmalar dilerim, teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya oturum vizesi
  R. Akyol, 26 Şub 2020, 11:37

  Merhaba, Almanya oturum vizesi almak için neler yapmak gerekiyor? Hangi işlemleri yapınca oturum kazanabilirim? Bu konuda cevap verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İş arama vizesi Almanya
  S. Kaynakçı, 20 Şub 2020, 16:59

  Merhaba, İş arama vizesi Almanya için şartlar nelerdir? Bu vize ile Almanya’da ne kadar kalabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Ulusal Vize
  H. Köknar, 13 Şub 2020, 18:31

  Selam, Almanya ulusal vize nedir? Normal vizeden farklı mıdır? Buna nasıl başvuru yapabiliriz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya ulusal vize seyahat sağlık sigortası
  a. asan, 25 Kas 2019, 15:07

  Almanya’da ki bir iş verenden iş teklifi aldım. Mesleğim metal kesme ve kaynakçılık. Vize evraklarına sitenizden baktığımda geçerli bir seyahat sağlık sigortası olması gerektiği yazıyordu. Ben Türkiye’de çalışmıyorum ve sigortam da yok. Bu durumda ne yapmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Oturum Kartının Kaybolması
  N. Yuvacı, 10 Eki 2019, 18:08

  Oturum kartım yanımda olmadığı için Almanya'ya dönüş yapamıyorum. Bir de Almanya’ya dönebilmemiz için vize mi almamız gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Vizesi Nereden Alınır
  E. Polat, 23 Haz 2019, 23:40

  Merhaba, Almanya vizesi nereden alınır? Ben 1991 Almanya doğumluyum 18 yaşıma kadar orada yaşadım ve 12 yıl orada okudum ailem hala orada yaşıyor. 10 sene önce ise evlendim ve Türkiye'de yaşıyorum hiç giriş çıkış yapmadım. Almanya'da süresiz oturumum vardi hatta Alman vatandaşlığına da başvurmuştum tekrardan Almanya'ya girme hakkım ve Alman vatandaşı olabilme hakkım var mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Ulusal Vize Başvurusu
  S. Şalvarlı, 01 Ağu 2018, 08:47

  Merhaba, Almanya Ulusal Vize Başvurusu nasıl alırım? Almanya'ya 6 aylığına mesleki eğitim için gitmem gerekiyor, yeşil pasaportum ve Almanya'dan davet yazım var, vize için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya'da Oturum İzni Almak
  B. Yılmaz, 24 Nis 2018, 12:40

  Almanya'da oturum izni almak nasıl olur? Evliyim ve 3 senedir alanımda bir şirkette çalışıyorum. Yine alanımda çalışmak üzere Berlin'de ikamet eden bir firmada çalışmak için ailemle Berlin'e taşınmak istiyorum. Üniversite eğitimimi halen almaktayım. Bu şartlarda benim Almanya'da çalışma izni almam mümkün mü? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp