Almanya Turistik Vize

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Almanya turistik vize başvuru evraklarında değişiklik olabilmekte ve ek evrak istenebilmektedir. Konsoloslukların talep ettiği 2021 Almanya turist vizesi güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız. Bizi aradığınız takdirde Vize Merkezi temsilcimiz ihtiyacınız olan güncel evrak listesini size e-posta yoluyla ücretsiz gönderecektir. 

Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak olarak doğru, hızlı, güvenli bireysel ve kurumsal hizmeti vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Almanya Turistik Vize Başvurusu

Schengen üye ülkelerinden biri olan Almanya’ya seyahat etmek için başvuran kişilerin seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarına göre değişen vize türleri bulunmaktadır. Almanya’ya turistik amaçlı ve 90 güne kadar seyahat edecek bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi T.C. vatandaşları Schengen vizesi almalı ve Almanya turistik vize başvurusu yapmalıdır. Yeşil, gri ya da siyah pasaport (diplomatik, hizmet, hususi pasaport) sahipleriyse 180 gün içinde 90 güne kadar vizesiz olarak seyahat edebilmektedir.

Almanya turistik amaçlı vize türü kısa süreli Schengen C tipi vize olarak da adlandırılmaktadır. Başvuru sahiplerinin vize başvurularını bazı istisnai durumlar haricinde direkt Almanya Konsolosluklarından gerçekleştirmeleri mümkün olmamaktadır. Almanya Schengen vize başvuruları konsolosluğun yetkilendirdiği aracı kurumlar ve danışmanlık firmaları üzerinden alınmaktadır. Almanya kısa süreli vize başvurularınızı yetkili başvuru merkezleri üzerinden ya da Almanya vize işlemleri hizmeti veren seyahat acentelerinden yapabilirsiniz.

Almanya’ya turistik vize başvurunuz için Vize Merkezi danışmanlarımızla iletişime geçip, tarafınıza gönderdikleri gerekli evrak listesini hazırlamaya başlayabilirsiniz. Evraklarınızı çalışma durumunuza ve vize uyum şartlarına göre eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlamanız çok önemlidir. Uçak ve otel rezervasyonlarınızı da sunacağınız evraklara eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca daha önce yaptırmadıysanız 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan biyometrik verilerinizin ve parmak izinizin kayıt işlemini de başvuru merkezine şahsen giderek gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Vize Merkezi tüm bu adımlarda size eşlik ederek süreci kolay bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olmaktadır.

Almanya turistik vize başvurusu esnasında vize çıkış kararı tamamen Almanya Konsolosluğu’na aittir. Konsolosluk gereken durumlarda ek evrak talep edebilmekte ya da evrakların yeniden hazırlanmasını isteyebilmektedir. Almanya turistik vize ücretleri 2020 yılında vize resmi harç bedeli ve danışmanlık hizmet ücretiyle birlikte 140 Euro’dur. Almanya vizesi için ret alınması durumunda ödenen vize işlem ücreti iade edilememektedir. Turistik vize başvuru işlemleri ortalama 3 ila 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Yabancı pasaport sahiplerinin işlem süreleri bu süreye dahil olmamakla birlikte konsolosluğun resmi tatil günleri ve başvuru işlemini ek değerlendirme sürelerini de kapsamamaktadır.

Almanya Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

 • Pasaport (Almanya seyahatinizin dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerli olmalı)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri)
 • Ek gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgileri içeren / Evli kadınlar kızlık soyadlarını içeren belgelerini de temin etmeyi unutmamalıdır.)
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Kişi yabancı uyruklu ise: En az 6 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Almanya Schengen vize başvuru formu: Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ''Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi'' bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası - Orjinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın. 
 • Otel ve uçak bileti ön rezervasyonları: Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti konusunda kurumumuzun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Başvuru öncesinde herhangi bir ön rezervasyon yapmanız durumunda temsilcilerimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Lütfen vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan satın alma işlemlerinde bulunmayınız.
 • Güncel banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş. Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL bakiye daha bulundurması gerekecektir. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken minimum tutar 4.000 TL'dir.
 • Kişi serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa noter onaylı iş sözleşmesi (Orjinal belge sunulmalı)

Kişi Şirket Sahibi/Ortakları İse

 • Güncel tarihli şirket evrakları: Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orjinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK / Bağ-Kur 4 B detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son 3 aylık, en az 8.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

Kişi Şirket Çalışanı İse

 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4A detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Şirket yazısı - Orjinal belge: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede başvuru sahibinin bu iş yerinde çalıştığı ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.

Kişi Devlet Memuru İse

 • Çalışma belgesi - Orjinal belge: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı orjinal belge
 • Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi 
 • Maaş bordroları: Maaşınızın yatmakta olduğu bankadan alınmış son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş döküm
 • Resmi izin yazısı - Orjinal belge: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı belge 

Kişi Öğrenci İse

 • Öğrenci belgesi (Güncel tarihli, orjinal belge)
 • Yeni mezun başvuru sahipleri için diploma fotokopisi 
 • Orjinal muvafakatname belgesi: 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orjinal belge

NOT: Anne, baba ve tüm aile fertlerinin Almanya vize başvurusunda bulunacak olması halinde muvafakatname belgesine gerek bulunmamaktadır.

Ebeveynler ayrılmış ve 18 yaşından küçük başvuru sahibinin yasal velayeti sadece bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden noter onaylı muvafakatname belgesinin alınması zorunludur. (Lütfen bu bilgiyi teyit ediniz.)

Kişi Ev Hanımı İse

 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren en az 4.000 TL bakiyesi olan banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş)

Almanya turistik vize başvurularınızla ilgili sorularınız için soru-cevap sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Almanya Turistik Vize başvuru işlemlerinize Almanya’ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin seyahat tarihlerine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

Acil durumlarda yapılacak vize başvurularınız konusunda lütfen yetkililerimizi bilgilendiriniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'nun görev alanı (Marmara Bölgesi) içerisinde bulunmayan il ve ilçelerde ikamet eden vize başvuru sahiplerinin başvuru değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere tekabül edebilmektedir. Ancak, başvuru sahibi Almanya turistik vize başvurularını görev bölgesi fark etmeksizin kendisine en yakın Almanya vize başvuru merkezine gerçekleştirebilir.

Vize başvuru işlemleri sonuçlanmamış kişilerin Almanya otel ve uçak bileti satın alımı yapmaları tavsiye edilen bir durum değildir. Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilmediği müddetçe lütfen otel ve uçak bileti satın alımlarında bulunmayınız ve ön rezervasyon dökümanlarını başvuru dosyanıza ekleyiniz. Bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye eder, yaşanacak aksi durumlarda kurumumuzu bağlayan herhangi bir öğenin bulunmayacağını dikkatinize sunarız.

Almanya Turistik Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vize başvuruları (Schengen C tipi vize), istisnai durumlar dışında direkt olarak Almanya Konsoloslukları'na gerçekleştirilememektedir. Almanya Konsolosluğu, Schengen vize müracaatlarını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar üzerinden kabul etmektedir. Almanya kısa süreli vize başvurularınızı başvuru merkezlerine müracaat ederek veya Almanya vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat acentelerine gerçekleştirebilirsiniz.

"Schengen vizesi nasıl alınır?" konusunda daha fazla soru ve cevaba ulaşmak için lütfen tıklayın

Vize Merkezi Aracılığıyla Almanya Turistik Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Çağrı merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Almanya Vize Departmanı çağrı merkezimizi arayarak yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlanacak evrakları içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı çağrı merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı kargo yapın.

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, eksik evrakı bulunmayan başvuru sahiplerinin ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı, biyometrik bilgilerini beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Almanya vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemleri, konsolosluk resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsen teslim alınarak sağlanacaktır.  

Almanya Turistik Schengen Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Almanya turistik Schengen vize kısa süreli bir vize kategorisidir. Başvuru sahibine maksimum 90 gün konaklama izni verir. Başvuru sahibinin ilk Schengen vize başvurusu ise ilk aşamada 90 gün konaklamalı Schengen vize onayı alması istisnai durumlar dışında söz konusu değildir. Schengen vizesi başvuru sahibinin seyahat geçmişine ve vizelerini doğru kullanıp kullanmama oranına göre kademe kademe artarak verilecektir. Uzun süreli Almanya Schengen vizesi almak isteyen yolcularımız, neden uzun süreli vize talep ettiklerini yazılı olarak belirtmelidir.
 • Yukarıda belirtilen evraklar vize başvurularınız için talep edilen asgari vize başvuru evraklarıdır. Konsolosluk vize bölümünce durumunuza bağlı olarak yeni evraklar talep edilebilir. Bazı evraklarınızın orijinal hali veya daha önceden beyan edilen evrakların yeniden beyan edilmesi talep edilebilir. Bu ve benzeri durumlarda söz konusu evrakların talep edildiği şekilde yeniden beyan edilmesi zorunludur. 
 • Almanya vize başvurularınız için beyan edeceğiniz evrakların güncel tarihli olması gerekliliğini ve evrakların sahip olması gereken özellikleri eksiksiz bir şekilde bulundurmasına özen gösteriniz. Vize uyum koşullarını bulundurmayan evraklarla yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini hatırlatırız.
 • Almanya turistik vize başvuruları için evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı konusunda garanti oluşturmaz. Vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar tamamen Almanya Konsolosluğu'nun inisiyatifi altında olacaktır. Yine tarafınıza verilecek vize süreleri konsolosluk tarafından belirlenmektedir.
 • Almanya vize başvurusu ret ile sonuçlanmış kişiler için ücret iadesi bulunmamaktadır. Konsolosluk harçları peşin olarak ödenirken vize reddi halinde başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmamaktadır.
 • Almanya vize başvuru işlemleriniz için lütfen otel ve uçak bileti satın alımı yapmayınız. Konsolosluk vize bölümünce otel ve uçak bileti ön rezervasyonları kabul edilmektedir. Satın alınmış otel ve uçak bileti ile yapılacak vize başvurularınızın sonuçları hakkında kurumumuzun herhangi bir sorumluluğu bulunmaz.
 • Almanya vize başvuruları sırasında birden daha fazla kişi ile seyahat edilecek ve seyahat edilecek diğer aile fertlerinin seyahat masraflarını tek bir kişi karşılayacak olması halinde; banka bilgilerinde bulunan kullanılabilir bakiye limitinin yukarıda belirtilen limitten fazla olmasına dikkat edilmelidir. Almanya vize başvuruları için kullanılan banka bilgisinde seyahat edecek tüm başvuru sahiplerini finanse edecek limitte bakiye olmasına özen gösterilmelidir.
Yükleniyor...