Almanya Şoför Vizesi

Şoför Vizesi Merak Edilenler

Almanya sınırları şoförler için Covid-19 artışlarından dolayı kapalı mı?

Almanya şoför vizesi seyahatler için kapalı değildir. Aşılarınızın tam olması gereklidir.

Şoför Vizesi Nedir?

Gidilecek ülke sınırları içinde yük ve yolcu taşıyacak kişilerin başvurması gereken ticari amaçla verilen vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti'nde kaydı bulunan araçlar Almanya’ya uluslararası yolcu ve yük taşıyacaksa araçları kullanacak kişiler başvuru yapmak zorundadır.

Şoför vizesi kaç günde çıkar?

Başvurunuzu yaptıktan sonra 3 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ek evrak istenmesi durumunda ya da Konsolosluk tarafından mülakata davet edilirseniz vize süreciniz uzayabilir.

Şoför vizesi olanlar diğer ülkelere girebilir mi?

Almanya Schengen tipi vizeniz ile TIR şoförü Schengen Vizesi dahil olmakla birlikte diğer Schengen ülkelerine seyahatte bulunabilirsiniz.

Almanya şoför vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmek için 2 doz Biontech Manufacturing, Moderna Biotech İspanya, SlastraZeneca AB, İsveç, Janssen-Cilag Uluslararası NV aşılarından birinden 2 doz olmanız gerekmektedir.

Almanya’ya şoför girişleri için aşı şart mı?

Şoför başta olmak üzere tüm vize tiplerinde Almanya topraklarına giriş yapabilmek için aşı şarttır.

Almanya şoför için tek doz Biontech ve Sinovac kabul ediliyor mu?

İki doz Biontech aşısı olmanız gerekmektedir.

Almanya’ya şoför için ikinci aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

14 gün geçmelidir.

Şoför vizesi için başvuruda ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Başvuru esnasında aşı zorunluluğu yok. Ülkeye giriş yapabilmek için aşı olmanız gerekmektedir.

Şoför vizesi ile Almanya’ya giriş yaparken PCR testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

Almanya seyahati öncesi yüksek riskli bir ülkeden geliyor iseniz PCR testi zorunluluğu bulunmaktadır. Almanya girişinizden maksimum 72 saat öncesinde yapılmış olması gerekmektedir.

Almanya şoför için ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Almanya seyahatiniz Türkiye başlangıçlı olacak ise karantina zorunluluğu bulunmamaktadır. Aşılarınız yoksa 10 gün ev karatinası zorunludur. Covid-19 geçirdiğinize dair kaıtlayıcı belgeniz ve tek doz aşınız var ise karantina uygulamasından muaf tutulursunuz. 0-12 yaş çocukların sebeplerine bakılmaksızın karantina süresi 5 (beş) gündür.

Almanya’da acil bir durumdan ötürü bulunacaksanız ve aşılarınız yoksa gittiğinizde belirlediğiniz bir adreste karantinaya girmeniz gerekmektedir, karantina süreniz 10. günün sonunda negatif PCR testi sunduğunuz durumlarda bitmiş olacaktır.

Acil şoför vizesi almak için ne yapılmalı?

Acil olan durumunuzu belgeleyen evrak ile beraber Vize Merkezini arayarak genel evrak bilgisine ulaşabilirsiniz. Cenaze ölüm hastalık gibi durumlarda doğrudan ilgili başvuru merkezine randevu almadan gidebilirsiniz.

Almanya şoför vizesi için otel/konaklama satın almalı mıyım?

Vizeniz çıkmadan önce satın alma işlemi yapmamalısınız. Konsolosluklar sadece rezervasyon yapmanızı ister.

Almanya Şoför Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vize türleri içinde yer alan Almanya şoför vizesi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri “Almanya şoför vizesi nasıl alınır?” sorusudur. Almanya şoför vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve genellikle Almanya’ya kara yolu ile ticari amaçlı olarak mal ve yolcu taşıyacak sürücüler tarafından tercih edilmektedir.

Şoför vizesi Almanya için davetiye almış olmanız gerekmektedir. Almanya’daki iş ortaklarının yollayacağı davetiyede seyahat tarihleri ve yetkili kişilerin imzası bulunmalıdır. Ayrıca güncel, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Almanya için şoför vizesine başvuracak olan şoför ya da sürücülerin ilgili vize türü için gereken doğru evraklarla başvuru yapmaları çok önemlidir. Başvuru sahipleri hem kendilerine ait evrakları hem de varsa bağlı bulundukları şirkete ve işverenlerine ait evrakları başvuru dosyalarına eklemelidirler. Schengen şoför vizesi fiyatları güncel listesinin kontrolünü gerçekleştirdikten sonra dekontunuzu da başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Almanya Şoför Vizesi Nereye Başvuru Yapılır?

Almanya şoför vizesi için bağlı bulunduğunuz konsolosluk ya da büyükelçilikten başvuru yapabileceğiniz gibi, zaman kaybetmeden daha kolay başvuru yapmak için konsolosluğun yetkilendirdiği danışmanlık firmaları aracılığıyla da başvuru yapabilirsiniz. Şoför vizesi alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de multi yani birden fazla giriş-çıkışa izin veren vize türüne başvurulması gerektiğidir. Bu sayede yolculuk ya da taşımacılık yapacak kişi diğer ülkelere de rahatlıkla giriş çıkış yapabilecektir.

Almanya Şoför Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Şoför vizesi Almanya için sonuçlanma süresi başvuru yapıldıktan sonra 10-15 iş günü arasında olmaktadır. Ancak konsolosluğun ek evrak talepleri ve resmi tatiller gibi durumlar nedeniyle bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Vize sonuçlanma süresindeki gecikmeler ve seyahat tarihleri de göz önünde bulundurularak başvurular en az 1 ay öncesinden yapılmalıdır. Almanya şoför vizesi kaç günde çıkar? Ret cevabı geldiğinde ne yapılmalıdır? ve daha fazlası için uzmanlarımızla iletişime geçebilir vize başvurunuzu danışmanlığımızda gerçekleştirerek sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Almanya Şoför Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Şoför Vizesi için başvuru yapacaksanız Vize Merkezi deneyimli kadrosuyla size yardımcı olacaktır. Vize uzmanlarımız vize başvurusu, evrak toplama ve takip, vize randevusu alma, biyometrik işlem süreçleri, vize sonuçlanma gibi tüm vize adımlarında sizlere eşlik ederek süreci hızlı ve kolay tamamlamanızı sağlayacaktır. Detaylar için iletişim sayfamızdan bilgi alabilir ve bizi arayabilirsiniz.

Almanya Şoför Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Tır şoförü Schengen Vizesi ücreti ile dahil olmakla birlikte Almanya şoför vizesi için başvuru bedeli ücreti 180 Euro’dur. Schengen Şoför Vizesi fiyatları ile ilgili Konsolosluk tarafından ek ücret gerektiren evraklar istenmesi halinde başvuru sahibi ile görüşülüp onayı doğrultusunda tamamlanması sağlanır. Şoför vizelerinde genellikle 6 ay ya da 1 yıllık vize istenmektedir yukarıda yer alan başvuru ücretine sigorta bedeli dahil değildir. 

Almanya Şoför Vize Harcı Nereye Yatırılır?

Almanya Şoför vize harcı Konsolosluğun anlaşmalı kıldığı yetkili Vize Merkezine yatırılır. Başvuru yapıldıktan hemen sonra vize için ödemeniz gereken harcı yatırmanız gerekir aksi durumda dosya alım işleminiz iptal edilecek ve dosyanız tarafınıza iade edilecektir. İade edilen dosyalar için Almanya şoför vizesi işlemleri sil baştan yeniden yapılmaktadır. Schengen şoför vizesi fiyatları vize süresine göre değişkenlik gösterebilir.

Almanya Şoför Vizesi Başvuru Formu

Almanya Şoför vizesi başvuru formunda seyahat tarihleri tahmini olarak yazılır. Almanya ulaşımı araç ile olacağından dolayı belirlerdiğiniz tarihler vize başlangıç ve bitiş tarihi olarak belirlenebilir. Formda belirlettiğiniz tarihlerden daha uzun süreli vize verilmesi tamamen Konsolosluğun insiyatifindedir. Birden fazla ülke seyahatiniz varsa formda ilgili alanda belirtmeniz gerekmektedir.

Almanya Şoför Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat Sağlık Sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın
 • Başvuru formu (imzaların tam olması verilen bilgilerin doğru ve eksizsiz olması gerekmektedir).
Şirket evrakları listesi:
 • Şirketin başvuru yapan personelinin bilgilerinin yer aldığı görevi ve ticari amacının ne olduğunun yazılı beyan edildiği ıslak imzalı ve kaşeli şirket dilekçesi, (dilekçe içeriğinde masraflarının şirket tarafından karşılanacağı beyan edilmelidir) Planlanan giriş-çıkış tarihlerinin belirtilmiş olması önem arz etmektedir.
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Faaliyet belgesi fotokopisi
 • SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü barkodlu olmaları gerekmektedir.
 • Emekli olduğu halde çalışmaya devam eden kişilerden SGK destek prim ödemeleri istenmektedir.
 • 3 Aylık maaş bordrosu
 • Sigortasız sözleşmeli çalışanlardan sözleşmelerinin aslı ve fotokopisi talep edilmektedir.
 • Kimlik fotokopisi
 • Müracaat tarihi öncesine kadar Schengen ülkelerine yapılmış seferler hakkında şahsen imzalanmış Emniyetten alınan yurda giriş- çıkış belgesi (e-devletten de temin edilebilir)
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası ve buna ek beyanname
 • Schengen ülkelerinde de geçerliliği bulunan sürücü belgesinin fotokopisi ( SCR belgesi)
 • İkamet adresinin de belirtildiği nüfus kayıt örneği
 • C2 yetki belgesi (taşımacılık yetki belgesi)
 • Araç listesi (şirkete ait araçların bulunduğu tam liste)
 • Aracın ruhsatı
 • Şoför listesi (Araç ve şoförlere ait bilgilerin bulunduğu tam liste kaşe ve imzalı)
 • Birden fazla firma ile ortaklık varsa ortaklığı kanıtlayıcı belgeler (teyit belgeleri ve firmalara ait imza sirküleri)
 • Şoför ya da araç kiralık ise firmayla olan sözleşme ya da bağını gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine ait belgeler (CMR/CARNET TIR /T1)transit refakat beyannamesi
 • Teyit belgesi ( Almanya’daki iş yapılacak firmanın iş yaptıracağına dair teyit yazısı)
 • Nakliye şirketinde çalışan ve geçerli Schengen vizesi bulunan şoförlerin listesi
 • Yabancı uyruklu olan ve şoför başvurusunda bulunmak isteyen çalışanlar çalışma kimlik ya da oturum kimliklerinin fotokopilerini sunmalıdırlar.

Yukarıda belirtilen evrakların güncel ve doğru olması vize başvurunuz için önem arz etmektedir. Hatalı, yanlış bildirimlerinizden firmamız sorumlu değildir.

Almanya şoför vizesi için aşağıdaki formların doldurulması önemlidir.

Almanya tırcı formu

Almanya tırcı formu

Almanya şoför formu

Almanya şoför formu

Almanya Şoför Vizesi

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2023 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 5180