Trabzon

Telefon

+90 (850) 460 17 50

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, Trabzon

Seyahat etmek ne kadar zevkli bir iş ise, seyahatin gerçekleşmesi için gerekli olan vize işlemleri de o kadar sıkıntılı ve zor bir süreçtir. Çünkü vize işlemleri sırasında yapılan yanlışlar ve eksik belgeler nedeniyle seyahat sevinciniz kursağınızda kalabilir. Bu nedenle vize işlemleri sırasında çok dikkatli hareket edilesi gerekir. Bu yazıda Trabzon'dan Almanya vizesi almak isteyenler ile ilgili faydalı bilgiler sunulmuştur.

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu'ndan Vize Almak Mümkün mü?

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu, faaliyet alanına yakın bölgelerde yaşayan vatandaşların resmi evrak ve vize işlemlerini yürütmek için kurulmuş bir dış temsilciliktir. Konsolosluğun görev bölgesindeki iller ise Artvin, Rize, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane, Giresun ve Erzincan'dır. Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu'nun vermiş olduğu hizmetler arasında vize ve pasaport işlemleri bulunmamaktadır. Bunun için vize ve pasaport işlemleri ile ilgili işlemler için Trabzon Fahri Konsolosluğu'nun bağlı olduğu temsilcilik olan Almanya Ankara Büyükelçiliği'ne müracaatta bulunmak gerekir. Eğer Trabzon'dan kısa ve uzun süreli vize işlemleri yapmak istiyorsanız, bu hizmeti konsolosluğun onay verdiği vize merkezlerinden ve akredite olmuş seyahat acenteler aracılığıyla almanız mümkündür. Trabzon Fahri Konsolosluğu'nda evrak onay, tasdik ve benzeri işlemler yapılmaktadır.

Almanya Vize Türleri Nelerdir?- Trabzon

Trabzon'dan Almanya vizesi almak isteyenler aşağıda belirtilen vizelere başvuru yapabilirler.

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle hangi vizeye başvuru yapacağını netleştirmesi gerekir. Çünkü vize işlemleri tercih edilecek vize türüne göre şekillenecektir.

Almanya İçin Vize Almak Gerekli mi?- Trabzon

Almanya, Schengen bölgesinde yer alan 26 ülke haricindeki ülkelere vize uygulaması yapmaktadır. Türkiye de vize uygulanan ülkelerden biridir. Almanya'ya seyahat edecek olan umuma mahsus bordo pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahat etmek için vize alması zorunludur. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar ancak Almanya Schengen vizesi alarak Almanya'ya seyahat edebilirler.Almanya vize işlemleri için Vize Merkezi'ne [email protected] mail yoluyla ya da telefonla +90 850 460 17 50 arayarak ulaşabilirsiniz.

Almanya Vizesinden Kimler Muaftır?

Almanya'ya vizesiz giriş yapabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlara uyan vatandaşlar Almanya'ya vizesiz giriş yapabilmektedir. Bu şartlar şunlardır: Almanya'ya vizesiz giriş yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti hususi(yeşil), diplomatik(siyah/kırmızı) ve hizmet(gri) pasaportuna sahip olmak gerekir. Diğer bir şart ise bu pasaport sahiplerinin bir yıl içerisinde 90 günden fazla Almanya'da kalmaması gerekir.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?- Trabzon

Trabzon Almanya Fahri Konsolosluğu vize ve pasaport işlemleri hizmeti vermemektedir. Bu işlemleri yapmak için konsolosluğun yetkili kıldığı vize hizmet merkezlerinden ve seyahat acentelerinden hizmet almak mümkündür. Bunun için en yakın hizmet merkezi ile irtibata geçmek için randevu alınması gerekir. Gerekli belgeler eksiksiz tamamlanarak merkeze teslim edilmelidir. Süreç ve yapılması gerekenler hakkında vize merkezi siz bilgilendirecektir.

Almanya Schengen Vizesi İçin Parmak İzi Beyanı Gerekir mi?- Trabzon

Almanya Schengen vize başvurusu esnasında başvurusu için istenenler arasında biyometrik veriler de bulunmaktadır. Bu verilerin başında parmak izi gelmektedir. Parmak izi verme işleminden önce randevu almanız gerekmektedir. Parmak izi verme işlem süreci yaşanan yoğunluklara göre değişiklik gösterdiği için vize işlemlerinin ve seyahat planlarının buna göre yapılması gerekir.

İlk defa vizeye başvuru yapacak olanlar ve daha önce parmak izi vermeyenlerin bizzat konsolosluklara giderek parmak izi vermeleri gerekir. Tüm bunlara ek olarak Almanya Schengen vize başvurusunda bulunacak olan kişi eğer 12 yaşında küçük ise, parmak izi vermesine gerek bulunmamaktadır. Ayrıca, resmi bir davetle Almanya'ya seyahat gerçekleştirecek olan hükümet yetkililerinden biyometrik veri sunması talep dilmemektedir.

Almanya Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?- Trabzon

Almanya Schengen vize başvuru sonuçlarının belirlenme süresi ile ilgili net bir söz söylemek doğru değildir. Başvuru belgeleri genellikle, teslim edildikten sonra 2- 4 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Bu süreler kesin olmayıp tahmini sürelerdir, duruma göre sürede değişiklik olabilir. Sıkıntı yaşamamak için vize başvuru işlemlerinin son zamanlara bırakılmaması gerekir. Seyahatten en geç 15 gün önce vize işlemlerine başlanmasında fayda vardır. Aksi halde vize başvuru sonuçları seyahat tarihine yetişmeyebilir, bu durum vize reddi ile de sonuçlanabilir. Vize işlemlerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir durum da resmi tatil ve özel günler öncesi yoğunluk yaşanabileceğidir. Çünkü bu yoğunluktan dolayı vize başvuruları daha uzun sürede sonuçlanabilir.

Almanya Schengen Vize Reddi Neden Kaynaklanır?- Trabzon

Vize başvurusu için evrakların teslim edilmesi vize işlemlerinin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir. Yanlış beyanlar, eksik evraklar gibi nedenlerle vize başvuruları olumsuz sonuçlanabilmektedir. Başvurunun reddedilmesi halinde ilgili kişilere konsolosluklar tarafından ret cevabı ulaştırılmaktadır. Bu mektuptan vize ret sebeplerini öğrenmek mümkündür. Vize reddine karşı itiraz hakkınız bulunmaktadır. Ret tarihinden itibaren 1 ay içinde başvuru yapmanız gerekir. Konsolosluklar, itiraz dilekçesine 3 ay içerisinde cevap vermektedir. Bu süre acil işi olanlar için çok uzun bir süredir. İtiraz etmek yerine yeniden başvuru yapmak tercih edilen bir durumdur. Vize reddi aldıysanız, eksik olan belge ve dokümanları tamamlayıp tekrar başvuruda bulunmanız mümkündür. Almanya Schengen vize başvuruları ile ilgili değerlendirmeyi yapan tek resmi kurum Almanya Konsolosluğu'dur.

Almanya vize merkezi Trabzon

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp