Yeni Mezun Almanya Vizesi

Yeni Mezun Almanya Vizesi

Avrupa Birliğine (AB) üye olmayan ülkelerden gelen vatandaşlar için yeni mezun Almanya vizesi, bir çeşit çalışma imkanıdır. Kişilere, özellikle de eğitimlerini tamamladıkları halde iş olanağı bulamayan gençlere destek verici nitelikler taşımaktadır. Ancak elbette, bu vize türüne başvurmak isteyen herkesin, tabii tutulacağı birtakım Almanya yeni mezun vizesi şartları da bulunmaktadır.
Mezuniyetinin ardından Almanya’ya gitmek ve orada hem çalışma hem de yaşama imkanı bulmak isteyen herkesin, bu şartları birebir olarak karşılayabilmesi çok önemli bir gerekliliktir.

Peki ama yeni mezun vizesi aranan şartlar arasında neler var? Başvuruyu nasıl yapacaksınız hatta Almanya yeni mezun mühendis vizesi için gerekli evraklar neler? İşte tüm bu sorularınızı, yazının devamında ayrıntılı olarak açıkladık. Sizler de okumaya devam ederek, öğrenmek istediğiniz cevaplara kolaylıkla erişebilirsiniz.

Ayrıca diğer Almanya vize türleri ve işlemleri ile ilgili bilgi almak isterseniz; internet sitemiz üzerindeki Almanya vize işlemleri sayfasında aradığınız her şeye erişmiş olacaksınız.

Yeni Mezun Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Çoğu vize tipinde olduğu gibi Almanya yeni mezun vize başvurusu da konsoloslukların yetkilendirdikleri aracı kurumlar sayesinde gerçekleşmektedir. Bu noktada başvuru sahiplerinin yapmaları gereken ilk şey, danışmanlık hizmeti almak için adım atmaktır. 

Çünkü bu aşamadan sonraki tüm işlemlerinizde yalnızca hizmet alacağınız kurum tarafından doğru bilgilendirilerek, yönlendirilebilirsiniz. Kurumun tutumu ise her zaman için size ve başvurunuza yönelik hızlı, pratik ve çözüm odaklı olacaktır. Siz ise bu sayede iş yükünün çoğundan kurtulmuş ve süreci kolaylaştırmış olabilirsiniz. Fakat yeni mezun Almanya vizesine başvurmadan önce bilmeniz gereken önemli bir husus var ki bu detaydan yukarıda kısaca bahsettik: Yeni mezun Almanya vizesi şartları!

Yeni Mezun Almanya Vizesi Şartları

Almanya yeni mezun vizesi, eğitim hayatını tamamlayan herkesin koşulsuzca kabul edildiği bir sistem değildir. Karşılamanız gereken bazı yükümlülükler bulunmaktadır. 

Mesleki Eğitim ve Denklik

Öncelikle nitelikli bir iş gücü sağlıyor olmanız gerekmektedir. Peki bu ne anlama geliyor? Hadi açıklayalım:
Almanya standartlarında nitelikli iş gücü, yasa tarafından kabul gören mesleki eğitimin tamamlanmış olması anlamına gelmektedir. Yani Almanya’nın ihtiyaç duyduğu bir meslek grubunda, kendi ülkenizde yeterli eğitimi almış hatta tamamlamış olmalısınız. 

Fakat yalnızca eğitim almış olmanız yetmeyecektir. Çünkü şayet Almanya dışında bir ülkeden eğitim almışsanız; Almanya’nın yetkili denklik makamları tarafından, bu eğitimin eş değer olduğunu kanıtlamalısınız. Eğer almış olduğunuz eğitim, ülke standartlarında bir yer edinmiyorsa nitelikli iş gücü olarak kabul edilmez ve yeni mezun Almanya vizesi için başvuruda bulunamazsınız.

Yine de mesleki bir eğitiminiz yoksa fakat uzmanlaştığınız bir alan varsa; yeni mezun Almanya vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Bu noktada da uzmanlaştığınız işi belgeleyen bir sertifika sunmak durumundasınız. Bu sertifikanın da mesleki eğitimlerle benzer şekilde Almanya tarafından tanınıyor, kabul ediliyor olması gerekmektedir.

Dil Şartı

Bunların yanında bir diğer yükümlülük ise dil öğrenimidir. Üniversite mezunları için B2 seviyesinde Almanca dil bilgisi şartı bulunmaktadır. Fakat yeni mezun olmanıza karşın, Almanya içerisindeki bir kurumdan iş teklifi aldıysanız, dil şartı aranmayacaktır. Bu durumda iş teklifi aldığınızı belgelemeniz yeterli olacaktır. Ancak 4 yılın sonunda oturum izni almak isterseniz; bu defa da A2 seviyesinde dil şartı karşınıza çıkacaktır.

Üniversite mezunu değilseniz ve uzmanlaştığınız meslek dalı üzerinden, sertifikanız ile başvuru yapıyorsanız; bu defa da B1 seviyesinde dil şartı aranacaktır.

Maddi Kaynaklar ve Sağlık Sigortası

Son olarak, bir diğer şart ise Almanya’da bulunacağınız süre zarfı içerisinde geçiminizi sağlayacak kadar maddi kaynağa sahip olmanızdır. Bu kaynakların da yine ayrıca belgelenmeleri gerekmektedir. Sunulacak bir diğer belge ise sağlık sigortasıdır. Yeni mezun Almanya vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için sağlık sigortası da zorunlu bir evrak niteliği taşımaktadır.

Yeni Mezun Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya yeni mezun mühendis vizesi de dahil olmak üzere bu vize tipine başvuru yapacak olan herkesin; meslek grubu fark etmeksizin, bazı evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Elbette başvuracağınız kurum tarafından bu konuda bilgilendirme alacaksınız. Fakat yine de bu evraklara ve detaylarına göz atmak isterseniz; aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

 • Pasaport (En az 3 ay geçerliliği ve içerisinde yine en az 2 sayfalık boş kısım olmalıdır.)
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet, 35x45 mm ölçülerinde olmalıdır.)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus kayıt örneği (Tam vukuatlı olmalıdır.)
 • Hesap dökümü (Ayrıca euro bazında yıllık brüt maaş tutarınızın da belgelenmesi gerekmektedir.)
 • Başvuru formu (2 adet düzenlenmelidir.)
 • Özgeçmiş (Almanca ya da İngilizce olarak hazırlanmalıdır ve tüm mesleki bilgilerinizi içermelidir.)
 • Sertifikalar (Başvurduğunuz meslek dalı ile ilişkili olan ya da olmayan tüm eğitimlerin sertifikalarını evrak olarak sunmanız gerekir.)
 • Diploma (Almanya’da tanınırlığını kanıtlayacak olan Anabin H+ değerlendirme belgesini içermelidir.)
 • Almanya’da çalışmak ve yaşamak için yaptığınız hazırlığı kanıtlar nitelikte düzenlenecek belge
 • Dil şartını karşılayabildiğinizi gösteren belge
 • Motivasyon yazısı
 • Eğer Almanya içerisindeki bir kurumdan iş teklifi almışsanız ve bu gerekçeyle vize başvurusunda bulunuyorsanız; ek olarak şu evrakları da hazırlamanız gerekmektedir:
 • İşveren / Firma bilgileri (İşverenin adı, çalışma yeri, iş ilanı, görev tanımı, görev süresi…vb. gibi tüm konuların ayrı olarak belgelendirilmeleri gerekmektedir.)

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yeni mezun Almanya vizesine dair gerekli detaylardan bahsettik. Bu kısımda merak ettiğiniz diğer konuları da aydınlatabilmek adına; yeni mezun Almanya vizesi kaç günde çıkar, sorusunu yanıtlayacağız. Öncelikle kesin bir rakamdan söz edilemeyeceğini bilmelisiniz. Çünkü vize onayını veren Almanya konsolosluğudur ve yoğunluklarına bağlı olarak, sürelerin değişebildiği gözlemlenmektedir. Fakat en azından ortalama bir rakam verebilmek adına 15 gün içerisinde vize başvurunuzun sonuçlanacağını, söyleyebiliriz. 

Yine de yeni mezun Almanya vize başvurularının diğer vize tiplerine kıyasla daha sıkı biçimde incelendiğini ve ek belge taleplerinin olabileceğini unutmamalısınız. Ki bu tarz benzeri durumlarda vize onayınızın gecikmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle başvurularınızı, planlamalarınızdan çok daha önce yapmanız gerektiğini atlamamalısınız.

Almanya Vize Ücretleri

Yeni mezun Almanya vize ücretleri daimi olarak değişen ücretlerdir. Bu değişim, Almanya konsolosluğu tarafından güncellenir. Dolayısıyla her yılı kapsayacak bariz bir rakamdan söz edilemez. Fakat talep edilen ücretler vize başvurularınız için harç bedeli olarak alınmaktadır. Aynı zamanda vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda iadeleri söz konusu değildir. Talep edilen bu harç bedeli ise yine Almanya konsolosluğu tarafından belirlenen ve başvurduğunuz aracı kurumun dışında gelişen bir koşuldur.

Ayrıca öğrenmek isteyebileceğiniz danışmanlık bedelleri ve harç bilgileri için mutlaka internet sitemizde bulunan; Almanya vize ücretleri kısmını inceleyin. Detaylı bilgi için ise bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz!

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp