Ankara

Telefon

+90 (312) 970 05 01

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, Ankara

Almanya vize merkezi, Ankara deyince akla Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği gelmektedir. Almanya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının Almanya vizesi işlemleri hizmetleri burada yürütülmektedir. Büyükelçilikle beraber değişik illerde buluna konsolosluklar da vize hizmetlerini vermektedir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği, kısa süreli vize başvuruları ile ilgili işlemlerini ayrıca Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize hizmet merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Almanya vize başvurusu, aracı vize hizmet merkezlerine yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirme ve onaylama yetkisi sadece Almanya Ankara Büyükelçiliği'ne aittir.

Eğer siz de yakın zamanda Almanya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, Almanya vizenizi kolay bir şekilde Ankara'dan alabilmek için aşağıda belirtilen bilgileri dikkatlice okuyup ona göre hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

Almanya Vize Başvuru Formu Ankara

Vize başvuruların en önemli aşamalarına biri, başvuru formunun doldurulması işlemidir. Bu belge resmi bir belde olup seyahat için en önemli belgelerden biridir. Başvuru formunun doğru, okunaklı olarak doldurulması ve diğer istenen belgelerle tutarsız olmaması gerekir. Başvuru formu, internet üzerinden doldurulabileceği gibi başvuru merkezlerinden temin edilerek de doldurulabilir. Eksik, hatalı veya gerçeği yansıtmayan bilgilerin sunulması nedeniyle başvuru işlemleri uzayabileceği gibi olumsuz da sonuçlanabilir. Almanya Schengen başvuru formunun, Almanca ve Türkçe olarak hazırlanması gerekir. Ayrıca, Almanya vize başvuru formu el yazısı ile yazılmamalıdır. Form bilgisayar ortamında doldurularak çıktı alındıktan sonra imzalanmalıdır.

Almanya Vize Merkezi, Ankara İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Vize işlemlerinin kısa sürede ve olumlu olarak sonuçlanabilmesi için istenen belgelerin ve dokümanların eksiksiz ve gerçeği yansıtması gerekmektedir. Alınmak istenen vize çeşidine göre istene evraklarda değişiklik olmaktadır. Almanya'ya seyahat için en çok başvuru yapılan Almanya turistik vize başvurusu için gerekli evraklar şunlardır:

  • Almanya seyahati dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerliliği ve en az 2 adet boş sayfasının bulunduğu pasaport,
  • Beyaz fon üzeri, gözlüksüz, alın açık ve şakakların göründüğü yeni çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Kira sözleşmesi, tapu ve araç ruhsatı fotokopileri gibi varsa ek gelir belgeleri,
  • E-Devlet veya Nüfus İdaresi'nden alınan aile ve adres bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Kimliğin ön ve arka yüzünün fotokopisi,
  • Yabancı uyruklu kişiler için, en az 6 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi ve ikamet izni süresinin uzatılma başvurusunun yapıldığını gösterir belge,
  • Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş, ıslak imzalı Almanya Schengen vize başvuru formudur

Almanya Vize Merkezi, Ankara Başvuruları Kaç Gün İçerisinde Çıkar?

Vize işlemlerinin sonuçlanma süresi dönemsel olarak farklılık göstermektedir. Almanya seyahati için gerekli olan belgelerin hazır olması halinde Ankara Schengen vize başvuruları ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır. Ulusal vize çeşitlerinde ise süre 3 aya kadar sürebilmektedir. Bu süre her zaman kesin olmamakla beraber Almanya resmi tatili ya da Almanya Konsolosluk yetkilileri tarafından istenen ek belge talebi gibi sebeplerle bu sürede değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle Almanya seyahati yapmayı düşünen vatandaşların seyahatlerinde herhangi bir aksaklıkla karşılaşmamaları için seyahatlerinden en az 30 gün önce vize başvuru işlemlerini başlatmalarında fayda vardır.

Almanya Vizesi, Ankara Nasıl Alınır?

Almanya Schengen vizesi çıkarmak isteyenlerin yapması gereken işlemler bir takım işlemler vardır. Bu işlemlerin belirli bir sıraya göre yapılması süreci hızlandıracağı gibi vize işlemlerinin olumlu sonuçlanmasını da sağlayacaktır. Bu işlemler kısaca şöyledir: Öncelikle Almanya vizesi için gerekli olan belgelerin hazırlanması gerekir. Hazırlanacak belgelerin hatalı veya eksik olması işlemlerin uzamasına ve vize reddine neden olabilmektedir. Almanya, vize başvurularını randevu sistemi ile yapmaktadır. Bu nedenle seyahat planınızı aksatmayacak şekilde vize işlemleri başlatmak için uygun bir zamana randevu almak gerekir. Ankara'nın başkent olmasından dolayı yoğunluk yaşanabileceği düşünülerek randevu zamanının iyi ayarlanması gerekir.

Yapılması gereken işlemlerden bir diğeri de biyometrik verilerin tamamlanması ve evrak dosyasının ilgili birime sunulmasıdır. Daha önce vize alınmamışsa ve ilk defa seyahat yapılacaksa vize başvurusu için parmak izi vermek gerekir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, yetkililer tarafından dosyanın incelenmesi ve vize işlemlerinin olumlu sonuçlanması ile vize işlemi tamamlanmış olur.

Seyahatte sıkıntı yaşamamanız için, Almanya vize başvurusu işlemlerini 6 ay öncesine kadar gerçekleştirilebilirsiniz. Bilinmesi gereken bir diğer husus da, Almanya vize başvurusu için belirtilen belgeleri ibraz etmiş olmanız, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.

Almanya Vize Harcı 2024

Vize işlemleri için Almanya Büyükelçiliği'ne direk başvuru yapılması halinde vize harcı sadece Euro ve nakit olarak alınmaktadır. Türk vatandaşlığı bulunan 12 yaşından küçük çocuklar ile Alman vatandaşı olan velinin eşi ve reşit olmayan çocukları için vize ücreti talep edilmemektedir. Yukarıda belirtilen statülere girmeyen başvuru sahiplerinden vize işlemleri için ücret alınıp alınmayacağı yapılan başvurunun incelenmesinden sonra belirlenmektedir. Almanya vize başvurularınızı Vize Merkezi ile gerçekleştirmek isterseniz; +90 312 970 05 01 telefon numaramızdan ya da [email protected] mail adresimizden arayarak bize ulaşabilirsiniz.

Almanya vize merkezi Ankara

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp