Ticari ve Fuar Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.                                                                                                   

Almanya Konsoloslukları, Schengen vize başvuru evraklarında değişiklik yapabilmektedirler. Konsoloslukların talep ettiği güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayın. Bizi aradığınız takdirde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Vize Merkezi temsilcimiz ihtiyacınız olan güncel evrak listesini size e-posta yoluyla gönderecektir.

Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Almanya Ticari Vize Başvurusu

Almanya ticari vizesi kısa süreli Schengen vizelerinden biridir. Şirket çalışanları ya da şirket sahibi kişiler Almanya’da bir ticari faaliyette bulunma; toplantı, seminer ya da fuar gibi iş organizasyonlarına katılım gibi ticari amaçlarla seyahat gerçekleştirecekse Almanya ticari vize türüne başvurmalıdırlar. Almanya turistik vizesinde olduğu gibi Almanya ticari vize başvurusu da Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezleri ve acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Almanya ticari vizesine başvuracak kişilerin temel evraklar ve biyometrik veriler dışında hazırlaması zorunlu olan farklı evraklar da bulunmaktadır. Başvuran kişi bir şirket çalışanıysa bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılan, kaşeli ve ıslak imzalı bir şirket yazısı almalıdır. Bu yazı konsolosluğa hitaben; İngilizce, Almanca ya da Türkçe dillerinden biriyle yazılmalıdır. Yazıda başvuran kişinin görevi, seyahat tarihleri, seyahat amacı ve sponsoru gibi bilgiler yer almalıdır. Başvuran kişi şirket sahibiyse aynı şekilde bir dilekçe hazırlaması gerekmektedir. Başvuru sahipleri ayrıca Almanya’da katılacakları organizasyon tarafından gönderilen davet mektubunu da evraklar arasına eklemelidir.

Ticari vize başvurusu sonuçlanma süresi 7-15 iş günü arasındadır. Ancak Almanya ticari vize başvurularında kişilerin seyahatlerinden en az 1 ay öncesinde başvuru yapmaları vizelerinin zamanında sonuçlanması açısından çok önemlidir. Vize işlem süreleri konsolosluğun mülakat ve ek evrak talep etmesi, resmi tatiller, ek işlem süreleri gibi durumlara göre değişebilmektedir. Seyahat tarihine 2 haftadan az bir süre kalması durumunda vizenizin yetişmeme ihtimali bulunmaktadır.

Almanya ticari vize başvurunuz sonuçlanmadan, konsolosluk tarafından talep edilmediği sürece otel ve uçak satın alma işlemi yapılmamasını önermekteyiz. Almanya’ya ticari amaçlı seyahatiniz sonrası diğer Schengen ülkelerine de seyahat edecekseniz ülke rezervasyon bilgilerini de başvuru dosyanızda sunmanız önemlidir.

Almanya ticari vize başvurusu ve vize işlem süreçlerinde Vize Merkezi tecrübeli kadrosuyla hızlı ve profesyonel hizmet vermektedir. Randevu alma, başvuru, evrak toplama, biyometrik işlemler ve vize sonucu gibi tüm adımlarda size eşlik etmekte ve süreci kolay geçirmenize destek olmaktadır. Vizeyle ilgili tüm sorularınız için Almanya vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vize başvuruları (C tipi Schengen vize), istisnai durumlar dışında direkt olarak Almanya Konsolosluklarına gerçekleştirilememektedir. Almanya Konsolosluğu, kısa süreli Schengen vize müracaatlarını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar üzerinden kabul etmektedir. Almanya kısa süreli vize başvurularınızı yetkili başvuru merkezlerine müracaat ederek veya Almanya vize işlemleri üzerine hizmet veren yetkili seyahat acentelerine gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Merkezi Aracılığıyla Almanya Ticari Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

 • Çağrı merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Almanya vize departmanı çağrı merkezimizi arayarak yetkililerimizin durumunuza uygun olarak hazırlayacakları bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendireceği sorulara vereceğiniz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumlara engel olacaktır.

 • Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı çağrı merkezi tarafından yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyası halinde getirin. Unutmayınız! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması zorunludur.

 •  Evraklarınızı kargo yapınız.

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı almayı unutmayın. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrası yetkililerimiz sizleri bilgilendirecektir. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

 • Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş olan mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınızı sizlere paylaşacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise Almanya ticari vize randevusu tarihi ve saati konusunda bilgilendirilecektir. 

 • Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2015 / 2016 yılında alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

 •  Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı, biyometrik bilgilerini beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Almanya vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, konsolosluk resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Almanya ticari vize başvuru süreci Vize Merkezi yetkilileri tarafından takip edilirken başvurusu sonuçlanmış pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargoyla yapılacak veya şahsen teslimatla merkezimizden alınabilmesi sağlanacaktır.

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

 1. Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)
 2. 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5*4,5 cm ölçülerinde, fonu beyaz)
 3. Ticari davetiye: Almanya şirketinin antetli kağıdına düzenlencek belge kaşe ve imzalı olmalı, ek olarak davet eden kişinin Almanya pasaport ve kimlik fotokopisi ile birlikte temin edilmelidir. 
 4. Güncel şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 5. SGK / BAĞ-KUR detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz.)
 6. Şirketin banka hesap özetİ: Son 3 aylık, en az 8.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte beyan edilmelidir.
 7. Ek gelir belgeleri: Varsa kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri
 8. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile ve adres bilgilerini içerek belgeye ek olarak evli kadınların kızlık soyadını içeren belge ile birlikte 2 farklı belgeyi temin etmeleri gerekecektir.
 9. Ön ve arka yüz kimlik fotokopisi
 10. Almanya ticari vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise;
 11. Şirket yazısı - Orijinal belge: İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak hazırlanabilir. Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde düzenlenmeli; başvuru sahibinin görevi, seyahat tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.
 12. SGK işe giriş bildirgesi  
 13. Maaş bordroları: Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli hazırlanmış belge

Almanya ticari vize başvuru işlemlerinize Almanya’ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin seyahat tarihine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız. Acil durumlar için yapılacak vize başvurularınız konusunda lütfen temsilcilerimizi bilgilendiriniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'nun görev alanı (Marmara Bölgesi) içerisinde bulunmayan il ve ilçelerde ikamet eden vize başvuru sahiplerinin başvuru değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere tekabül edebilir. Ancak başvuru sahibi Almanya ticari vize başvurularını görev bölgesi fark etmeksizin kendisine en yakın olan vize başvuru merkezine gerçekleştirebilecektir.

Vize başvuru işlemleri sonuçlanmamış kişilerin Almanya otel ve uçak bileti satın alımı yapmaları önerilmemektedir. Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilmediği müddetçe lütfen otel ve uçak bileti satın alımlarında bulunmayınız. Ön rezervasyon dokümanlarını başvuru dosyanıza ekleyiniz. Bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye eder, aksi durumlarda kurumumuzu bağlayan herhangi bir öğenin bulunmadığını dikkatinize sunarız.

Almanya Ticari Vize Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Almanya ticari vize kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahibine Schengen üye ülkelerde maksimum 90 gün konaklama imkânı tanır. İlk Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vize almaları istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Vizeleriniz geçmiş Schengen vizelerinizin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artacaktır. Almanya ticari Schengen vize başvuruları için Almanya’da bulunan iş ortağınızdan davet yazısının temin edilmesi mecburidir. Davetiye belgesi olmaksızın Almanya ticari vize başvurularında bulunulması mümkün olmayacaktır.
 • Almanya ticari vize başvuruları için beyan edilecek davet yazıları bir vize olmayıp sadece vize başvuru işlemleri için kullanılacak evraktır.
 • Almanya ticari vize ve turistik vize kategorileri arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Seyahat amacınıza yönelik vize başvurusunda bulunmaya özen gösteriniz.     
 • Almanya ticari vize başvurularınız için ziyaret edeceğiniz Alman şirketinden davet yazısını veya Almanya’da ziyaret edeceğiniz fuar katılımınıza dair katılım davetiyelerini e-mail veya faks üzerinden temin edebilirsiniz. Davet yazılarınızın ıslak imzalı, orijinal belge olarak temin edilme zorunluluğu bulunmazken, söz konusu belgelerde kaşe, imza ve barkodlu olma özelliklerinin bulunmasına dikkat ediniz.
 • Almanya ticari vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan lütfen otel ve uçak bileti satın alımları yapmayınız. Almanya vize başvuruları 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanırken söz konusu sürelerin konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportların uzun sonuçlanma sürelerini ve ön görülen tarihler dışındaki ek işlem sürelerini kapsamayacağını bilgilerinize sunarız.
 • Almanya ticari vize başvurusu işlemlerinize seyahat tarihinizden 3 ay önce başlama hakkına sahipsiniz. Almanya ticari vize başvuru işlemlerinize ülkeye seyahat tarihinizden en geç 4 hafta önce başlamış olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu durum seyahat tarihinize vize başvurunuzun yetişmesi açısından oldukça önemlidir.
Yükleniyor...