Almanya Ticari ve Fuar Vizesi

Almanya ticari ve fuar vizesi kısa süreli Schengen vizelerinden biridir. Şirket çalışanları ya da şirket sahibi kişiler Almanya’da bir ticari faaliyette bulunma; toplantı, seminer ya da fuar gibi iş organizasyonlarına katılım gibi ticari amaçlarla seyahat gerçekleştirecekse Almanya ticari vize türüne başvurmalıdırlar. Almanya turistik vizesinde olduğu gibi Almanya ticari vize başvurusu da Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezleri ve acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Almanya ticari vizesine başvuracak kişilerin temel evraklar ve biyometrik veriler dışında hazırlaması zorunlu olan farklı evraklar da bulunmaktadır. Başvuran kişi bir şirket çalışanıysa bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılan, kaşeli ve ıslak imzalı bir şirket yazısı almalıdır.

Bu yazı konsolosluğa hitaben; İngilizce, Almanca ya da Türkçe dillerinden biriyle yazılmalıdır. Yazıda başvuran kişinin görevi, seyahat tarihleri, seyahat amacı ve sponsoru gibi bilgiler yer almalıdır. Başvuran kişi şirket sahibiyse aynı şekilde bir dilekçe hazırlaması gerekmektedir. Başvuru sahipleri ayrıca Almanya’da katılacakları organizasyon tarafından gönderilen davet mektubunu da evraklar arasına eklemelidir.

Almanya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Ticari vize başvurusu sonuçlanma süresi başvuru yapıldıktan sonra 7-15 iş günü arasındadır. Ancak Almanya ticari vize başvurularında kişilerin seyahatlerinden en az 1 ay öncesinde başvuru yapmaları vizelerinin zamanında sonuçlanması açısından çok önemlidir.

Vize işlem süreleri konsolosluğun mülakat ve ek evrak talep etmesi, resmi tatiller, ek işlem süreleri gibi durumlara göre değişebilmektedir. Seyahat tarihine 2 haftadan az bir süre kalması durumunda vizenizin yetişmeme ihtimali bulunmaktadır.

Almanya ticari vize başvurunuz sonuçlanmadan, konsolosluk tarafından talep edilmediği sürece otel ve uçak satın alma işlemi yapılmamasını önermekteyiz. Almanya’ya ticari amaçlı seyahatiniz sonrası diğer Schengen ülkelerine de seyahat edecekseniz ülke rezervasyon bilgilerini de başvuru dosyanızda sunmanız önemlidir.

Almanya ticari vize başvurusu ve vize işlem süreçlerinde Vize Merkezi tecrübeli kadrosuyla hızlı ve profesyonel hizmet vermektedir. Randevu alma, başvuru, evrak toplama, biyometrik işlemler ve vize sonucu gibi tüm adımlarda size eşlik etmekte ve süreci kolay geçirmenize destek olmaktadır. Vizeyle ilgili tüm sorularınız için Almanya vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vize başvuruları (C tipi Schengen vize), istisnai durumlar dışında direkt olarak Almanya Konsolosluklarına gerçekleştirilememektedir. Almanya Konsolosluğu, kısa süreli Schengen vize müracaatlarını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar üzerinden kabul etmektedir.

Almanya kısa süreli vize başvurularınızı yetkili başvuru merkezlerine müracaat ederek veya Almanya vize işlemleri üzerine hizmet veren yetkili seyahat acentelerine gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Ticari Vize Ücreti

Almanya Ticari ve Fuar Vizesi başvuru ücreti 170 Euro'dur. VIP bedeli değişkenlik göstermektedir. Fuar amaçlı fuar süresi kadar vize isteyen başvuru sahiplerinden Konsolosluk bedeli alınmaz sadece danışmanlık ücreti talep edilir.

Almanya Ticari Vize Harcı Ne Kadar Ve Nereye Yatırılır?

Almanya ticari vize harcı 120 Euro’dur. VIP bedeli farklıdır ek ücrete tabidir. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra ilgili Vize Merkezi'ne Konsolosluk ve aracı kurum ücreti TL ve Euro olarak yatırılır.

Almanya Ticari Başvuru Formu

Almanya ticari seyahatler için 90 gün altı Schengen başvuru formu doldurulması ve formu eksiksiz seyahat amacına uygun doldurmak gerekmektedir. İmzaların eksiksiz olması ve pasaportta beyan edilen imza ile aynı olması gerekmektedir.

Almanya Ticari Vize Başvuru Formu

Almanya ticari vize başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz. Formu görüntülemek için lütfen PDF tıklayınız

Vize Merkezi Aracılığıyla Almanya Ticari Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

Ticari ve Fuar Vizesi işlemleri için izlemeniz gereken adımlar

 • Çağrı merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Almanya vize departmanı çağrı merkezimizi arayarak yetkililerimizin durumunuza uygun olarak hazırlayacakları bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendireceği sorulara vereceğiniz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumlara engel olacaktır.

 • Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı çağrı merkezi tarafından yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyası halinde getirin. Unutmayınız!

Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması zorunludur.

 • Evraklarınızı kargo yapınız.

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın.

Kargo takip numaranızı almayı unutmayın. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrası yetkililerimiz sizleri bilgilendirecektir. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş olan mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınızı sizlere paylaşacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise Almanya ticari vize randevusu tarihi ve saati konusunda bilgilendirilecektir.

 • Biyometrik bilgi beyanı

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı 2017 yılı sonrasında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir.

Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2017 yılı sonrasında alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

 • Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı, biyometrik bilgilerini beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Almanya vize başvuru işlemleri başvuru yapıldıktan sonra 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir.

Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, konsolosluk resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Almanya ticari vize başvuru süreci Vize Merkezi yetkilileri tarafından takip edilirken başvurusu sonuçlanmış pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargoyla yapılacak veya şahsen teslimatla merkezimizden alınabilmesi sağlanacaktır.

Almanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar 2023

Ticari ve Fuar Vizesi için gerekli belgeler listesi

 1. Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunması ve 2 adet boş sayfa olması gerekmektedir)
 2. adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5*4,5 cm ölçülerinde, fonu beyaz alın ve şakaklar açık, gözlüksüz)
 3. Seyahat Sağlık Sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın.
 4. Ticari davetiye: Almanya’dan davet eden şirketin antetli kağıdına düzenlenmiş belge kaşe ve imzalı olmalı, davet edilen kişi bilgileri ve davet tarih aralığı bulunmalı

Almanya ticari başvuru sahibi şirket sahibi ise

 1. Faaliyet belgesi (e-imzalı, orijinal yada aslının fotokopisi) sicil gazetesi (sicilde adı görünmüyorsa Hazirun cetveli), vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 2. Şirketin banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte beyan edilmelidir(Başvuruda bulunulmadan önce alınmış olması gerekmektedir, 15 günü geçmiş olan bankalar güncel kabul edilmemektedir).
 3. Ek gelir belgeleri: Varsa kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri
 4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Nüfus Aile olarak almaları gerekmektedir.
 5. Ön ve arka yüz kimlik fotokopisi

Almanya ticari vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise:

 1. Şirket dilekçesi: İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak hazırlanabilir. Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe Antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde düzenlenmeli; başvuru sahibinin görevi, seyahat tarihleri, seyahat amacı açıkça yazmalı ve şirketin sponsor olduğunu beyan edilmeli.
 2. SGK tescil ve hizmet dökümü barkodlu, işe giriş bildirgesi barkodlu veya kare kodlu (e-devlet üzerinden temin edebilirsiniz.)
 3. Maaş bordroları: Son 3 aylık
 4. Gidiş dönüş adınıza düzenlenmiş uçak rezervasyonu mak.90 gün ve altı olacak şekilde düzenlenmelidir.
 5. Almanya'ya ulaşımınız araç ile olacaksa: Aracı kullanacak kişinin geçerli ehliyet fotokopisi, Aracın ruhsatının fotokopisi, Yeşil sigortası gerekli olmakla birlikte güzergah planınızı da sunmanız gerekmektedir. Vize Merkezi ulaşım planınızı doğru hazırlamanız konusunda size destek için çağrınızı beklemektedir.
 6. Aşı olduğunuzu gösteren uluslararası aşı sertifikası
 7. Pasaportunuzun kimlik sayfasının fotokopisi varsa son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinizin fotokopisi.

Almanya Fuar Gezisi İçin Gerekli Evraklar 2023

 1. Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunması ve 2 adet boş sayfa olması gerekmektedir)
 2. 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5*4,5 cm ölçülerinde, fonu beyaz alın ve şakaklar açık, gözlüksüz)
 3. Seyahat Sağlık Sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın.
 4. Adınıza düzenlenmiş fuar giriş kartı, eğer bir firma tarafından davet ediliyor iseniz adınıza düzenlenmiş kaşe ve imzalı davetiye (davetiyede tarih aralığı bulunmalı).
 5. Şirket dilekçesi: İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak hazırlanabilir. Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe Antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde düzenlenmeli; başvuru sahibinin görevi, seyahat tarihleri, seyahat amacı açıkça yazmalı ve şirketin sponsor olduğunu beyan edilmeli
Çalışan İseniz:
 1. İşe giriş bildirgesi
 2. 4A hizmet dökümü (sgk tescil ve hizmet dökümü) barkodlu.
Şirket Sahibi İseniz:
 1. Faaliyet belgesi (e-imzalı, orijinal yada aslının fotokopisi) sicil gazetesi (sicilde adı görünmüyorsa Hazirun cetveli), vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 2. Kurumunuzdan alınmış 3 aylık maaş bordrosu
 3. Kurumunuza ya da size ait 3 aylık banka dökümü
 4. Şahsınıza ait varsa tapu ve ek gelir evrakları fotokopileri
 5. Aşı olduğunuzu gösteren uluslararası aşı sertifikası
 6. Pasaportunuzun kimlik sayfasının fotokopisi varsa son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinizin fotokopisi.

Almanya Fuar Katılımcısı İçin Gerekli Evraklar 2023

 1. Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunması ve 2 adet boş sayfa olması gerekmektedir)
 2. adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5*4,5 cm ölçülerinde, fonu beyaz alın ve şakaklar açık, gözlüksüz)
 3. Seyahat Sağlık Sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın.
 4. Adınıza düzenlenmiş Fuar giriş kartı
 5. Kurmayı planladığınız stant için yapılmış sözleşmeniz
 6. Fuarda stant kuracağınız alanın krokisi
 7. Stant kurulumu için yapılmış ödeme dekontu
 8. Şirket dilekçesi: İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak hazırlanabilir. Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe Antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde düzenlenmeli; başvuru sahibinin görevi, seyahat tarihleri, seyahat amacınız açıkça yazmalı ve şirketin sponsor olduğunu beyan edilmeli
Çalışan iseniz:
 1. işe giriş bildirgesi
 2. 4A hizmet dökümü (sgk tescil ve hizmet dökümü) barkodlu
Şirket sahibi iseniz:​
 1. Faaliyet belgesi (e-imzalı, orijinal yada aslının fotokopisi) sicil gazetesi (sicilde adı görünmüyorsa Hazirun cetveli), vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 2. Kurumunuzdan alınmış 3 aylık maaş bordrosu
 3. Kurumunuza ya da size ait 3 aylık banka dökümü
 4. Şahsınıza ait varsa tapu ve ek gelir evrakları fotokopileri
 5. Aşı olduğunuzu gösteren uluslararası aşı sertifikası
 6. Pasaportunuzun kimlik sayfasının fotokopisi varsa son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinizin fotokopisi.

Almanya'da Firması Olan Başvuru Sahibi ise:

 1. Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunması ve 2 adet boş sayfa olması gerekmektedir)
 2. adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5*4,5 cm ölçülerinde, fonu beyaz alın ve şakaklar açık, gözlüksüz)
 3. Seyahat Sağlık Sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın.
 4. Almanya'da bulunan kurumunuzdan kaşeli imzalı davet edilen kişinin adının geçtiği ve davet tarihlerinin yazdığı davetiye, varsa Almanya'daki kurumunuza ait şirket evraklarınız
 5. Türkiye'deki firmanıza ait Faaliyet belgesi (e-imzalı, orijinal yada aslının fotokopisi) sicil gazetesi (sicilde adı görünmüyorsa Hazirun cetveli), vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 6. Şirketin 3 aylık banka dökümü
 7. Ek gelir belgeleri: Varsa kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri

Almanya ticari vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise:

 1. Şirket dilekçesi: İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak hazırlanabilir. Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe Antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde düzenlenmeli; başvuru sahibinin görevi, seyahat tarihleri, seyahat amacı açıkça yazmalı ve şirketin sponsor olduğunu beyan edilmeli.
 2. Maaş bordroları: Son 3 aylık
 3. Gidiş dönüş adınıza düzenlenmiş uçak rezervasyonu mak.90 gün ve altı olacak şekilde düzenlenmelidir.
 4. Aşı olduğunuzu gösteren uluslararası aşı sertifikası
 5. Pasaportunuzun kimlik sayfasının fotokopisi varsa son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinizin fotokopisi.

Gerekli bilgilendirme: Fuara katılımınız fuar süresince olacak ise ve sadece fuar süresince bir vize talebiniz var ise konsolosluk sizden başvuru bedeli talep etmemektedir fakat vermiş olduğu vize sadece seyahat tarihleriniz kadar olacaktır.

Ticari başvurularınızda konaklama sunma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı istenilmediği takdirde veya isteğiniz dışında konaklama belgesi sunmanıza gerek yoktur.

Almanya ticari vize başvuru işlemlerinize Almanya’ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin seyahat tarihine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız. Acil durumlar için yapılacak vize başvurularınız konusunda lütfen temsilcilerimizi bilgilendiriniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı dışında bir şehirde ikamet ediyorsanız fakat çalıştığınız kurum yetki alanı içerisinde yer alan şehirlerden birisinde ise başvuruda bulunabilmeniz için şirketinizden görev yeri belgesi ve adınıza ait adresin de belirtildiği bir fatura (elektrik, su, doğalgaz vb.) ibraz etmeniz gerekmektedir.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı içerisinde olan şehirler:

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Düzce, Bolu, Eskişehir

Vize başvuru işlemleri sonuçlanmamış kişilerin Almanya otel ve uçak bileti satın alımı yapmaları önerilmemektedir. Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilmediği müddetçe lütfen otel ve uçak bileti satın alımlarında bulunmayınız. Ön rezervasyon dokümanlarını başvuru dosyanıza ekleyiniz. Bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye eder, aksi durumlarda kurumumuzu bağlayan herhangi bir öğenin bulunmadığını dikkatinize sunarız.

Almanya Ticari Vize Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Almanya ticari vize kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahibine Schengen üye ülkelerde maksimum 90 gün konaklama imkânı tanır. İlk Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vize almaları istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Vizeleriniz geçmiş Schengen vizelerinizin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artacaktır. Almanya ticari Schengen vize başvuruları için Almanya’da bulunan iş ortağınızdan davet yazısının temin edilmesi mecburidir. Davetiye belgesi olmaksızın Almanya ticari vize başvurularında bulunulması mümkün olmayacaktır.
 • Almanya ticari vize başvuruları için beyan edilecek davet yazıları bir vize olmayıp sadece vize başvuru işlemleri için kullanılacak evraktır.
 • Almanya ticari vize ve turistik vize kategorileri arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Seyahat amacınıza yönelik vize başvurusunda bulunmaya özen gösteriniz.
 • Almanya ticari vize başvurularınız için ziyaret edeceğiniz Alman şirketinden davet yazısını veya Ticari ve Fuar Vizesi ile Almanya’da ziyaret edeceğiniz fuar katılımınıza dair katılım davetiyelerini e-mail veya faks üzerinden temin edebilirsiniz. Davet yazılarınızın ıslak imzalı, orijinal belge olarak temin edilme zorunluluğu bulunmazken, söz konusu belgelerde kaşe, imza ve barkodlu olma özelliklerinin bulunmasına dikkat ediniz.
 • Almanya vize başvuruları 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanırken söz konusu sürelerin konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportların uzun sonuçlanma sürelerini ve ön görülen tarihler dışındaki ek işlem sürelerini kapsamayacağını bilgilerinize sunarız.
 • Almanya ticari vize başvurusu işlemlerinize seyahat tarihinizden 6 ay önce başlama hakkına sahipsiniz. Almanya ticari vize başvuru işlemlerinize ülkeye seyahat tarihinizden en geç 4 hafta önce başlamış olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu durum seyahat tarihinize vize başvurunuzun yetişmesi açısından oldukça önemlidir.

Değerli misafirlerimiz Almanya ticari ve fuar vizesi başvurusu için sizi bilgilendirmeye çalıştık. Vize Merkezi ekibinden detaylı bilgi ve profesyonel hizmet için lütfen bizim ile iletişime geçiniz. 02129700501

Almanya Turist vizesi

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 4379