Altunizade

Telefon

+90 (216) 706 76 45

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, Altunizade

Almanya'ya her dönemde gerek turistik, gerekse aile, iş ve kültürel amaçlı ülkemizden seyahatler yapılmaktadır. Bu ülkeye seyahat etmek isteyenlerin vize işlemleri için bilmeleri gereken önemli hususlar vardır. Bu yazıda Altunizade'den Almanya vizesi için yapılacak başvuru işlemleri hakkında ihtiyaç duyduğunuz ve aklınızı takılan pek çok soruya cevap bulabileceğiniz gerekli bilgiler bulunmaktadır.

Kimler Altunizade'den Almanya Vizesi Almak İçin Başvurabilir?

Altunizade, İstanbul'un Anadolu yakasında bulunmaktadır. Bu bölgeden Almanya'ya seyahat etmek isteyenlerin bilmesi gereken işlerin başında vize işlemine tabi olup olmadığı gelir. Bazı pasaport sahipleri vizeye tabi olmazken bazı pasaport sahipleri vize işlemine tabidir. Vize uygulamasına tabi olmayan pasaport türleri; diplomatik pasaport (siyah pasaport), gri pasaport (hizmet pasaportu) ve yeşil pasaporttur. (hususi pasaport) Bu pasaport sahipleri eğer 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla Almanya'ya seyahat yapacaklarsa vize uygulamasından muaf tutulmaktadır. Vize uygulamasına tabi olan pasaport türü ise umuma mahsus olan bordo pasaporttur.

Almanya Vize Başvuruları Nelere Yapılabilir?

Almanya vize başvuruları ülkemiz sınırları içerisinde yer alan büyükelçilik ve konsolosluklarda yapılabilmektedir. Başvuru işlemleri için en uygunu ve ekonomik olanı, bulunduğunuz yere en yakın olan büyükelçilik veya konsolosluklara müracaat yapmanızdır. Ayrıca bulunduğunuz yerde vize hizmeti veren ofisler de bulunmaktadır. Ülkemizde vize başvurusu için hizmet alabileceğiniz Almanya dış temsilcilikleri şunlardır:

 • Ankara Büyükelçiliği
 • İstanbul Başkonsolosluğu
 • İzmir Başkonsolosluğu
 • Antalya Konsolosluğu'dur.

Bu dış temsilciliklerden; çalışma saatleri, resmi tatil günleri ve özel günlere dikkat ederek hizmet almanız mümkündür.

Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya'ya seyahat yapacakların bilmesi gereken en önemli hususlardan birisi, başvuru yapacağı vizenin türüdür. Çünkü başvurudan sonraki işlemler buna göre yürütülmektedir. Aynı zamanda başvuru yapacağınız vize türü seyahatinizin amacını da belirlemektedir. Her vize türü için hazırlanacak belge ve dokümanlar farklı farklıdır. Almanya'ya gidecekler için genel olarak alınması gereken üç vize türü bulunmaktadır. Bu türler kendi içinde de çeşitli alt dallara ayrılmaktadır. Bu vize türleri şunlardır:

 • Turistik Vize
 • Kısa süreli vize türlerinden biri olan Almanya turistik vizesi olarak da bilinen bu vizenin başvuru işlemleri diğerlerine göre daha kolaydır. Bu vizeye sahip olan kişiler azami 90 gün seyahat yapabilir.

 • Aile birleşimi vizesi
 • Almanya'daki eş veya çocukların yanına yerleşmek amacıyla kişilerin almış olduğu vize türüdür. Uzun dönem vize türüne girer ve D tipi vize olarak adlandırılır.

 • Erasmus Vizesi
 • Almanya'ya, üniversitelerde bilim ve araştırma yapmak için gidenlerin Erasmus vizesi alması gerekir. Ulusal bir vize olma özelliği taşıyan bu vizeye öğrencilerin şahsen başvuru yapması gerekir.

 • Almanya aile ziyareti vizesi
 • Bu vize için en önemli husus karşı taraftan davet gelmesidir. Davetiye almadan bu vizeye başvurmanız mümkün değildir. Davetiye sizin başvurudaki referansınız olacağı için önemli bir belde durumundadır. Başvuru formunuzu buna göre doldurmanız gerekmektedir. Aile ziyareti vizesi belirli süreler dâhilinde gerçekleşeceği için bu süre zarfında geri döneceğinizin ispatının da yapılması gerekir.

 • transit Vize
 • Transit vize türü geçici özelliğe sahiptir ve aktarma yapılması gereken durumlarda talep edilen vizedir. Transit geçiş yapmak isteyenlerin bu vize başvurusunda bulunmadan transit geçiş yapma imkânları yoktur.

 • Ticari Vize
 • İş amacı ile Almanya'ya gitmek isteyenlerin başvuru yapacakları vize türüdür. Bu vize türüne C tipi vize de denir. Almanya ticari vize başvurusunda bulunacakların evraklarının aslını yanında bulundurmasında fayda vardır. Bazen belgelerin aslı da talep edilmektedir.

Almanya Vize Başvurusu ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Almanya vize başvuru işlemleri şu aşamalarda gerçekleştirilebilir:

 • Hangi vize için başvuru yaptıysanız, bu vize ile ilgili gerekli belge ve dokümanları hazırlamanız gerekir. Hazırlamış olduğunuz evrakları eksiksiz olmalıdır.
 • Yapmış olduğunuz vize başvurusunun işleme alınabilmesi için konsolosluk tarafından belirlenen başvuru ücretini ödemiş olmanız gerekir. Bu ücret vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Bu ücretin içinde harç giderleri ve işlem bedelleri vardır. Başvurunuzun reddedilmesi halinde verilen ücret geri ödenmemektedir.
 • Ücret ödendikten sonra yapılacak işlem randevu almaktır. Ancak daha önce parmak izi vermemişseniz ve 5 yıl içeresinde herhangi bir vize almamışsanız konsoloslukta bulunmanız gerekir. Bu işlemler yapıldıktan sonra evrak dosyasını konsolosluğa sunmanız gerekir.
 • Son aşamada başvurunuz konsolosluk tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır.

Almanya Vize Başvuruları Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

Almanya vize başvuruları, gerekli evraklar eksiksiz tamamlandıktan ve gerekli bilgilerin sunulmasından sonra değerlendirilmeye alınmaktadır. Bu değerlendirme işlemi ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak, resmi tatil günleri ya da ek evrak talep edilmesi gibi durumlarda konsolosluklarda yoğunluklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle Almanya vize başvuru işlemleri için seyahat edilecek tarihten asgari 30 gün öncesinde işlemlere başlanması tavsiye edilmektedir.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi, 14 Haziran 1985 yılında imzalanmış olan Schengen Anlaşması'na göre anlaşmaya taraf olmuş 26 ülkeler arasında sınır kontrol uygulamalarının kaldırılmasıyla ülkeler arasında vizesiz geçiş yapmayı sağlar. Eğer Schengen vizeniz varsa bu ülkelerden herhangi birine, vize süresinin devam etmesi halinde seyahat yapabilirsiniz. Vize işlemleri için Vize Merkezi'ne ulaşmak için [email protected] mail adresimize yazabilir ya da +90 216 706 76 45telefon numaramızdan arayabilirsiniz.

Almanya vize merkezi Altunizade

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp