Almanya Hasta Ziyareti Vizesi

Almanya Hasta Ziyareti Vizesi

Avrupa ülkelerinden Almanya’ya hasta olan yakınınızı veya akrabanızı görmek için gitmek istiyorsanız Almanya hasta ziyareti vizesi almanız gerekir. Bu vize türü ile ilgili tüm detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Öte yandan ‘Almanya hasta ziyareti vize evrakları nelerdir?’, Almanya hasta ziyareti vizesi nasıl alınır?’, ‘Almanya vize reddi durumunda neler yapılmalıdır?’ ve ‘Almanya hasta ziyareti vize ücreti ne kadardır?’ gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını da sayfamızda bulabilirsiniz.

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle ülkeye Türkiye’den giriş yapmak isteyen pek çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunur. Almanya, Avrupa Birliği’nde yer aldığı için Schengen vizesi alınarak giriş yapılan ülkeler arasındadır.

Bu nedenle ülkeye farklı amaçlarla gitmek isteyen Türkler vize almak zorundadır. Almanya’da yaşayan bir akrabanızın hastalık sürecinde onun yanında olmak için bu ülkeye gitmek istiyorsanız Almanya hasta ziyareti vize başvuru aşamalarını takip etmeniz gerekir. 

Almanya vize işlemleri ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları Vize Merkezi Almanya sayfalarında bulabileceğiniz gibi uzman vize danışmanlarımızdan da dilediğiniz zaman destek alabilirsiniz. ‘Almanya hasta ziyareti vizesi hangi ülkelerde geçerlidir?’ sorusunun yanıtı ise şöyledir. Bu vize türü C tipi kısa süreli Schengen vize türleri arasında yer aldığı için tüm Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra İsviçre, Norveç ve İzlanda’da da dolaşım hakkı elde etmenizi sağlar. Dilerseniz şimdi hasta ziyareti sebepli vize almak için yapmanız gereken işlemleri sırasıyla anlatalım.

Almanya Hasta Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’da yaşayan ve bakıma ihtiyacı olan tedavi görecek akrabanızın yanına gitmek için almanız gereken Almanya hasta ziyareti vizesi, C tipi olarak da bilinen kısa süreli Schengen vize grubuna dâhildir. Bu vize türüne başvurarak Almanya’ya hasta ziyareti amacıyla giriş yapabilirsiniz. 

Almanya Hasta Ziyareti Vizesi, konsolosluk yetkililerinin öngördüğü başvuru şartlarını yerine getiren kişilere verilir. Ancak Almanya vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılmaz. Bunun yerine hasta ziyareti vizesine başvurmak için Almanya konsolosluk yetkililerinin belirlediği Almanya vize başvuru merkezlerine müracaat etmeniz gerekir. 

Dilerseniz tam yetkili olan Vize Merkezi’mize başvurarak Almanya hasta ziyareti vize sürecinizde tüm işlemleri birlikte yürütebiliriz. Bu süreçte ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinmek için bizi dilediğiniz zaman arayabilir ya da size en yakın merkezimize uğrayabilirsiniz. ‘Almanya hasta ziyareti vizesi nasıl alınır?’ sorusunun yanıtları vermeye devam ettiğimiz yazımında şimdi de vize başvuru evraklarına göz atalım.

Almanya Hasta Ziyareti Vizesi Evrakları

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan Almanya’ya giriş yapmak için Schengen vizesi kapsamında başvuru yapacağınız vize türü için istenen evrakları eksiksiz tamamlamanız gerekir. Hasta ziyareti vizesi C tipi kısa süreli Schengen vizesi sınıfına girer. Bu kapsamda toplamanız gereken evrakların yanı sıra orada ziyaret edeceğiniz hastaya ait sağlık raporları da belgelerin arasına eklenmelidir.

Akrabanızın hastalığının durumunu gösteren raporlar, vize başvuru aşamasında belgelerinizin arasında yer almalıdır. Almanya hasta ziyareti vize belgeleri arasında en önemli olanlardan bir diğeri de resmi davetiyedir. Almanya’da ziyaret edeceğiniz kişinin yaşadığı bölgenin belediyesinden alacağı ıslak imzalı orijinal belgeyi de başvuru evraklarınız arasında sunmanız gerekir. Bunlarla beraber Almanya hasta ziyareti vizesi gerekli evrakları şu şekilde listelenir:

Almanya hasta ziyareti vize başvuru formu

Schengen vize başvuru formu, başvuru sahibi kişi tarafından eksiksiz, doğru ve tam olarak doldurulup ıslak imzalı hâli ile yetkililere teslim edilmelidir. Almanya Hasta Ziyareti Vizesi formunu doldurma aşamasında Vize Merkezi’mizden dilediğiniz zaman yardım alabilirsiniz.

Resmî davetiye

Almanya’da yaşayan akrabanızın bağlı bulunduğu belediyeden alınan onaylı belgedir. Sarı davetiye diye de bilinen belgenin aslını başvuru evrakları ile birlikte sunmanız gerekir. Gidiş ve dönüş tarihlerinizin, iletişim bilgilerinizin, seyahat amacınızın ve Almanya’da konaklayacağınız adresin eksiksiz olarak davetiye üzerinde yer alması zorunludur. Sizi davet eden kişi tarafından vize başvurunuzun yapılacağı konsolosluğu hitaben hazırlanacak davetiye ile birlikte orada yaşayan akrabanızın kimlik bilgilerini de ibraz etmesi gerekir.

Pasaport

Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve seyahatinizin bitiminden itibaren üç ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaport ile başvuru yapabilirsiniz. Vize işlemi için iki adet boş sayfası olması gereken pasaportunuzun yıpranmış veya yırtılmış olmaması oldukça önemlidir.

Fotoğraf

Almanya Hasta Ziyareti Vizesi başvuru şartlarına uygun olarak son altı ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.

Seyahat sağlık sigortası

Ziyaretinizin bir gün öncesinden başlayıp ziyaretinizin bittiği günün ertesi gününe kadar geçen süreyi kapsayacak biçimde düzenlenmiş sigorta poliçesi Almanya vizesi evrakları arasında yer almalıdır. Uluslararası geçerliliği olan ve 30 bin Euro teminatlı olarak düzenlemesi gereken seyahat sağlık sigortası poliçenizi Vize Merkezi’mizden temin edebilirsiniz.

Banka hesap dökümü

En az 35 bin lira mevduatı olan son üç aylık hesap dökümünüzü, banka imza sirküleri ile birlikte kaşeli ve ıslak imzalı olarak başvuru esnasında teslim etmelisiniz.

Gidiş dönüş seyahat bilgileriniz

Uçak bileti rezervasyonunuza ait bilgilerinizi içeren belgeyi başvuru evraklarınıza ekleyerek ülkeden ne zaman çıkış yapacağınızı kanıtlayabilirsiniz. Yalnız bu noktada dikkat etmeniz gereken husus, vizeniz onaylanmadan biletlerinizi almamaktır. Öte yandan gidiş dönüş bilet tarihlerinizin arası ise en fazla 90 gün olabilir. Eğer Almanya’ya özel aracınızla giriş yapacaksanız; yeşil sigorta, ruhsat ve ehliyet fotokopilerinin yanı sıra yol güzergâhınızı da evraklarınız arasında sunmalısınız.

Nüfus kayıt örneği

E-devlet sistemi üzerinden barkodlu olarak nüfus aile belgesi alarak evraklarınızın arasına eklemeniz gerekmektedir. 
Tüm bu belgelerin yanı sıra meslek grubunuza, emeklilik durumunuza, ev hanımı veya öğrencilik hâlinize göre de eklemeniz gereken farklı Almanya hasta ziyareti evrakları bulunur. Almanya vize evrak listesi ile ilgili tam ve güncel bilgileri Vize Merkezi’mizin iletişim hattını arayarak edinebilirsiniz.

Almanya hasta ziyareti davetiyesi

Almanya’ya yapacağınız hasta ziyareti için gerekli olan evraklar arasında yer alan davetiye ile ilgili aklınıza takılan soruları yanıtlamaya çalışalım. Almanya hasta ziyareti vize başvuru belgeleri arasında en önemlilerinden biri olan ve Almanya vizesi istek formu olarak da bilinen Almanya hasta ziyareti davetiyesini orada yaşayan akrabanız temin etmelidir. 

Yakınınız, Almanya’da yaşadığı bölgeye en yakın belediyeye giderek, sizin kimlik bilgilerinizi, ziyaret sebebinizi, iletişim numaralarınızı ve konaklayacağınız adres bilgilerini ileterek davetiyeyi doldurabilir. Ancak unutmamanız gerekir ki bu davetiye, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamını taşımaz. Vize kabul işlemleri ile ilgili tek yetkili mercii Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği yetkilileridir. 

Yalnızca başvuru sırasında verdiğiniz bilgileri desteklemesi amacıyla alınan davetiye, Almanya’daki belediye tarafından onaylı olmalı ve orijinal hâli ile başvuru evrakları arasında yerini almalıdır. Almanya hasta ziyareti vizesi davetiye örneğine Vize Merkezi’mizi arayarak veya bizzat ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Almanya Hasta Ziyareti Vizesi Reddi

Evraklarınızı eksiksiz olarak hazırladıktan sonra yetkili Almanya vizesi başvuru merkezine belgeleri teslim ederek başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Ancak vize işleminizin olumsuz sonuçlanması durumuna da hazırlıklı olmalısınız. Peki, Almanya hasta ziyareti vize reddi yaşarsanız ne yapmanız gerekir? İlk olarak Almanya Konsolosluğu tarafından size sunulan vize ret gerekçelerini iyi değerlendirmelisiniz. 

Oldukça detaylı bir biçimde açıklanan gerekçelere itiraz etmek isterseniz ret kağıdında size verilen temyiz süresi dâhilinde işleminizi yapmalısınız. Almanya hasta ziyareti vizesi reddinin size ibraz edilmesinden itibaren bir aylık süre zarfında itirazını gerçekleştirebilirsiniz. Konsolosluğun itirazlara cevap verme süresi ise 12 hafta olarak belirlenmiştir. 

Bu süreçte vize ret itiraz işleminiz tamamlanmadan yeni bir Almanya vize başvurusu yapmamalısınız. Öte yandan vize reddi yaşamanız durumunda mevcut olarak yatırdığınız Almanya hasta ziyareti vize başvuru ücretinin iade edilmeyeceğini de bilmeniz gerekir.

Almanya Hasta Ziyareti Vize Ücreti

Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenen Almanya hasta ziyareti vize ücreti değişkenlik göstermektedir. Günlük kur değişimleri vize başvuru ücretini de etkilemektedir. Almanya hasta ziyareti vize ücreti ile ilgili detaylı bilgilere Vize Merkezi Almanya sayfalarından ulaşabilirsiniz. Sağlık sigortası, vize harcı ve aracı kurum ücretleri gibi farklı ödeme kalemleri bulunan Almanya hasta ziyareti vizesi başvuru ücretleri ile ilgili güncel fiyatlara Vize Merkezi’mizin iletişim hattını arayarak ulaşabilirsiniz.

Almanya Hasta Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

C tipi kısa süreli vize türleri arasında yer alan ‘Almanya hasta ziyareti vizesi kaç günde çıkar?’ sorusunun net bir yanıtı olmamakla birlikte işlemler ortalama 4 hafta sürmektedir. Verilen evraklarda eksiklik olması veya başvuru yaptığınız bölgenin konumu gibi farklı etkenler vizenin onay tarihini uzatabilir. Hasta ziyareti vizesi almak istiyorsanız Vize Merkezi’mizin uzman vize danışmanları ile birlikte hareket ederek tüm bu süreci sorunsuz atlatabilir, tedavi görecekyakınınızı veya akrabanızı görmeye en kısa sürede gidebilirsiniz.

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp