Almanya Yatırımcı Vizesi ile Oturum

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Antlaşması, T.C. vatandaşlarının Almanya yatırımcı vizesi ile oturum izni alma hakkı kazanmasını sağlamaktadır.

Avrupa Birliği'nin başta gelen üyelerinden Almanya her geçen gün büyüyen ekonomisi ile yeni yatırım alanları yaratıyor. Yabancı yatırımcılar için bir cazibe merkezi olma konumunu hiçbir zaman kaybetmeyen Almanya yabancı girişimcilerin dünyaya açılmalarını daha hızlı şekilde gerçekleştirebilmelerini sağlıyor.

Almanya’da şirket kurarak oturum izni almak için tabii ki Avrupa Birliği standartlarında kriterlere sahip olmak gerekiyor. Almanya’da yatırımcı olarak oturum izninden faydalanmanın en büyük avantajlarından biri de Avrupa sınırları içinde vizesiz serbest dolaşım hakkına sahip olmak. Buna ek olarak Almanya’da ticari alanda yapacağınız iş girişimiyle alacağınız oturum izninden aile bireyleriniz de faydalanabilmektedir.

Almanya yatırımcı vizesi sahiplerinin dikkat etmeleri gereken en önemli konu, bu vizeyle başka bir iş yerinde çalışmak için başvuruda bulunamayacaklarıdır. Belli bir meslekte uzmansanız ve Almanya’da bir şirkette çalışmayı planlıyorsanız çalışma vizesi başvurusunda bulunmalısınız. Çalışma vizesi başvurusunun koşulları Almanya yatırımcı vizesinin şartlarından farklıdır.

almanya vize işlemleri

Almanya Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar:

  • 2 adet başvuru formu: (90 günü aşacak seyahat sürelerinde ulusal vize için) Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formları ile İkamet Yasası’nın 54. maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre gerekli olan ek belge (başvuru sahibi tarafından imzalanmış)
  • Pasaport 
  • 2 adet vesikalık fotoğraf 
  • Meslek eğitimini kapsayan, diploma ve sertifikalarla belgelenilir özgeçmiş ile güncel iş sözleşmesi
  • Yeterlilik belgeleri (okul karneleri, üniversite/yüksekokul diplomaları, daha önce çalışılan işyerlerinden alınan referans)

 

Yükleniyor...