Almanya Öğrenci Gezi Vizesi

Değerli ziyaretçimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Almanya Konsoloslukları, Schengen vize başvuru evraklarında değişiklik yapabilmektedirler. Konsoloslukların talep ettiği güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız. Bizi aradığınız takdirde Vize Merkezi temsilcimiz ihtiyacınız olan güncel evrak listesini size e-posta yoluyla gönderecektir.

Almanya vize işlemleri 2020 yılına ait en güncel bilgi ve belgeleri sayfamızdan bulabilirsiniz. Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi Başvurusu

Almanya öğrenci gezi vizesi başvurusu Schengen kısa süreli vize kapsamına girdiği için bu vize türü seçilmelidir. Almanya’ya 6 aylık bir zaman zarfında en fazla 90 gün süreli öğrenci gezisi düzenlenecekse katılım sağlamak için turistik bir vize türü olan öğrenci gezi vizesine başvurmak uygun olmaktadır.

Almanya’ya öğrenci gezisi için vize başvurusu yaparken, diğer turistik vize türlerinde de olduğu gibi hazırlanması gereken tüm zorunlu evraklar doğru ve eksiksiz olarak başvuru dosyasına eklenmelidir. Başvurular Almanya Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize danışmanı kurumlar ve acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Eksik ve hatalı evrak teslim edilmemesi vize reddi almamak açısından oldukça önem taşımaktadır.

Öğrenci gezi vizesine başvuracak 18 yaşını doldurmuş tüm öğrencilerin başvurularını kendileri yapmaları gerekmektedir. 18 yaş altında olan başvuru sahiplerinin başvurularını ise yasal velileri yapmalıdır.

Almanya’ya öğrenci gezisi için vize başvuru işlemleri esnasında konsolosluğun ek evrak ya da evrak değişiklik talepleri olabilmektedir. Vize sonuçlanma süresi ortalama 7-15 iş günü arasında olmasına karşın konsolosluğun yoğunluğuna, resmi tatil günlerine ev ek işlem taleplerine göre bu süre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle vize başvurularının seyahatten en az 30 gün önce yapılması önerilmektedir.

Vize Merkezi’nin tecrübeli vize danışmanları Almanya öğrenci gezi vizesi başvurusu sürecinden evrak hazırlamaya, vize başvuru merkezi randevusundan vize sonuçlanma aşamalarına kadar her adımda başvuru sahiplerinin yanında olmakta ve süreçte kişilere eşlik ederek vize işlemlerinin hızlı ve kolay şekilde tamamlanmasına destek olmaktadır.

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 1. Başvuru formu: Her başvuru sahibi için doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış (çocuklar için her iki yasal veli tarafından imzalanmalıdır) 
 2. Küçükler için (18 yaş altı) Velayet sahibi/sahiplerinin başvuruda bulunması gerekir ya da başvuru için velayet sahibi tarafından vekaletnamesi doldurulmuş olmalıdır. Boşanma durumunda velayet kararı ibraz edilmelidir. Başvuru ve vekaletname formu her iki veli tarafından da imzalanmalıdır. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gerekmektedir.
 3. Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 4. Fotoğraf: 1 adet biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz resim (6 aydan eski olmamalı ve 35*45 mm ebatında olmalıdır) 
 5. Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortasının aslı, ıslak kaşeli ve imzalı olmalıdır. Belli durumlar için muafiyeti olan veya teminatı sınırlayabilecek veya katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.

Not: AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar.

*Almanya Öğrenci Gezi Vizesi başvurularında aşağıdaki destekleyici belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

 • Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) veya diğer ulaşım aracına ilişkin belgeler,
 • Otel rezervasyonu veya seyahat planına ilişkin belgeler.
 • Almanya´daki kardeş okul davetiyle seyahat ediliyorsa: Almanya´daki okuldan davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren detaylı yazı
 • Türkiye´deki okulun, davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren yazısı.
 • Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair ebeveynden belge;
  • Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı
  • Son 3 aya ait maaş bordrosu

**Vize Tüzüğü´nün 16. maddesinin 4/b fıkrasına göre öğrencilere ve refakat eden öğretmenlerine harç muafiyeti uygulanmaktadır.

***Refakat eden öğretmenler ayrıca İş Seyahati Vizesi gerekli belgeleri ibraz etmelidirler.

Almanya öğrenci vizesi hakkındaki tüm sorularınız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öğrenci gezisi amacıyla yapacağınız vize başvurusu için yukarıdaki sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Her bir öğrenci için ayrı başvuruda bulunulması şarttır. Evrakların ibraz edilmemesi durumunda başvurunuz ancak eksik evrak dilekçesinin imzalanmasıyla kabul edilir.
 • Gerek duyulması halinde, vize bölümünce başka belgelerin de istenebileceğini lütfen gözönünde bulundurunuz. Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir.
 • Belirli bir maddi geliri olmayanlar (öğrenciler, ev hanımları vs.) kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine bakmalıdırlar. Buna ek olarak 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Reşit olmayan çocuklar için ''pasaport teslim vekaletnamesi''ni yasal velisi/velileri ıslak imzalı olarak ibraz etmelidirler.
 • 18 yaşını dolduran herkesin kendisi başvuruda bulunması gerekmektedir. Reşit olmayanlarda ise velayet sahibi başvuru evrakını imzalar.
 • Schengen Vizesi ile 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Schengen bölgesine kısa süreli seyahatler yapılabilir. Bu hesapla, iki yıllık bir vize (C 2) ile 4 kez 90 günlük seyahatte bulunulabilir fakat en geç kesintisiz 90 günün sonunda Schengen Bölgesinden çıkış yapılmalıdır. Başta ziyaret, turistik veya ticari seyahatler için alınması gereken doğru vize Schengen Vizesi´dir.
 • Schengen Bölgesi 26 ülkeden oluşur: Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan.
 • Vakitlice Almanya vizesi başvurusunda bulunulması önemle tavsiye olunur: Vize bölümü, eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları hakkında, başvuru evrakı vize bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içerisinde karar vermek zorundadır. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak, seyahatinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte başvuruda bulunmamalısınız. 
 • 25 Eylül 2014´ten beri Schengen vize başvurusunda da 12 yaşını doldurmuş başvuru sahiplerinden parmak izi alınması gerekmektedir. 
 • Parmak izi verileri beş yıl süreyle Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi´nde (VIS) saklanacaktır. Bir kez parmak izi verdikten sonra bu süre zarfında yapacağınız diğer Schengen vize başvurularınızı vekil tayin ettiğiniz bir kişi aracılığı ile de yapabilirisiniz. Yetkilendirme için vekaletname metnine Ek Formalar alanından ulaşabilirsiniz. Beş yıllık süre dolduktan sonra yeniden parmak izi alınması gerekecektir.
 • Eğer işiniz gereği veya ailevi nedenlerden ötürü sık sık veya düzenli olarak Almanya´ya gitmek zorundaysanız uzun süreli vize talebinde bulunmanız ve bunun için gerekli belgeleri ibraz etmeniz tavsiye olunur.
 • Vizesi olan bir kişinin koşulsuz şartsız Almanya´ya giriş hakkı olduğu algısının doğru olmadığını belirtmek isteriz. Bu konuda nihai karar mercii yetkili hudut kontrol makamlarıdır.
Yükleniyor...