Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi Başvurusu

Almanya öğrenci gezi vizesi başvurusu Schengen kısa süreli vize kapsamına girdiği için bu vize türü seçilmelidir. Almanya’ya 6 aylık bir zaman zarfında en fazla 90 gün süreli öğrenci gezisi düzenlenecekse katılım sağlamak için turistik bir vize türü olan öğrenci gezi vizesine başvurmak uygun olmaktadır.

Almanya’ya öğrenci gezisi için vize başvurusu yaparken, diğer turistik vize türlerinde de olduğu gibi hazırlanması gereken tüm zorunlu evraklar doğru ve eksiksiz olarak başvuru dosyasına eklenmelidir. Başvurular Almanya Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize danışmanı kurumlar ve acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Eksik ve hatalı evrak teslim edilmemesi vize reddi almamak açısından oldukça önem taşımaktadır.

Öğrenci gezi vizesine başvuracak 18 yaşını doldurmuş tüm öğrencilerin başvurularını kendileri yapmaları gerekmektedir. 18 yaş altında olan başvuru sahiplerinin başvurularını ise yasal velileri yapmalıdır.

Almanya öğrenci gezileri vizesi ne kadar sürede çıkar?

Almanya’ya öğrenci gezisi için vize başvuru işlemleri esnasında konsolosluğun ek evrak ya da evrak değişiklik talepleri olabilmektedir. Vize sonuçlanma süresi ortalama 7-15 iş günü arasında olmasına karşın konsolosluğun yoğunluğuna, resmi tatil günlerine ev ek işlem taleplerine göre bu süre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle vize başvurularının seyahatten en az 30 gün önce yapılması önerilmektedir.

Almanya öğrenci vizesi gerekli evraklar ile birlikte Vize Merkezi’nin tecrübeli vize danışmanları Almanya öğrenci gezi vizesi başvurusu sürecinden evrak hazırlamaya, vize başvuru merkezi randevusundan vize sonuçlanma aşamalarına kadar her adımda başvuru sahiplerinin yanında olmakta ve süreçte kişilere eşlik ederek vize işlemlerinin hızlı ve kolay şekilde tamamlanmasına destek olmaktadır.

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 1. Başvuru formu: Her başvuru sahibi için doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış (çocuklar için her iki yasal veli tarafından imzalanmalıdır)
 2. Küçükler için (18 yaş altı)Velayet sahibi/sahiplerinin başvuruda bulunması gerekir ya da başvuru için velayet sahibi tarafından vekaletnamesi doldurulmuş olmalıdır. Boşanma durumunda velayet kararı ibraz edilmelidir. Başvuru ve vekaletname formu her iki veli tarafından da imzalanmalıdır. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış Muvafakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gerekmektedir.
 3. Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 4. Fotoğraf: 1 adet biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz resim (6 aydan eski olmamalı ve 35*45 mm ebadında olmalıdır)
 5. Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortasının aslı, ıslak kaşeli ve imzalı olmalıdır. Belli durumlar için muafiyeti olan veya teminatı sınırlayabilecek veya katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.

Not: AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar.

*Almanya Öğrenci Gezi Vizesi başvurularında aşağıdaki destekleyici belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) veya diğer ulaşım aracına ilişkin belgeler,
 • Otel rezervasyonu veya seyahat planına ilişkin belgeler.
 • Almanya´daki kardeş okul davetiyle seyahat ediliyorsa: Almanya´daki okuldan davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren detaylı yazı
 • Türkiye´deki okulun, davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren yazısı.
 • Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair ebeveynden belge;
  • Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı
  • Son 3 aya ait maaş bordrosu

**Vize Tüzüğü´nün 16. maddesinin 4/b fıkrasına göre öğrencilere ve refakat eden öğretmenlerine harç muafiyeti uygulanmaktadır.

***Refakat eden öğretmenler ayrıca İş Seyahati Vizesi gerekli belgeleri ibraz etmelidirler.

Almanya İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize 2024 Ücreti Ne Kadar?

Almanya Öğrenci gezileri için alınması gereken öğrenci vizeleri 2024 yılında 180 Euro'dur. Seyahat Sağlık Sigortası bir haftaya kadar bu ücretin içine dahildir. Bir hafta ve üzeri seyahatlerde sigorta tutarı ayrıca alınmaktadır. Her başvuru sahibi için bu tutar aynıdır. Okul gezileri için toplu başvurularda danışmanlık bedeli için indirim uygulanmaktadır.

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize Harcı Nereye Yatırılır?

Almanya öğrenci gezileri için vize harcı Konsoloslukların yetkili olarak görevlendirdiği Vize Merkezi'ne başvuru esnasında yatırılır. AB vatandaşı eşi olanlar Konsolosluk bedelinden gerekli evraklar sunulduğu taktirde muaf olmaktadır. Ücretler Euro olarak alınmaktadır.

Almanya Öğrenci Gezisi İçin Vize Başvuru Formu

Almanya öğrenci gezilerinde planlanan seyahat için hazırlanması gereken belgelerin başında gelen başvuru formu eksiksiz ve doğru doldurulması gereken bir formdur. Sadece form doldurulması için de danışmanlık hizmetimizden yararlanmanız mümkündür.

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öğrenci gezisi amacıyla yapacağınız vize başvurusu için yukarıdaki sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Her bir öğrenci için ayrı başvuruda bulunulması şarttır. Evrakların ibraz edilmemesi durumunda başvurunuz ancak eksik evrak dilekçesinin imzalanmasıyla kabul edilir.
 • Gerek duyulması halinde, vize bölümünce başka belgelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir.
 • Belirli bir maddi geliri olmayanlar (öğrenciler, ev hanımları vs.) kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine bakmalıdırlar. Buna ek olarak 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Reşit olmayan çocuklar için ''pasaport teslim vekaletnamesini yasal velisi/velileri ıslak imzalı olarak ibraz etmelidirler.
 • 18 yaşını dolduran herkesin kendisi başvuruda bulunması gerekmektedir. Reşit olmayanlarda ise velayet sahibi başvuru evrakını imzalar.
 • Schengen Vizesi Öğrenci ile 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Schengen bölgesine kısa süreli seyahatler yapılabilir. Bu hesapla, iki yıllık bir vize (C 2) ile 4 kez 90 günlük seyahatte bulunulabilir fakat en geç kesintisiz 90 günün sonunda Schengen Bölgesinden çıkış yapılmalıdır. Başta ziyaret, turistik veya ticari seyahatler için alınması gereken doğru vize Schengen Vizesidir.
Schengen bölgesi
 • Schengen Bölgesi 26 ülkeden oluşur: Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan.
 • Vakitlice Almanya vizesi başvurusunda bulunulması önemle tavsiye olunur: Vize bölümü, eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları hakkında, başvuru evrakı vize bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içerisinde karar vermek zorundadır. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak, seyahatinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte başvuruda bulunmamalısınız.
 • 25 Eylül 2014´ten beri Schengen vize başvurusunda da 12 yaşını doldurmuş başvuru sahiplerinden parmak izi alınması gerekmektedir.
 • Parmak izi verileri beş yıl süreyle Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi´nde (VIS) saklanacaktır. Bir kez parmak izi verdikten sonra bu süre zarfında yapacağınız diğer Schengen vize başvurularınızı vekil tayin ettiğiniz bir kişi aracılığı ile de yapabilirisiniz. Yetkilendirme için vekaletname metnine Ek Formalar alanından ulaşabilirsiniz. Beş yıllık süre dolduktan sonra yeniden parmak izi alınması gerekecektir.
 • Eğer işiniz gereği veya ailevi nedenlerden ötürü sık sık veya düzenli olarak Almanya´ya gitmek zorundaysanız uzun süreli vize talebinde bulunmanız ve bunun için gerekli belgeleri ibraz etmeniz tavsiye olunur.
 • Vizesi olan bir kişinin koşulsuz şartsız Almanya´ya giriş hakkı olduğu algısının doğru olmadığını belirtmek isteriz. Bu konuda nihai karar mercii yetkili hudut kontrol makamlarıdır.

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Almanya Öğrenci Gezi Vizesi
  C. Kalkan, 11 Mar 2020, 10:02

  Merhaba. Almanya Öğrenci Gezi Vizesi için hangi şartlar aranmaktadır? Bunun için hangi belgeler lazım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp