İstanbul

Telefon

+90 (212) 970 05 01

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, İstanbul

Eğer İstanbul ve çevresinde oturuyorsanız Almanya vizesi almak için başvuracağınız yer, Almanya ize merkezi, İstanbul olmalıdır. Vize işlemlerinizin Kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlanabilmesi için aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde yapılacak bir hata vizenizin reddine neden olabilir. Almanya vizesine İstanbul'dan başvuru yapacak kişiler için hazırlanmış bu yazıyı okuyarak vize başvurusu ile ilgili gerekli işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Vizenizi İstanbul'dan Nasıl Alınır?

Almanya vizesini İstanbul'dan almak isteyenlerin izleyeceği yollar kısaca şu şekildedir: Almanya vizesi almak için ilgili birimlere sunmanız gereken evrakların ardında başvuru formu gelmektedir. Başvuru formu vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu formun eksiksiz bir şekilde doldurulup teslim edilmesi gerekir. Ayrıca yapılması gereken bir diğer işlemlerden bir tanesi de randevu almanız gerekmektedir. Randevusuz işlemler kabul edilmemektedir. Randevunun alındığı tarih ve saate istenen belgelerle ilgili başkonsolosluğa gidip gerekli işlemeleri yaptırması gerekir.

Almanya Vizesi İstanbul Başvuruları İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya vizesi İstanbul başvuruları için öncelikle ne amaçla seyahat ettiğinize karar vermeniz gerekir. Çünkü vize için hazırlanacak evraklar yapmış olduğunuz meslek ve ülkeye gitme amacına göre değişiklik göstermektedir. Eğer Almanya Schengen vizesi için müracaat edecekseniz, vize başvurusu için gerekli koşulları taşımanız ve istenen evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir. Bu nedenle hangi vizeye başvuru yapacaksanız gerekli evrakları Almanya'nın dış temsilciliklerinden öğrenebilirsiniz. Başkonsolosluk ihtiyaç duyması halinde vize başvurusunda bulunan kişiden ek evraklar talep edebilir. Talep edilen bu evrakların süresi içinde tamamlanması zorunludur. Eğer bu evraklar tamamlanmamışsa konuyla ilgili konsolosluğa yazılı olarak bilgi vermesi faydalı gerekir.

Almanya Vizesine İstanbul'dan Başvuru İçin Randevu Gerekir mi?

Almanya vizesine İstanbul'dan yapılacak başvuru için randevu alınması gerekir. Randevusuz vize başvuru işlemeleri cevap verilmemektedir. Bu nedenle planlanan seyahatten önce, yaşanabilecek yoğunluklar da dikkate alınarak randevu tarihi ona göre belirlenmelidir. Seyahatten en az bir ay öncesine randevu alıp vize işlemlerini başlatmak kişinin menfaatinedir.

Almanya Vizesine Yapılacak Başvurularda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vize başvuru işlemleri ihmale gelmeyen ve dikkat edilmesi gereken bir iştir. Vize başvurularınızın olumsuzlukla sonuçlanmaması ve sürecin uzamaması için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususlar şunlardır:

  • Almanya Schengen vize işlemleri için 3 ay öncesinden başvuru yapılabilir. Almanya Schengen vizesi; 90 günü aşmayan turistik, ticari, ziyaret, kültürel gezi için alınır. Resmi tatiller ve özel günlerde konsoloslukta yoğunluk yaşanabileceği için başvuru işlemlerinizi son günlere bırakmamamız ve en geç bir son bir ay içinde randevu almanız önerilmektedir.
  • Başvuru ile ilgili bir diğer husus ise seyahat amacınızı net olarak belirlemeniz gerekir. Çünkü müracaat edebileceğiniz vizeler farklılık göstermektedir. Turistik vizeye başvuru yapabileceğiniz gibi aile ziyareti, iş ortaklığı vizesi ve diğer vize kategorilerine de başvuru yapabilirsiniz. Evraklarınızı da yapacağınız vize türüne göre hazırlamanız gerekir.
  • Başvuru yaptığınız vize türünün olumlu ve en kısa sürede sonuçlanabilmesi için vize ile ilgili evraklarınızın tam olması gerekir. Evrakların yanlış ve eksik verilmesi vize süresinin uzamasına ve vizenin olumsuz sonuçlanmasına neden olur.
  • Vize çıkarabilmek için gideceğiniz tarihin net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Ayrıca seyahat yapılacak tarihle, rezervasyon bilgileri, gidiş- dönüş bilgileri de tutarlı olmalıdır. Başvurunuz daha önce sonuçlansa bile vizenizin başlangıç tarihinden önce Schengen bölgesine giriş yapmanız mümkün değildir.
  • Vize başvurularınız için ön rezervasyon dokümanlarını kullanmanız yararınızadır. Çünkü hotel ve uçak bileti ile yapılan başvurularda sıkıntı yaşanabilmektedir.
  • Vize sürecinde konsolosluk temsilcileri, ek bilgi ve belge istemek veya sunmuş olduğunuz bilgileri teyit etmek için sizleri aradığında bunu dikkate almanız, gerekli belge ve bilgileri zamanda sunmanız gerekir.
  • Almanya vize başvuruları ile ilgili mülakat uygulaması olmamasına rağmen, bazen kişinin biyometrik verilerini beyan etmek için konsolosluk, mülakata çağırma hakkına sahiptir.
  • İlk defa vize başvurusunda bulunduysanız konsolosluğa giderek parmak izi vermeniz gerekir. Buna ek olarak önceden vermiş olduğunuz biyometrik verilerinizi tekrardan beyan etmeniz talep edilebilir. Bu taleplerin karşılanması zorunludur.
Almanya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Yapılacak seyahat türüne göre müracaat edilecek vizeler farklılık göstermektedir. Kısaca Almanya vize türleri şunlardır:

Almanya Vize İşlemleri Kaç Gün Sürer?

İstanbul'dan yapacağınız Almanya vize başvuruları ile ilgili kesin bir gün belirtmek doğru değildir. Yapılan vize müracaatların sonuçlanma süresi 7 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Fakat konsolosluklarda yaşanan yoğunluğa göre bu süre uzayıp kısalabilmektedir. Yabancı pasaportla yapılan başvuruların sonuçlanma süresi ise daha uzundur.

Almanya Vizesi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

Evrakların eksik sunulması, gerçek dışı beyanlar gibi nedenlerden dolayı başvurular bazen reddedilebilmektedir. Başvurunun reddi durumunda konsolosluk tarafından başvuru sahibine bilgi verilmektedir. Ret sebebini konsolosluklardan öğrenmeniz mümkündür. Vize başvurunuzun reddedilmesi halinde daha önce alınan vize başvuru ücreti iade edilmemektedir. Bu nedenle başvuru işlemleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.Vize Merkezi aracılığı ile başvuru yapmak isteseniz; +90 212 970 05 01 telefon numaramızdan bizi arayabilir ya da [email protected] mail adresimize yazabilirsiniz.

Almanya vize merkezi İstanbul

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp