Adana

Telefon

+90 (322) 245 07 91

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, Adana

Bu yazı, Almanya vizesine Adana'dan başvuru yapmak isteyen kişiler için kaleme alınmıştır. Adana, nüfus bakımından Türkiye'nin en kalabalık şehirlerindendir. Tarım, ticaret, turizm sektörlerinin yoğun faaliyet gösterdiği illerimizdedir. Bu sektörlere bağlı olarak gerek yurtiçi ve gerekse yurt dışı seyahatler yoğunluk kazanmıştır. Yurtdışı seyahatlerin yapıldığı ülkelerden biri de Almanya'dır.

Almanya'ya ziyaretler arasında öğrencilerin eğitim amaçlı seyahatleri önemli bir yer tutar. Gerek Adana'dan ve gerekse diğer illerden Almanya'ya kısa ve uzun dönem eğitim görmek amacıyla gidenler önemli bir yekûn teşkil etmektedir. Bu nedenle öğrenci vizesi ile ilgili bilinmesi gereken önemli şeyler vardır. Bu bilinmeyenler arasında öğrenci vize işlemleri ile ilgili yapılacaklar gelmektedir. Yazının ilerleyen bölümlerinde Adana'dan Almanya öğrenci vizesi almak için yapılması gerekenler ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Almanya Vize Türleri Nedir?

Almanya'ya yapılacak ziyaretlerde alınacak vize türleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Ülkeye yapılacak seyahatlerin süresine göre Almanya vize türleri üç grupta sınıflandırılmaktadır. Bunlar; Almanya kısa süreli (C Tipi) vize, Almanya uzun süreli ulusal (D Tipi) vize ve Almanya transit vizesidir. Bu vize türleri kısaca şöyledir:

 • Almanya Kısa Süreli Vize (C Tipi Vize)
 • Kısa süreli ulusal vize türüne; Schengen vizesi, Almanya turistik, ticari ve aile ziyareti vizesi girer. Schengen vizesi kapsamında ise; resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret, gönüllü faaliyet, araştırma, spor veya kültürel etkinlik gibi kısa süreli yapılan ziyaretleri kapsar.

 • Almanya Uzun Süreli Ulusal Vize (D Tipi Vize )
 • Uzun süreli ulusal vize, Almanya'da 90 günden fazla kesintisiz olarak kalmak isteyen kişiler için alınan vize türüdür. Bu vizelerin kapsamına ise; Almanya aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi, Erasmus vizesi girer.

 • Almanya Transit Vize (A tipi Vize)
 • Transit vize, Türkiye'den hareket ederek üçüncü bir ülkeye Almanya üzerinden doğrudan geçiş yapmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Bu kişiler, havalimanından ayrılmadan ve pasaport kontrolü yapılmadan aktarma yapmak suretiyle seyahat etme hakkına sahiptir.

Almanya Vizesi İçin Randevu İşlemleri Nelerdir?

Almanya'ya kısa veya uzun süreli seyahat etmek isteyen kişiler ilk önce Almanya vize randevusu almaları gerekir. Randevu, başvurusu yapılacak vizenin türüne göre, başvurunun yapılacağı merkezden alınabileceği gibi konsolosluktan da alınabilir. Eğer kısa süreli vize başvurusu yapılacaksa bu işlemler için konsolosluklara gitmeye gerek yoktur. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerinden yapmak mümkündür. Bu durum, Adana'dan Almanya için vize başvurusu yapacaklar için de geçerlidir. Eğer Almanya ulusal vize başvurusu yapılacaksa, vize işlemlerinin Almanya konsolosluklarından yapılması gerekir. İster kısa süreli, isterse uzun süreli başvuru olsun, işlemlerin başlatılabilmesi için öncelikle randevu alınması gerekir. Kısa süreli Schengen vize başvuru randevuları hariç diğer randevulardan ücret alınmaktadır. Schengen vize başvuru randevuları ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Hangi Durumlarda Almanya Schengen ve Ulusal Vize Randevusu Alınır?

Almanya Schengen vizesi kısa süreli bir vize türüdür. Kısa süreli vizeler 90 günü aşamayacak seyahatler için alınır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunan kişi, seyahat amacını net bir şekilde ifade etmelidir. Almanya Schengen vize randevusu; ticari, ziyaret, turistik, kültürel gezi gibi yapılacak seyahatler için alınır. Kişinin, randevu gün ve saatinde Almanya Konsolosluğu'nun Adana'da yetkilendirdiği başvuru merkezinde hazır bulunması gerekir.

Almanya ulusal vizesi; uzun süreli vizelerden biridir. Uzun süreli vizeler 90 günü aşan seyahatler için alınır. Almanya ulusal vize başvurusu; aile birleşimi yapmak, üniversite ve dil eğitimi görmek, Almanya'da herhangi bir firmada çalışmak veya iş kurmak veya 90 günü aşan herhangi nedenle seyahat etmek isteyenler yapabilir.

Almanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Almanya'da eğitim almak için alınması gereken öğrenci vizesi uzun süreli vizedir. Adana'dan Almanya öğrenci vizesi almak isteyenlerin hazırlaması gereken belge ve dokümanlar şunlardır:

 • Pasaport: Almanya vize başvurusu için pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekir. Ayrıca pasaportun geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinden itibaren 6 ay süresinin olması gerekir. Bununla beraber işlem yapabilmek için pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır. Daha önce kullanılan pasaportun orijinalleri de diğer evraklarla beraber olmalıdır.
 • Almanya vize başvuru formu: Vize işlemleri için en önemli belgelerden biridir. Formdaki bilgilerin doğru ve okunaklı olması gerekir. Ayrıca formda diğer sunulan belgelerle tutarsızlıklar olmamalıdır.
 • T.C kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopisi,
 • 2 Adet fotoğraf: Fotoğrafın biyometrik olması gerekir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş beyaz arka fonlu, yüz hatlarının açıkça belli olması ve 35 x 45 mm ölçülerinde olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası ile ilgili poliçe,
 • Almanya seyahati sırasında kalınacak yerin iletişim ve ulaşım bilgilerinin bulunması gerekir.
 • Almanya seyahati ile ilgili olarak destekleyici olacak kişinin sosyal ve çalışma durumunu gösterir tüm belgeler.
 • Almanya seyahati ile ilgili olarak herhangi bir destekleyici kimse yok ise maddi durumu gösterir son 3 aylık banka hesap hareketleri,
 • Almanya vizesi için başvuran kişi eğer 18 yaşından küçük olması durumunda, anne ve babadan alınan noter onaylı muvafakatnamenin aslı ve fotokopisi,
 • Yakın bir tarihte alınan öğrenci belgesi,
 • Masrafları karşılayacak kişiye ait olan tüm belgeler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan uzun barkotlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneğidir.

Bu belgeler genel olarak istenen belgelerdir. Bu belgeler haricinde konsolosluk tarafından ek evrak veya ek görüşme talep edilebilir. Vize Merkezi'ne +90 322 245 07 91 telefon numaramızı arayarak ya da [email protected] mail adresimize yazarak ulaşabilirsniz.

Almanya vize merkezi Adana

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp