Almanya Başkonsolosluğu İstanbul

İstanbul Almanya Konsolosluğu, Almanya vatandaşları ile İstanbul Almanya Konsolosluğu’nun görev bölgesi içerisinde ikamet etmekte olan, Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ihtiyaçları olan Almanya vizesini veren resmi bir kuruluştur. Almanya’ya gerçekleştirmek istediğiniz kısa süreli vize başvurularını, Almanya konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusu yapacağınız ilden sorumlu olan Almanya Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş olan Almanya vize işlem merkezine başvuruda bulunmanız gerekir. Böylece herhangi bir zaman kaybının önüne geçmiş olacaksınız.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin konsolosluk işlemlerine baktığı gibi Türkiye’de ikamet eden Almanya vatandaşlarının da her türlü pasaport, konsolosluk, evlilik, ölüm ve yaşadıkları herhangi bir adli durum gibi konularda destek hizmeti vermektedir.  Şu an Almanya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Başkonsolos olarak görev yapan Michael Reiffenstuel, Ağustos 2018 tarihinde görevine başlamıştır.

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri 

Adres: Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, İnönü Caddesi No: 10, 34437 Gümüşsuyu/İstanbul 
Telefon: +90 212 334 61 00
Acil durumlar için: +90 (0) 530 066 17 38 (Almanca)
Faks: +90 212 249 99 20
E-mail: visa@ista.diplo.de 

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul Görev Alanı

Alman Başkonsolosluğu daha iyi hizmet vermek için konsoloslukların görev alanlarında sınırlandırma yapmıştır. İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’nun görev alanı içine İstanbul, Balıkesir, Bilecik, Edirne, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Eskişehir, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova şehirleri bulunmaktadır. Bu illerde ikamet eden ziyaretçilerimiz konsolosluk ve vize gibi işlemlerini halledebilmeleri için bu konsolosluğa başvurmaları gerekmektedir. Bu başkonsolosluk Bursa ve Edirne’de bulunan Fahri Konsoloslar tarafından da desteklenmektedir. 

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri 2021

Pazartesi-Perşembe :  07.30-12.00 13.00-16.00

Cuma:  07.30 - 13.00 

Cumartesi-Pazar: Kapalı

Vize Bölümünün Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe: 7.15-11.45 ve 12.45-16.00

Cuma günü : 7.15-13.00 

Pasaport bölümünün çalışma saatleri: 

Pazartesi-Perşembe: 13.00-15.00

Cumartesi-Pazar: Kapalı

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvuru Formu 

Almanya Schengen vize başvuru formu, Almanya vizesi için gereken en önemli evraklardan biridir. Almanya Konsolosluğu vize başvurunuzu onaylamak için titizlikle dikkat ettiği bir etken vardır. Bu formun diğer teslim etmiş olduğunuz evraklarla tutarlı olması gereklidir. Bilgiler arasında bir uyuşmazlık tespit edilirse vize başvurunuz onaylanmaz. Vize başvuru formunu doldururken sizden hangi dil ile doldurmanızın talep edildiğine dikkat ediniz. Aksi takdirde başvuru formunuz değerlendirilmeye dahi alınmayacaktır. Vize başvuru formuna ulaşıp, indirebilmek Almanya Vize Başvuru Formu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Hizmetleri

  • Pasaport ve Kimlik İşlemleri: Almanya Federal Cumhuriyeti pasaportu ya da kimliğine sahip olan vatandaşların kayıp ya da bu belgelerin yenilenmesi gibi durumlarda Almanya İstanbul Başkonsolosluğu’na müracaat edebilirler. 
  • Adli Sicil Kaydı Temini: Almanya’da adli sicil kaydı 14 yaşını doldurmuş herkesin başvurması halinde verilmektedir. 
  • Gümrük Mevzuatı Hakkında Bilgi: Türkiye üzerinden Almanya’ya götürmek istediğiniz gümrük mevzuatına dahil olan (evcil hayvan ya da 10 bin Euro'dan fazla nakit para gibi) unsurlar hakkında bilgi edinmek istediğiniz bu konsolosluktan yardım alabilirsiniz. 
  • Tasdik İşlemleri: Aslı ile uygun olacak şekilde tasdiklenmesi gereken fotokopilerinizi, imzalarınızı, onay ve velayet beyanı gibi belgelerinizi bu konsoloslukta tasdiklettirebilirsiniz. 
  • Emeklilik: Türkiye’de çalıştığınız zamanın Almanya’daki emeklilik hesabınıza aktarılma işlemi, emekli maaşınızı Türkiye’den çekebilmeniz gibi işlemleri gerçekleştirebilmeniz için yardım alabilirsiniz. 
  • Vatandaşlık: Alman vatandaşlığı alabilme hakkı ile ilgili tüm süreç ve şartlar hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatilleri 2021

Almanya ve Türkiye’de resmi olarak kabul edilmiş günlerde Almanya Başkonsolosluğu hizmet vermemektedir. Acil durumlarda arayabileceğiniz telefon numarasına ulaşarak o hattan yardım alabilirsiniz. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun tatil olduğu günler:

01 Ocak Yeni Yıl
12 Nisan Paskalya Pazartesi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs  İşçi ve Emekçi Bayramı
8 Mayıs Kurtuluş Günü
13-14 Mayıs Ramazan Bayramı 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
1 Haziran Küçük Paskalya
15 Temmuz Demokrasi Günü
21-23 Temmuz Kurban Bayramı 
30 Ağustos Zafer Bayramı
3 Ekim Almanya'nın Birleşme Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
25 Aralık 1.Noel Günü
26 Aralık 2.Noel Günü
31 Aralık Yılbaşı

 

ALMANYA BAŞKONSOLOSLUĞU İSTANBUL ULAŞIM BİLGİLERİ

Yükleniyor...