Almanya Schengen Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Almanya Konsoloslukları, Schengen vize başvuru evraklarında değişiklik yapabilmektedirler. Konsoloslukların talep ettiği güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız.

Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Almanya Schengen vizesi 180 günlük bir dönemde 90 günü aşmayacak süreyle Schengen üye devletlerinin sınırları içindeki planlı ziyaretleri veya bu sınırlardan yapılan transit geçişleri kapsayan “kısa süreli vize” türüdür. Schengen üye ülkelerinin havaalanlarının uluslararası transit alanlarından asıl gidilecek olan ülkeye aktarmalarda kullanılan “havaalanı transit vize” de Schengen vizesi kapsamındadır. Almanya Schengen vizesi, vizenin geçerli olduğu süre zarfında diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmenize fırsat tanır. 

Almanya Schengen Vizesi İçin Pasaport Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Almanya Schengen vizesi 2020 yılı için kullanılan pasaport seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olmalıdır. Pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması, eksik ve yırtık sayfasının olmaması gerekmektedir. Bazı Schengen başvurularında fotokopileri talep edilmektedir. Eğer eski pasaportlarınızda önceden alınan vizeler ve seyahat geçmişini kanıtlayan Schengen vizeleri varsa bunu diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunmak gerekir.

Schengen Vizesinin Geçerli Olduğu Ülkeler Hangileridir?

Schengen bölgesi, Schengen ülkeleri olarak anılan 26 ülkeyi kapsar. Schengen Anlaşması’na taraf olan bu ülkelerin vatandaşları kendi ülke sınırlarının dışında, Schengen bölgesi sınırları dahilinde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, İzlanda, Fransa, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre. Bu ülkeler kısa süreli vize kategorilerinde ortak bir vize politikası uygulamaktadır. Bu ülkelerden İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Birliği üyesi olmamalarına rağmen Schengen bölgesine dahildir. 

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Schengen vizesi için seyahat amacınıza uygun vize kategorilerini ve durumunuza göre Schengen vizesi için gereken evrak listesini Almanya Vize İşlemleri bölümümüzün altında bulacaksınız. Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçtiğiniz takdirde en güncel evrak listesi e-mail adresinize gönderilir. Almanya Schengen vizesi evraklarınızı bize kargo ile gönderdikten sonra başvuru dosyanız hazırlanır. Daha önceden alınmış bir Schengen vizeniz yoksa VIS prosedürü dahilinde parmak izi verme işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu süreçte yetkililerimiz, biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca danışmanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır. Schengen yönetmeliği gereğince 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) geçilmiştir. Bu tarihten itibaren Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde başvuru asistanımız sizlere eşlik edecektir.

Almanya Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Almanya Schengen vize başvurularının planlanan seyahatten 15 gün önceden yapılması tavsiye edilir. Ancak seyahatin başlangıç tarihinden 3 ay öncesinden yapılan başvurular da kabul edilmektedir. Almanya Schengen vize başvurularında Türkiye’deki Almanya konsolosluklarının ve Almanya’daki yetkili makamların resmi tatil günleri göz önünde bulundurulmalıdır. Randevu tarihlerinde bu ve benzeri nedenlerden kaynaklanabilecek aksamalar vizenin çıkış süresini uzatabilmektedir. En az 6 aylık bir dönem için geçerli olan Schengen çoklu giriş vizesi sahipleri başvurularını bu vizenin bitiş tarihinden önce yeni bir vize başvurusu yaparak gerçekleştirebilirler. Vize Merkezi, Almanya Schengen vizesi işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurum olarak, vize sürecinde yaşanabilecek her türlü faktörü göz önünde bulundurarak size asistanlık eder. Temsilcilerimize iletişim ve şubelerimiz bölümünden ulaşabilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Almanya Schengen vizesi kısa süreli bir vizedir. Schengen vize yönetmeliği kurallarına göre kısa süreli vize 180 günlük bir dönemde 90 günlük kalış izni veren vize olarak tanımlanmıştır. Buna göre 180 günlük herhangi bir dönemde Schengen bölgesinde kalış süresi en fazla 90 gün olabilmektedir. Vizenizin geçerliliğine dair kesin süre vize etiketinde yer alan “Duration of Visit” (Ziyaret Süresi) başlığı altında gösterilir. Tek girişli Almanya Schengen vizesi Schengen bölgesine sadece tek giriş hakkı vermektedir. Bu da vize etiketinde “Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘1’ rakamı ile gösterilir. Çift girişli veya çok girişli Almanya Schengen vizesi vizenin geçerlilik süresi boyunca ülkeye birden fazla giriş yapma hakkı verir. Bu da yine vize etiketinde "Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘02’ rakamı veya ‘MULT’ yazısıyla gösterilir.

Almanya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Schengen turistik vize, Almanya Schengen ticari vize, Almanya Schengen aile ziyareti vizesine dair evrak listesine Almanya sayfamızdaki Vize İşlemleri bölümünden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Almanya Schengen vizesi için başvurularda seyahat amacı veya başvuru yaptığınız vize kategorisi ne olursa olsun bazı evrakların her halükarda bulunması şarttır. Schengen vize başvuru formu, pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, banka hesap dökümleri, Almanya Schengen vize başvuru dilekçesi, Almanya Schengen vize başvuruları için gereken evraklardan bazılarıdır. Almanya Schengen vize başvurularında evraklarınızın güncelliğinden emin olun. 

Eski tarihli, süresi dolmuş, yıpranmış ve okunaksız evraklar kabul edilmemektedir. Almanya Schengen vize başvurularında 18 yaş altı başvuru sahipleri için – seyahati ve başvuruyu ebeveynleriyle birlikte gerçekleştirecek olsalar bile – ebeveynlerden alınmış noter onaylı muvafakatnamenin ibrazı zorunludur. Almanya Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir. 

Almanya Schengen vize başvurularında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibrazı – kişi aile sponsorluğu ile seyahat etmeyecekse – zorunlu değildir. Ayrıca turistik amaçlı yapılan seyahatlerde işverenlerden de sigorta evrakları talep edilmemektedir. Almanya da tıpkı diğer Schengen üye devletlerinin birçoğunda olduğu gibi güncel şirket evrakları ve özellikle orijinal faaliyet belgesi talep etmektedir. 

Almanya Schengen vizesi için gereken güncel evrak listesini edinmek ve vize başvurunuzu başlatmak için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin. Almanya Schengen vizesi güncel evrak listesi size e-posta ile gönderilecektir.

Almanya Schengen Vizesi Parmak İzi Verme Prosedürü Nedir?

Schengen vize başvuru işlemlerinde 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Parmak İzi Uygulaması'na (VIS) başlanmıştır. Schengen kuralları gereğince Almanya vize başvurusunda bulunan yolcularımızın randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde biyometrik verilerini beyan etmek üzere hazır bulunmaları gerekmektedir. Almanya Schengen vize başvurularında verilen parmak izi verisi 5 yıl süre ile geçerli olmaktadır. Ancak Almanya Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde bazı özel durumlara ve diğer Schengen ülkeleriyle yapılan ikili anlaşmalara göre parmak izi talebinde bulunabilir. Teknik nedenlerden ötürü parmak izi datasına ulaşılamadığı durumlarda da parmak izi işleminin yeniden yapılması gerekmektedir. Randevu gün ve saatinizde başvuru asistanımız sizlere eşlik ederek Almanya vize başvuru işlemlerinizin sorunsuz biçimde gerçekleşmesi için yardımcı olacaktır.

Almanya Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya Schengen vize başvuru formu tüm kişisel bilgilerinizi içeren bir formdur. Burada vereceğiniz bilgilerin diğer vize evraklarında belirttiğiniz bilgilerle uyumlu olmasına özen gösteriniz. Örneğin vize dilekçenizde belirttiğiniz giriş-çıkış tarihleri başvuru forumuna yazdığınız Schengen bölgesine giriş tarihleriyle uyumluluk içerisinde olmalıdır.

Pasaport numaranız ve kimlik numaranızın doğru yazıldığından emin olmalısınız. Almanya Schengen vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve ilgili kutuların tarafınızdan imzalanması gerekir. Seyahatinizde size eşlik eden aile bireyleri için de ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir. Almanya Schengen vize başvuru formunun sağ üst köşesinde yer alan fotoğraf bölümüne yapıştırılması gereken fotoğrafın biyometrik özellikte olması gerekmektedir. 35 x 45 mm ölçülerinde, fonun beyaz olduğu, yüzün net bir şekilde görüldüğü bir fotoğraf kullanılmalı ve kişinin güncel halini yansıtmalıdır.

Almanya Schengen Vizesi Sponsor Dilekçesi Nasıl Olmalı?

Almanya Schengen vizesi sponsor dilekçesinde, sponsor seyahat sahibinin seyahat masraflarını üstleneceğini belirtir. Gereken sponsor evrakları Almanya Schengen vize başvuru dosyasında yer almalıdır. Bu evraklara "Almanya Vize İşlemleri" bölümünden ulaşabilirsiniz. Öğrenciler ve ev hanımları gibi SGK kaydı olmayan şahıslara birinci dereceden yakınları sponsor olabilmektedir. Öğrenciler ve ev hanımlarına sponsor olacak şahıslardan istenen Almanya Schengen vizesi evraklarını vizenin türüne göre (turistik, aile ziyareti, öğrenim vb.) Almanya Vize İşlemleri başlığında görebilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya Schengen vizesi alırken hazırlanacak dilekçede seyahatin amacı, ülkeye giriş çıkış tarihleri ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Almanya seyahatine dair diğer ayrıntıların yer almasında herhangi bir sakınca yoktur. Örneğin Almanya’ya aile ziyaretinde bulunuyorsanız dilekçe Almanya’da kalacağınız yakınınızın adı, ikametgâhı gibi bilgilere yer verebilirsiniz. Örneğin turistik turla gidiyorsanız bunu belirtmeniz doğru olur. Uluslararası bir fuara ya da konferansa katılım amaçlı gidiyorsanız katılacağınız organizasyonun tam adını ve gerçekleştiği tarihleri belirtmeniz yerinde olur. Türkçe dilekçeyle de başvuru kabul eden Almanya konsolosluklarına, Almanya ticari Schengen vizesi başvurularında, iş amaçlı yapılacak seyahatlerde vize talep dilekçesinin İngilizce veya Almanca olarak kaleme alınmasında fayda vardır.

Almanya Schengen Vizesi Davetiyesi Nasıl Alınır?

Almanya Schengen vizesi ile aile ve arkadaş vizesi için başvuruda bulunacaksanız Almanya’daki yakınınızın göndereceği davetiyeyi başvuru evraklarına eklemeniz gerekir. Davetiye aynı zamanda Almanya’ya hangi amaçla gittiğinizi de gösterir. Davetiyeyi gönderen kişi Almanya vatandaşı değilse ikamet (oturum) iznine dair belgeleri de göndermekle yükümlüdür. Almanya ticari Schengen vizesi için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin.

Almanya Schengen Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Tüm Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi Almanya Schengen başvuru prosedüründe de seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Schengen seyahat sağlık sigortası 30 bin Euro teminatlı şekilde yapılmaktadır. Seyahat sırasında yaşanabilecek yaralanma ve kazalar ve diğer tıbbi acil müdahale gerektiren durumlara karşı bir önlem niteliği taşımaktadır. Seyahat sigortası sağlık sigortasından biraz farklı olarak seyahatinizde sizin dışınızda gelişen olumsuz faktörlerin (kayıp bavullar, seyahat acentesinden kaynaklanan sorunlar vb.) yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek amacıyla yapılmak zorundadır. Seyahat ve sağlık sigortasının kapsamı Almanya’da veya Schengen bölgesinde geçirdiğiniz gün sayısı ile doğru orantılı şekilde yapılır. 

Almanya Schengen Vizesi C Tipi Vize Nedir?

Almanya Schengen C tipi vize kısa süreli vizelere verilen bir ad olup tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize niteliğindedir. Almanya Schengen C tipi vize, sahibine 180 günlük bir süre zarfında en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı vermektedir. Schengen yönetmeliğinde “Tek tip vize” kategorisi içinde yer alır. Kısa süreli Almanya turistik vize, Almanya ticari vize, Almanya aile ziyareti vizesi Almanya Schengen C tipi vize kategorisinde değerlendirilir. Almanya turistik, ticari ve aile ziyareti Schengen vizesi için gereken evrakları web sayfamızın Vize İşlemleri bölümünden görüntüleyebilirsiniz.

Almanya C tipi Schengen vize işlemlerinizle ilgili sorularınız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Almanya Schengen Vizesi D Tipi Vize Nedir?

Almanya Schengen D tipi vizesi sahibine ülkede uzun süreli kalma izni veren bir vize türüdür. Schengen D tipi vizeler ulusal vize olarak da bilinmekte olup, başvuruda bulunulduğu takdirde ülkede çalışma ve oturum izni hakkı da tanımaktadır. Almanya Schengen D tipi vize ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilmekle birlikte Almanya dışında bir ülkeye giderken yine 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma kuralı geçerlidir. Almanya çalışma izni, Almanya oturum izni ve öğrenci vizeleri Schengen D tipi vize kategorisinin içinde yer alırlar ve başvuruları doğrudan Almanya konsolosluklarına yapılmalıdır.

Almanya Schengen Vizesi Tek Giriş Nedir?

Schengen tek girişli vize sahibine Schengen bölgesinde belirli bir süre zarfında Schengen alanından ayrılmadan dolaşım hakkı verir. Tek girişli Schengen vizesi dilediğinizi kadar Schengen ülkesine giriş yapabilirsiniz ancak Schengen alanından ayrıldığınız taktirde vize geçerliliğini yitirir. Eğer Schengen vizeniz tek girişli ise Schengen bölgesinden çıkış yaptıktan sonra yeniden giriş yapacağınız taktirde yeni bir vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Almanya Schengen Vizesi Çok Girişli Alınabilir Mi?

Almanya Schengen çok girişli vize ile belli bir zaman aralığında Schengen bölgesinde dolaşım hakkına sahip olursunuz ve verilen bu süreden önce çıkış yapıp tekrar vize başvurusu yapmadan Schengen bölgesine giriş yapabilirsiniz. Örneğin 6 aylık çok girişli Almanya Schengen vizesi aldığınızda Schengen bölgesinde 90 gün dolaşım hakkı elde edersiniz. Tek girişli ve çok girişli kısa süreli Schengen vizesi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve vize başvurusu yapmak için temsilcilerimizi arayın.

Almanya Schengen Vizesi ile Başka Bir Schengen Ülkesinden Giriş Yapılabilir Mi?

Schengen vize yönetmeliğinde Almanya Schengen vizesi ile başka bir ülkeden giriş yapma hakkı verir ve Schengen bölgesindeki bütün ülkelerde geçerliliğe sahiptir. Ancak bununla birlikte ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmaya özen gösteriniz. Schengen vizenizin bölgesel geçerliliği vize etiketinde belirtilmektedir. 

Almanya Schengen Vizesi İle Kalış Süresi Ne Kadardır?

Almanya Schengen vizesi ile ülkede kalış süreniz vizenizin tek girişli veya çok girişli olmasına göre değişiklik gösterir. Tek girişli Schengen vizesi ile Almanya’da belli bir zaman aralığında kalabilirsiniz. Vizenizde belirtilen tarihten sonra çıkış yaptığınızda tekrar aynı vize ile Schengen bölgesine giriş yapamazsınız. Ancak çok Almanya Schengen vizenizi çok girişli aldıysanız vizenin bitiş süresine göre Schengen bölgesine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Almanya Schengen vizesi başvuruları bütün evraklar teslim edildikten sonra 7 ila 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak Almanya Konsolosluğu’nun iş yoğunluğu veya ek evrak talebinde bulunması veya gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini mülakata çağırması gibi durumlarda bu süre 14 ila 21 günü bulmaktadır. Almanya Schengen vizesinin sonucuna dair karar verecek tek yetkili kurumun Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği olduğu unutulmamalıdır. Almanya Schengen vize başvurunuzu yaparken zaman kayıplarını önlemek ve güncel evrak listesi ile işlemlerinizi gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin. Bulunduğunuz şehre en yakın Vize Merkezi iletişim bilgilerini “Şubelerimiz” başlığı altında görebilirsiniz.

Schengen Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Schengen vizesi uzatma başvurusunda, vize süreniz bitmeden önce Schengen bölgesinden ayrılmanızın mümkün olmadığı mücbir sebepleri veya kişisel sebepleri (tıbbi tedavi veya diğer çok acil durumlar) kanıtlarıyla birlikte göstermeniz gerekmektedir. Schengen vize yönetmeliği gereğince vize ancak Schengen bölgesinde 180 gün içinde en fazla 90 gün kalmanıza izin veren kısa süreli vizeler söz konusu olduğunda uzatılmaktadır. Daha kısa süreli kalışlarda uzatma mümkün olmamaktadır. Bu kurallar çerçevesinde Almanya Schengen vizesinin uzatmak için vize süreniz bitmeden Almanya İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Almanya Schengen Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Almanya vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Almanya vize başvurularınız için hazırlamış olduğunuz evrakların güncel tarihli olmasına özen göstermeli ve sunulacak belgelerin bilgisine sahip olmalısınız. Almanya vize başvuruları hakkında verilecek kararlar ilgili Almanya Konsolosluklarının çalışma alanı içerisindedir. Bu sebeple Almanya vize başvurularınız için eksiksiz bir şekilde sunmuş olduğunuz evraklar vize almanızı garanti etmemektedir.

Schengen vize başvurularının ret sebeplerinin başında başvuru formlarının eksik veya yanlış doldurulması, seyahat amacının net belirtilmemesi, seyahat masraflarının karşılanacağına dair yeterli gelir belgesi ve banka hesabı gösterilmemesi, vize geçerlilik süresi içerisinde ikamet edilen ülkeye geri dönüleceğine dair ikna edici kanıt sunulamaması ve otel rezervasyonlarının sistemde görünmemesi gelmektedir. Başvurularınızı yaparken bu hususları göz önünde bulundurmanız önem arz etmektedir. 

Vize Merkezi - Almanya Schengen vize departmanı çağrı merkezini arayarak Almanya Schengen vize (90 güne kadar konaklamalı) başvuru evraklarını temsilcilerimizden bir ''bilgi e-maili'' olarak talep edebilirsiniz. Vize Merkezi - Almanya vize departmanı hazırlanması gereken evrakların güncel halini sizlerle e-posta olarak paylaşacaktır. Durumunuza uygun Almanya vizesi başvuru evraklarınızı e-posta hesabınızda bulabilirsiniz. Vize harç ücretinin yanı sıra belli bir hizmet bedeli ödeyerek Vize Merkezi aracılığıyla seyahat amacınıza uygun, eksiksiz, doğru ve hızlı bir başvuru yapabilirsiniz. Vize Merkezi’nden alacağınız hizmet sayesinde yorucu prosedürlerle uğraşmadan, kolay ve hızlı randevuyla vize başvurunuzu sağlama alabilirsiniz. Temsilcilerimizden ücretsiz bilgi e-maili talep etmeden önce tarafınıza yönlendirilecek soruları doğru bir şekilde yanıtlamaya özen gösteriniz ve durumunuza uygun evrakları eksiksiz olarak hazırlayınız.

Almanya vize başvurularınızın olumsuzlukla sonuçlanması durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Vize başvurunuzun olumsuz bir sonuçla neticelenmemesi için lütfen Almanya vize başvurusu uyum koşullarını eksiksiz olarak tamamlamaya özen gösterin.

Vize Merkezi olarak Almanya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi, vize başvurunuz hakkında verilecek kararlar ve alacak olduğunuz vize süresi konusunda yetki sahibi olmadığımızı belirtiriz.

Almanya Schengen vize reddi kararına karşı temyize gidebilirsiniz. Almanya Konsolosluğu tarafından verilen Almanya Schengen vize başvurusu ret kararı ve ret nedenleri standart bir form ile bildirilir. Ret bildiriminde ret kararının nedenleri ve temyiz için son başvuru tarihi yer almalıdır. Ancak, yeni bir başvuruda bulunmadan önce, bir önceki Schengen vize reddinin sebeplerini inceleyerek gerekli yerlerde düzeltmeler yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurusu reddedilirse vize ücreti iade edilmez. Vize ücreti, Almanya Schengen vize başvurusunun incelenme giderlerini kapsar.

Yükleniyor...