Almanya Çalışma İzni

Almanya Çalışma İzni

Almanya çalışma izni Almanya Federal Cumhuriyeti Ulusal Vize kategorisi kapsamında şahsın adına tanımlanan ve ülkede çalışmasına olanak veren izin türüdür.

Almanya çalışma izni vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Almanya’da geçerli bir vatandaşlıkları Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alanı ya da İsviçre vatandaşlığı yok ise alması gereken vize Almanya iş vizesi olarak tanımlanır.

Almanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya çalışma izni vizesi Türkiye’den çıkış yapılmadan önce alınmalıdır. Almanya çalışma vizesi için ise değerlendirme yetkisi Almanya Konsoloslukları ve Almanya Büyükelçiliğidir. Vize başvurusu yapmadan evvel kişinin Almanya’da bulunan bir işvereninden teklif alması ya da kendi olanakları ile bir iş yeri ile sözleşme yapması gerekmektedir.

Almanya başvuruda bulunacak yabancı uyruklu diğer ülke vatandaşları için bazı kısıtlamalar getirmiştir. Bu kısıtlamalar belli şartlar sağlandığında ve belgelendiğinde talep edilen izinlerle alınabilmektedir.

Almanya'da Çalışma İzni Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

Türkiye vatandaşlarının kendi olanakları ile buldukları işte çalışmaları için Almanya yönetiminin şartlarını sağlanmış olması gerekir. Aynı zamanda işin diğer ülke vatandaşları için açılan kriterlere de uygun olması gerekir. Almanya’da bulduğunuz iş için eğer belirlenen bölge kapsamında çalışabilecek diğer bir vatandaş yok ise bulduğunuz işe gidebilir ve çalışabilirsiniz.

Almanya'da Mezun Olanlar İçin Çalışma İzni

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamladıysanız; mezuniyetiniz itibarıyla 18 ay içerisinde niteliklerinize göre bir iş bulduğunuz takdirde Almanya yönetimi size oturum ve çalışma izni verir.

Fakat üniversite eğitiminizi Almanya’da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüş sağlarsanız; Almanya’da iş bulabilmek için 6 aylık bir vize almaya hak kazanırsınız. Bu 6 aylık süre içinde eğer yine niteliklerinize uygun bir iş bulursanız ve bu süre içinde geçiminiz için gereken bir maddi birikim sağlarsanız; Yabancılar Şubesi'ne (Ausländerbehörder) çalışmaya bağlı oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Almanya Çalışma İzni Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Eğer Almanya’da çalışacağınız süre 90 günü aşıyorsa uzun süreli Ulusal Vize (D tipi) başvurusu yapmanız gerekecektir. Almanya çalışma izni vizesi başvurusu yapmak için bu vize ile seyahat gerçekleştirip çalışma izni ve oturum izni başvurusunda bulunacaksınız.

Elbette öncelikle; iş buldu iseniz ya da işvereninizle sizi çalıştıracağına dair anlaştı iseniz anlaşmanızı evraklarının da hazırlanması gerekecektir.

Ulusal Vizesi (D tipi) başvurusunda çalışma amaçlı gittiğinizi evraklar ve form, dilekçe vb. belgelerle belirtmeniz gerekecektir. Almanya Ulusal Vize (D tipi) evrak listesi ise;

D Vize Başvuru Formu

Almanya çalışma izni vizesi için doldurulması gereken D Vize başvuru formu Almanca dilinde ve eksiksiz olacak şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunuzda eksik bilgi olması durumunda işleminiz geçersiz sayılacaktır. Ayrıca başvuru formu başvuru sahibi tarafından mutlaka imzalanmalıdır.

Vize Merkezi Almanya vizesi uzmanlarımıza ulaşarak evrakların hazırlanması sürecinde destek alabilirsiniz.

Almanya ulusal vize başvuru formunu Vize Merkezi Almanya vizesi sayfamızdaki “Form ve Dilekçe” bölümünde görüntüleyebilirsiniz.

Pasaport

Almanya çalışma vizesi işlemlerine girecek pasaportun en az 1 sene daha geçerliliği olmalıdır. Yıpranmamış olmalı ve gerektiği kadar boş sayfaya sahip olmalıdır. Talebe bağlı olarak varsa eski pasaportlar da dosyaya eklenebilir.

Biyometrik fotoğraf

35 x 45 Milimetre ölçülerinde beyaz fonda çekilmiş ve yüzünüzün tam olarak göründüğü 2 adet biyometrik fotoğraf da dosyaya eklenmelidir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Başvuru sahibinin pasaport bilgileri ile örtüşen kimliği ön ve arka yüzünün fotokopisi de önemli evraklardan biridir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Bu evrak Almanya çalışma izni başvurusunda bulunan kişinin nüfus bilgilerini ve nüfus kaydı ile ilgili tüm durumları eksiksiz bir şekilde içermelidir. Bu bilgiler; varsa evlilikler, çocuklara dair bilgiler, boşanma ve anne ve babaya dair detaylar olacaktır. Eğer varsa başka ülke vatandaşlığına dair evraklar da eklenmelidir.

İkametgah belgesi

Türkiye’de ikamet eden başvuru sahibi yaşadığı yere dair ikametgah belgesini de ibraz edilmelidir.

Sağlık sigortası

Güncel tarihleri içeren ve en az 3 aylık seyahat sağlık sigortası poliçesi dosyada bulunmalıdır.

Almanya'dan aldığınız iş teklifine dair evraklar/bilgiler

 • Almanya'daki işverenin adı ve adresi
 • Almanya'daki çalışma yeri
 • Görev tanımı
 • Çalışma biçimi
 • Yıllık brüt maaş ve tüm yan haklar

Almanya Çalışma İzni Vizesi İçin Dil Şartı Var mı?

Almanya çalışma izni vizesi oturma izni almanız için bazı meslek grupları dışında dil şartı aramamaktadır. Buna göre sağlık çalışanları, B1 düzeyinde Almanca dil sertifikası sunmalıdır. B1 sertifikası olmayan sağlık çalışanları için başvuru işleme alınmamaktadır.

Sağlık sektörü çalışanları haricinde ise işveren seçimi ön planda tutulmaktadır. Yani işvereniniz talep ediyorsa dil bilginizi belgelendirmeniz gerekecektir.

Almanca Dil Sertifikası

Eğer Almanya’da çalışacağınız alan bilişim teknolojileri ya da mühendislik alanı ile ilgili ise Almanya dil sertifikası talebinde bulunmaz, fakat iş alanınız bu mesleklerin dışındaysa Almanya çalışma izni vizesi işlemleri kapsamında dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz gerekmektedir.

Almanya Çalışma Vizesi Hakkında

Türkiye’de bir üniversiteden alınmış diploma ile çalışma vizesine başvur yapacaksanız denklik belgenizin de dosyaya eklenmesi gerekir. Diplomanızın Almanya ile denk olup olmadığını ANABIN resmi web sitesinden de öğrenebilirsiniz.

Çalışmak istediğiniz iş Alman Çalışma Ajansı’nın güncel listesinde yer almalıdır.

Başvuru yapacağınız ya da başvuru yaptığınız iş ilanı, Alman Çalışma Ajansı’nın iş borsasına da yer almalıdır.

Üniversitede aldığınız mesleki eğitiminizin Almanya’da verilen meslek eğitimine denk olmalıdır. Tespit etme işlemini gerçekleştirdikten sonra evrak Almanya çalışma izni vizesi başvurusu sırasında ibraz edilmelidir.

geçici olarak hizmet vermiyoruz

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

11 sorudan en popüler 11 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Almanya’da iş bulma
  G. İbrahimoğlu, 10 Oca 2023, 15:45

  Otomobil Ustasıyım. Almanya’da İş Bulabilir miyim? 20 senelik otomobil tamir ustasıyım. Evliyim ve 2 çocuğum da var. Almanya’da otomobil ustası olarak çalışabilir miyim? Şirketinize başvursam Almanya’da iş bulma konusunda destek oluyor musunuz? Hayırlı işler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya’da Diploma Denkliği
  S. Akgün, 10 Oca 2023, 13:13

  İletişim Fakültesi Mezunuyum. Almanya’da Diploma Denkliği Var mıdır? Üniversitenin radyo TV sinema bölümünden yeni mezun oldum. Almanya’da yer alan Türkçe ya da yabancı basına iş başvurusunda bulunmak istiyorum. Diplomamın denkliğini yani geçerliliği var mıdır?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Chancenkarte
  M. Yılmaz, 10 Oca 2023, 07:06

  Almanya’da da Greencard gibi bir uygulama var mıdır? Eşim ve ben ikimiz de çalışıyoruz ve artık İstanbul’da hatta Türkiye’de çalışmak istemiyoruz. Ailelerimizden de çok uzak bir ülkeye gitmek istemiyoruz. Bu nedenle Greencard’a çok sıcak bakmıyoruz. Almanya yaşamak istediğimiz bir ülke. Almanya Chancenkarte uygulaması ile bunu yapabilir miyiz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Ankara Anlaşması
  D. Güler, 09 Oca 2023, 17:41

  Almanya çalışma vizesi kapsamında Almanya Ankara Anlaşması gibi anlaşmalar var mıdır? Merhabalar, Almanya’da çalışmak istiyorum. İngiltere’de daha önce olan şirket kurup oturma izni alınan Ankara Anlaşması vardı. Almanya için de bu tarz bir anlaşma türü var mıdır ve varsa yanıt alma süreci ne kadar sürüyor acaba?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya çalışma vizesi 2022
  M. bayat, 10 May 2022, 18:14

  Merhaba iyi günler. Yazılım mühendisiyim, Almanya’daki bir firmayla iş sözleşmesi imzaladım lakin Almancam yok Almanya çalışma vizesi 2022 yılı için başvuruda bulunabilir miyim yol gösterir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Çalışma Vizesi 2021
  l.e, 11 May 2021, 14:15

  Kolay gelsin, Almanya çalışma vizesi 2021 yılında nasıl alınıyor, vize başvurusunda bulunmadan önce işin bulunması gerekiyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya İş Davetiyesi
  I. Karasu, 10 Mar 2020, 17:08

  Almanya iş davetiyesi nasıl olmalıdır?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya çalışma vizesi 2020
  V. K., 04 Şub 2020, 13:40

  Almanya çalışma vizesi 2020 için detaylı bilgi verir misiniz? Hangi durumlarda vize alabilirim ve çalışmak için Almanya’ya gidebilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya İş Arama Vizesi
  h. aslan, 28 Kas 2019, 17:49

  Merhaba, Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunuyum, 2 yıldır özel bir şirkette mesleğimi yapıyorum. Almanya 6 aylık iş arama vizesi veriyormuş fakat konuyla ilgili hiç bilgim yok. Prosedür hakkında bilgi verir misiniz, ben başvuru yapabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Hasta Bakıcı Başvuru Vizesi
  S. Kupcu, 15 Eki 2019, 20:57

  Merhaba, Türkiye'de huzur evinde hasta bakıcı olarak çalışmaktayım. Hasta bakıcı olarak yaklaşık 9 yıldır çalışıyorum. Mesleğime ait diploma, sertifika ve iş referanslarım var. Almanya'da hasta bakıcı olarak çalışmak istiyorum. Hangi tip vize başvurusu yapmalıyım. Almanya hasta bakıcı başvuru vizesi nasıl alırım? Hasta bakıcı başvurusu yapmak için neler yapmam lazım bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Türkiye'den Almanya'ya İşçi Getirmek
  F. Mollaoğlu, 24 May 2018, 12:09

  Merhaba, Almanya’da inşaat firması sahibiyim.Türkiye'den Almanya'ya işçi getirmek nasıl olur? Türkiye'den ekip halinde işçi çalıştırmak istiyorum ,İnşaat Mühendisi ,Elektrik Mühendisi ve Teknikerlere ihtiyacım bulunmakta. Türkiye den Almanya ya işçi getirmek için nasıl prosüdürleri hazırlamam gerekir, İş sözleşmesi hazırlamam gerekmekteymiş neler olması gerekmektedir. Çalışacak olan kişiler hangi evrakları hazırlaması gerekiyor bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp