Almanya Çalışma İzni

Almanya'da çalışma izni nasıl alınır?

Almanya çalışma izni vizesine sahip olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, eğer Almanya’da geçerli bir vatandaşlıkları (Avrupa Birliği (European Union) veya Avrupa Ekonomik Alanı (European Economic Area) veya İsviçre) yoksa alması gereken vize Almanya iş vizesidir.

Almanya'da Çalışma İzni Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

Almanya çalışma izni vizesine ülkeye girmeden önce sahip olmanız gerekmektedir. Almanya çalışma vizesi başvuruları bu konu hakkında tek yetkili olan Almanya konsolosluklarına veya Almanya Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır.

Vize başvurusunda bulunmak için Almanya’da bulunan bir iş yerinden teklif almanız veya kendi imkânlarınızla bulduğunuz bir iş yeriyle anlaşmış olmanız gerekmektedir.

Almanya Federal Cumhuriyeti başvuruda bulunacak yabancı uyruklu üçüncü ülke vatandaşları için bazı sınırlandırmalar getirmiştir. Eğer Alman vatandaşlığınız veya Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde bir vatandaşlığınız yoksa üçüncü ülke vatandaşı sayılırsınız.

Almanya Çalışma İzni Vizesi Destek Hattı

İstanbul 0212 970 05 18
Ankara 0312 970 05 18
İzmir 0232 970 05 18
Edirne 0850 460 15 18
Almanya Göç ve Vatandaşlık firması

Almanya Oturma Ve Çalışma İzni

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kendi imkânlarıyla buldukları işte çalışmaları için oradaki şartların sağlanmış olması ve buldukları işin Almanya yetkililerinin belirledikleri kriterlere uygun olması gerekmektedir.

Almanya’da bulduğunuz iş için eğer bölgede o pozisyona uygun bir Alman veya öncelik hakkı olan başka ülke vatandaşı (Avrupa Birliği (European Union) veya Avrupa Ekonomik Alanı (European Economic Area) veya İsviçre) yoksa bulduğunuz işe gidebilir ve çalışabilirsiniz.

Almanya'da Mezun Olanlar

Eğer Türk vatandaşı olarak Almanya’da üniversite okuduysanız mezuniyetinizden itibaren 18 ay içinde niteliklerinize göre bir iş bulduğunuz takdirde bu sürenin sonunda Almanya size oturum ve çalışma izni verir.

Eğer üniversite öğreniminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüş sağladıysanız, Almanya’da iş bulabilmek için 6 aylık bir vize almaya hak kazanırsınız. Bu 6 aylık süre içinde eğer yine niteliklerinize uygun bir iş bulursanız ve bu süre içinde geçiminizi sağlayabilecek bir maddi birikiminiz varsa Almanya’da ki Yabancılar Şubesi'ne (Ausländerbehörder) çalışmaya bağlı oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Almanca Dil Sertifikası

Eğer çalışacağınız alan bilişim teknolojileri veya mühendislik alanı ile ilgili ise Almanya sizden dil sertifikası ibrazı talebinde bulunmaz, fakat iş alanınız bu mesleklerin dışındaysa Almanya çalışma izni vizesi başvurusunda bulunurken dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz gerekmektedir.

Çalışma izni vizesine başvuru yapabilmek için eğer Türkiye’de bir üniversiteden alınmış diplomanız varsa bu diplomanın Almanya’da bulunan üniversitelerin diplomalarına denk olması gerekmektedir.

Diplomanızın denk olup olmadığını ANABIN resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonucun çıktısını alarak bu çıktıyı da başvuru sırasında ibraz etmeniz gerekmektedir. Eğitiminizi yurt dışında tamamladıysanız,

 • İcra etmek istediğiniz iş Alman Çalışma Ajansı’nın güncel pozitif liste veya beyaz liste olarak nitelendirdiği listede yer almalıdır.
 • Başvuru yapacağınız veya yaptığınız iş ilanı, Alman Çalışma Ajansı’nın iş borsasına verilmiş olmalıdır.
 • Üniversitede aldığınız mesleki eğitiminizin Alman meslek eğitimine denkliği tespit edilmiş olmalıdır. Tespit etme işlemini gerçekleştirdikten sonra alacağınız belge Almanya çalışma izni vizesi başvurusu sırasında ibraz edilmelidir.

Almanya Çalışma İzni Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya çalışma izni vizesi başvurusu yapmak için, eğer çalışacağınız süre 90 günü aşıyorsa uzun süreli Ulusal Vize (D tipi) başvurusu yapmanız gerekmektedir. Ulusal Vize (D tipi) başvurunuzda çalışma amaçlı gittiğinizi bu vize türünün evraklarına ek olarak hazırlayacağınız evraklarla belirtmeniz gerekmektedir. Ulusal Vize (D tipi) evrak listesi;

Ancak Almanya'dan kendi imkanlarınızla bulduğunuz bir iş teklifi aldıktan sonra Almanya çalışma izni vizesine başvurunuzda yardımcı olabiliriz. İş bulma hizmetimiz bulunmamaktadır.

 • Başvuru formu:

Almanya çalışma izni vizesi için doldurulması gereken başvuru formu başvuru sahibi tarafından içerisinde istenilen bilgiler eksiksiz olacak şekilde Almanca dilinde doldurulmalıdır. Başvuru formunuzda eksik bilgi olması halinde başvurularınız geçersiz sayılacaktır. Başvuru formlarındaki imzanın başvuru sahibi tarafından atılması gerekmektedir.

Bu form birkaç sayfadan oluşan detaylı bilgi isteyen uzun bir formdur. Vize Merkezi Almanya vizesi temsilcimizle başvuru formunun doldurulmasıyla ilgili iletişime geçtiğiniz takdirde size danışmanlık hizmeti verebilir. Almanya ulusal vize başvuru formunu Vize Merkezi Almanya sayfamızdaki “Form ve Dilekçe” bölümünde görüntüleyebilirsiniz ayrıca Almanya Konsolosluğu resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 • Pasaport:

Almanya çalışma izni vizesine başvuru yaparken gerekli olan pasaportunuzun en az 1 sene süreyle geçerli olması gerekmektedir. Eğer başvuru sahibinin pasaportu yok ise, pasaport başvurusu için gerekli evrakları temin edip il veya ilçe Emniyet Müdürlükleri'ndeki Pasaport Şube Amirlikleri'ne başvuru yapması gerekmektedir. Pasaport için başvurularınızı internetten yapabilirsiniz.

 • 2 adet biyometrik fotoğraf:

İstenilen biyometrik fotoğraflar en fazla 6 ay önce çektirilmiş güncel fotoğraflar olmakla birlikte, biyometrik özelliklere uygun olmalıdır. Çektirmeniz gereken biyometrik fotoğraflar 35 x 45 milimetre ölçülerinde olmalıdır. Başvuruda bulunan kişinin yüzünü kapatacak herhangi bir aksesuar olmayacak veya önüne saç gelmeyecek şekilde tam karşısından resmi çekilmelidir. Bazı dini gerekçeler için Almanya Konsolosluğu istisna yapabilmekte olup, bu tip durumlarda da gözlerin önü kapalı olmamalıdır.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi:

Başvuruda bulunan kişinin ön ve arka yüzünü net bir şekilde gösteren nüfus cüzdan fotokopisi.

Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği:

Bu belge Almanya çalışma izni başvurusunda bulunan kişinin nüfus bilgilerini ve nüfus kaydı ile ilgili tüm olayları eksiksiz bir şekilde içermelidir. Kişinin nüfus kayıt örneğindeki "Düşünceler" kısmı eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır. Bu evrakta eksik olmaması gereken bilgilerin arasında,

 • Daha önce yapılmış evlilikler,
 • Doğan çocuklarınıza ait kimlik bilgileri,
 • Boşanmalar,
 • Anne ve baba hakkındaki bilgiler,
 • Sahip olduğunuz vatandaşlık bilgileri gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin eksik olması durumda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinizde bu bilgilerin bulunmasıyla birlikte Almanya Konsolosluğu sizden bu bilgilerle ilgili ek evrakları isteyebilmektedir. Eğer başvuru sahibi bayan ise, önceki soy ismine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği de ibraz edilmelidir. Bu belgeyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği tek yetkili yer nüfus müdürlükleridir.
 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi:

Türkiye’de ikamet eden başvuru sahibinin ikametgah belgesi ibraz edilmelidir. Bu belge Almanya aile birleşimi başvuru formunu doldururken de gerekmektedir. İkametgah belgesi başvuru sahibi tarafından ikamet adresinin bağlı olduğu muhtarlıktan alınmaktadır.

 • Sağlık sigortası:

Almanya çalışma izni vizesine başvururken ibraz etmeniz gereken sağlık sigortası güncel tarihli ve en az 3 ay süreyle geçerli olmalıdır. Vize Merkezi’yle iletişime geçerseniz size bu konu hakkında yardımcı olacaklardır.

 • Almanya'dan aldığınız ve aşağıdaki bilgileri içeren iş teklifi
 • Almanya'daki işverenin adı ve adresi
 • Almanya'daki çalışma yeri
 • Görev tanımı
 • Çalışma biçimi
 • Yıllık brüt maaş ve tüm yan haklar

Çalışma İzni Vizesi İçin Dil Şartı Var mı?

Almanya çalışma izni vizesi oturma izni almanız için bazı meslek grupları hariç dil şartı bulunmamaktadır. Buna göre sağlık çalışanları, doktorlar ve tüm sağlık sektörü çalışanları vize başvurusunda B1 düzeyinde Almanca dil sertifikası sunmalıdır. B1 sertifikası olmayan sağlık çalışanlarının başvuruları tamamlanamamaktadır.

Sağlık sektörü çalışanları dışındaki herhangi bir meslek için kural olarak dil şartı bulunmaz. Ancak Almanya'daki işvereniniz size gönderdiği iş teklifinde dil şartı istiyorsa bu durumda dil sertifikası sunmanız gerekir.

Almanya Çalışma İzni Vizesi Destek Hattı

İstanbul 0212 970 05 18
Ankara 0312 970 05 18
İzmir 0232 970 05 18
Edirne 0850 460 15 18

 

 

almanya-vizesi-evrak-listesi-telefonunuzda

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 11651