Almanya İş Arama Vizesi

h. aslan 28/11/19, 17:49
Merhaba, Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunuyum, 2 yıldır özel bir şirkette mesleğimi yapıyorum. Almanya 6 aylık iş arama vizesi veriyormuş fakat konuyla ilgili hiç bilgim yok. Prosedür hakkında bilgi verir misiniz, ben başvuru yapabilir miyim?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba, 

Almanya iş arama vizesi Almanya Federal Devleti’nin yüksek öğrenim mezunu yetenekli yabancıların ülkesinde istihdam edilebilmesi için imkan sağladığı bir vize türüdür. Almanya 6 aylık iş arama vizesi olarak da bilinen bu vize ile Almanya’da 6 ay boyunca ikamet edilebilir, bu süreçte iş aranabilir ve 6 ay içinde iş bulunması halinde ise Almanya’dan çıkış yapmaya gerek kalmadan doğrudan oturum alınabilir. İş arama vizesi Almanya Konsolosluklarına yapılan bir vize başvurusudur ve Ulusal vize kategorisinde olan, kişiye oturum hakkı veren bir vize türüdür. Almanya iş vizesi ile Almanya’da bulunan kişinin bu süreçte asıl amacı iş aramak olması gerektiğinden gelir getiren başka bir işte çalışmak yasaktır. Bunun yanında Almanya 6 ay iş arama vizesi ile Almanya’da bulunan kişi iş arama faaliyetlerini aksatmayacak bir şekilde dil okuluna gidebilir. 

Almanya iş bulma vizesi bilgi gerektiren bir süreçtir. Her üniversite mezununun başvurması mümkün olmadığı gibi başvuru dosyasında iş arama motivasyonunun inandırıcılığı, 6 ay sonunda iş bulunamaması halinde ülkeden çıkış yapılacağının garanti edilmesi gibi bilgi ve deneyim gerektiren bir başvuru türüdür. Bu süreçte Vize Merkezi’nin deneyimli ve işini ciddiye alan müşteri temsilcileri ile iletişime geçmeniz Almanya iş arama vizesi başvurunuzun eksiksiz, hatasız yapılması için tavsiye edilir. Hatalı ve yeterli bilgi olmadan yapacağınız her vize başvurusu nakit ve vakit kaybı olacaktır. 

Almanya 6 aylık iş arama vizesi başvurusu için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekir;

  • 2 adet başvuru formu
  • Geçerli bir pasaport
  • 2 adet son 6 ayda çekilmiş biometrik fotoğraf
  • Mesleki gelişiminizi açıklayan özgeçmiş (Almanca veya İngilizce) 
  • Varsa sertifikalarınız
  • Diplomanız ve Almanya’da tanınırlığını ispatlayan Anabin H+ değerlendirme belgesi
  • İş arama planınızla ilgili motivasyon yazınız
  • İş arama amaçlı yaptığınız hazırlıkları gösteren belgeler, iş başvuru kanıtları vs. 
  • Almanya iş vizesi ile Almanya’da bulunduğunuz süre boyunca geçiminizi ispatlayan belgeler, banka hesapları vs. 
  • Almanya iş bulma vizesi ile Almanya’da kaldığınız süre boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortası. 

Almanya 6 ay iş arama vizesi başvurularınızda Vize Merkezinin deneyimli kadrosu size yardım etmek için hazırlık aşamasında, randevunuzda ve başvurunuz sırasında yanınızdadır. İletişim numaralarımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilir ve hizmet alabilirsiniz. 

Vize Merkezi Ankara, Nazlı

Almanya iş arama vizesine kimler başvurabilir

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
E. Küçükköse 29/01/20, 15:07

Almanya'ya iş aramak üzerine 6 aylık vize başvurusunda bulunmak istiyorum. inşaat mühendisiyim

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
İ. BUDAK 01/02/20, 20:08

Merhabalar, Almanya'ya iş arama vizesine başvuru yapma konusunda danışmanlık almak istiyorum. Makine mühendisliği mezunuyum.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
M. Sonar 05/02/20, 20:08

Merhaba, Almanya iş arama vizesine başvuracağım. İstenilen evraklarda bahsedilen "iş arama amaçlı yaptığınız hazırlıkları gösterir belge" ne tür bir belgedir? Başvuru maili veya bir işe teklif verdiysek teklif mektubunu başvuru evraklarına ekleyebilir miyiz?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
İ. MERCAN 05/02/20, 23:52

Merhaba, 6 aylık iş arama vizesi için Almanca şartı var mı? Varsa seviyesi nedir?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
A. 08/02/20, 03:24

Merhaba 10 yıldır Türkiye'de bir Avrupa firması olan Securitas özel güvenlik A.Ş.'nin türkiye biriminde çalışıyorum. Almanya'ya 6 aylık iş arama vizesi alıp Almanya'daki Securitas firmasında güvenlik eğitimi alıp güvenlik işi aramak istiyorum. Bu 6 aylık iş arama vizesini bende alabilir miyim? Ve tam olarak hangi evrakları hazırlamam gerekiyor? Bilgi verirseniz sevinirim. Ona göre evraklarımı hazırlayıp başvuru merkezinize geleceğim. Saygılar

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
O. Dal 10/02/20, 09:20

Merhabalar, İsmim Orhan Dal. Enerji sistemleri mühendisiyim ve yaklaşık 4 yıllık iş tecrübem var. 1 yıldır İstanbul'da Rönesans Holding'de mühendis olarak çalışıyorum. Öncesinde de 3 yıl Adana'da Alman bir firmanın elektrik santralinde işletme mühendisi olarak çalışıyordum. Almanya iş arama vizesi hakkında danışmanlık hizmeti almak istiyorum. 9 aydır Almanca öğreniyorum ve önümüzdeki Mart ayında Goethe B1 ve B2 Almanca dil sınavına girip hangi belgeyi alırsam onu başvurumda kullanmak istiyorum. Nereden başlamalıyım? Danışmanlık hizmetiniz nasıl oluyor, sözleşmeyi nasıl yapıyoruz ve ücret bilgileriniz nedir öğrenebilir miyim?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
M. Şenyurt 20/02/20, 17:35

Merhaba, Almanya iş arama vizesi nedir? İş bulmadan Almanya’ya nasıl gidebilirim? İş bulmak için orada ne kadar kalabilirim ve bulamazsam ne olacak?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 20/02/20, 17:41

Merhaba efendim,

İş arama vizesi Almanya, yükseköğretim diploması olan yabancılar için 6 ay içerisinde planlama yapılan işi arama amaçlı olarak verilen vize türüdür. Bu vize türünü almanız için bağlı olduğunuz ikamet yerinize bağlı olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’dan vize başvurusu yapabilirsiniz. İş arama vizesi oturum vize türüne gireceği için 6 aylık oturum başvurusunda bulunulması gerekir. Almanya iş arama vize başvurusunu şahsen yapmanız gerekmektedir. Mesleki durumunuza göre planlama yaparak vize başvurusu yapmanız uygun olacaktır.

Almanya iş vizesi için hazırlamanız gereken evraklar;

-En az dönüş tarihinden itibaren 1 yıl geçerliliği olan pasaport,
-2 adet biyometrik fotoğraf (35x45 mm boyutlarında olmalıdır)
-Almanya okuduysanız yüksekokul diploması veya Türkiye’deki lisans diplomalarınızın Almanca tercümeleri 
-Planlamış olduğunuz iş arama vizesi ile ilgili Almanca veya İngilizce motivasyon yazısı
-Mesleki branş, planlanan ikamet yeri, konaklama vb. bilgileri içeren dilekçe
-Daha önceki çalışma belgeleriniz, diploma, karne, bonservis gibi mesleki belgeleriniz ve yeni tarihli SGK hizmet dökümünüz
-Diploma, karne, bonservis ve daha öce çalıştığınız firmalardan görev yazıları belgelerinizi (Almanca tercümeleri ile)
-Varsa Almanca ve/veya İngilizce dil sertifikaları
-Varsa Almanya iş vizesi ile ilgili planlarınızı gösteren belgeler 
-Almanya iş bulma vizesi için kalacağınız sürede aylık brüt 853 Euro olacak şekilde bloke hesap açmanız gerekmektedir. Bloke hesap dökümü için Sperrkonto hizmeti veren bir bankaya teminat hesabı açılması gerekir.
-Türkiye’deki maddi gelirlerinizi gösteren son 3 aya ait bakiyeli banka hesap dökümünüz (Bakiyeli tutarı kalışınız süresince masraflarınızı karşılayacak şekilde olması gerekmekte olup banka imzalı orijinal kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir).
-Seyahatiniz süre boyunca geçerli yurt dışı seyahat sağlık sigortası (Kaşeli ve imzalı olmalıdır)

Almanya iş arama vizesi boyunca 6 ay içerisinde 180 gün kalabilirsiniz. Almanya’da iş arama vizesi ve vize başvurularınız hakkında daha detaylı bilgilendirme için Vize Merkezi danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
k. kaya 21/02/20, 14:31

merhabalar 1986 doğumluyum bilgisayar teknolojisi ve programlama iki yıllık üni mezunuyum en son izmir'de bulunan bir alman firmasında makina operatörü olarak çalıştım forklift ehliyetim var şuanda işsizim ve almanya göç yasasından yararlanmak istiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
B. Taştan 02/03/20, 17:15

Merhaba kolay gelsin ben Almanya 6 aylık işçi vizesi başvurusu için müracaat etmek istiyorum kaynakçı yim mesleki yeterlik belgem var ne gibi evraklar lazım daha onca çalıştığım yerden bonservis yok ama sigortalı olarak çalıştım yıl kadar sigorta dokümanı geçerlidir ne zaman başvuru yapabilir im Detaylı bilgi almak istiyorum

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Murat 07/03/20, 20:17

İyi çalışmalar Ben Balıkesir üniversitesi turizm ve otel işletmeciliği bölümü lisans mezunuyum iş arama vizesi başvuru hakkım var mıdır Vize alma şansım var mıdır ?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 24/03/20, 13:27

Merhaba, Almanya iş arama vize başvurusunu Almanya'da çalışmak isteyen kişilerin oturum başvurusu üzerinden yapacakları vize türüdür. Almanya iş arama vizesi için yüksek öğretim diplomasıyla başvuru yapabildikleri vize türüdür. Almanya iş arama vizesi için diplomanızın Almanya'da denklik işleminin sorgulanması ANABİN olması gerekmektedir. Almanya iş arama vizesinde Almanya'da yapacağınız işle ilgili iş planınızın olması gerekmektedir.İş planınızda yapacağınız iş görüşmeleri, daha önce görüşmeler yaptığınız firmalar varsa mail çıktıları, ne kadar bütçe ayırdığınız, bu süre zarfında kalacağınız yerle ilgili tüm detayları anlatan Almanca, İngilizce veya Türkçe iş planı yazılması gerekmektedir. İş planınızda daha önce hangi işlerde çalıştığınızı, belgeleri varsa belgelerle birlikte sunulması uygun olacaktır. Almanya iş arama vizesine başvuracak kişilerin Almanca dil bilgisine ait Dil sertifikalarını da eklemelerinde fayda vardır. Almanya'da kalacağınız süre boyunca masraflarınızı karşılayacağınıza dair maddi yeterlilik belgesini sunmanız gerekmektedir.Tercihen kalacağınız süre boyunca harcayacağınız parayı bloke hesap açarak göstermeniz uygun olacaktır. Almanya iş arama vizesi ile Almanya'da çalışmak para kazandıracak işler yapmamanız gerekmektedir.İş arama vizesi ile sadece dil kursuna gidebilirsiniz. Almanya iş arama vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi için Vize Merkezimizi arayabilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

Sevilay KAYA

Vize Uzmanı

Almanya iş arama vizesi nasıl alınır

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
k.e 11/05/21, 14:47

Merhaba, internetten yaptığım araştırmada almanya iş arama vizesi olduğunu gördüm. Bu vize başvurusu nasıl yapılıyor özel bir şirkette mimarlık yapıyorum yüksek lisansımı tamamladım. Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 11/05/21, 14:50

Merhabalar, almanya iş bulma vizesi 6 aylık vize süresi bulunan Almanya’da bu süre içerisinde iş arama amacı ile kalış sağlayabilme hakkı tanıyan bir vize türü olmaktadır. Ulusal vize türü olan çalışma izni vize türünden farklı olmaktadır. Almanya çalışma vizesi şartları ile iş bulma vizesinin koşulları ve prosedürleri ayrı işlemektedir. Almanya devleti tarafından yükseköğretim mezuniyeti bulunan öğrencilerin ülkede çalışma hayatına karar vermesi neticesinde iş bulabilmeleri için 6 aylık bir iş arama vizesi verilmektedir. Bu süreç içerisinde dil okuluna giderek eğitim alabilir ve iş bulmaları halinde anlaşma sağlayarak çalışma iznine başvuruda bulunabilirleri. almanya iş vizesi 90 gün üzeri kalışlar için aynı zamanda geçici oturum vizeleri olmaktadır. En fazla 180 gün oturum hakkına sahip olmaktasınız eğer iş bulma süreciniz verimli geçmediyse ve her hangi bir anlaşma sağlayamadıysanız ülkenize geri dönmeniz gerekecektir.

Almanya iş bulma vizesi tüm yükseköğretim mezunlarının hak sahibi olabileceği vize türü olmadığı için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar barındırmaktadır. Başvuru şartları olan gerekli evrakları ivedilikle sağlamalısınız tüm evraklar almanca dilinde tercüme edilerek Almanya Konsolosluğuna başvuruya sunulmalıdır. Almanya çalışma vizesi şartları başvurularında geçerli pasaport, fotoğraf, seyahat poliçesi, gelir belgeleriniz, diplomanız, sertifikalarınız başvuru evrakları arasında istenilen belgelerin yalnızca bazılarını oluşturmaktadır. Konaklama yapacağınız yere ilişkin belgeler, iş arama amacınızı kanıtlayan motivasyon mektubu yazınız, başvuru formunuz almanya iş vizesi başvurunuz içingerekli olan belgeleri oluşturmaktadır. Tüm bu belgeler titizlikle hazırlandıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebileceksiniz. Konsolosluk seyahat amacınızı onaylaması halinde vizenizi onaylayabilecektir. Şahsen vize başvurusunda bulunmanız halinde birçok hataya sebebiyet verebilirsiniz. Başvuru formu, randevu, motivasyon mektubu için Vize Merkezi ekibimizden destek alabilirsiniz.

Almanya iş arama vizesi başvurularında uzman ekip ile çalışmanız olası handikapların önüne geçerek başvurunuzu gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Ayrıntılı bilgi için bizlere 0 212 970 05 01 ulaşabilirsiniz.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Yorum Ekle
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.