Almanya İş Arama Vizesi

h. aslan 28/11/19, 17:49
Merhaba, Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunuyum, 2 yıldır özel bir şirkette mesleğimi yapıyorum. Almanya 6 aylık iş arama vizesi veriyormuş fakat konuyla ilgili hiç bilgim yok. Prosedür hakkında bilgi verir misiniz, ben başvuru yapabilir miyim?
Vize Merkezi

Merhaba, 

Almanya iş arama vizesi Almanya Federal Devleti’nin yüksek öğrenim mezunu yetenekli yabancıların ülkesinde istihdam edilebilmesi için imkan sağladığı bir vize türüdür. Almanya 6 aylık iş arama vizesi olarak da bilinen bu vize ile Almanya’da 6 ay boyunca ikamet edilebilir, bu süreçte iş aranabilir ve 6 ay içinde iş bulunması halinde ise Almanya’dan çıkış yapmaya gerek kalmadan doğrudan oturum alınabilir. İş arama vizesi Almanya Konsolosluklarına yapılan bir vize başvurusudur ve Ulusal vize kategorisinde olan, kişiye oturum hakkı veren bir vize türüdür. Almanya iş vizesi ile Almanya’da bulunan kişinin bu süreçte asıl amacı iş aramak olması gerektiğinden gelir getiren başka bir işte çalışmak yasaktır. Bunun yanında Almanya 6 ay iş arama vizesi ile Almanya’da bulunan kişi iş arama faaliyetlerini aksatmayacak bir şekilde dil okuluna gidebilir. 

Almanya iş bulma vizesi bilgi gerektiren bir süreçtir. Her üniversite mezununun başvurması mümkün olmadığı gibi başvuru dosyasında iş arama motivasyonunun inandırıcılığı, 6 ay sonunda iş bulunamaması halinde ülkeden çıkış yapılacağının garanti edilmesi gibi bilgi ve deneyim gerektiren bir başvuru türüdür. Bu süreçte Vize Merkezi’nin deneyimli ve işini ciddiye alan müşteri temsilcileri ile iletişime geçmeniz Almanya iş arama vizesi başvurunuzun eksiksiz, hatasız yapılması için tavsiye edilir. Hatalı ve yeterli bilgi olmadan yapacağınız her vize başvurusu nakit ve vakit kaybı olacaktır. 

Almanya 6 aylık iş arama vizesi başvurusu için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekir;

  • 2 adet başvuru formu
  • Geçerli bir pasaport
  • 2 adet son 6 ayda çekilmiş biometrik fotoğraf
  • Mesleki gelişiminizi açıklayan özgeçmiş (Almanca veya İngilizce) 
  • Varsa sertifikalarınız
  • Diplomanız ve Almanya’da tanınırlığını ispatlayan Anabin H+ değerlendirme belgesi
  • İş arama planınızla ilgili motivasyon yazınız
  • İş arama amaçlı yaptığınız hazırlıkları gösteren belgeler, iş başvuru kanıtları vs. 
  • Almanya iş vizesi ile Almanya’da bulunduğunuz süre boyunca geçiminizi ispatlayan belgeler, banka hesapları vs. 
  • Almanya iş bulma vizesi ile Almanya’da kaldığınız süre boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortası. 

Almanya 6 ay iş arama vizesi başvurularınızda Vize Merkezinin deneyimli kadrosu size yardım etmek için hazırlık aşamasında, randevunuzda ve başvurunuz sırasında yanınızdadır. İletişim numaralarımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilir ve hizmet alabilirsiniz. 

Vize Merkezi Ankara, Nazlı

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x