Almanya Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi

Türkiye'de yaşayan Türk vatandaşının Almanya'da eşleri ve çocuklarının olması durumunda onlarla Almanya’da birlikte yaşamak için talep ettiği vize Almanya Aile Birleşimi Vizesi olarak tanımlanmaktadır.

Almanya aile birleşim vizesi, Almanya’nın vize türleri arasında D tipi vize kategorisinde yer almaktadır arasında yer almaktadır. Uzun süreli Almanya’da bulunma imkanı sağlayan bu vize ile oturum izni başvurusu yapılabilir. Kısa süreli vizeler hakkında bilgi almak için Almanya vizesi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Yukarıda da kısa tanımını verdiğimiz bu vize türü ile Almanya ve Türkiye’de bulunan aile üyelerinin Almanya sınırları içerisinde bir araya gelmesini sağlayan bir uygulamadır. Kapsamı ise eş ve reşit olmayan çocuklarla sınırlıdır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Türü Nedir?

D vize yani ulusal vize kategorisinde yer alan Aile Birleşimi Vizesi ile kısa süreli vize türlerinden daha uzun süre Almanya’da kalınabilir. Bu vize türü için başvurular direkt Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Aile birleşimi vizesi kapsamında başvuru yapacak kişi kategori için belirtilen evrakları ibraz etmelidir.

Başvuru Nereye Yapılır?

Almanya aile birleşimi için başvurular az önce de belirttiğimiz üzere Almanya’nın dış temsilciliklerine şahsen gerçekleştirilmektedir. Başvuru sahibi eş gerekli evraklarını hazırladıktan sonra Almanya Büyükelçiliği ya da Almanya Konsolosluklarından yetki alanı bazında randevusunu alır. Randevu tarihleri yetkili kurum tarafından belirlenir. Başvuru sahibi belirlenen gün ve saatte randevu alınan konsolosluk ofisinde hazır bulunmakla yükümlüdür.

D tipi vize başvuruları Ankara, İstanbul ya da İzmir'den yapılmaktadır. Randevu anında sunulacak evraklar eksiksiz olmalıdır. Eğer başvuru yaptığınız birim tarafından eksiklik ya da bilgi yanlışlığı tespit edilir ise randevunuz iptal olacaktır. Tüm süreci yeniden planlamanız gerekecektir. Vize Merkezi uzmanlarımızla iletişime geçtiğiniz takdirde randevu alım süreciniz ve evraklarınızın doğru şekilde tasnif edilmesi konusunda danışmalığımızdan faydalanabilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya aile birleşimi vizesi başvuru evrakları aile bireylerinin özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Evraklar güncel tarihli ve ikişer adet fotokopileri ile birlikte sunulmalıdır. Genel olarak bu vize türü için evraklar şu şekilde sıralanacaktır.

Aile birleşimi vizesi başvuru formu

Almanya aile birleşimi vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz olacak şekilde Almanca dilinde doldurulmalıdır. Başvuru formunuzda eksik bilgi olması durumunda başvurularınız geçersiz sayılabilir. Başvuru formlarındaki imzanın başvuru sahibi tarafından atılması gerekmektedir. Bu form birkaç sayfadan oluşan ve seyahatinize ilişkin detayları isteyen uzun bir formdur. Vize Merkezi olarak tüm evrakların ve başta formunuzun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmasında yardımcı olacaktır. Almanya aile birleşimi başvuru formunu sitemizin “Form ve Dilekçe” bölümünde görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Almanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği resmi web sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Pasaport

10 Yıldan eski olmaması gereken pasaportunuzun en az 1 sene süreyle de geçerliliğinin olması gerekmektedir.

Biyometrik fotoğraf

En fazla 6 ay önce çektirilmiş güncel, 35 x 45 milimetre ölçülerinde olmalıdır. Başvuruda bulunan kişinin yüzünü kapatacak herhangi bir aksesuar olmamalıdır.

Evlilik belgesi

Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) dosyaya eklenmelidir. Eğer başvuruda bulunan kişiler Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde evlenmişlerse Almanya yetkilileri tarafından tanınması için Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)çıkarılmalıdır. Bu evrak Nüfus Müdürlüklerinden alınabilmektedir.

Her iki eşe ait nüfus bilgileri

Eğer başvuru sahibi kişiler 17 yaşında evlilik gerçekleştirmişler ise; iki taraf içinde anne ve babadan alınan muvafakat name ve bu belgelerin Almanca tercümeleri ibraz edilmelidir.

Evliliklerini 16 yaşından küçük gerçekleştirmişler ise; çiftin evlenmesinin uygun olduğuna dair mahkeme kararı ve bu belgenin Almanca tercümesi de dosyaya eklenmelidir.

Her iki eşe ait nüfus cüzdanı fotokopisi

Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği de dosyada olması gereken bir diğer evraktır. Bu evrakta, daha önce yapılmış evlilikler, doğan çocuklara ait kimlik bilgileri, boşanmalar, sahip olunan vatandaşlık bilgileri (varsa başka ülkelerin vatandaşlığı) gibi bilgiler yer almaktadır. Eğer başvuru sahibi kadın ise, önceki soy ismine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği de ibraz edilmelidir. Bu evrak nüfus müdürlüklerinden edinilebilir.

Başvuru sahibinin ikametgah belgesi

Türkiye’de ikamet eden başvuru sahibinin ikametgâh belgesi de ibraz edilmelidir. Bu evrak Almanya aile birleşimi vizesi için doldurulacak olan formun girişi yapılırken de gerekecektir.

Almanya’da Yaşayan Eşe Ait Evraklar

Başvuru sahibi Türk vatandaşının hazırlaması gereken evraklar yanında Almanya’da yaşayan eşe ait evraklar da dosya ile ilgili Konsolosluk birimine sunulmalıdır.

Almanya’da yaşayan eşin ikametgah belgesi

Almanya’da yaşayan eş ülkede tek başına yaşıyor ve ev sahibi ise bunu gösterecek belgeler de ek olarak talep edilebilir. Eğer kirada oturuyor ve tüm masrafları kendisi karşılıyorsa bunu gösterecek kira sözleşmesi de istenecektir. Eş orada ailesinin ya da başka bir kişinin yanında yaşıyorsa bunu teyit eden ek evraklar (Untermieter) talep edilecektir. Eğer eş Alman vatandaşı değilse oradan aldığı oturum izni belgesi de (Niederlassungsgesetz) ibraz edilmelidir. Ayrıca eş ve çocukların kalacağı ev ailenin standardına örtüşür büyüklükte olmalıdır.

Almanya’da yaşayan eşe ait kimlik bilgileri

 • Eğer eş Türk vatandaşı ise eşe ait, iki yüzü de net olarak görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopisi ve Almanya’dan aldığı oturum izninin fotokopisi.
 • Eğer eş Alman vatandaşı ise eşe ait güncel pasaport (Reisepass) ya da kimlik (Personalausweis) fotokopisi.
 • Almanya doğumlu ise Alman Doğum Belgesi (Geburtsurkunde).
 • Eğer eş yabancı uyruklu ise güncel pasaportun fotokopisi ve Almanya’dan aldığı oturma izni fotokopisi.
 • Eğer eş hem Alman hem Türk vatandaşı ise Alman vatandaşı olanlara uygulanan prosedürler uygulanır. Türk vatandaşlığına ait nüfus cüzdanı da ibraz edilmelidir.

Banka hesap dökümleri

Almanya’da ve Türkiye’de yaşayan eşlere ait banka hesap dökümleri güncel tarihli olarak ibraz edilmelidir. Bu dökümler son 3 aya ait en az yıllık bazda değişen ve belirtilen miktarı karşılayan bakiyeli olmalıdır. Bu belgelerin asılları ibraz edilmeli ve bankadan ıslak imzalı ve kaşeli alınmalıdır. Aslını ibraz etmekle yükümlü olduğunuz evrakların birer adet fotokopilerini seyahatinizde yanınızda götürmenizde fayda vardır.

Maaş bordrosu

Almanya’da yaşayan eşe ait son 3 aylık maaş bordroları dosyada sunulmalıdır. Bu belgelerde bulunan miktar aile fertlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmalıdır.

Sağlık Sigortası

Almanya aile birleşimi vizesine başvururken ibraz etmeniz gereken sağlık sigortası güncel tarihli ve en az 3 ay süreyle geçerli olmalıdır. Vize Merkezi uzmanları ile iletişime geçerseniz size sigorta hakkında da yardımcı olacaklardır.

Eşlerin varsa daha önceki evliliklerine dair evraklar

Eğer eşler daha önceden evlilik gerçekleştirmişler ise; evliliklerinin bittiğine dair geçerli boşanma kararı ve tanıma tenfiz kararı belgesi ibraz edilmelidir. Gerektiği durumlarda ölüm kaydı ve tüm bu belgelerin Almanca tercümeleri de talep edilecektir.

Eşlerin çocukları hakkındaki evraklar

Almanya aile birleşimi başvurusunda bulunan eş eğer yanında çocuğunu da götürecekse, çocuğa ait kimlik bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği ve her iki yüzü de net olacak şekilde çekilmiş kimlik fotokopisi dosyaya eklenmelidir.

Çocuk Alman vatandaşı ise pasaport (Reisepass) ya da kimlik (Kinderausweis/Personalausweis) fotokopisi, 16 yaşından küçük ise dil yeterliliği aranmaz fakat çocuk 16 yaşından büyük ise dil yeterliliği sertifikası da dosyada ibraz edilmelidir.

Eğer eşin önceki evliliğinden çocukları varsa onları da yanında götürmek istiyorsa eski eşin de izni aranır.

Almanca bilindiğine dair belge

Almanya aile birleşimi başvurusunda bulunacak kişilerin A1 seviye dil sertifikası alma zorunlulukları vardır. Başvuru sırasında bu belgenin aslının beyan edilmesi gerekir. Bu belge sadece Almanya Konsolosluğu'nun kabul ettiği Goethe Institut ve yetkilendirilmiş kurslarının sınavlarına girerek alınmalıdır. Diğer kurumların evrakları kabul edilmeyecektir.

Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Almanya aile birleşimi vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi başvuru yapan kişilerin durumuna göre değişir. Tatil, bayram ve olası olağanüstü durumlar bu süreyi doğrudan etkileyebilir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi İşlemlerinin Takibi

Almanya aile birleşimi başvurusunu gerçekleştirdikten sonra işlemlerin takibini konsolosluğun belirlediği gün ve saatlerde iletişime geçerek yapabilirsiniz. Vize Merkezi uzmanları ile iletişime geçerek işlemlerinizi sürecin başından itibaren işleyişini ve takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Vize başvurusu yaparken Almanya Konsolosluğu'nun o yıl için belirlemiş olduğu vize başvuru ücretini Euro veya Türk Lirası olmak şartıyla nakit olarak ödemeniz gerekmektedir. Bu başvuru ücreti alacağınız danışmanlık hizmet bedellerini veya kargo ücretlerini kapsamaz.

Almanya Aile Birleşimi Başvurusu Neden Reddedilir?

Vize başvurusu Almanya Konsolosluğu yetkilileri tarafından reddedilebilir.

Eğer yukarıda belirtilen evraklar ve bu evraklara ek olarak talep edilen evrakları eksiksiz olarak tamamlamadıysanız ya da

Daha önceki seyahatlerinizdeki performansınız olumsuz ise ret cevabı alabilirsiniz.

Eğer kazancınız ya da yaşadığınız ev Almanya Konsolosluğu'nun talep ettiği yeterliliğe sahip değilse,

Almancanız A1 seviyesinde değil ve ilgili kurumlarda girdiğiniz sınavda başarılı olamadıysanız,

Adli siciliniz temiz değil ise Almanya Konsolosluğu vize başvurunuzu reddedecektir.

Konsolosluk yetkilileri eğer evliliğin sahte olduğundan şüpheleniyorsa başvuruyu reddetme hakkına da sahiptir. Şüphe uyandıran bir diğer faktör eşlerin arasındaki yaş farkıdır. Almanya Konsolosluk yetkilileri böyle bir durumda eşleri sorgulamak hakkına sahiptirler. Bu sorgular eş zamanlı olarak her iki eş için yapılmaktadır. Böyle bir durumda verilen cevaplardan şüphe duymaya devam ediliyor ve evliliğin sahte olduğunu düşünüyorlarsa vize başvurunuz reddedilebilir.

Almanya Aile Birleşimi Dil Şartı Kalktı mı?

Eğer aile birleşimini Almanya’da yaşayan eşinizin yanına yapacaksanız, temel seviyede Almanca bilgisi aranmaktadır.

Ancak Almanya’da ikamet eden 18 yaşından küçük çocuğunuz var ise, A1 Sertifikası almak zorunda değilsiniz. Almanya’da yaşayan eşin hamilelik durumunda da yine A1 Sertifikasını beyanı gerekmemektedir.

Almanya Aile Birleşimi Yeni Yasa Düzenlemesi Uygulamada mı?

Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi’nin son kararına göre, Almanya’da işçi olarak yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aile birleşimi vizesi için Almanca dil becerilerini kanıtlamak zorunda değildir. Ancak, Start Deutsch 1 sınavının Türkiye’den göç eden eşler için gerekli olup olmadığı yasal olarak belirlenmiş değil.

Almanya Federal Cumhuriyeti hükümeti tarafından karar alınıncaya kadar aile birleşimi başvurularında uygulanan dil yeterliliği koşulu devam edecektir.

Aile Birleşimi Vizesi İle Eşimden Bağımsız Oturum Hakkına Sahip Olabilir miyim?

Ülkeye eşi aracılığıyla giriş yapan eşin bağımsız olarak oturum izni alabilmesi bazı koşullara bağlıdır.

Bağımsız Almanya oturum izni almak için eşinizden boşanmanız ya da ayrı oturmanız durumunda evlilik sürenizin en az 3 yıl sürmesi gerekir. Almanya bu izni 3 yıl koşulu olmadan da verebilmektedir.

Eğer yanınızda yaşayan çocuğunuz Alman vatandaşı ise,

Sizi Almanya’ya getiren eşiniz vefat etmiş ise,

Aile içi şiddet gibi olağandışı durumlar yaşanıyorsa (bu durumları ispat etmeniz gerekmektedir)

Eğer 1 yıldan uzun süredir, sigortalı ve en az 450 Euro kazanca sahip olduğunuz bir işte çalışıyorsanız, Almanya bağımsız oturum izni hakkını size verebilmektedir. Bu tip harici detayları başvuru sırasında evraklı bir şekilde ibraz etmeniz gerekir.

geçici olarak hizmet vermiyoruz

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

5 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Almanya aile birleşimi
  Y. Cakmak, 10 May 2022, 18:03

  Merhaba iyi günler. Eşim Almanya vatandaşı. Aile birleşimi yaparak Almanya’ya taşınmayı düşünüyorum. Almanya aile birleşimi için gerekli evrak listesi nedir? Nasıl vize başvurusunda bulunabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya evlilik vizesi
  C. Kulaksız, 21 Şub 2020, 16:55

  Merhaba, Almanya evlilik vizesi için nereden başvuru yaparsak işlemler daha kolay ve hızlı olur? Bir de hangi belgeleri hazırlamak lazım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Aile Birleşimi Almanya Vizesi
  E. Söylemez, 12 Şub 2020, 11:28

  Merhaba, Aile Birleşimi Almanya Vizesi şartları nelerdir? Hangi belgeler gerekiyor? Bizim de başvuru sırasında orada olmamız lazım mı? Siz bizim işlemlerimizi yapabiliyor musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya D Tipi Vize
  A. Hakan, 04 Ağu 2019, 13:54

  Merhaba, Almanya D Tipi Vize bilgisi rica ediyorum. Eşim Türk vatandaşı Almanya'da süresiz oturumu var. 2 yıllık evliyiz, bir çocuğumuz var o da Türk vatandaşı, Almanya oturumu ile eşimin yanına gitmek istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Aile Birleşimi Vizesi
  M. Er, 12 Haz 2017, 18:34

  Merhabalar efendim, bir kaç sorum olacaktı. Öncelikle eşimle aramda 5 yaş fark var, bu sorun olur mu acaba. Eşim Almanya'da doğup büyüdü ve kendisi Türk vatandaşı iken resmi nikahı Türkiye'de yaptık, şimdi Alman vatandaşlığına başvuru yaptı bu şekilde bir aile birleşimi mümkün olur mu? Yani evlendiğimiz zaman Türk vatandaşı ama aile birleşimi yapacağımız önümüzdeki 2-3 ay sonra Alman vatandaşı olarak başvuru yapsak sıkıntı çıkar mı. Almanya aile birleşimi vizesi 2019 yılı evrakları değişti mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp