Almanya aile birleşimi

Y. Cakmak 10/05/22, 18:03
Merhaba iyi günler. Eşim Almanya vatandaşı. Aile birleşimi yaparak Almanya’ya taşınmayı düşünüyorum. Almanya aile birleşimi için gerekli evrak listesi nedir? Nasıl vize başvurusunda bulunabilirim?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba iyi günler. Almanya aile birleşimi vizesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu vize ulusal vize türü olarak geçmekte ve oturum izni anlamına gelmektedir.

Almanya vatandaşı ile aile birleşimi başvurusunda bulunabilmek için A1 seviyesinde kanıtlanmış Almanca dil yeterliliğiniz olması gerekmektedir. Aile birleşimi vizesi Almanya vatandaşı eşinizin kendisi serbest dolaşım iznine sahipse yani Almanya dışındaki bir Avrupa Birliği ülkesi vatandaşıysa ise veya Avrupa ekonomik alanı devletleri(Norveç,  İzlanda, Lihtenştayn, İsviçre) vatandaşıysa eşler A1 seviyesinde Almanca bilmek zorunluluğundan muaftırlar.

Almanca dil yeterliliğinizi A1 seviyesine getirip dil yeterliliğinizi onaylamak için A1 seviye dil sertifikası alma zorunlulukları bulunmaktadır. Bu belge Almanya konsolosluğunun resmi kurumlardan temin edilebilir. Bu kurslar Goethe-Institut ve ÖSD’dir. Bu kurslara katılım sağlayıp 2 ay içerisinde sınavlara girerek A1 seviyesinde Almanca dil yeterliliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Eğer Almanca dil yeterliliğiniz yetkin ve yeterliyse, konsolosluk memurlarına bu durumu ibraz edip kendinizi kanıtlayabilirseniz her hangi bir sınava girmeden de aile birleşim vizesi Almanya için alabilirsiniz.

Ayrıca aile birleşim vizesi Almanya başvurusunda bulunmak isteyen ebeveyni Almanya vatandaşı olup Türkiye’de yaşayan bireyler de bu başvuruda bulunabilir. Lakin eş durumu dışında eğer kişi 18 yaşının üstündeyse genellikle dil yeterliliği olarak B2 ya da C1 seviyesinde Almanca dil yeterliliği aranmaktadır.

Almanya aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak için karşı taraftan istenilen belgeler arasında Almanya’da yaşayan kişi için evraklar arasında kişinin ikametgah adresi, kişinin kimlik kartı, banka hesap dökümü, maaş bordrosu, eş üzerinden yapılacaksa başvuru evliliğe dair belgeler istenmektedir.

Almanya aile birleşimi vizesinin sonuçlanma süresi genellikle değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak konsolosluğun inisiyatifinde olan bir süreç olduğu için 1-2 ay sürebilmektedir.

Almanya aile birleşimi vizesi hakkında sorularınız için, danışmanlık hizmeti almak amacıyla Vize Merkezi danışmanlık firmamızdan hizmet alabilir 0212 970 05 01 telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

İyi, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Yorum Ekle
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.