Aile~Arkadaş Ziyaret Vizesi

Almanya Konsoloslukları, Schengen vize başvuru evraklarında değişiklik yapabilmektedirler. Konsoloslukların talep ettiği güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayın. Bizi aradığınız takdirde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Vize Merkezi temsilcimiz ihtiyacınız olan güncel evrak listesini size e-posta yoluyla gönderecektir.

Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Almanya Aile, Arkadaş, Akraba Ziyareti Vize Başvurusu

Almanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli bir Schengen vize türüdür. Almanya’da yaşayan aile üyeleriniz, arkadaşlarınız ya da akrabalarınızı ziyaret edecekseniz bu vize türüne başvurmanız gerekir. Almanya aile, arkadaş, akraba ziyareti vize başvurusu yaparken hazırlayacağınız bazı evraklar bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri de davetiyedir.

Almanya aile ve arkadaş ziyareti için Almanya’da ziyaret edeceğiniz kişinin yazdığı ve Almanya’daki ilgili belediyenin onayladığı orijinal davet yazısında başvuru sahibinin kalacağı adres, ziyaret amacı ve ziyaret tarihleri mutlaka belirtilmelidir. Davet mektubu dışında kişilerin çalışma durumlarına göre hazırlayacağı farklı evraklar bulunmaktadır. Şirket çalışanları, çalıştıkları yerdeki yetkilinin antetli kağıda ve konsolosluğa hitaben, kaşeli ve ıslak imzalı olarak yazdığı dilekçeyi de evraklarına eklemelidir. Dilekçede kişinin ilgili iş yerinin çalışanı olduğu, yaptığı görev, izin tarihleri ve geri dönüşü belgelenmelidir.

Almanya’ya aile ve arkadaş ziyareti yapacak kişi ev hanımıysa, çalışmıyorsa ya da maddi geliri yoksa evraklarının arasına masraflarını 1. derece yakını olan bir sponsorun karşılayacağına dair dilekçeyi de eklemelidir. Sponsor olacak kişinin konsolosluğa hitaben yazdığı dilekçede gelir durumundan, sponsor olduğu kişiye yakınlık derecesinden bahsedilmelidir. Ev hanımı olan ya da çalışmayanlar üzerlerine kayıtlı tapu, araç ruhsatı, kira geliri gibi ek gelir belgelerini de sunabilirler. Reşit olmayan başvuru sahibinin başvuru formunda kendisiyle birlikte yasal velisinin de imzası bulunmalıdır. Vizeye aile olarak başvurulacaksa her aile üyesi için ayrı vize başvurusu yapılmalıdır.

Almanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi ortalama 7 ila 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun ek evrak talebi, resmi tatil günleri, ek işlem süreleri bu süreye dahil değildir. Vize Merkezi olarak herhangi bir gecikme yaşanmaması için başvuru sahiplerinin en az 4 hafta önce vize başvurusu yapmasını önermekteyiz.

Almanya aile, arkadaş, akraba ziyareti vize başvurusu konusunda Vize Merkezi tüm başvuru sahiplerine hızlı ve profesyonel şekilde yardımcı olmaktadır. Başvurunuzun her adımında size eşlik ederek vize işlemlerinizin zamanında gerçekleşmesini sağlamaktadır. Her türlü sorunuz için vize uzmanlarımızı arayabilirsiniz.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

* Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğunda emin olunuz!

Başvuru sahibinin hazırlaması gereken şahsi evraklar;

 • Pasaport
 • 2 adet biometrik Yeni fotoğraf (arka fonu beyaz 35x45 cm ölçülerinde)
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli kadınlar kızlık soyadını içeren diğer belgeyi de temin etmeleri gerekmektedir.

 • Orijinal Davet yazısı

Almanya belediyesi onaylı belge, posta ile temin edilmelidir.

 • Banka hesap özeti 

Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

Kişi Yabancı uyruklu ise;

En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve Çalışma izni fotokopisi

 • Schengen vize başvuru formu 

Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ''Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi'' bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.

 • Seyahat sağlık sigortası - Orijinal belge

30.000 € teminatlı Uluslarası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. 3 Aylık davet yazısı temin etmiş başvuru sahiplerinin 3 ay geçerli seyahat sağlık sigortaları poliçelerini temin etmeleri gerekecektir.

Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcimizi arayın.

Başvuru sahibinin meslek bilgisine göre hazırlaması gereken Almanya aile, arkadaş ziyareti vize evrakları;

Kişi şirket çalışanı ise;
 • Şirket yazısı – Orijinal belge

Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede kişinin bu iş yerinde çalıştığı, görevi, izinli olduğu tarihler ve geri dönüş taahhüdü verilmeli; belge kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.

 • Güncel tarihli şirket evrakları

Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri

Şahıs şirketinde görevli başvuru sahiplerinin şirketlerinin sadece imza beyannamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

 • SGK işe giriş bildirgesi (İş yerinizden fotokopisini alınız.)
 • 4A detaylı hizmet dökümü (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Maaş bordroları 

Son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli olarak işyerinizden temin ediniz.

Kişi şirket sahibi ise;
 •  Vize talep dilekçesi – Orijinal belge

Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede seyahat tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.

 •  Güncel tarihli şirket evrakları

Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri

Şahıs şirketinde görevli başvuru sahiplerinin şirketlerinin sadece imza beyannamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

 •  4B detaylı hizmet dökümü veya BAĞ-KUR ödemeleri (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 •  Şirketin banka hesap özeti

Son 3 aylık en az 8.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

Kişi emekli ise;
 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi veya emekli olunan kurumdan alınmış orijinal yazı
 • Maaş dökümü

Emekli maaşınızın yattığı bankadan son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte alınmış döküm.

Emekli maaşını PTT’den alan başvuru sahiplerinin PTT’den resmi olarak onaylanmış son 3 aylık döküm almaları gerekmektedir.

Kişi ev hanımı ise;

Yukarıda bulunan şahsi evraklara ek olarak ev hanımlarına sponsor olacak 1. derece yakın akrabasına ait evrakların da temin edilmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler mesleki durumlarına uygun belgelerin açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır. Sponsor olacak kişi konsolosluğa hitaben sponsor olduğunu ve yakınlık derecesini belirten sponsorluk dilekçesi hazırlamalıdır. Ayrıca ev hanımları varsa üzerlerine kayıtlı destekleyici ek gelir belgeleri olarak tapu, araç ruhsatı veya kira gelirlerine dair dökümanları başvuru dosyalarına ekleyebilirler.

Kişi devlet memuru ise;
 • İzin belgesi

Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.  

 • Çalışma belgesi

Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.  

 • Maaş dökümü

Son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

 • Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi
Kişi öğrenci ise;
 • Öğrenci belgesi

Güncel tarihli orijinal belge olarak temin edilmelidir.

 •  Kişi yeni mezun ise diploma fotokopisi

Öğrencilerin yukarıda bulunan şahsi evraklarına ek olarak sponsor olacak 1. derece yakın akrabalarına ait evrakları da temin etmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler ise mesleki durumlarına uygun belgeleri açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır.

Ayrıca öğrenciler varsa ek gelir belgeleri olarak tapu, araç ruhsatı veya kira gelirlerine dair dökümanları da destekleyici belge olarak başvuru dosyalarına ekleyebilirler.

 •  Orijinal muvafakatname belgesi

18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orijinal belge

Almanya aile, arkadaş, akraba ziyareti vize başvurusu hakkında daha fazla soru ve cevaba ulaşmak için tıklayın

Almanya Vizesi Davetiyesi (İstek Formu)

Almanya kısa süreli vize başvuruları (C tipi Schengen vize), istisnai durumlar dışında direkt olarak Almanya Konsolosluklarına gerçekleştirilmemektedir. Almanya Konsolosluğu, Schengen vize müracaatlarını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Almanya vize başvuru merkezleri üzerinden kabul etmektedir. Almanya kısa süreli vize başvurularınızı başvuru merkezlerine müracaat ederek veya Almanya vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat acentelerine gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti için vize başvurusunda bulunacak kişilerin davet eden kişiden davetiye belgesi (istek yazısı) temin etmeleri gerekmektedir. Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvuruları için davet yazısının (istek yazısı) başvuru evrakları arasında bulundurulması zorunludur. Belge, Almanya Belediyesi onaylı ‘’orijinal’’ haliyle temin edilmelidir. Davetiye belgesini orijinal haliyle kurumumuza sununuz. 3 aylık (davet yazısının arka yüzünde 3 Monate veya 90 Tag yazacaktır) davet yazısına sahip başvuru sahiplerinin ise seyahat tarihlerinden bir gün önce başlayan ve bir gün sonra sona eren 3 ay süreli, uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçesi temin etmeleri gerekecektir. (Seyahat sağlık sigortalarınızı merkezimizden temin edebilirsiniz.)

Almanya'dan belediye onaylı davetiye hakkında sorularınız için lütfen tıklayın.

Önemli! Almanya’dan alınan ‘’istek yazısı’’ bir vize değildir. Belge, vize başvuruları sırasında bulunacağınız bilgi beyanınızı desteklemek içindir.

Almanya ziyaret vizesi başvuru işlemlerinize Almanya’ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya özen gösteriniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür (3 ay). Seyahat tarihine 2 haftadan daha az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin seyahat tarihine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

Acil durumlarda yapılacak vize başvurularınız konusunda lütfen yetkililerimizi bilgilendiriniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'nun görev alanı (Marmara Bölgesi) içerisinde bulunmayan il ve ilçelerde ikamet eden vize başvuru sahiplerinin başvuru değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere tekabül edebilir. Ancak başvuru sahibi Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularını görev bölgesi fark etmeden kendisine en yakın Almanya vize başvuru merkezine gerçekleştirebilecektir.

Önemli! Vize başvuru işlemleri sonuçlanmamış kişilerin Almanya otel ve uçak bileti satın alımı yapmaları önerilmemektedir. Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilmediği müddetçe lütfen otel ve uçak bileti satın alımlarında bulunmayınız ve ön rezervasyon dokümanlarını başvuru dosyanıza ekleyiniz. Bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı rica eder, aksi durumlarda kurumumuzu bağlayan herhangi bir öğenin bulunmadığını dikkatinize sunarız.

Vize Merkezi Aracılığıyla Almanya Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1. Adım – Çağrı merkezimizi arayın.

Vize Merkezi - Almanya vize departmanı çağrı merkezimizi arayarak yetkililerimizin durumunuza uygun olarak hazırlayacakları bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayın.

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı çağrı merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyası haline getirin. Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına veya vize yapılacak olan vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. İşlem süresince konsolosluk vize bölümünden yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı kargo yapın.

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numarasını almayı unutmayın. Kargonuzun merkezimize ulaşması sonrası ise yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı başvuru dosyanızın incelenmesi sonrası e-posta hesabınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş mailde işlemler ve süreç hakkında bilgiler sizlerle paylaşılacak, varsa eksik veya hatalı evraklar konusunda bilgilendirileceksiniz. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati konusunda onay maili alacaktır.

 5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2015 / 2016 yılında alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

Almanya vize başvurularınız sırasında şahsen gelinmesi konusunda teyit almak için Çağrı Merkezimizi arayın.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Almanya vize departmanı, biyometrik bilgilerini beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Almanya vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süre olup yetkililerimiz vize sonuçlanma süresine dek işlemlerinizin tamamlanmasını ve kontrolünü sağlayacaktır. Vize çıkma süresi; yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, konsolosluk resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Almanya aile ziyareti vize başvuru süreci Vize Merkezi yetkilileri tarafında takip edilirken başvurusu sonuçlanmış pasaportların teslimatının başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla merkezimizden yapılması sağlanacaktır.

Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Vizesi Başvuruları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Almanya ziyaret vizesi başvuruları için Almanya’da bulunan aile, akraba veya arkadaşınızdan davet yazısının temin edilmesi zorunludur. Davetiye (istek yazısı) orijinal olarak posta yoluyla temin edilmelidir. Fotokopi halinde sunulacak davet yazısı ise vize başvuruları sırasında kabul edilmemektedir.
 • Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahibine Schengen üye ülkelerinde maksimum 90 gün konaklama imkânı tanır. İlk Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vize almaları istisnai durumlar dışında mümkün olmayacaktır. Vizeler, geçmiş Schengen vizelerinin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artmaktadır. Alınacak olan Almanya vizesi ile Almanya’da vize süresi dışında konaklama yapılamaz, Almanya’da iş kurulamaz veya Almanya’da çalışılamaz.
 • Ziyaret vizesi başvuru işlemleri sonuçlanmadan lütfen otel ve uçak bileti satın alımları yapmayınız. Almanya vize başvuruları 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanırken; sürelerin konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportların uzun işlem sürelerini ve ön görülen tarihler dışındaki ek işlem sürelerini kapsamayacağını bilgilerinize sunarız.
 • Vize başvuru işlemleri için seyahat tarihinizden 3 ay önce başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvuru işlemlerine seyahat tarihinizden en geç 4 hafta önceden başlamış olmaya dikkat ediniz. Vakitlice yapılmamış vize başvuruları seyahat tarihinize vizenizin yetişmemesine neden olacaktır.                                      
Yükleniyor...