Almanya Düğün Vizesi

Almanya Düğün Vizesi

Almanya’da gerçekleştirilecek aile, akraba ve arkadaş düğünleriniz için alabileceğiniz vize türüne Almanya düğün vizesi denmektedir. Aynı zamanda kısa süreli vize grubuna girer ve bazı şartlar içerir. Peki ama Almanya düğün vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Almanya düğün vizesi nasıl alınır? Kaç günde çıkar, ücreti ne kadardır? İşte tüm bu sorularınızın cevabı için yazının devamını okuyabilirsiniz.  Aynı zamanda, Almanya oturum izni ile ilgili merak edebileceğiniz diğer konular için ise internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

O halde artık başlayalım mı?

Almanya Düğün Vizesi Nasıl Alınır?

Herhangi bir yakınınızın düğünü için Almanya’ya seyahat etmek istiyorsunuz. Fakat düğün için Almanya vizesi nasıl alınır, biliyor musunuz? Bu noktada, vize almak için endişelenmenize gerek yok çünkü başvuracağınız aracı kurum olarak, size her daim destek olacağız. Fakat yine de Almanya düğün vize başvurusu konusunda bilmeniz gerekenleri biraz daha detaylandıralım. Öncelikle bu başvurunun, bazı aşamaları içereceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu aşamaların her birine ise başvuru sürecinizi olumlu sonuçlanması adına ayrıca dikkat etmelisiniz. Peki bu aşamalar nelerdir?

Vize Türünün Belirlenmesi

İlk aşama en kolay kısımdır. Bu kısımda zaten bir düğün için seyahat planlıyorsanız; başvuracağınız vize türü belli demektir. Çünkü düğün için yapılan ziyaretler, yukarıda da belirttiğimiz gibi kısa süreli vizelerdir ve C tipi vize türü olarak geçerler.

Başvuru Formu Doldurmak

Tüm uluslararası seyahatleriniz için başvuracağınız vizelerde de olduğu gibi bu vize kategorisi için de başvuru formunu doldurmakla mükellefsiniz. Fakat bu işlem zannedildiği kadar zorlayıcı değildir çünkü aracı kurum bu noktada da size her daim yardımcı olacaktır. Ancak Almanya düğün vizesi başvuru formu; başvuru sahibi tarafından, birinci elden ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus budur. Bu gerekliliğin nedeni ise başvuru sürecinizin temiz devam etmesini ve olumlu sonuçlanmasını sağlamaktır. Aksi taktirde seyahat planlarınızda aksama olabilir ve hatta ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Almanya vize başvuru formu için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Gerekli Evrakların Hazırlanması

Düğün için Almanya’ya seyahat etmek istediğiniz taktirde yine tüm vize başvurularında olduğu gibi birtakım evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu evrakların neler olduklarını aracı kurum üzerinden veya yazının devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. Şayet burada ayrıca belirtilecek diğer bir nokta ise düğün için Almanya vizesi için gerekli evraklar noktasında tıpkı başvuru formunda olduğu gibi özenli olmanızdır. Bu da yine seyahat planınız ve vize başvuru sonucunuz için gereklidir.

Randevu Almak

Almanya düğün vizesi randevu almanızı gerektirmektedir. Fakat bu işlem konsolosluklar üzerinden yapılmadığı için mutlaka konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş bir vize başvuru merkezine başvurmalısınız. Çünkü yalnızca bu tip aracı kurumlar, bide başvuruları için gerekli olan randevuların oluşumunu sağlayabilirler.

Belge İbrazı ve Biyometri İşlemleri

Hazırladığınız belgelerin teslim edilmesinden sonra biyometri işlemleri ile ilgilenmeniz gerekmektedir. Çünkü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından alınan karara göre; 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak tüm kısa süreli ziyaretlerde, parmak izinin alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu işlem, kimlik değişimini engellemek adına yapılan bir çeşit parmak izi taramasıdır. Ancak 12 yaşının altındaki çocuklar için böyle bir zorunluluk yoktur. 

Bunun dışında parmak izi taraması yaptırdığınız takdirde bu işlem, 5 yıl içerisindeki diğer ziyaretleriniz için geçerliliğini korumaktadır. Bu durum kısaca; sonraki 5 yılda yapacağınız C tipi vize başvurularında, biyometri işlemlerinden muaf olacağınız anlamına gelmektedir.
Ek olarak kişinin parmak izi taramasına girememesine neden olan sağlık sorunları var ise bu duruma müsamaha gösterilmektedir. Fakat başvuru sahibinin durumunu, tıbbi bir rapor ile belgelemesi istenmektedir.

Almanya Düğün Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Başvurunuzu nasıl yapacağınızı aktarırken, 3. Aşamada hazırlamanız gereken bazı evraklar olduğundan söz etmiştik. Peki Almanya düğün vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Bu evrakların hepsini, detaylarıyla birlikte sizin için listeledik:

Başvuru Formu

Başvuru formunuz genel kimlik bilgileriniz ve seyahat planlarınızın konaklama, rezervasyon, davetiye ve nedenleri gibi detayları içermelidir. Bu evrakta başvuracağınız vize tipi ve diğer gereklilikleriniz ayrıntılı biçimde sunulmalıdır.

Davetiye

Eğer turistik vize başvurusunda bulunmadıysanız ve bunun yerine düğün için Almanya vizesi almayı planlıyorsanız; mutlaka düğün davetiyesine sahip olmanız gerekir. Katılım sağlayacağınız düğünün davetiyesini belgeler arasında ibraz etmeniz, bu noktada ciddi bir gerekliliktir. Sunmanız gereken bu davetiyenin ayrıntıları ile ilgili bilgi almak için ise yine yazının devamını okumanız yeterli olacaktır.

Pasaport

Tüm vize başvurularında pasaport gereklidir. Fakat pasaport süresinizin seyahatinizden en az 3 ay sonraya kadar geçerliliğinin olması ve pasaportunuzda yine en az 2 sayfalık boş kısım olması gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Bu vize türü için başvurusunda bulunabilmeniz için en az 30.000 € ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacak şekilde Almanya seyahat sağlık sigortasına sahip olmanız gerekmektedir. Bunu kanıtlayan belgeyi de evraklarınız arasında gösterebilmelisiniz.Diğer belgeler ise;

  • Biyometrik Fotoğraf (2 adet, 35x45 mm ölçülerinde ve güncel olmalıdır.)
  • Konaklama Belgeleri (Düğün sırasında ikamet edeceğiniz yeri ve bilgilerini içermelidir.)
  • Banka Hesap Dökümü (Son üç aylı hesap dökümlerinizin tümünü göstermelidir.)
  • Ek Gelir Belgeleri (Araç ruhsatı, kira ve arsa gelirleri…vb.)
  • Kimlik Fotokopisi (Arkalı ve önlü olmalıdır.)
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Almanya’ya Düğün İçin Davetiyesiz Gidilebilir mi?

Evrakların hazırlanması sürecinde en çok merak edilenlerden biri de Almanya’ya düğün için davetiyesiz gidilebilir mi, sorusudur. Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi eğer turist vize başvurusunda bulunduysanız ve başvurunuz kabul edildiyse davetiye mektubu almanız gerekmez. Ancak Almanya düğün vizesi başvurularınız, mutlaka davetiye içermelidir. Davetiye içeriği ise konsolosluğa hitaben; başvuru sahibinin kimlik ve konaklama bilgilerinin tümünü içermelidir. Aynı zamanda düğüne davet edilen kişinin, seyahat için yeterli miktarda maddi kaynağı yok ise davet eden kişi tarafından tüm masraflarının karşılanıyor olması gerekir. Bu durumunda ayrıca belgelenmesi önemlidir.

Almanya Düğün Vizesi Ücreti

Bir başka merak konusu ise şudur: Düğün için Almanya vizesi ücreti ne kadardır? Aslında bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü yıllara ve kararlara bağlı olarak değişkenlik durumu söz konusudur. Fakat Almanya düğün vizesi ücreti tüm vize türlerinde olduğu gibi konsolosluklar tarafından belirlenen başvuru harçları olup, ödenmeleri zorunludur. Fakat vize başvurunuzun onaylanmaması durumunda, ödediğiniz harç bedelini geri alamayacağınızı bilmelisiniz. Bu durum da yine konsolosluklar tarafından belirlenen kurallardandır ve başvuracağınız aracı kurumlarla ilişkisi yoktur.

Almanya Düğün Vizesi Kaç günde Çıkar?

Düğün vizesi ve detaylarına dair her aşamadan bahsettik fakat Almanya vizesi kaç günde çıkar, bunu da biliyor musunuz? Hemen açıklayalım:

Almanya düğün vizesi kaç günde çıkar sorusunun en net cevabı, 15 gün şeklinde verilebilir fakat bu ortalama bir süredir. Çünkü Alman Konsolosluğunun yoğunluk durumuna veya ek evrak taleplerine göre süreç uzayabilmektedir. Dolayısıyla bu zaman dilimi tamamıyla konsolosluğun inisiyatifine bağlıdır. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak adına vize başvurularınızı seyahatinizden önce yapmanız ise avantaj sağlayacaktır. Ek detaylar ve diğer Almanya vize türlerine dair öğrenmek isteyebileceğiniz tüm konular için internet sitemizin Almanya kısmında, kısa bir gezintiye çıkmanız yeterli olacaktır.

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp