Fransa Schengen Vize Başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Fransa Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Fransa Vizesi

Fransa Schengen vize başvurularına dair Vize Merkezi aracılığı ile gerekli bilgilerin derlendiği sayfamıza hoş geldiniz.

Fransa Schengen vize başvuruları hakkında yetkililerimiz ile iletişime geçmek için ve size en yakın şubemizi öğrenmek için ‘İletişim’ kısmına tıklayabilirsiniz.

Fransa Vizesi Kimlere Gerekir?

Fransa Schengen vize uygulamasına üye olan ülkelerden birisidir. Bu nedenle Fransa vizesine sahip olmak isteyen Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinin seyahatlerinin öncesinde vize almaları gerekmektedir. Diplomatik (Siyah), Gri (Hizmet) veya Yeşil (Hususi) pasaportlardan birisine sahip olan vatandaşların 180 gün içerisinde 90 günün üzerine çıkmayacak seyahatlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Önceden alınan bir Schengen vizeniz varsa konaklama gün sayısı yeterli ve hala güncelse yeniden vize almanıza gerek olmadan Fransa ziyaretinde bulunabilirsiniz.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Fransa vize başvuru evraklarınız seyahat amacınıza, konaklama gün sayınıza ve meslek bilgilerinize göre şekillenmektedir. Kurumumuz aracılığı ile hizmet verdiğimiz Fransa vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Fransa vize başvurunuz için konsolosluk yetkililerinin sizden hazırlamanızı istediği belgelerin listesine ilgili vize başlığına tıklayarak erişebilirsiniz. Yukarıda belirtilen vize kategorilerinde seyahatinize uygun bir vize başlığı bulunmuyor ya da seyahatinizin hangi kategoriye gireceğini bilmiyorsanız, aklınıza takılan sorulara yanıt alabilmek için ‘İletişim’ kısmına tıklayabilirsiniz.

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa konsolosluk yetkililerinin sizin hakkınızda tüm bilgilere erişeceği ve doldurmanızın zorunlu olduğu Fransa vize başvuru formu, sayfamızdan kolaylıkla bulunarak çevrimiçi olarak doldurulur. Başvurunuzun iptal olmaması için başvuru formunuzu dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Formunuz için doldurulması gereken bilgileri isterseniz yetkilierimiz ile paylaşarak sizin yerinize doldurulmasını talep edebilirsiniz.
Fransa vize başvuru formunu buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Fransa Vizesi Kaç Gün İçerisinde Çıkar?

Belgelerinizi hatasız ve eksiksiz teslim etmeniz halinde Fransa vize başvurularının sonuçlanma süresi 15 iş gününü geçmemektedir. Bu süre TC uyruklu olmayan Türkiye’de ikamet edenler için değişmektedir. Ayrıca Fransa resmi tatili, konsolosluk tarafından istenebilecek ek belge talebi ve Fransa konsolosluğunun dönemsel yoğunlukları gibi nedenlerle de değişebilmektedir. Bu gibi detaylar nedeniyle seyahatlerinde herhangi bir problemle karşılaşmak istemeyen vatandaşların seyahatlerinden en az 30 gün önce yetkililerimiz ile iletişime geçmelerini tavsiye etmekteyiz.
Yetkililerimiz ile iletişim kurmak için ‘İletişim’ kısmına tıklayabilirsiniz.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa Schengen vizesi alabilmek için Fransa hükümetinin yapılmasını istediği 5 aşama söz konusudur. Kurumumuz aracılığı ile aşağıda sizlere bu aşamadan bahsettik.

 • Fransa Vizesi İçin Gerekli Olan Belgelerin Hazırlanması: Fransa vizesi için istenecek belgeleri ve bu belgeleri nereden ve nasıl bulacağınız konusunda yetkililerimiz sizleri bilgilendirir. Böylece eksik ya da fazladan belge hazırlamanızın önüne geçmiş olmaktayız. Vize başvrurunuz için hazırlayacağınız belgelerinizi isterseniz kargo ile şubemize gönderebilirsiniz isterseniz de size en yakın ofisimize uğrayarak kendiniz teslim edebilirsiniz.
 • Fransa Vize Başvuru Ücretinin Ödenmesi: Başvurunuzun konsolosluk tarafından incelenmeye alınması için yapmanız gereken ön aşama Fransa vize başvuru ücretinizi ödemenizdir. Vize başvuru ücreti Fransa konsolosluk harcından, kurumumuzun size sunacağı danışmanlık hizmetinden ve diğer ödemelerden meydana gelmektedir. Ofisimize uğrayarak kendiniz ödeyebilirsiniz, EFT / havale yolu ile ya da kurumumuza göndereceğiniz evraklar ile beraber göndererek ödeyebilirsiniz.
 • Randevunuzun Alınması: Fransa vize başvuruları işlemleri randevu sistemi ile beraber yürütülmektedir. Şube yetkililerimiz ile görüşerek size en uygun zamanı belirtmeniz halinde konsolosluktan randevunuz alınır.
 • Biyometrik Verilerinizin ve Dosyanızın Sunulması: Fransa’nın Schengen vize uygulamasında bulunması nedeni ile vize başvuruları için parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izinizi verdikten sonra yetkililerimiz hazırlamış olduğunuz belgeleri sizden alarak zaman kaybetmeden konsolosluk görevlilerine teslim eder ve günlük olarak başvurunuzu sorgular.
 • Pasaportunuzun Size Teslim Edilmesi: Vize başvuru işleminizin konsolosluk yetkilileri tarafından sonuçlandırıması ile görevlilerimiz pasaportunuzu teslim alır ve arayarak sizi bilgilendirir. Pasaportunuzu yetkililerimiz ile paylaşacağınız adresinize kargo ile gönderilmesini isteyebilirsiniz ya da isterseniz başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz şubemize uğrayarak kendiniz teslim alabilirsiniz.

Fransa Vizesi İçin Şahsen Bulunmak Gerekir Mi?

Fransa Schengen vizesi almak isteyen 12 yaşını aşan çocukların ve daha öncesinden herhangi bir Schengen vizesi için parmak izi vermeyen vatandaşların şahsen başvuru merkezine gelerek parmak izi vermeleri gerekmektedir. Kurumumuzun size sağlayacağı danışmanlık hizmeti dahilinde sizi bir yetkilimiz karşılar ve size rehberlik yapar. Son 3 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi için verilen parmak iziniz mevcutsa verdiğiniz parmak izi VIS denilen ortak bilgi sistemine tanımlı olduğundan yeniden parmak izi vermenize gerek görülmeden Fransa vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
Fransa konsolosluk yetkililerinin ihtiyaç duyduklarında sizi konsolosluğa birebir çağırmaya yetkisi vardır. Ancak bu her zaman görülen bir uygulama olmayıp az da olsa rastlanan bir durumdur.

Fransa Konsolosluğunun Tatil Olacağı Günler ve Fransa Resmi Tatilleri

 • 1 Ocak Yeni Yıl Günü
 • 21 Nisan Paskalya Bayramı
 • 22 Nisan Paskalya Pazartesisi
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs Ateşkes Günü
 • 30 Mayıs Yükseliş Günü
 • 9 Haziran Beyaz Pazar
 • 10 Haziran Beyaz Pazartesi
 • 14 Temmuz Ulusal Gün
 • 15 Ağustos Varsayım Günü
 • 1 Kasım Tüm Azizler Günü
 • 11 Kasım Ateşkes Günü
 • 25 Aralık Noel Günü

Türkiye'de Bulunan Fransa Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri

Fransa ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
N. KOL 16/03/17, 18:59
Merhaba,
Nişanlım Fransa'da oturma ve çalışma iznine sahip ve biz Temmuz ayında evleneceğiz. Birlikte Fransa'da oturabilmemiz için izin verilmesinin zaman aldığını öğrendim. Bu süre zarfında benimde onunla Fransa'ya gidebilmem için seyahat vizesi mi almam gerekli yoksa bu süreç için bizi destekleyebilecek farklı bir yöntem mevcut mudur?
Seyahat vizesi almam koşulunda eşimin bana Fransa'dan davet göndermesi mi daha sağlıklı olur bilgi verebilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.
a. ibrahim 01/05/17, 22:47
iyi gunler ben aile birlesiminde fransya getirmek istiyorum turkiyede evlendim ama frandaki evliliyim nasil olacak yani resmi olarak ne zaman nasil kayitlara gececek ben henuz herhangi bir isleme bas burmamisim. bu soruyu sormaminin sebebi ev yapmak icin krediye bas buracam o yuzden eyer fransada evli gozukursem esiminde burda olmasi gerekiyor nasil yapabilirim acaba. bir bilgi verirseniz sevinirim.
Cevabı Görüntüle
S.T 10/12/18, 19:23
Merhaba eşim Fransa'da yaşıyor ve Türk vatandaşı, bende Türkiye'de yaşıyorum. Bu yaz Türkiye'de evlendik. Fransa'dan oturumu nasıl alacağım?
Cevabı Görüntüle
K. B. D. 29/05/18, 09:21
Merhaba, Fransa Aile Birleşimi vizesi kapsamında eşini yanına almak isteyen Fransa'da çalışan kişinin, aylık maaş gelirinin alt limiti ne olmalıdır öğrenebilir miyim?
Cevabı Görüntüle
y. orhan 28/06/17, 17:12
Sayin yetkili

6 yil oldu aile birlesimi olarak fransaya geldim bu sure icinde gecen yil esimden ayrilma karari aldim ve eski esim oturma iznimi iptal ettirmis siginma evinde yasiyorum ve bu arada bana gecici oturma izni verdiler ben bu sene Türkiye'deki cocuklarimi gormeye gitmek istiyorum bu mumkun mu? saygilarimla
Telefon
x