Fransa Turistik Vize

Fransa Konsolosluğunun belirlediği Fransa vizesi için gerekli evraklar koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Güncel evrak listesine ulaşmak için Vize Merkezi temsilcimizi arayınız. Fransa Vizesi için gerekli olan güncel evrak listesi tarafınıza e-mail ile gönderilecektir. 

Fransa vize işlemleriniz sırasında Fransa konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilir. Fransa vize başvurunuzu başlatmak için aşağıdaki yönergeyi izleyebilirsiniz.  Fransa Vizesi başvurunuzu başlatmak amacıyla Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin.

Fransa Vize Başvurusu

Hazırladığınız evrakların kurallara uygun, güncel ve asıl veya suret olup olmadığına dikkat ediniz. Vize uyum koşullarına uygun olmayan evraklarınız konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Hazırladığınız evrakların vizenizin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar olabilir. Bu konuda karar ve yetki Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine aittir.

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Bu tarihinden itibaren Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde temsilcimiz sizlere eşlik edecektir. Biyometrik verilerini beyan etmiş yolcularımız verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan edecektir. Vize işlemlerinizle ilgili her türlü adım tarafımızdan takip edilecek olup parmak izi beyanı dışında bizzat bulunmanız gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.

Fransa vize işlemleriniz sırasında kullanacağınız kargo ve kurye hizmet bedeli vize danışma ücretine dahil değildir. Kargo ve kurye takibi ek hizmetler kategorisine dahil edilmiştir. Tüm bilgileriniz vize bilgi sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır. Son 5 yıl (59 ay) içinde parmak izi vermiş olan yolcularımızın bir sonraki vize başvurusunda parmak izi beyan etmesine gerek yoktur. Parmak izleriniz henüz kayıt altına alınmadıysa sizleri parmak izi beyanında bulunmaya davet edeceğiz. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur.

Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırır. Biyometrik fotoğraf çektirdiğinizde dini sebeple başınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız biometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.

Fransa vize işlemlerinizin onay sürecinde kesin ve tam yetki Fransa Konsolosluğu’na aittir. Vize Merkezi olarak görevimiz evraklarınızı hızlı ve doğru bir şekilde konsolosluk onayına sunmaktır. Vize başvuruları için ödenen vize işlem ücreti başvurunun reddi halinde iade edilmeyecektir. Fransa vize işlemleriniz sırasında ikamet etmekte olduğunuz adresi temsilcilerimize mutlaka bildiriniz. Evrak listesi ve parmak izi randevunuz ikamet bilginize göre şekillenecektir.
Vize Merkezi patentiyle hizmet veren vize danışmanlık merkezimiz şubeleri dışında hiçbir kurum ve kuruluşa veya şahsa bağlantılı hizmet vermemektedir. Logomuzun bulunmadığı hiçbir mecraya ve 3. Şahıslara itibar etmeyiniz.

Fransa Turistik Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

1. Fransa Turistik vizesi Schengen vize başvuru formu
Vize başvuru formunuzu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Vize başvuru formuna kızlık soyadının yazılması zorunlu hale gelmiştir. Eksik ya da hatalı doldurulan vize başvuru formları tespit edildiği takdirde vize başvuru ücretinin yanacağı bildirilmiştir.

2. Türkçe, Fransızca veya İngilizce hazırlanmış Vize Talep Dilekçesi
Bağlı bulunulan şirketin yetkilisi tarafından hazırlanacak belge; şirketin antetli kağıdına hazırlanmalı.

3. Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
Pasaport son 10 yıl içinde alınmış, vize bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan, vize basımı için en 2 boş sayfası mevcut, deforme olmamış 

4. 2 adet yeni biometrik fotoğraf
Biometrik fotoğraf daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış, kişinini güncel halini temsil eden, 35x45 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerinde olmalıdır.  Vize başvuru işlemlerinde kullanılacak biyometrik fotoğrafların üzerinde herhangi bir oynama yapılmamalıdır. Fotoğrafta yer alan yüzde leke olmamalıdır.

5. Maaş bordrosu (Son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli)

6. Şahsi banka hesap özeti

 • Başvuru tarihinden maksimum son 15 gün içerisinde alınmış,
 • Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren,
 • Hesabın bakiyesindeki para miktarı seyahat süresine göre değişebilmektedir. Lütfen Vize Merkezi temsilcimizi arayarak güncel evrak listesini talep edin. Güncekl evrak listesi size mail yoluyla gönderilecektir.
 • Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.
 • 10 günden fazla konaklama yapılması veya beraberinde seyahat edeceği eş ve ya çocuğa sponsor olunması halinde banka bakiyesi talep edilen en düşük miktarın üstünde olabilir.

7. Renkli taranmış nüfus cüzdanı
Fransa Konsolosluğu 5 Kasım 2018 tarihinden geçerli olmak üzere vize başvuru işlemlerinde nüfus cüzdanı fotokopisi yerine artık renkli taranmış nüfus cüzdanı istenmektedir.
8. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 
Aile ve adres bilgilerini içermelidir. Evli bayanlar kızlık soyadını içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerini temin etmeyi unutmamalıdır. 2 farklı belge ibraz etmeleri gerekecektir.

Meslek veya Duruma göre Fransa Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar

Fransa vize başvurusunda bulunacak kişiler meslek veya durumlarına göre ek evrakları vize başvuru dosyalarına eklemedirler. Fransa vizesi için mesleğinize veya durumunuza uygun ek evrak listesini Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak talep edebilirsiniz. Mesleğinize veya durumunuza uygun güncel Fransa vizesi evrakları e-mail adresinize gönderilecektir.

Fransa Vize Ücreti

Fransa vizesi için talep edilen gerekli evraklar ve ek belgeler Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Talep edilen evraklar Fransa Konsolosluğunun Schengen vize prosedürleri çerçevesinde belirlenmiştir. Vize Merkezi bu evraklara ek olarak otel ve uçak rezervasyonları işlemlerinde de Fransa turistik vize başvurusunda bulunan kişilere destek olmaktadır.

Fransa vizesi başvurusunda bulunan şirket sahiplerinin, çalışanların, emeklilerin, devlet memurlarının, ev hanımlarının, öğrencilerin veya çalışmayan kişilerin hazırlamaları gereken evraklar farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca bu evraklar koşullara göre de değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimize durumunuza dair vereceğiniz bilgiler doğrultusunda güncel vize prosedürü ve evrak listesini öğrenebilir ve bilgilendirme e-postası talep edebilirsiniz.

Şirket sahipleri ve şirket çalışanlarının firmalarına ait evrakları Fransa vize başvurusu sırasında ibraz etmeleri zorunludur. Duruma göre bu evrakların orijinalleri veya fotokopileri talep edilmektedir ancak unutulmaması gereken noktalardan biri söz konusu belgelerin güncel olması gerektiğidir. Şirket çalışanları firmalarından izin yazısı talep etmelidirler. Şirket sahibi veya şirket çalışanının işvereni dilekçelerinin nasıl hazırlanması gerektiği, evrakların hangilerinin orijinal hangilerinin fotokopi olarak sunulması gerektiğine dair bilgileri Fransa Vize Merkezi temsilcilerimizi aradığınız takdirde ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Her Fransa vizesi başvurusu kişiye özel durumlar içerdiği için dilekçe ve hazırlanması gereken evraklara dair bir şablon bulunmamaktadır. Fransa vizesi başvurusunda talep edilen ek evraklar bölgeye göre de farklılık gösterebilir. Örneğin Ankara ve Gaziantep’ten yapılan başvurularda şirket sahiplerinden Oda Sicil kaydı belgesi talep edilirken İstanbul’dan yapılan başvurularda bu evrak gerekmeyebilir. Şahıs şirketi sahipleri firmalarına ait vergi levhasının fotokopisini ve imza beyannamelerini ibraz etmelidir.

Çalışanlar 4B Hizmet dökümlerini Fransa vizesi evraklarına eklemelidirler.

Öğrenci ve ev hanımları gibi gelirini belgeleyemeyen ancak Fransa vize başvurusu yapacak yolcularımızın birinci dereceden yakınlarının seyahatlere sponsor olması gerekmektedir. Anne, baba ve eşlerden biri bu durumdaki kişilerin Fransa vizesi başvurularında seyahat masraflarını üstlenerek mesleki durumlarına uygun evrakları ibraz ederler. Sponsorluk dilekçesinde Fransa vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat süresince masraflarının karşılanacağını, seyahatin gidiş dönüş tarihilerini de belirterek yazmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçükler ebeveyleri olmadan seyahat ediyorlarsa anne ve babanın imzasını taşıyan noter onaylı muvafakanameyi başvuru evraklarına eklemelidirler.

Avukat, doktor, mühendis gibi mesleklere sahip olanlar kayıtlı oldukları odalara üye olduklarını belgeleyen evrakları Fransa vize başvuru dosyasına eklemeliler.

Meslek veya durumunuza göre uygun evrakların en güncel halini Fransa Vize Merkezi danışmanlarımızı arayarak öğrenebilirsiniz. Temsilcilerimiz durumunuza uygun evrakları size gönderdikten sonra hazırlamış olduğunuz evrakları bize elden veya kargo ile ulaştırabilirsiniz. Evraklarınız inceledikten sonra eğer varsa eksik evrakları tamamlamanız için size hızla bildirimde bulunuruz. Randevunuz seyahat programınıza uygun bir tarihe göre alınmaktadır.

Vize Merkezi Fransa vizesi işlemlerinizin takibini başından sonuna kadar sizin adınıza gerçekleştiren deneyimli bir vize danışmanlık firmasıdır. Vize işlem ve Schengen prosedürlerine dair Fransa vize randevusunun alınması, başvuru formlarının incelenmesi, vize evrak takibi, gerektiği durumlarda otel ve uçak rezervasyonları yapmak, dilekçe ve formlar konusunda tavsiyeler vermek, randevularda Fransa vize başvuru sahiplerini asiste etmek müşteri memnuniyeti odaklı çalışan Vize Merkezinin çalışma alanı içindedir. 

Fransa Online Vize Başvuru Formu Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

Fransa Konsolosluğu, 5 Kasım 2018 tarihinden geçerli olmak üzere Fransa Schengen vize başvuru formlarının online olarak doldurulmasını talep etmektedir.  Eksik ya da hatalı doldurulan vize başvuru formları tespit edildiği takdirde vize başvuru ücretinin yanacağı bildirilmiştir.

1. Fransa Konsolosluğı, Fransa vize başvuru formlarına birtakım yeni düzenlemeler getirmiştir. Buna göre; vize başvuru formuna kızlık soyadının yazılması zorunlu hale geldi. Pasaportun verilme ve pasaportun süresinin bitiş tarihleri, vize başvuru formunda belirtilen tarihlerle uyumlu olması zorunludur.
2. Fransa vize başvuru formu tam ve eksiksiz doldurulmalı, forma eksik veya hatalı bilgi yazılması, yanlış evrak verilmesi vizenin reddedilmesine sebep olacaktır. Konsolosluk başvuru sahibinden bu kriterleri karşılamadığı takdirde ek evrak dahi istemeyeğini bildirmiştir.
3. Vize başvuru işlemlerinde kullanılacak biyometrik foroğrafların üzerinde herhangi bir oynama yapılmamalıdır. Fotoğrafta yer alan yüzde leke olmamalıdır.  Vize başvuru sahibi, başvuru formunda telefon ve e-posta adresinin güncel olanını beyan etmelidir.
4. En son Schengen vizesi Macaristaristan ve Çek Cumhuriyeti olan kişiler parmak izine (VIS) geleceklerdir. Eğer eski pasaportunda Macaristan ve Çek Cumhuriyeti olanlar başka bir ülkenin vizesini gösterenleri konsolosluk tespit ettiği takdirde cezalandıracaktır.

Fransa Vize Reddi

Vize Merkezi Aracılığıyla Fransa Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Fransa Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Fransa vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır. 

Fransa Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Ankara ve Gaziantep şehirlerinde ikamet eden SSK’lı çalışan vatandaşlarımızın Fransa Turistik Schengen vize başvuru evraklarında sunmaları gereken şirket evraklarına ( görevi, işe başlama tarihi ve maaşı gibi bilgileri içeren işveren yazısı,  imza sirküleri, vergi levhası fotokopileri) ek olarak şirketlerinin Resmi Gazete kopyası belgesini de eklemeleri gerekmektedir.

 2. Fransa turistik vize işlemleri için evrak toparlama hazırlığında olan SSK’lı çalışanlarımıza seyahat amaçlarını netleştirmelerinin ardından durumları ile ilgili olan gerekli belgeleri hazırlamalarını tavsiye ediyoruz.
 3. Fransa turistik vize işlemlerinde kullanılacak davetiye belgesi hakkında detaylı bilgiler için temsilcilerimizi arayınız.
 4. Fransa turistik SSK’lı çalışan vize işlemleri için başvuru sahibinin biometrik bilgilerini ibraz etmesi zorunludur. Pasaportunda Schengen vizesi bulunan vatandaşlarımızın söz konusu vizelerine ''VİS'' notu düşülmüş ise biometrik bilgi ibrazında bulunmalarına gerek yoktur.
 5. Avrupa Birliği vatandaşı ile evli vatandaşlarımızın ise Fransa turistik vize işlemleriiçin temsilcilerimizle iletişime geçmesi gerekmektedir.
 6. Fransa turistik SSK’lı çalışan vizesi işlemleri için Türkiye'den başvuru gerçekleştirecek Yabancıların ise, Türkiye Oturma ve Çalışma izni belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyet devletinin oturma ve çalışma iznine sahip yabancılar turistik vize başvuru sürecinde Fransa Konsolosluğuna davet edilebilirler.
 7. Uzun süreli Fransa vizeleri olan; Fransa Aile Birleşimi vizesi, Fransa Erasmus vizesi, Master Eğitimi için Fransa vizesi, Temsilcilik Açma ve Şirket Kurmadan dolayı Fransa vizesi başvuruları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.
 8. Fransa turistik SSK’lı çalışan vize başvurularının sonuçlanma süresi 3 ila 7 iş gününü bulmaktadır. Söz konusu süre Fransa Konsolosluğunun resmi tatil günleri, Türkiye devletinin resmi tatil ve özel günleri göz önünde bulundurulmadan belirtilmiştir. Bu ve benzeri günlerde Fransa turistik SSK’lı çalışan vize başvurularının sonuçlanma süresi daha uzun zaman dilimlerine yayılabilir. Fransa turistik vize başvurularınıza seyahat tarihinizden en geç 15 gün önce başlamış olmanız işlemlerinizin tamamlanması açısından önemli olacaktır. 

Yukarıda belirtilmekte olan evrak ve dokümanlar kurumumuza ulaştırılması gereken dokümanlardır. Söz konusu dokümanlara şirketimiz tarafından ek dokümanlar dâhil edilecektir. Bu dokümanlar ile Fransa turistik SSK’lı çalışan vizesi için direkt olarak bir başvuru gerçekleştirmemenizi öneririz.

Fransa Vize Merkezi Ofisleri

Yükleniyor...