Fransa Vip Vize

Fransa Vip Vize

Fransa vip vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin birçoğunun kafası ilk etapta bir nebze karışabiliyor. Bunun temel nedeni; Fransa vip vize başvurusu ve detaylarının diğer vize türlerine kıyasla daha zor olduğunun düşünülmesi. Fakat işin gerçeği pek de öyle değil çünkü vip vize, zannedilenin aksine işlemleri daha kolay bir hale getirebilmek adına sunulan güncel bir hizmet. Bu yazı içerisinde, Fransa özel vize ve detaylarına dair; başvuru sürecinden, Fransa vip vize ücreti ve Fransa vip vize kaç günde çıkar gibi soruların cevaplarına kadar pek çok şeyi öğrenebileceksiniz. Ayrıca konu hakkında gereksinim duyabileceğiniz diğer bilgilere, Fransa Vize İşlemleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Fransa Vip Vize Başvurusu

Fransa vip vize almak zor mu? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte açıklayalım:

Bu tip vize başvuruları, daha önce de belirttiğimiz gibi bazı kişilere ilk etapta korkutucu gelebiliyor ve bu gayet doğal bir süreç. Fakat artık doğrudan bu işi yapan kurumlar sayesinde siz de hiçbir mağduriyetle karşılaşmadan bu işlemleri gerçekleştirebilir ve bu konuda kaliteli hizmet alma şansı yakalayabilirsiniz.

Yine de özellikle Fransa özel vize için konuşacak olursak; elbette başvurmakla mükellef olduğunuz kişisel ve uzun bir prosedür bulunmaktadır, diyebiliriz.

Fransa Vize Başvuru Formu

Başvuru aşamalarının ilk adımı, öncelikle talep edeceğiniz aracı kurum ile internet üzerinden dolduracağınız form ile başlamaktadır. Bu başvuru formunu eksiksiz ve tamamıyla doğru biçimde doldurmanız oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü evrak içerisinde yer alan bilgilerin tümü detaylı şekilde araştırılmaktadır. Ve eksik ya da yanlış bir bilgi söz konusu olduğunda, bu durum sizi ciddi derecede sıkıntıya sokabilir.

Aynı zamanda bu başvuru formları İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki ayrı dilde oluşturulmaktadır. Ancak bu hususta gerekli desteği alabileceğiniz için endişelenmenizde gerek yoktur.

Fransa Vip Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

İlk aşamada pasaportunu temin eden kişilerin, başvuracakları yetkili aracı kurumu belirleyerek ön koşulları sağlamaları ve taleplerini sunarak gerekenleri derlemeleri beklenir. Örneğin; başvuru aşamasında, derleyerek sunmanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. İşte Fransa vip vize almak için gerekli evraklar:

  • Fransa özel vize başvuru formu
  • Fransa özel vize talebine dair dilekçe
  • Nüfus cüzdanının arkalı önlü nüshası
  • Geçerli ikametgâh belgesi
  • Detaylı nüfus kayıt örneği belgesi
  • Yeterli sayıda biyometrik fotoğraf
  • Seyahat ve konaklama bilgilerinin tümünü içeren belge
  • Seyahat sağlık sigortası ve belirtilmesi
  • Son 15 gün içerisinde alınmış ve son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap özeti dökümleri

Bunların yanı sıra Fransa özel vize almak için bazı mevkilere ya da nedenlere göre değişkenlik gösterecek diğer ek belgeler de talep edilebilir. Örneğin; öğrenciler için öğrenci ve öğrenim bilgilerini içeren çeşitli belgeler, işverenler için çeşitli şirket evrakları gerekli olabilir. Bu şirket evrakları genellikle imza sirküleri, ticaret sicil gazeteleri, faaliyet raporları veya vergi levhalarıdır.

Çalışanlar için ise sigorta dökümleri veya emekliler için de emeklilik belgeleri zorunlu olmaktadır. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış kişiler için ise noterde onaylatılmış, anne ve babanın her ikisinin de imzaladığı muvafakatname ve masrafların karşılanacağına dair tasdik istenmektedir. Bu bir çeşit sponsorluk durumu veya teminat olarak da görülebilir.

Son olarak; özellikle evlilik ya da nişanlılık gibi durumlar vasıtasıyla vize almak isteyen kişilerden, noterde tasdiklenmiş şekilde evlilik akdinin tercümesi istenebilir. Ayrıca varsa boşanmaya dair mahkeme kararı da talep edilebilecek diğer belgelerdendir.

Fransa Vip Vize Ücreti

Fransa vip vize ücreti 2024 yılı içerisinde bilinen en güncel haliyle, 80 Euro harç olarak belirtilmektedir. Fakat vize ücretlerinde yaş, vize türü ve süresi gibi yan etkenler de fiyat üzerinde değişiklik yaratabilir. Örneğin; 0-6 yaş arası çocuklar için vize ücreti 26 Euro olarak gösterilirken; 6-12 yaş arası çocuklar da bu ücret 66 Euro’ya tekabül etmektedir. Ancak bu konsolosluk harç bedelidir ve başvuru merkezi hizmet bedelini içermemektedir.

Eş olarak belirtilen rakamlar Fransa özel vize başvurusu noktasında da farklılaşmaktadır. Çünkü Fransa özel vize, çeşitli ayrıcalıklar kazanarak normalin üstünde bir hizmet alacağınız anlamına gelmektedir. Fakat yine de bu, Fransa dış temsilciliğinin kararı noktasında etkili olacak bir standart değildir. Kısaca, Fransa vip vize almak vizenin kesin olarak çıkacağı ya da genel durumda üstün hak kazanılacağı anlamlarına gelmemektedir.

Aynı zamanda başvuru sonrasında alınan olumsuz yanıtlarda, ödeme yapılan tutarın hiçbir kısmı ya da payının iadesi söz konusu değildir. Bu durum ise Fransa konsolosluğu ile ilişkili olup, Fransa vizesi için geçerlidir.

Yine de sonuç her ne olursa olsun; Fransa vizesi alabilmek adına, konsolosluk tarafından verilen ücret talimatlarına dikkat etmeniz gerekir. Tüm ödeme adımları içerisinde özen göstermeli ve her türlü belge ile ek makbuzu saklamalısınız. Bu sayede daha sağlıklı bir şekilde ilerleme kaydedebilir ve süreçten daimi olarak haberdar olabilirsiniz.

Fransa Vip Vize Kaç Günde Çıkar?

Fransa’ya seyahat etmek ve vize almak isteyen kişilerin, seyahatlerinden en az 15 gün veya en fazla 6 ay önce başvuru yapmaları beklenmektedir. Bunun nedeni ise vize talebinde bulunan kişilerin seyahatleri boyunca tercih ettikleri uçak, gemi, konaklama gibi özel rezervasyonlarının iptaline neden olmamaktır.

Kimi durumlarda sürecin uzadığı ve bazı aksaklıklarla karşılaşılabileceği düşünülürse, kişilerin, kendileri ve genel düzen adına daha detaylı ve özverili olmaları istenir.

Vizeler kaç günde çıkar sorusunun cevabı ise hayli değişkendir. Çünkü vize tipi, süresi, talepler, evrak gereksinimleri ve şahsi detaylar neticesinde kesin bir süreden bahsedilmesi neredeyse imkansızdır.

Yine de ortalama bir süre zarfından bahsetmek gerekirse; genel olarak edinilen bilgilere göre, başvurunun tamamlanmasından sonra 3-15 gün içerisinde dönüş sağlandığı bilinmektedir. Bu sürenin konsolosluk ve büyükelçiliklerdeki işlemlerin yoğunluğuna göre kısalıp, uzayabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Vize Merkezi danışmanlığında Fransa Vip Vize başvurusu yapmak için 0212 970 05 41 numaralı hattan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Fransa ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Fransa için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp