Fransa Konsolosluğu İstanbul

Fransa vize konsolosluk konularında sizlere yardım sağlayabilmeleri için belli antlaşmalar sonucunda Türkiye’de konsolosluk açmıştır. Fransa Konsolosluğu Türkiye’de yaşayan Fransız vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşayan Türklerin Fransa’ya gitmek istediklerinde müracaat etmesi gereken kurumdur. İstanbul Fransa Konsolosluğu’nun şu anki Başkonsolosu Buchwalter Bertrand’dır. 6 Nisan 1977 doğumlu olan Bertrand, yaptığı birçok diplomatik görevden sonra 2016 Eylül’ünde Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu olmuştur. Başkonsolosluk görevine halen devam etmektedir.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

Fransa Konsolosluğu vize işlemlerinizi daha kolay halledebilmeniz adına Ankara ve İstanbul’da bulunan 2 kurumuna Türkiye’deki illeri paylaştırmıştır. İstanbul, İzmir, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kütahya, Kocaeli, Manisa,Bursa, Bilecik, Yalova, Manisa, Balıkesir, Sakarya, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvurularını gerçekleştirmek için Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na gidebilir. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları ise adli, kanuni, evlilik, ölüm, pasaport ve tüm konsolosluk işlemleri için bu konsolosluğa başvurabilirler. 

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri

Adres: İstiklal Caddesi No:4 34435 Fransa Başkonsolosluğu İstanbul Taksim,Beyoğlu/İstanbul
Telefon: +90 212 334 87 30
Faks: +90 212 334 87 31
E-posta: mail@consulfrance-istanbul.org

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri 2020 

Fransa Başkonsolosluğu'nun çalışma saatleri aşağıdaki gibidir.

Pazartesi-Cuma: 08:30-13:30, 15:00-17:00

Cuma: 09:00-13:00, 15:00-16:00

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvuru Formu

Fransa Başkonsolosluğu vize taleplerinizi işleme vize başvuru formunuzun İngilizce ya da Fransızca olacak şekilde hazırlanmış olmasına büyük önem göstermektedir. Formunuz tamamen gerçeği yansıtıyor şekilde ve eksiksiz olmalıdır. Vize başvuru evrakları arasında en önemli yere sahip olan vize başvuru formu, diğer teslim etmiş olduğunuz evraklarla karşılaştırılır. Tutarlı olup olmadığına bakılır. Vize başvuru formu başvuru evraklarınızın bir özeti niteliğinde olması talep edilir. Fransa vize başvuru formuna ulaşmak için resme tıklayınız.

Fransa form ve dilekçeler Fransızca

Fransa Başkonsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na yapacağınız vize müracaatında Fransa’ya ne amaçla seyahat edeceğinizi, ne kadar süre kalacağınızı, şartlarınızın neler olduğunu ifade etmiş olduğunuz bir vize talep dilekçesi beyan etmeniz gerekir. Vize talep dilekçesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

Fransa Konsolosluğu İstanbul Ulaşım Bilgileri

Fransız konsolosluğu taksim meydanına yakın mesafede, İstiklal Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Metroyu kullanarak taksim Fransız Konsolosluğu’na kolayca gidebilirsiniz. Taksim metro durağından 3 dakika yürüyerek  ya da Beşiktaş/Kabataş vapurunu kullanarak iskeleden 20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Otobüs hattını kullanmak istiyorsanız da Taksim bölgesinden geçen otobüslere binerek Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na gidebilirsiniz. 

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatilleri 2020

Konsolosluk Fransa ve Türkiye’de resmi tatil olarak kabul görmüş günlerde hizmet vermemektedir. Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ile yapacağını işlemler için resmi tatil günlerine bakarak hareket etmeniz tavsiye edilir. Yanlış tarihte giderek işlemlerinizin gecikmemesi için tarihleri sizin için derledik.  Fransa Konsolosluğu vize başvuru müracaatlarında bu tarihlerde hizmet vermemektedir ancak acil durumlar için ulaşabileceğiniz telefon numaraları mevcuttur. 

1 Ocak Yeni Yıl
1 Nisan Fransa'da Paskalya Tatili
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
1 Mayıs İşçi Bayramı
8 Mayıs Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
24-25-26 Mayıs Ramazan Bayramı
25 Mayıs Fransa'da ''Ascension'' Tatili
5 Haziran Fransa'da ''Pentecote'' Tatili
15-17 Haziran  Kurban Bayramı
14 Temmuz

Fransız Milli Bayramı 

15 Temmuz Demokrasi Günü
15 Ağustos  Fransa’da “Assomption'' Tatili
21-24 Ağustos  Kurban Bayramı
30 Ağustos  Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Fransa'da ''Toussaint'' Bayramı
11 Kasım Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıl Dönümü Tatili
25 Aralık Fransa'da Noel Tatili

 

Fransa Konsolosluğu Ulaşım Bilgileri

Fransa Vize Merkezi Ofisi İstanbul

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Fransa Büyükelçiliği Ankara
Fransa Başkonsolosluğu İstanbul
Fransa Fahri Konsolosluğu İzmir
Fransa Fahri Konsolosluğu Edirne
Fransa Fahri Konsolosluğu Bursa
Fransa Fahri Konsolosluğu Antalya
Fransa Fahri Konsolosluğu İskenderun
Paris Büyükelçiliği
Strasbourg Başkonsolosluğu
Marsilya Başkonsolosluğu
Lyon Başkonsolosluğu
Resmi Tatil ve Özel Günler
Telefon
x