Fransa Konsolosluğu İstanbul

Fransa Konsolosluğu İstanbul

Fransa vize konsolosluk konularında sizlere yardım sağlayabilmeleri için belli antlaşmalar sonucunda Türkiye’de konsolosluk açmıştır. Fransa Konsolosluğu Türkiye’de yaşayan Fransız vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşayan Türklerin Fransa’ya gitmek istediklerinde müracaat etmesi gereken kurumdur. İstanbul Fransa Konsolosluğu’nun şu anki Başkonsolosu Buchwalter Bertrand’dır. 6 Nisan 1977 doğumlu olan Bertrand, yaptığı birçok diplomatik görevden sonra 2016 Eylül’ünde Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu olmuştur. Başkonsolosluk görevine halen devam etmektedir.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

Fransa Konsolosluğu vize işlemlerinizi daha kolay halledebilmeniz adına Ankara ve İstanbul’da bulunan 2 kurumuna Türkiye’deki illeri paylaştırmıştır. İstanbul, İzmir, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kütahya, Kocaeli, Manisa,Bursa, Bilecik, Yalova, Manisa, Balıkesir, Sakarya, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvurularını gerçekleştirmek için Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na gidebilir. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları ise adli, kanuni, evlilik, ölüm, pasaport ve tüm konsolosluk işlemleri için bu konsolosluğa başvurabilirler. 

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri

Adres: İstiklal Caddesi No:4 34435 Fransa Başkonsolosluğu İstanbul Taksim,Beyoğlu/İstanbul
Telefon: +90 212 334 87 30
Faks: +90 212 334 87 31
E-posta: [email protected]

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri 2024 

Fransa Başkonsolosluğu'nun çalışma saatleri aşağıdaki gibidir.

Pazartesi-Cuma: 08:30-13:30, 15:00-17:00

Cuma: 09:00-13:00, 15:00-16:00

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvuru Formu

Fransa Başkonsolosluğu vize taleplerinizi işleme vize başvuru formunuzun İngilizce ya da Fransızca olacak şekilde hazırlanmış olmasına büyük önem göstermektedir. Formunuz tamamen gerçeği yansıtıyor şekilde ve eksiksiz olmalıdır. Vize başvuru evrakları arasında en önemli yere sahip olan vize başvuru formu, diğer teslim etmiş olduğunuz evraklarla karşılaştırılır. Tutarlı olup olmadığına bakılır. Vize başvuru formu başvuru evraklarınızın bir özeti niteliğinde olması talep edilir. Fransa vize başvuru formuna ulaşmak için resme tıklayınız.

Fransa Başkonsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na yapacağınız vize müracaatında Fransa’ya ne amaçla seyahat edeceğinizi, ne kadar süre kalacağınızı, şartlarınızın neler olduğunu ifade etmiş olduğunuz bir vize talep dilekçesi beyan etmeniz gerekir. Vize talep dilekçesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

Fransa Konsolosluğu İstanbul Ulaşım Bilgileri

Fransız konsolosluğu taksim meydanına yakın mesafede, İstiklal Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Metroyu kullanarak taksim Fransız Konsolosluğu’na kolayca gidebilirsiniz. Taksim metro durağından 3 dakika yürüyerek  ya da Beşiktaş/Kabataş vapurunu kullanarak iskeleden 20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Otobüs hattını kullanmak istiyorsanız da Taksim bölgesinden geçen otobüslere binerek Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na gidebilirsiniz. 

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatilleri 2024

Konsolosluk Fransa ve Türkiye’de resmi tatil olarak kabul görmüş günlerde hizmet vermemektedir. Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ile yapacağını işlemler için resmi tatil günlerine bakarak hareket etmeniz tavsiye edilir. Yanlış tarihte giderek işlemlerinizin gecikmemesi için tarihleri sizin için derledik.  Fransa Konsolosluğu vize başvuru müracaatlarında bu tarihlerde hizmet vermemektedir ancak acil durumlar için ulaşabileceğiniz telefon numaraları mevcuttur. 

1 Ocak

Yeni Yıl Tatili

10 Nisan

Fransa'da Paskalya Tatili

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1 Mayıs

İşçi Bayramı

8 Mayıs

Fransa'da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

18 Mayıs

Fransa'da "Ascension" Tatili

29 Mayıs

Fransa'da "Pentecôte" Tatili

28 Haziran - 1 Temmuz

Kurban Bayramı

14 Temmuz

Fransız Milli Bayramı

15 Temmuz Demokrasi Günü

15 Ağustos

Fransa'da "Assomption" Tatili

30 Ağustos

Zafer Bayramı

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

1 Kasım

Fransa'da "Toussaint" Tatili

11 Kasım

Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25 Aralık

Fransa'da Noel Tatili

Fransa Konsolosluğu Ulaşım Bilgileri

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul

Fransa Vize Merkezi Ofisi İstanbul

Fransa ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Fransa Konsolosluğu İstanbul
    İ.A., 05 Tem 2017, 19:05

    Merhaba, İstanbul’da yaşıyorum, öğrenciyim. Temmuz sonu ağustos başı gibi Fransa’ya turistik olarak seyahat etmek istiyorum. Ne kadar zaman önceden başvuru yapabiliriz? Fransa Konsolosluğu İstanbul başvurularını kabul ediyor mu? Kendi adıma bankada 5.000 TL var, bu para yeterli midir? Ayrıca anne ya da babamın bankası veya onlardan evrak almam gerekir mi? Ne tür belgeler hazırlamam gerek, yardımcı olabilir misiniz?

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Fransa için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp