Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Fransa’ya aile ve Akraba ziyareti için başvuruda bulunacak kişilerin yaptığı vize türüdür. Fransa Konsolosluğu koşullara göre Fransa vizesi evraklarında değişiklik yapabilmektedir. Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi güncel evrak listesini temsilcilerimizi arayarak talep ediniz. Vize Merkezi temsilcimiz güncel evrak listesini sizinle e-posta ile gönderilecektir.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa, kişiye 90 güne kadar konaklama imkânı veren Fransa Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi başvuru işlemleri üzerine hazırlanmış bir sayfadır.
Sayfamızı dikkatli bir şekilde incelenmeniz halinde Fransa Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi başvurularınızı Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı ile en kolay şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Başvurusu 

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti başvurusu için her aile ferdi için ayrı vize başvurusu yapılması gereklidir. Yani Fransa’ya aile olarak gidilecekse, her kişi için ayrı ayrı bir başvuru süreci bulunmaktadır.

Bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışmayan ve belirli bir maddi geliri olmayan kişilerin, Fransa için aile ziyaret başvurusu yapmak adına seyahat masraflarını karşılayacak birinci dereceden yakınlarının gelir durumunu kanıtlar belgeleri gözden geçirmelidir. Fransa’ya arkadaş ve aile ziyareti vizesi almak isteyen öğrenci ve ev hanımı gibi kendi geçimini sağlayamama durumda olan kişilerin seyahat masraflarını karşılayacak olanlar sponsor olduklarını belirten yazıyla bu durumu dilekçe formatında yazmalı ve imzalamalıdır. Sponsor olacak kişinin gelir durumunun yanı sıra mesleki ve finansal belgeleri de sponsorluk dilekçesi ile birlikte başvuru dosyasında yer almalıdır. Bu gibi etmenler Fransa için aile ziyaret başvurusu adına oldukça önemli hususlardır.

Fransa için arkadaş ve aile ziyaret vizesi alacak 18 yaşından küçük yolcular için noter tasdikli muvafakatname, 18 ve üzeri yaştaki yolcular için ise bireysel başvuru yapılması gereklidir.
Fransa arkadaş ve aile ziyaret vizesi almak için aşağıda belirtilen ve Fransa Konsolosluğu tarafından istenen evrakların bulunduğu dosyayı tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Aile başvurularında, çocuklar da dahil olmak üzere, herkes için ayrı bir başvuru formu, ayrı bir randevu ayrı bir dosya oluşturulmalıdır. Reşit olmayan kişilerin imzalarını yasal velileri atmalıdır.
Fransa aile ve arkadaş ziyareti başvurusu yapmak için temsilcilerimizle kolaylıkla iletişime geçebilir ve süreç konusunda yapmanız gerekenlerle, vize başvurunuzu problemsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Fransa Vize Tecrübeyle al

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

1. Fransa vize başvuru formu. Vize başvuru formunuzu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurarak son kutucuğu imzalamayı unutmayınız. 

2. Davetiye. Fransa'da davet edildiğiniz şehrin belediyesinden onaylı davet yazısı. Davet yazısı hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi arayın.

3. Şirket yazısı (Türkçe veya İngilizce hazırlanmış). Bağlı bulunulan şirketin yetkilisi tarafından hazırlanacak belge; şirketin antetli kağıdına hazırlanmalı, konsolosluğa hitaben yazılmalı, başvuru sahibinin izinli olduğu tarihler, seyahatin amacı ve sponsoru belirtilmelidir.. Belge kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalı, orjinal belge ibraz edilmelidir.
alep edilen belgelerin orjinllerinin veya fotokopilerinin ibraz edilmesi duruma göre değişebilmektedir. Temsilcilerimiz bu konuda güncel bilgiye sahiptir. 

4. Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli). Pasaport son 10 yıl içinde alınmış, vize bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan, vize basımı için en az 2 boş sayfası mevcut, deforme olmamış 

5. Fotoğraf. 2 adet biometrik yeni fotoğraf. Biometrik fotoğraf daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış, kişinin güncel halini temsil eden, 35x45 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerinde olmalıdır. 

6. Maaş bordrosu (Son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli)

7. Şahsi banka hesap özeti . Başvuru tarihinden maksimum son 15 gün içerisinde alınmış,

 • Son 3 aylık hesap haraketliliğini içeren,
 • En az 5000 TL bakiyesi olan,
 • Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.
 • 10 günden fazla konaklama yapılması veya beraberinde seyahat edeceği eş ve ya çocuğa sponsor olunması halinde banka bakiyesinin 5000 TL' nin üzerinde olmasına dikkat edilmelidir.

8. Kimlik fotokopisi. Ön ve arka yüz

9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 

 • Aile ve adres bilgilerini içermelidir.
 • Evli bayanlar kızlık soyadını içeren Tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerini temin etmeyi unutmamalıdır. 2 farklı belge ibraz etmeleri gerekecektir.

Meslek veya Duruma Göre Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak kişiler meslek veya durumlarının gerektirdiği evraklarla başvurularını yapmalıdırlar. Fransa vizesi için mesleğinize veya durumunuza uygun ek evrak listesini Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak talep edebilirsiniz. Mesleğinize veya durumunuza uygun Fransa aile ve arkadaş ziyareti vize evrakları e-mail olarak size gönderilecektir. 

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar ve ek belgeler Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Talep edilen evraklar Fransa Konsolosluğunun Schengen vize kuralları çerçevesinde belirlenmiştir. Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan çalışanların, şirket sahiplerinin, devlet memurlarının, öğrencilerin, emeklilerin, ev hanımlarının ve serbest meslek sahiplerinin hazırlamaları gereken evraklar farklılıklar gösterebilmektedirler. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak durumunuzla ilgili vereceğiniz bilgiler doğrultusunda güncel evrak listesini ve bilgilendirme e-postasını talep edebilirsiniz.

Sigortalı çalışanlar ve şirket sahipleri çalışmakta oldukları kurumlara ait evrakları Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu sırasında ibraz etmelidirler. Koşullara göre bu evrakların orijinalleri veya fotokopileri talep edilmektedir ancak unutulmaması gereken noktalardan biri söz konusu belgelerin güncel olması gerektiğidir. Vize Merkezi çağrı merkezini arayarak talep edeceğiniz bilgilendirme e-mail’inde Fransa vizesi için gereken evraklardan hangilerinin orijinallerinin ve hangilerinin fotokopilerinin başvuruda gerekli ve yeterli olduğu konusunda bilgi alacaksınız.

Çalışanlar şirketlerinden seyahat tarihlerini içeren izin yazısı talep etmelidirler. Şirket sahibi veya şirket çalışanının işvereni dilekçelerinin nasıl hazırlanması gerektiğine dair bilgileri öğrenebileceğiniz en güvenilir yer Fransa Vize Merkezi çağrı merkezidir.

Fransa vizesi işlemlerinde, her aile ve arkadaş ziyareti veya turistik vize başvurusu kişiye özel durumlar içerdiğinden dilekçe ve hazırlanması gereken evraklara dair bir örnekler mevcuttur ancak eğer varsa özel durumlarınızı dilekçe ve sponsorluk yazılarında veya şirket izin yazılarında belirtilmesi gerekmektedir.

Fransa Vizesi Gerekli Evraklar

Fransa aile ve arkadaş vizesi başvurusunda talep edilen ek evraklar bölgeye göre de az da olsa farklılık gösterebilir. Unutulmaması gerekir ki vize için gereken evraklar Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve Fransa vizesi evraklarının eksiksiz hazırlanarak başvurunun yapılması gerekmektedir.

Avukat, doktor, mühendis gibi mesleklere sahip olanlar kayıtlı oldukları odalara üye olduklarını belgeleyen evrakları Fransa vize başvuru dosyasına eklemeliler.

Öğrenci ve ev hanımları gibi maaşsız çalışan veya gelirini belgeleyemeyen Fransa vize başvurusu yapacak yolcularımızın birinci dereceden yakınlarının seyahatlerine sponsor olması gerekmektedir. Öğrencilerin anne veya babaları seyahat sponsoru olması gerekirken, ev hanımlarında anne ve babanın yanında eşlerin sponsorluğu da kabul edilmektedir. Anne, baba ve eşlerden biri bu durumdaki kişilerin Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında seyahat masraflarını üstlenerek mesleki durumlarına uygun evrakları hazırlamalıdırlar. Sponsorluk dilekçesinde Fransa vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat süresince masraflarının karşılanacağını, seyahatin gidiş dönüş tarihilerini de belirterek yazmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçükler ebeveyleri olmadan seyahat ediyorlarsa anne ve babanın imzasını taşıyan noter onaylı muvafakanameyi başvuru evraklarına eklemelidirler. İstisnai durumlar haricinde diğer akraba ve yakınların sponsorluğu kabul edilmemektedir.

Meslek veya durumunuza göre uygun evrakların en güncel halini Fransa Vize Merkezi danışmanlarımızı arayarak öğrenebilirsiniz. Temsilcilerimiz durumunuza uygun evrakları size gönderdikten sonra hazırlamış olduğunuz evrakları bize elden veya kargo ile ulaştırabilirsiniz. Evraklarınız inceledikten sonra eğer varsa eksik evrakları tamamlamanız için size hızla bildirimde bulunuruz. Randevunuz seyahat programınıza uygun bir tarihe göre alınmaktadır.

Vize Merkezi Fransa vizesi işlemlerinizin takibini başından sonuna kadar sizin adınıza gerçekleştiren deneyimli bir vize danışmanlık firmasıdır. Vize işlem ve Schengen prosedürlerine dair Fransa vize randevusunun alınması, başvuru formlarının incelenmesi, vize evrak takibi, gerektiği durumlarda otel ve uçak rezervasyonları yapmak, dilekçe ve formlar konusunda tavsiyeler vermek, randevularda Fransa vize başvuru sahiplerini asiste etmek müşteri memnuniyeti odaklı çalışan Vize Merkezinin çalışma alanı içindedir.

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda ayrıca aşağıdaki belgeler de ibraz edilmelidir:

 1. Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) veya diğer ulaşım aracına ilişkin belgeler,
 2. Fransa’da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair belgeler
 3. Fransa’daki davet edenin yabancılar dairesince hazırlattığı davetiyenin aslı ve fotokopisi
 4. Veya kendi maddi imkanlarınıza dair belge (örn. Banka hesabınızda düzenli olarak bulunan bakiye)
 5. Seyahat amacına dair belge: Şayet masrafların karşılanacağına dair resmi bir davetiye ibraz edilmez ise, düz bir dilekçe şeklinde hazırlanmış İngilizce veya Almanca davetiye ibraz edilmelidir.
 6. Gelir belgeleri (örn. Maaş bordrosu, hesap cüzdanı, kira geliri, Almanya’dan gelen havaleler vs…)
 7. Türk vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği aslı. (Nüfus kayıt örneği ile davetiye gönderen kişinin akrabalığı belgelenmelidir. Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalı)

Vize Merkezi aracılığıyla Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.
Vize Merkezi - Fransa Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.
2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.
Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.
3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.
Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.
4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme
Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.
5. Adım – Biometri bilgi beyanı
Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.
Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.
6. Adım – Pasaport teslimi
Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Fransa vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır. 

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen Vize Başvurusuyla İlgili Önemli Hususlar

 • Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda pasaportun geçerlilik şartları; seyahat sonrası en az 3 ay geçerli süreye sahip olmalı ve Fransa Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi’nin basılabilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport 10 yıldan daha eski tarihli ve yıpranmış-deforme olmamalıdır.

 • Fransa Konsolosluğu’na, Fransa Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi müracaatında bulunacak kişinin şahsen vize talebini belirten dilekçe; Fransa Konsolosluğu’na hitaben, planlanan Fransa seyahatinin sebebini açıklayıcı bir şekilde ve ülkenin kendi dilinde hazırlanmalıdır.

 • Fransa aile arkadaş akraba ziyareti vizesi için yazılacak davetiye mektubu sponsorunuzun kendi cümleleriyle yazılmalıdır. Mektubun davet edilen kişiye yazılması, gidiş nedeni, ne kadar kalınacağı ve mektubu imzalayan kişi ve/veya müracaatçıyı davet eden kişi ile müracaatçının arasındaki yakınlık derecesinin belirtilmesi gereklidir. Bu mektupların noter tasdikli olması gerekli değildir. Davetiyede kişinin neden davet edildiği, kim tarafından davet edildiği, ne kadar ve nerede konaklayacağı açıkça belirtilmesi gerekmektedir.
 • Talep sahibinin ekonomik durumunun iyi olması ya da yakın bir geçmişte AB'de seyahat etmiş olması halinde, mali imkanların belgelenmesi yeterli olacaktır. Şartların bu şekilde olmadığı durumlarda, ziyaret edilecek kişiye başvuru sahibi adına bankaya teminat yatırması tavsiye edilmektedir. Başvuru anında teminatın orijinal sureti ibraz edilmelidir. Talep sahibinin bunu ibraz edememesi durumunda, mali imkanlara sahip olduğunu ispat etmelidir.
 • Fransa Konsolosluğu vize talebi ile ilgili karar vermeden önce vize talep edenleri konsolosluk görevlisi ile kişisel görüşmeye çağırabilir, başka doğrulayıcı belgeleri talep etme hakkını saklı tutar.

Fransa vize işlemleri

Yükleniyor...