Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, Web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Fransa Konsolosluğu koşullara göre Fransa vizesi evraklarında değişiklik yapabilmektedir. Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi güncel evrak listesini temsilcilerimizi arayarak talep ediniz. Vize Merkezi temsilcimiz güncel evrak listesini sizinle e-posta yoluyla paylaşacaktır.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa, kişiye 90 güne kadar konaklama imkânı veren Fransa Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi başvuru işlemleri üzerine hazırlanmış bir sayfadır.

Sayfamızı dikkatli bir şekilde incelenmeniz halinde Fransa Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi başvurularınızı Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı ile en kolay şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu sırasında hazırlaması gereken evraklar:

1- Fransa Turistik vizesi Schengen vize başvuru formu
*Vize başvuru formunuzu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurarak son kutucuğu imzalamayı unutmayınız. 

2- Davetiye
*Fransa'da davet edildiğiniz şehrin belediyesinden onaylı davet yazısı

3- Türkçe veya İngilizce hazırlanmış Şirket yazısı 
* Bağlı bulunulan şirketin yetkilisi tarafından hazırlanacak belge; şirketin antetli kağıdına hazırlanmalı, konsolosluğa hitaben yazılmalı, başvuru sahibinin izinli olduğu tarihler, seyahatin amacı ve sponsoru belirtilmelidir.

* Belge kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalı, orjinal belge ibraz edilmelidir.

4- Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
* Pasaport son 10 yıl içinde alınmış, vize bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan, vize basımı için en az 2 boş sayfası mevcut, deforme olmamış 

5- 2 adet biometrik yeni fotoğraf
*Biometrik fotoğraf daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış, kişinin güncel halini temsil eden, 35x45 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerinde olmalıdır. 

6- Maaş bordrosu (Son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli)

7- Şahsi banka hesap özeti 
* Başvuru tarihinden maksimum son 15 gün içerisinde alınmış,

* Son 3 aylık hesap haraketliliğini içeren,

* En az 5000 TL bakiyesi olan,

* Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

* 10 günden fazla konaklama yapılması veya beraberinde seyahat edeceği eş ve ya çocuğa sponsor olunması halinde banka bakiyesinin 5000 TL' nin üzerinde olmasına dikkat edilmelidir.
 
8- Kimlik fotokopisi
* Ön ve arka yüz

9- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 
* Aile ve adres bilgilerini içermelidir.
* Evli bayanlar kızlık soyadını içeren Tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerini temin etmeyi unutmamalıdır. 2 farklı belge ibraz etmeleri gerekecektir.
 
Kişinin statüsüne göre ek olarak hazırlaması gereken belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK / Bağ-Kur hizmet dökümü
 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 5000 TL bakiyeli, kaşe, imzalı ve banka imza sirküleri ile)

      Önemli Not: 

     * Ankara veya Gaziantep'ten vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler yukarıda belirtilen belgelere ek olarak Oda sicil kaydı belgelerini de eklemeleri gerekmektedir.

     * Şahıs şirketi sahipleri; şirketlerinin Vergi levhası fotokopilerini ve İmza beyannamelerini ibraz etmelidir.


Kişi şirket çalışanı ise;

 • Güncel tarihli şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü
 • Maaş bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve kaşeli)
 • Banka hesap dökümü (güncel, son 3 aylık, en az 5000 TL bakiyeli, kaşe,imza ve imza sirküleri ile)

 
Kişi Devlet Memuru ise;

 • Çalışma belgesi (bağlı bulunulan kurumdan alınmış)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 5000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile)

 
Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi (Güncel, orjinal)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı,aslı)
 • Sponsorluk yazısı
  Sponsor yazısı dilekçe formatında olmalıdır ve kişinin Fransa vize başvuru evrakları arasında bulunması zorunludur. Sponsor yazısı öğrenciye sponsor olacak birinci dereceden yakın tarafından hazırlanacak bir dilekçe metnidir. Fransa vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi statüsüne (şirket sahibi, çalışan, emekli, devlet çalışanı vb.) göre gelir durumu gösteren belgelerin vize başvurusu sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Kişi Ev hanımı ise;

 • Sponsorluk yazısı
  *Sponsor yazısı dilekçe formatında olmalıdır ve kişinin Fransa vize başvuru evrakları arasında bulunması zorunludur. Sponsor yazısı ev hanımına sponsor olacak anne, baba veya eş gibi birinci dereceden yakın tarafından hazırlanacak bir dilekçe metnidir. Fransa vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi statüsüne (şirket sahibi, çalışan, emekli, devlet çalışanı vb.) göre gelir durumu gösteren belgelerin vize başvurusu sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir. Örneğin sponsor olan kişi şirket sahibi ise şirketinin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak belge de başvuru sahibine sponsor olacağını ve yakınlık derecesini belirtmeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır.Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusunda ayrıca aşağıdaki belgelerde ibraz edilmelidir.

•    Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) veya diğer ulaşım aracına ilişkin belgeler,
•    Fransa’da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair belgeler
•    Fransa’daki davet edenin yabancılar dairesince hazırlattığı davetiyenin aslı ve fotokopisi
•    Veya kendi maddi imkanlarınıza dair belge (örn. Banka hesabınızda düzenli olarak bulunan bakiye)
•    Seyahat amacına dair belge: Şayet masrafların karşılanacağına dair resmi bir davetiye ibraz edilmez ise, düz bir dilekçe şeklinde hazırlanmış İngilizce veya Almanca davetiye ibraz edilmelidir.
•    Gelir belgeleri (örn. Maaş bordrosu, hesap cüzdanı, kira geliri, Almanya’dan gelen havaleler vs…)
•    Türk vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği aslı. (Nüfus kayıt örneği ile davetiye gönderen kişinin akrabalığı belgelenmelidir. Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalı)

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi başvurusunda her aile ferdi için ayrı vize başvurusu yapılması gereklidir. Bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışmayan ve belirli bir maddi geliri olmayan kişiler seyahat masraflarını karşılayacak birinci dereceden yakınlarının gelir durumu ile ilgili evrak listesine bakmalıdır. Fransa Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen öğrenci ve ev hanımı gibi kendi geçimini sağlayamayacak durumda olan kişilerin seyahat masraflarını karşılayacak olanlar bir sponsorluk yazısıyla bu durumu dilekçe formatında yazmalı ve imzalamalıdır. Sponsor ayrıca finansal ve mesleki belgeleri de sponsorluk dilekçesi ile birlikte başvuru dosyasında yer almalıdır.

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyaret vizesi alacak 18 yaşından küçük yolcular için noter tastikli muvafakatname, 18 ve üzeri yaştaki yolcular içinse bireysel başvuru yapılması gereklidir.

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyaret vizesi almak için aşağıda, Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenen evrak listelerinin bulunduğu dosyayı tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir. Aile başvurularında, çocuklar da dahil, herkes için ayrı bir başvuru formu ve dosya oluşturulmalıdır. Reşit olmayan kişilerin imzalarını yasal velileri atmalıdır.

Vize Merkezi aracılığıyla Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizenizi nasıl alabilirsiniz?

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Fransa Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Fransa Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Fransa vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır. 

Fransa Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusuyla ilgili önemli hususlar

Fransa Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusunda pasaportun geçerlilik şartları; seyahat sonrası en az 3 ay geçerli süreye sahip olmalı ve Fransa Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi’nin basılabilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport 10 yıldan daha eski tarihli ve yıpranmış-deforme olmamalıdır.

Fransa Konsolosluğu’na, Fransa Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi müracaatında bulunacak kişinin şahsen vize talebini belirten dilekçe; Fransa Konsolosluğu’na hitaben, planlanan Fransa seyahatinin sebebini açıklayıcı bir şekilde ve ülkenin kendi dilinde hazırlanmalıdır.

Fransa aile arkadaş akraba ziyareti vizesi için yazılacak davetiye mektubu sponsorunuzun kendi cümleleriyle yazılmalıdır. Mektubun davet edilen kişiye yazılması, gidiş nedeni, ne kadar kalınacağı ve mektubu imzalayan kişi ve/veya müracaatçıyı davet eden kişi ile müracaatçının arasındaki yakınlık derecesinin belirtilmesi gereklidir. Bu mektupların noter tasdikli olması gerekli değildir. Davetiyede kişinin neden davet edildiği, kim tarafından davet edildiği, ne kadar ve nerede konaklayacağı açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Talep sahibinin ekonomik durumunun iyi olması ya da yakın bir geçmişte AB'de seyahat etmiş olması halinde, mali imkanların belgelenmesi yeterli olacaktır. Şartların bu şekilde olmadığı durumlarda, ziyaret edilecek kişiye başvuru sahibi adına bankaya teminat yatırması tavsiye edilmektedir. Başvuru anında teminatın orijinal sureti ibraz edilmelidir. Talep sahibinin bunu ibraz edememesi durumunda, mali imkanlara sahip olduğunu ispat etmelidir.

Fransa Konsolosluğu vize talebi ile ilgili karar vermeden önce vize talep edenleri konsolosluk görevlisi ile kişisel görüşmeye çağırabilir, başka doğrulayıcı belgeleri talep etme hakkını saklı tutar.

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 41
avrupa@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 41
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 41
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 20 26
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com