Fransa Adaları ve Deniz Aşırı Bölgeler Vizesi

Fransa’nın deniz aşırı ülkelerine seyahat edecek kişiler, deniz aşırı bölgelerdeki adalar için vize başvurusu yapmalıdırlar.  DOM/ROM, POM ve COM bölgeleri olarak adlandırılan Fransa deniz aşırı bölgeleri ve yönetimlerine seyahat için yapılan vize başvurusu Schengen kapsamında değildir ve Schengen bölgesinde seyahat hakkı tanımamaktadır. Schengen vizesi için ayrıca başvuru yapılması gerekmektedir.

Bu bölgelere seyahat edecek T.C. Bordo pasaport sahiplerinin vize alma zorunluğu bulunmaktadır. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri Fransa topraklarının tümünde 180 gün kalış süresi ile 90 günü aşmayacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Fransa DOM/ROM Bölgesi kapsamı: , Martinique, Guadeloupe, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Réunion ve Guyane.

Fransa POM Bölgesi kapsamı: Yeni Kaledonya ve Fransız Polinezyası

Fransa COM Bölgesi kapsamı: Fransız Polinezyası, Fransız Güney ve Antarktika Toprakları, Yeni Kaledonya, Futuna ve Wallis, Mayotte, Saint-Pierre-et-Miquelon.

Fransa deniz aşırı bölgelere turistik veya ticari amaçlı seyahat etmeyi planlayan kişiler aşağıdaki yer alan durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapabileceklerdir.

Fransa Adaları Turistik Vizesi

Fransa Adaları Turistik Vizesi Gerekli Evraklar

1. Pasaport: Seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerli, son 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekir ve eğer varsa pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisi de ibraz edilmelidir.
2. Kimlik Fotokopisi: Pasaporttaki bilgilerinizle tutarlı kimliğinin fotokopisi
4. Tam Vukuatlı Nüfus Kaydı örneği
5. Biyometrik fotoğraf. 2 adet sunulması gereken fotoğraflar yeni olmalıdır, önceki vizelerde kullanılmamış olmalıdır, fonu %18 oranında gri olmalıdır.
6. Banka hesap dökümleri: Son 3 aya ait şahsa ait banka hesabı dökümü, bankanın kaşesini taşımalı ve yetkili imzalı olmalıdır. Banka hesap dökümü yerine hesap cüzdanının aslı da sunulabilmektedir.
7 .Davetiye. Belediyeden onaylı davetiye sadece Aile ve Arkadaş Vizesi başvuruları için geçerlidir, turistik vize başvurusunda kullanılamaz.
8. Varsa tapu ve gayrimenkul belgeleri
9. T.C. vatandaşı olmayanla için ikamet ve çalışma izni belgesi talep edilmektedir.
10.Otel rezervasyonu

Çalışanların ayrıca hazırlamaları gereken evraklar

1.İşveren belgesi: İngilizce veya Fransızca yazılması gereken işveren belgesi çalışanın şirketteki pozisyonu işe başlama tarihi, maaş tutarı ve seyahat amacını içerir. İşveren bu yazı ile çalışanın seyahat dönüşünde şirkette çalışmaya devam edeceğini taahhüt eder.
2.Şirket yazısı: İngilizce veya Fransızca yazılacak olan şirket yazısı şirketin antetli kağıdına yazılmalı kaşe ve imzalı olmalıdır.
3.Güncel tarihli Şirket Evrakları (vergi levhası, ticari sicil gazetesi, İmza sirküleri, faaliyet belgesi)
4.Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
5.SGK işe giriş bildirgesi

Öğrencilerin ayrıca hazırlamaları gereken evraklar

1.Öğrenci belgesi: Devam etmekte olunan okuldan alınmalıdır
2.Banka hesap özeti: Öğrenci hem kendilerinin hem de ebeveynlerinin son 3 aya ait banka hesapl dökümlerini sunmalıdır
3.Sponsor yazısı: seyahat masraflarını karşılayan ebeveyn durumuna uygun belgelerle birlikte sponsor yazısı yazarak başvuru sahibi öğrencinin ülkeye geri döneceğinin ve seyahat masraflarının karşılanacağının taahhüdünü verir.
4.Fransa deniz aşırı adasına bir okula gidiliyorsa, okuldan belge alınmalıdır. Okula ödeme yapıldıysa dekont, konaklama ve eğitimin süresine dair bilgiler yer almalıdır.
5.Muvaffakatname: 18 yaşından küçükler her iki ebeveynin imzasını taşıyan muvaffakanameyi noter onaylı olarak vermelidir. Okul gezisi vb. durumlarda öğrenciye refakat eden okul yetkilisinin ismi yer almalıdır.

Emeklilerin ayrıca hazırlamaları gereken evraklar

1.Emeklilik belgesi
2.Emekli maaşının yattığı banka hesap dökümleri son 3 aylık olarak, bankanın kaşe ve imzası ile birlikte ibraz edilir.

Çalışmayan kişiler ayrıca aşağıdaki evrakları hazırlamalıdırlar

1.Eğer çalışmayan kişinin eşi varsa eşine ait finansal belgeler
2.Eğer varsa diğer geçim kaynakları, tapu, gayrimenkul vb.

Fransa Adaları Ticari Vizesi Gerekli Evraklar

Ticari vize başvurusunda bulunacak kişiler şirket çalışanları veya şirket sahipleri olabilir

1.Pasaport: Seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerli, son 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekir ve eğer varsa pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisi de ibraz edilmelidir.
2.Kimlik Fotokopisi: Pasaporttaki bilgilerinizle tutarlı kimliğinin fotokopisi
3. Tam Vukuatlı Nüfus Kaydı örneği
4.Biyometrik fotoğraf: 2 adet sunulması gereken fotoğraflar yeni olmalıdır, önceki vizelerde kullanılmamış olmalıdır, fonu %18 oranında gri olmalıdır.
5.Banka hesap dökümleri: Son 3 aya ait şirket sahibi veya şirket çalışanına ait banka hesabı dökümü, bankanın kaşesini taşımalı ve yetkili imzalı olmalıdır. Banka hesap dökümü yerine hesap cüzdanının aslı da sunulabilmektedir.
6.Davetiye: Fransa’daki şirketten kaşeli ve imzalı, seyahat amacını içeren davetiye
7.Motivasyon yazısı: İngilizce veya Fransızca olarak şirketlerin antetli kağıdına yazılmış motivasyon yazısı
8. Tapu, gayrimenkul belgeleri, araç ruhsatı
8.T.C. vatandaşı olmayanla için ikamet ve çalışma izni belgesi talep edilmektedir.
9.Otel rezervasyonu

Fransa Adaları Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

  • Vize çıkış süresi ortalama 7 ila 10 iş günüdür.
  • Bu vize Schengen vizesi değildir ve dolayısıyla Schengen bölgesine bu vize ile giriş yapılamaz
  • Fransa Konsolosluğu burada belirtilen evraklara ek olarak yeni belgeler talep edebilir.
  • Seyahat sağlık sigortası Vize Merkezi tarafından yapılabilmektedir.
  • Başvuru evraklarının tamamlanmış olması, vizenin kesinlikle verileceği anlamına gelmemektedir. Fransa Denizaşırı Bölgeler için yapılan vize başvurularınız hakkında verilen karar sadece Fransa Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Konsolosluk dışında hiçbir kurum vize sonucuna karar verme yetkisine sahip değildir. Vize müracaatınızın ret ile sonuçlandığı durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

 

Yükleniyor...
Telefon
x