Fransa Adaları ve Deniz Aşırı Bölgeler Vizesi

Fransa Adaları ve Deniz Aşırı Bölgeler Vizesi

Fransa’nın deniz aşırı ülkelerine seyahat edecek kişiler, deniz aşırı bölgelerdeki adalar için vize başvurusu yapmalıdırlar.  DOM/ROM, POM ve COM bölgeleri olarak adlandırılan Fransa deniz aşırı bölgeleri ve yönetimlerine seyahat için yapılan vize başvurusu Schengen kapsamında değildir ve Schengen bölgesinde seyahat hakkı tanımamaktadır. Schengen vizesi için ayrıca başvuru yapılması gerekmektedir.

Fransa Adaları Ve Deniz Aşırı Bölgeler Vize Başvurusu

Fransa’daki adalar ve deniz aşırı bölgelere gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin vize alma zorunluğu vardır. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri Fransa topraklarının hepsinde 180 gün kalım süresi ile 90 günü aşmayan seyahatlerde de vizeden muaf tutulmaktadırlar. Fransa adaları ve deniz aşırı bölgeler vize başvurusu yaparken Fransa’daki adalar ve bölgeler şu şekildedir; 

Fransa’nın DOM/ROM bölgesi Martinique, Guadeloupe, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Réunion ve Guyane’ i, POM bölgesi; Yeni Kaledonya ve Fransız Polinezyası’nı ve son olarak COM bölgesi de Fransız Polinezyası, Fransız Güney ve Antarktika Toprakları, Yeni Kaledonya, Futuna ve Wallis, Mayotte, Saint-Pierre-et-Miquelon’u kapsamaktadır. 

Fransa deniz aşırı bölgeler için turistik veya ticari amaçlı seyahat etmeyi planlayan kişilerin bazı durumlara göre evrak hazırlaması ve bu evraklarla vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Fransa’daki ada ve deniz aşırı bölgelere seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını kurumumuz aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir.  

DOM/ROM veya POM ve COM olarak adlandırılmış Fransa deniz aşırı bölgeler için, seyahatlerinizi Schengen vizesi ile alma hakkınız bulunmamaktadır. Fransa için aldığınız Schengen vizesiyle bu adalara ve deniz aşırı bölgelere ne yazık ki seyahat edememektesiniz. Schengen vizesi dışında bu bölgeler için ayriyeten vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. 

Ancak bu bölgelere seyahatlerinizin, bordo pasaportlarla olması durumunda vize başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Resmi pasaportlarla yapılacak olan Fransa adaları seyahati 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde olması durumunda vizeden muaf tutulmaktasınız. Fransa adaları ve deniz aşırı bölgeler vize başvurusu için Fransa bölgesi için uzman vize temsilcilerimizle iletişime geçtiğiniz takdirde başvurunuz tarafımızca yapılabilmektedir. 

Fransa Vizesi

Fransa Adaları Turistik Vizesi Gerekli Evraklar

1. Pasaport: Seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerli, son 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekir ve eğer varsa pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisi de ibraz edilmelidir.
2. Kimlik Fotokopisi: Pasaporttaki bilgilerinizle tutarlı kimliğinin fotokopisi
4. Tam Vukuatlı Nüfus Kaydı örneği
5. Biyometrik fotoğraf. 2 adet sunulması gereken fotoğraflar yeni olmalıdır, önceki vizelerde kullanılmamış olmalıdır, fonu %18 oranında gri olmalıdır.
6. Banka hesap dökümleri: Son 3 aya ait şahsa ait banka hesabı dökümü, bankanın kaşesini taşımalı ve yetkili imzalı olmalıdır. Banka hesap dökümü yerine hesap cüzdanının aslı da sunulabilmektedir.
7. Davetiye. Belediyeden onaylı davetiye sadece Aile ve Arkadaş Vizesi başvuruları için geçerlidir, turistik vize başvurusunda kullanılamaz.
8. Varsa tapu ve gayrimenkul belgeleri
9. T.C. vatandaşı olmayanla için ikamet ve çalışma izni belgesi talep edilmektedir.
10. Otel rezervasyonu

Çalışanların Ayrıca Hazırlamaları Gereken Evraklar

1.İşveren belgesi: İngilizce veya Fransızca yazılması gereken işveren belgesi çalışanın şirketteki pozisyonu işe başlama tarihi, maaş tutarı ve seyahat amacını içerir. İşveren bu yazı ile çalışanın seyahat dönüşünde şirkette çalışmaya devam edeceğini taahhüt eder.
2.Şirket yazısı: İngilizce veya Fransızca yazılacak olan şirket yazısı şirketin antetli kağıdına yazılmalı kaşe ve imzalı olmalıdır.
3.Güncel tarihli Şirket Evrakları (vergi levhası, ticari sicil gazetesi, İmza sirküleri, faaliyet belgesi)
4.Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
5.SGK işe giriş bildirgesi

Öğrencilerin Ayrıca Hazırlamaları Gereken Evraklar

1.Öğrenci belgesi: Devam etmekte olunan okuldan alınmalıdır
2.Banka hesap özeti: Öğrenci hem kendilerinin hem de ebeveynlerinin son 3 aya ait banka hesapl dökümlerini sunmalıdır
3.Sponsor yazısı: seyahat masraflarını karşılayan ebeveyn durumuna uygun belgelerle birlikte sponsor yazısı yazarak başvuru sahibi öğrencinin ülkeye geri döneceğinin ve seyahat masraflarının karşılanacağının taahhüdünü verir.
4.Fransa deniz aşırı adasına bir okula gidiliyorsa, okuldan belge alınmalıdır. Okula ödeme yapıldıysa dekont, konaklama ve eğitimin süresine dair bilgiler yer almalıdır.
5.Muvaffakatname: 18 yaşından küçükler her iki ebeveynin imzasını taşıyan muvaffakanameyi noter onaylı olarak vermelidir. Okul gezisi vb. durumlarda öğrenciye refakat eden okul yetkilisinin ismi yer almalıdır.

Emeklilerin Ayrıca Hazırlamaları Gereken Evraklar

1.Emeklilik belgesi
2.Emekli maaşının yattığı banka hesap dökümleri son 3 aylık olarak, bankanın kaşe ve imzası ile birlikte ibraz edilir.

Çalışmayan Kişilerin Ayrıca Hazırlaması Gereken Evraklar

1.Eğer çalışmayan kişinin eşi varsa eşine ait finansal belgeler
2.Eğer varsa diğer geçim kaynakları, tapu, gayrimenkul vb.

Fransa Adaları Ticari Vizesi Gerekli Evraklar

Ticari vize başvurusunda bulunacak kişiler şirket çalışanları veya şirket sahipleri olabilir.

1.Pasaport: Seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerli, son 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekir ve eğer varsa pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisi de ibraz edilmelidir.
2.Kimlik Fotokopisi: Pasaporttaki bilgilerinizle tutarlı kimliğinin fotokopisi
3. Tam Vukuatlı Nüfus Kaydı örneği
4.Biyometrik fotoğraf: 2 adet sunulması gereken fotoğraflar yeni olmalıdır, önceki vizelerde kullanılmamış olmalıdır, fonu %18 oranında gri olmalıdır.
5.Banka hesap dökümleri: Son 3 aya ait şirket sahibi veya şirket çalışanına ait banka hesabı dökümü, bankanın kaşesini taşımalı ve yetkili imzalı olmalıdır. Banka hesap dökümü yerine hesap cüzdanının aslı da sunulabilmektedir.
6.Davetiye: Fransa’daki şirketten kaşeli ve imzalı, seyahat amacını içeren davetiye
7.Motivasyon yazısı: İngilizce veya Fransızca olarak şirketlerin antetli kağıdına yazılmış motivasyon yazısı
8. Tapu, gayrimenkul belgeleri, araç ruhsatı
8.T.C. vatandaşı olmayanla için ikamet ve çalışma izni belgesi talep edilmektedir.
9.Otel rezervasyonu

Fransa Adaları Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

 • Vize çıkış süresi ortalama 7 ila 10 iş günüdür.
 • Bu vize Schengen vizesi değildir ve dolayısıyla Schengen bölgesine bu vize ile giriş yapılamaz
 • Fransa Konsolosluğu burada belirtilen evraklara ek olarak yeni belgeler talep edebilir.
 • Seyahat sağlık sigortası Vize Merkezi tarafından yapılabilmektedir.
 • Başvuru evraklarının tamamlanmış olması, vizenin kesinlikle verileceği anlamına gelmemektedir. Fransa Denizaşırı Bölgeler için yapılan vize başvurularınız hakkında verilen karar sadece Fransa Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Konsolosluk dışında hiçbir kurum vize sonucuna karar verme yetkisine sahip değildir. Vize müracaatınızın ret ile sonuçlandığı durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Fransa adaları vizesi Vize Merkezi aracılığıyla Nasıl Alınır?

Fransa adaları vizesi Vize Merkezi aracılığıyla nasıl alınır:

 • Çağrı merkezimizi arayın. Müşteri temsilcilerimiz Fransa deniz aşırı bölgeler vizesi için yapmanız gerekenler hakkında size detaylı bilgi verecek ve gerekli olan evrak listesini size mail aracılığıyla gönderecektir. Telefon konuşmasında özellikle kendinizle ilgili doğru ve eksiksiz bilgi vermeye dikkat edin.
 • Müşteri temsilcilerimizin mail aracılığıyla gönderdiği listedeki evrakları hazırlayın. Vize başvurunuzda eksik ve hatalı belgelerle başvuru yapmak, vize alış sürenizi uzatmaya ve başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Konsolosluk bu süreçte sizden yeni ek evraklar talep edilebilir. Bu evrakları kesinlikle tamamlamanız gerekmektedir.
 • Hazırladığınız evrakları size en yakın şubemize ya gönderin ya da kargolayın. Hazırladığınız dosyaları tarafımıza bir dosya içinde kargo yoluyla ulaştırarak ya da en yakın şubemize teslim ederek ulaştırabilirsiniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşır ulaşmaz temsilcilerimiz tarafından aranacaksınız. Kargo ve Kurye hizmeti masraflarını kurumumuz karşılamamaktadır.
 • Randevu, süreç ve evrak hakkında: Teslim ettiğiniz dosyaların incelenmesinin ardından size bilgilendirmesi yapılmakta ve bu bilgilendirmede hatalı veya yetersiz evraklarınız belirtilecek, eksik evrak bulunmaması durumunda vize başvurunuz için randevu saat ve tarihi alınması için tarafınızdan onay alınacaktır.
 • Biyometri Bilgi Beyanı: Vize Merkezi, Fransa Vize uzmanları 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi için beyanda bulunulmama durumunda sizi biyometrik bilgilerinizi Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere çağıracaktır. 
 • Dikkat edin! Pasaportundaki  Schengen vizesinde ‘’VİS’’ notu bulunan kişilerin istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.
 • Pasaportun Teslim Aşaması: Fransa deniz aşırı bölgeler vizesi başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresi kesin olmamakla birlikte 7-15 iş gününü bulabilmektedir. Yabancı pasaporta sahip kişilerin işlemlerini, Konsolosluğun resmi tatil günlerini ve işlem değerlendirme ek süresini kapsamamaktadır. Tüm işlem süreleri vize uzmanlarımız tarafından kontrol altında olacak ve işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportunuzun teslimatı  istediğiniz şekilde ya kargo yoluyla ya da merkezimizden bizzat alınarak sağlanacaktır. 

Fransa adaları vizesi Vize Merkezi aracılığıyla nasıl alınır ile ilgili daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Fransa Vize Merkezi Ofisleri

Fransa ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Fransa için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp