Fransa Gemici Vizesi

Fransa Gemici Vizesi

Fransa gemici vizesi, Fransa’ya deniz yolu ile ticari amaçlı seyahat edecek, mesleği denizci veya gemici olan kişilerin başvuru yapmaları gereken vize türüdür. Bu vize aynı zamanda deniz yoluyla turistik amaçlı seyahat etmek durumunda olan ve gezi teknelerinde çalışan personeller içinde geçerlidir. Başvuruda bulunacak kişinin kendisine ait veya bağlı olduğu firmanın deniz taşıtında çalışan pozisyonunda olması gerekmektedir. Fransa gemici vizesi mesleki bir faaliyeti içermektedir.

Fransa Gemici Vizesi Başvurusu

Fransa’ya gemici deniz yolu ile ticari amaçlı seyahat edecek, mesleği denizci veya gemici olan kişiler vize almakla yükümlüdür. Bu kişilerin Fransa gemici vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Fransa gemici vizesine başvuru yaparken yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Fransa için gemici vizesi başvurusu yapacak kişilerin;

1. Pasaport geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olmalı,
2. Fransız makamlar tarafından güncellenmekte olan vize evrakları doğru şekilde hazırlanmalıdır. 
3. Şirket yetkilisi tarafından yapılması gereken gemicinin göreve başladığı, şirkette çalıştığı pozisyon ve seyahatin amacının yer aldığı şirket yazısı olmalı. Bu yazı bir görev mahiyetindeki dilekçedir ve vize talebi şirket yazısında belirtilmiş olur. 
4. Fransız firmadan alınacak garantörlük yazısıdır. Fransa’ya ait şirketin, antetli kağıdına yazılması gereken garanti yazısı vize talebi olan gemicinin ad-soyad, doğum tarihi, pasaport numarası ve seyahat tarihlerini içerecektir. 
5. Hangi evrakların fotokopi, hangilerinin orijinal olması gerektiği, gerektiği durumda alternatif olarak hangi evrakların sunulabileceği gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Fransa Vizesi Gerekli Evraklar

Fransa için gemici vizesi işlemlerinde evrak takibinin dikkatle yapılması vize alım süreci boyunca ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirgeyecektir. Evrak takibinin doğru şekilde yapılmaması, güncel koşullardan haberdar olmadan işlem yapılması zaman kaybının yanı sıra, vize reddine sebebiyet verebilir. 

Fransa gemici vizesi başvurusunda Vize Merkezi sorunla karşılaştığınız durumlarda size uygun çözümler üretmektedir.  Bu detaylarla ilgili durumlar kişi veya kuruma göre değişkenlik göstereceğinden temsilcilerimizle yapacağınız görüşmede seyahat detaylarınızı eksiksiz ve doğru şekilde paylaşmanız hem işlemlerinizin hızlı ve güvenli gerçekleşmesini hem de size daha iyi hizmet vermemizi sağlayacaktır.

Belgelerin evrak detayları dikkate alınarak hazırlanması gerekir. Hangi evrakların orijinal, hangilerinin fotokopi olması gerektiği, gerektiği durumda alternatif olarak hangi evrakların sunulabileceği gibi detaylara dikkat etmek gerekir. Fransa vizesi işlemlerinde evrak takibinin dikkatle yapılması vize alma süreci boyunca ortaya çıkabilecek problemleri azaltacaktır. Evrak takibinin doğru yapılmaması, güncel koşullardan bihaber işlem yapılması zaman kaybının da ötesinde vize reddi almanıza sebebiyet verebilir. Vize Merkezi sorunla karşılaştığınız durumlarda önceliklerinize uygun çözümler üretmektedir. 

Fransa Gemici Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Pasaport: Son 10 yılda çıkarılmış, 2 adet boş sayfalı, seyahat sonrası en az 3 ay geçerli
 2. Biyometrik Fotoğraf: Yeni, güncel, daha önceki vize etiketinde yer almamış, 3,5x4,5 cm ebatında
 3. Kimlik fotokopisi: Güncel kimliğin fotokopisi
 4. Denizci Cüzdanı: Orijinali ve fotokopisi
 5. Şirket yazısı: Şirketin antetli kağıdına Fransa Konsolosluğuna hitaben yazılan, kaşe ve ıslak imzalı
 6. Şirket Evrakları: İmza sirküleri, ticari sicil gazetesi, vergi levhası
 7. Seyahat sağlık sigortası: 30.000 Euro teminatlı (kişi kendisi seyahat ediyorsa yaptırmalıdır)
 8. İş Sözleşmesi: Geminin ait olduğu şirket veya armatörle yapılmalıdır.
 9. Gemicinin işe giriş bildirgesi: Barkodlu 4A hizmet dökümü ve SGK işe giriş bildirgesi
 10. Garanti yazısı: Fransa’daki firmadan
 11. İşe giriş Bildirgesi: SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü barkodlu olarak sunulmalıdır.
 12. Fransa Vize Başvuru Formu: Form İngilizce veya Fransızcadır.

Fransa Gemici Vizesi Vize Merkezi Aracılığıyla Nasıl Alınır?

Fransa gemici vizesi vize merkezi aracılığıyla nasıl alınır;

Fransa gemici vizesi alırken kurumumuz hizmetinden faydalanmak için yapmanız gerekenler;

 • Hemen çağrı merkezimizi arayın. Alanında uzman kadromuz Fransa gemici vizeniz için yapmanız gerekenler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecek ve gemici vizesi Fransa için gerekli olan evrak listesini size mail yoluyla gönderecektir. Bu hususta özellikle kendinizle ilgili doğru ve eksiksiz bilgi vermeye dikkat edin.
 • Müşteri temsilcilerimizin mail aracılığıyla yönlendirdiği evrakları hazırlayın. Vize başvurunuzda eksik ve hatalı belgelerle işlem yapmak, vize alım sürenizi uzatmaya ve hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Konsolosluk bu süreçte sizden yeni ek evraklar talep edilebilir. Bu evrakları kesinlikle tamamlamanız gerekmektedir.
 • Hazırladığınız evrakları size en yakın şubemize gönderin. Hazırladığınız dosyaları tarafımıza bir dosya içinde ister kargo yoluyla ister size en yakın şubemize gelerek ulaştırabilirsiniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşır ulaşmaz temsilcileri44miz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibine aittir.
 • Randevu, evrak ve süreç hakkında bilgilendirme: Teslim ettiğiniz dosyaların incelenmesinin ardından size bilgilendirme yapılır ve bu bilgilendirmede hatalı veya yetersiz evraklarınız söylenecek, eksik evrak bulunmaması durumunda vize başvurunuz için randevu saat ve tarihi hakkında tarafınızdan onay alınacaktır.
 • Biometri Bilgi Beyanı: Vize Merkezi, Fransa Vize uzmanları 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış iseniz sizi biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere çağıracaktır. 
 • Pasaportunuzun Teslimi: Gemici vizesi Fransa başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresi net olmamakla birlikte 7 ila 15 iş günü bulabilmektedir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluğun resmi tatil günlerini ve işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri temsilcilerimiz tarafından kontrol altında olacak ve işlemlerinizin tamamlanmasının ardından Pasaportunuzun teslimatı  talep ettiğiniz şekilde ya kargo yoluyla ya da Merkezimizden bizzat alınarak sağlanacaktır. 

Lütfen Dikkat! Pasaportundaki  Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu yazılmış yolcularımızın istisnai durumlar dışında bizzat gelmesine gerek yoktur.

Fransa gemici vizesi vize merkezi aracılığıyla nasıl alınır hakkında daha fazla bilgi ve vize başvurusu için bizi arayabilirsiniz.

Fransa Vize Merkezi Şubeleri

Fransa ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Fransa için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp