Öğrenciler İçin Oturum İzni

Uzun dönem öğrenci vizesi 

Fransa’ya 90 günden uzun bir süre için eğitim amacıyla gidiliyorsa öğrenci vizesi alınması gerekiyor. Eğitiminiz (dil kursu vb.) 90 günden kısa sürecek ise Schengen vizesi ile Fransa’ya giriş yapabiliyorsunuz. Schengen vizesi için gerekli evrakları ve detaylı bilgiyi konusunda deneyimli ülke sorumlusu arkadaşlarımızdan telefon eliyle veya internet sitemizde yer alan ‘Fransa Öğrenci Vizesi’ sekmesinden öğrenebilirsiniz.

Uzun dönem öğrenci vizesi başvurusundan önce evrakların Campus France tarafından onaylanması gerekiyor. Campus France Fransa Büyükelçiliğinin bir hizmetidir. Fransa'da yüksek öğrenim görmek isteyen Türk veya Türkiye'de yaşayan yabancı öğrenciler vize başvurusuna gelmeden önce evraklarını Campus France’ta onaylatmaları gerekiyor.

Evraklarınızı tamamlayıp onay sürecini de geçirip vize başvurunuzdan olumlu sonuç aldıysanız Fransa’ya girişinizin akabinde yaşadığınız şehrin yerel yönetimine oturma izni konusunda başvuru yapılması gerekiyor. Bu vize türü “Ulusal D” vizesi olarak biliniyor. Bu başvurunun ihmal edilmesi durumunda Türkiye’ye dönüşünüzün ardından Fransa’ya yeniden seyahat edilmesi durumunda sorunla karşılaşabiliyorsunuz.

Fransa’daki adresinizi belirterek bulunduğunuz ildeki ya da bölgedeki OFII(Office Français de l’Immigration et de l’Intégration – Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi) merkezine vize merkezinden verilen belgeyi ve sağlık belgenizi göndermeniz gerekiyor. Gönderim genellikle posta yoluyla yapılabiliyor. Bazı şehirlerde üniversiteler içerisinde kısa bir süreliğine geçici OFII standları açılabiliyor.

Sağlık ile ilgili belgeler akciğer filmi ve OFII’nin Türkiye’deki sağlık kurumlarından alınmış sağlık belgesinden oluşuyor.

 

Öğrenci vizesi başvurusu için gerekli evraklar:

Pasaport: Pasaportunuzun veriliş tarihi 10 yıldan daha az ve geçerlilik süresi seyahatinizin tamamlanmasından önce en az 3 ay olmalı. Kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın fotokopisi ibraz ediyor.

Form: Eksiksiz doldurulmuş ve ısak imzalı iki adet uzun süreli formun başvuru dosyasına eklenmesi isteniyor. Formda doldurulması zorunlu alanların Türkçesi de bulunuyor.

Fotoğraf: Arkasındaki fonun beyaz olduğu 3 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf. Fotoğraflar düzenlenecek olan formlara yapıştırılacak.

Kabul mektubu: Kayıt için Fransa’daki okulunuzdan alacağınız kabul mektubu veya Fransa yetkili biriminden burs yazısını da dosyaya eklemeniz gerekiyor.

Diploma: Türkiye’de devam ettiğiniz veya bitirdiğiniz son okuldan almış olduğunuz diplomalarınız.

Sponsor: Fransa’daki eğitiminiz süresince masraflarınızı karşılayacak olan kişiler aynı zamanda sponsorunuz olarak kabul edilecektir. Bir dilekçe ile sponsorlarınızın eğitim giderlerini karşılayacaklarını beyan ediyor olması isteniyor.

Sponsorun beyanı: Sponsorunuz aileniz ise onların geçim kaynaklarına dair evrakları da hazır etmeniz gerekecek. İş sahibi iseler : Ticaret odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi. İş veren olmayanlar bu evrakların yanında iş verenden dilekçe ve maaş bordroları idosyaya eklemeliler.

Banka hesap cüzdanları: Sponsorlarınızın veya sizin kısaca eğitim maliyetlerini karşılayacak olanları Banka hesap cüzdanı bilgilerinin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekiyor.

Uzun dönem öğrenci vizesi başvurusu yapacak öğrencilerin Campus France ile iletişime geçmeleri ve vize başvurusundan önce dosyalarını Campus France’a onaylatmaları gerekiyor.

http://www.turquie.campusfrance.org

Formlar: OFII (Office Français de l’Immigration et de l’Intégration – Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi) müracaat formu. OFII saglik muayenesi formu. Formu.

Konaklama:  Eğitiminizin ilk üç ayında nerede konaklayacaksınız bilgisini içeren belgeler:

- Otelde kalınacaksa otel rezervasyonu

- Bir tanıdığın evinde konaklanması durumunda ev sahibinden yanında kalacağınıza dair yazı alınması gerekiyor.

- Yatılı yurt veya kurumda kalınacaksa, yurt veya kurum yetkilisinden yazılı belge

- Tüm evrakların (formlar hariç) fotokopileri ibraz edilmelidir.

- Yeşil pasaport taşıyan öğrenciler Dişişler Bakanlığı Temsilciliğinden alınan bir protokol yazısı ibraz etmek durumundalar.

Müracaatlar randevu üzerine kabul edilebiliyor.

-İstanbul Fransa Başkonsolosluğu’na uzun dönemli eğitim müracaat yapmak için çağrı merkezinden randevu alabiliyorsunuz:

Tel : 0850 210 00 21

-Müracaatınız esnasında gerekli formları www.consulfrance-istanbul.org internet sitesinden edinebilirsiniz.

Campus France’ın görevleri:

-Diploma, sertifika ve diğer gerekli evrakın kontrolünü yapmak,

-Adayların eğitimleri süresince ihtiyaç duyacakları dil seviyelerini ölçmek

-Fransız yüksek eğitim kurumlarına ve konsolosluk birimlerine, adayın eğitim sürecini ve eğitim projelerini değerlendirmede destek vermek.

Uzun dönem öğrenci vizesine Vize Merkezi aracılığıyla da başvuru yapabilirsiniz.Konu hakkında detaylı bilgiye temsilcilerimiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. İşlemlerinizin sorunsuz yürütülebilmesi için başvuruyu en az 15 gün en fazla 4 hafta öncesinden yapmanızı öneriyoruz.

Schengen’e üye ülkeler :

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Bu listedeki ülkelere seyahat ediliyorsa birinden Schengen başvurusu yapmak yeterli olacaktır.

Fransa Öğrenci Vizesi nasıl alınır?

Eğitim ve öğrenim hayatını Fransa’da sürdürmek isteyen öğrenciler uzun süreli veya kısa süreli Fransa öğrenci vizesi için Fransa Konsolosluklarına veya Fransa Büyükelçiliğine başvuru yapmalıdırlar. Fransa’da 6 aydan daha uzun süre bir okulda eğitim alacak olan öğrenciler Fransa uzun süreli vize başvurusu yapmalıdırlar. Fransa’da gideceğiniz okuldan alacağınız davetiye mektubunun aşağıda yer alan diğer vize başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Davetiye mektubunda ne süreyle hangi alanda eğitim alacağınızın belirtilmelidir. Türkiye’deki Fransa Konsoloslukları tarafından onaylanan vizenizle birlikte size verilecek olan resmi formu Fransa’ya gittiğinizde Fransa Göç ve Entegrasyon Dairesine sunmanız gerekmektedir. Uzun süreli öğrenci vizesi için başvurusunda bulunmadan önce gidilecek olan okulun/kurumun kaydı Campus France üzerinden onaylanmalıdır.

Fransa Öğrenci Vizesi ile oturma izni alınabilir mi?

Uzun süreli Fransa’ya öğrenci vizeniz onaylandıktan sonra Fransa’da oturum işlemi için gereken kayıtları yaptırabilirsiniz. Fransa Göç ve Entegrasyon dairesi ile anlaşmalı çalışan bir okula gideceksiniz oturum izni işlemleriniz okulun öğrenci işlerinin çalışma alanı içinde olacaktır. Fransa’da 2013’de çıkarılan yasaya göre Fransa öğrenci vizesi, öğrenciye Fransa’da oturum izni de tanımaktadır.

Fransa Öğrenci vizesi nasıl uzatılır?

Fransa’da gideceğiniz okulda alacağınız eğitimin niteliğine bağlı olarak oturum izni süreniz uzatılabilmektedir. İlk başvurudan sonra 1 yıl süreli yenilenebilir vize alabilirsiniz. Dil öğrenimi, lisan veya lisansüstü eğitiminizin süresine göre 1 yıl sonra vizenizin bitimine 2 aydan daha kısa bir süre kaldığında uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Fransa Öğrenci Vizesi ne kadar sürede çıkar?

Uzun süreli Fransa öğrenci vizesinin çıkış süresi normal şartlarda 7 ila 15 iş günü arasındadır. Ancak bunla birlikte Fransa Konsolosluğunun yoğunluğu, ek evrak talebi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda bu süre uzayabilmektedir. Bu yüzden başvuruların en az 1 ay önceden yapılması tavsiye edilir.

Fransa Öğrenci Vizesi için Gereken Evraklar

 

1. Pasaport  (10 yıldan eski olmamalıdır, dönüş tarihi itibariyle seyaht sonrası en az 1,5 yıl geçerli)

2. Pasaportun kimlik ve vize sayfalarının fotokopileri

3. Nüfus cüzdanı fotokopisi

4. 2 adet uzun süreli form (tamamen doldurulmuş ve imzalı) fotokopisi

4. 3 adet biyometrik fotoğraf

6. Uçak bileti

7. Fransa’daki okula önkayıt ya da  kesin kayıt belgesi ve fotokopisi

8. Sponsor yazısı ve sponsor evrakları (Seyahat ve konaklama masraflarını üstlenecek birinci dereceden yakının mesleki durumuna özel evraklar)

9. Sponsorun gelir kaynaklarını kanıtlayan belgeler; (Vergi levhası, Ticaret odası faaliyet Belgesi, şirketin imza sirküleri, SGK belgeleri, son 3 aya ait maaş bordrosu)   

10. Banka hesap cüzdanları (son 3 aya ait banka hesap dökümleri)

11. Campus France Numarası ve Campus France ön kayıt belgesi ve fotokopisi

12. Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi (OFII) Başvuru formu. İndirmek için tıklayın

13. Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi (OFII) Sağlık Kontrol formu. 

14. Diploma ve fotokopisi

15. Fransa’da konaklama adresi (Otel Rezervasyonu veya şahıs evinde kalınacaksa ev sahibinden yazılı bildirim, yurtta kalınacaksa kurum yetkili yazısı

 

DİKKAT:

  • İstenilen belgeler güncel olmalıdır (3 aydan daha yeni).
  • Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır.
  • Konsolos tarafından ek belgeler istenebilir.

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon