Öğrenciler İçin Oturum İzni

Fransa Öğrenci Vizesi nasıl alınır?

Eğitim ve öğrenim hayatını Fransa’da sürdürmek isteyen öğrenciler uzun süreli veya kısa süreli Fransa öğrenci vizesi için Fransa Konsolosluklarına veya Fransa Büyükelçiliğine başvuru yapmalıdırlar. Fransa’da 6 aydan daha uzun süre bir okulda eğitim alacak olan öğrenciler Fransa uzun süreli vize başvurusu yapmalıdırlar. Fransa’da gideceğiniz okuldan alacağınız davetiye mektubunun aşağıda yer alan diğer vize başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Davetiye mektubunda ne süreyle hangi alanda eğitim alacağınızın belirtilmelidir. Türkiye’deki Fransa Konsoloslukları tarafından onaylanan vizenizle birlikte size verilecek olan resmi formu Fransa’ya gittiğinizde Fransa Göç ve Entegrasyon Dairesine sunmanız gerekmektedir. Uzun süreli öğrenci vizesi için başvurusunda bulunmadan önce gidilecek olan okulun/kurumun kaydı Campus France üzerinden onaylanmalıdır.

Fransa Öğrenci Vizesi ile oturma izni alınabilir mi?

Uzun süreli Fransa’ya öğrenci vizeniz onaylandıktan sonra Fransa’da oturum işlemi için gereken kayıtları yaptırabilirsiniz. Fransa Göç ve Entegrasyon dairesi ile anlaşmalı çalışan bir okula gideceksiniz oturum izni işlemleriniz okulun öğrenci işlerinin çalışma alanı içinde olacaktır. Fransa’da 2013’de çıkarılan yasaya göre Fransa öğrenci vizesi, öğrenciye Fransa’da oturum izni de tanımaktadır.

Fransa Öğrenci vizesi nasıl uzatılır?

Fransa’da gideceğiniz okulda alacağınız eğitimin niteliğine bağlı olarak oturum izni süreniz uzatılabilmektedir. İlk başvurudan sonra 1 yıl süreli yenilenebilir vize alabilirsiniz. Dil öğrenimi, lisan veya lisansüstü eğitiminizin süresine göre 1 yıl sonra vizenizin bitimine 2 aydan daha kısa bir süre kaldığında uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Fransa Öğrenci Vizesi ne kadar sürede çıkar?

Uzun süreli Fransa öğrenci vizesinin çıkış süresi normal şartlarda 7 ila 15 iş günü arasındadır. Ancak bunla birlikte Fransa Konsolosluğunun yoğunluğu, ek evrak talebi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda bu süre uzayabilmektedir. Bu yüzden başvuruların en az 1 ay önceden yapılması tavsiye edilir.

Fransa Öğrenci Vizesi için Gereken Evraklar

 

1. Pasaport  (10 yıldan eski olmamalıdır, dönüş tarihi itibariyle seyaht sonrası en az 1,5 yıl geçerli)

2. Pasaportun kimlik ve vize sayfalarının fotokopileri

3. Nüfus cüzdanı fotokopisi

4. 2 adet uzun süreli form (tamamen doldurulmuş ve imzalı) fotokopisi

4. 3 adet biyometrik fotoğraf

6. Uçak bileti

7. Fransa’daki okula önkayıt ya da  kesin kayıt belgesi ve fotokopisi

8. Sponsor yazısı ve sponsor evrakları (Seyahat ve konaklama masraflarını üstlenecek birinci dereceden yakının mesleki durumuna özel evraklar)

9. Sponsorun gelir kaynaklarını kanıtlayan belgeler; (Vergi levhası, Ticaret odası faaliyet Belgesi, şirketin imza sirküleri, SGK belgeleri, son 3 aya ait maaş bordrosu)   

10. Banka hesap cüzdanları (son 3 aya ait banka hesap dökümleri)

11. Campus France Numarası ve Campus France ön kayıt belgesi ve fotokopisi

12. Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi (OFII) Başvuru formu. İndirmek için tıklayın

13. Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi (OFII) Sağlık Kontrol formu. 

14. Diploma ve fotokopisi

15. Fransa’da konaklama adresi (Otel Rezervasyonu veya şahıs evinde kalınacaksa ev sahibinden yazılı bildirim, yurtta kalınacaksa kurum yetkili yazısı

 

DİKKAT:

  • İstenilen belgeler güncel olmalıdır (3 aydan daha yeni).
  • Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır.
  • Konsolos tarafından ek belgeler istenebilir.

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...