Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar

Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar

Fransa vizesi için gerekli evraklar, başvuruda bulunacak kişinin seyahatinin amacına ve süresine göre hazırlanmalıdır. Ayrıca, kişinin mesleki, mali ve kişisel durumu da evrakların hazırlanmasında belirleyicidir. Bu evraklar başvuru sahibinin seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağının varlığını ve kişinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların olduğunu kanıtlar nitelikte olmalıdır.

Fransa vizesi için gerekli olan evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Güncel evrak listesini almak için Vize Merkezi ülke uzmanlarımızı arayabilirsiniz. Fransa vizesi için gerekli olan belgeler size e-posta ile iletilecektir. Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için 0 212 970 05 41 numaralı telefondan uzmanlarımızla iletişime geçiniz!

Konsolosluk vize işlemleri birimi, eksiksiz evrak ibraz edilen vize başvuruları hakkında, dosya vize bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içerisinde vize sonucunu bildirir. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak, işlemlerin yoğunluğunu, resmi tatil günlerini de hesaba katmalısınız. Bu nedenle seyahatinizden en az 1 ay öncesinde başvuru dosyanızı teslim etmek yararınıza olacaktır.

Fransa Vizesi İçin Ortak Evrak Listesi

Schengen vize başvuru formu

Online doldurulacak form eksiksiz ve doğru bilgiler içermelidir. Vize başvuru formuna kızlık soyadının yazılması da son dönemde zorunlu hale gelmiştir. Eksik veya hatalı doldurulan vize başvuru formları tespit edildiği takdirde başvurunuz reddedilecek ve sonuç olarak vize başvuru ücreti de iade edilmeyecektir.

Vize Talep Dilekçesi

Türkçe, Fransızca ya da İngilizce hazırlanmış olmalıdır.

Bağlı bulunulan şirketin yetkilisi tarafından hazırlanacak evrak

Şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve imzalı olarak hazırlanmalıdır.

Pasaport

Pasaport son 10 yıl içinde alınmış, vize bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan, vize basımı için en az 2 boş sayfası mevcut, deforme olmamış olarak teslim edilmelidir.

2 adet biometrik fotoğraf

Biometrik fotoğraf daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır. 35x45 mm ölçülerinde, beyaz fonda çektirilmiş olmalıdır.  Vize başvuru işlemlerinde kullanılacak biyometrik fotoğrafların üzerinde herhangi bir oynama yapılamaz. 

Maaş bordrosu

Son 3 aya ait olmalı, ıslak imzalı ve kaşeli olarak teslim edilmelidir.

Banka hesabı

Başvuru sahibine ait; son 3 aylık hareketli banka hesap dökümleri dosyaya eklenmelidir. Bakiye 1 haftalık seyahatler için en az 25 BinTL olmalıdır. (bu miktar değişkenlik gösterebilir) Bankadan imzalı ve kaşeli olarak imza sirküsü kopyası da talep edilmelidir. Güncel hesap dökümleri randevu tarihi ile arasında en fazla 14 gün olması durumunda kabul edilmektedir. Tek kalemde yüklü miktar eft/havale vize işlemlerinde sorun teşkil edebilmektedir.

Ulaşım Rezervasyonu

Başvuru sahibi adına düzenlenmiş gidiş-dönüş tarihlerini gösteren uçak/diğer ulaşım aracı rezervasyonları ve varsa diger kanıtlayıcı evraklar.

Konaklama Rezervasyonu

Başvuru sahibinin adına düzenlenen Fransa'da kalış sürelerini kapsayan otel rezervasyonu belgesi. Aile ziyareti ya da firma misafirhanesi gibi bir sponsor tarafından sağlanıyorsa bu açıklamayı kanıtlayıcı evraklar.

Renkli taranmış nüfus cüzdanı

Fransa Konsolosluğu vize başvuru işlemlerinde nüfus cüzdanının renkli taranmış halini talep etmektedir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Aile ve adres bilgilerini görünmelidir. Evli kadınlar kızlık soyadını da içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerini temin etmeyi unutmamalıdır.

Fransa Turistik Vizesi Başvuru Evrakları

Turistik vize için hazırlanacak genel evraklar yukarıda aktarılmıştır. Fransa Konsolosluğu yukarıdaki evraklara ek olarak evrak talebinde bulunabilir. Kişinin işçi, kamu görevlisi, işsiz, öğrenci, emekli ya da çiftçi olması durumunda ona göre evraklarda dosyaya eklenmelidir.
Şirket sahibi için;

 • Güncel tarihli şirket evrakları 
 • 4B detaylı Hizmet dökümü ya da BAĞ-KUR hizmet dökümü
 • Başvuru sahibine ve şirkete ait son 3 aylık hareketli banka hesap dökümleri, 

Memurlar için;

 • Resmi izin belgesi (Mühürlü ve ıslak imzalı )
 • Görev kimlik kartı ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • Çalışma belgesi (Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına mühürlü ve ıslak imzalı)
 • Maaş bordroları (Son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli)

Öğrenciler için;

 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler anne ve baba tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal belge sunmalıdır) 
 • Öğrenciliği ispat eden belge (Islak imzalı ve mühürlü)
 • Öğrenciler için sponsor olacak velinize ait aşağıda belirttiğimiz evraklardan durumunuza uygun olanları hazırlamalısınız: 

Emekliler için; 

Emekli kartı fotokopisi, e-devlet uygulamasından alınmış emekli olunduğunu gösterir belge

Çiftçiler için;

Çiftçilik Odası kayıt belgesi (ziraat odası tarafından verilmiş)

Fransa - AB pasaportu sahibi eşi ve aile üyeleri için;
Avrupa veya Avrupa Ekonomi Topluluğu vatandaşının vatandaşlığını kanıtlayan belge (resmi kimlik, pasaport, diplomatik ya da konsolosluk temsilcilik onaylı)
Akrabalık bağının gösterildiği belge (Fransızca veya İngilizce tercüme edilmiş evlilik belgesi, aile cüzdanı)
Fransa Pasaportu Sahibi Eş için;

 • Fransa'dan alınan evlilik cüzdanı
 • Fransa vatandaşı eşinin oturumuna dair belge (carte consulaire)
 • Fransa evlilik evrakının tam nüshası
 • Eşlerden birinin Fransa Vatandaşı olduğuna dair belge 

Fransa Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Evrakları

Fransa Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi için de evraklar genel olarak yukarıdaki gibidir. Ek olarak kişinin davetiye sunması beklenmektedir. Davetiyeyi yollayacak kişinin pasaport ve kimlik bilgileri ile birlikte talep edilebilecek diğer evraklarla davetiye dosyaya eklenmelidir. Oturum izni, vatandaşlık bilgileri de talep edilebilecek alternatif evraklardandır.

Fransa Ticari Vizesi Başvuru Evrakları

Davetiye, Fransa Ticari Vizesi Başvuru Evrakları için de en önemli evraklardandır. Davetiyeye ek olarak fuar katılım belgesi gibi ek evraklar da talep edilebilir. Eğer davetiye ile gidiliyorsa Fransa’da faaliyeti olan firmanın diğer evrakları da talep edilebilir.

Gemici Vizesi Başvuru Evrakları

 • Denizci Cüzdanı (aslı ve fotokopisi)
 • İş sözleşmesi (gemi ya da armatör ile yapılmış iş sözleşmesi)
 • Fransa'daki şirketten garanti yazısı ( şirket antetli kağıdına, başvuran kişinin isim, doğum tarihi, pasaport numarası ve seyahat tarihlerini belirten imzalı yazı)
 • Yabancılar için oturum belgesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar kapsamı geniş tutulabilir. Çünkü vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat sebebi ve kişisel özellikleri belirleyici olacaktır. Vize Merkezi uzmanlarından size özgü evrak listesini temin edebilir, danışmanlığımızda başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Fransa Vize Merkezi Ofisleri

Fransa ile ilgili sizden gelen sorular

13 sorudan en popüler 13 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Fransa Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  B. m, 25 Eki 2023, 13:26

  Selam adım Bahadır, bir iş gezisine katılacağım. Firmam başvurularımı kendim yapmam için sizleri önerdi. Daha önce çalışma arkadaşlarım da sizden hizmet almış. Fransa Ticari vizesi için gerekli evraklar nelerdir acaba?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa Vize Evrakları
  E. N, 16 Eki 2023, 13:23

  Merhaba, devlet memuruyum, 25 Aralıkta Fransa’ya aile ziyaretinde bulunacağım. Erkek arkadaşım orada yaşıyor kendisi bana davet mektubu gönderecek kargo ile. Fransa vize evrakları memurlar için nedir, neleri hazırlamalıyım? İnternetten çok araştırma yaptım, sizinle karşılaştım, sizden hizmet almak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  a. B, 12 Eki 2023, 11:28

  Selam, ben Arda. Şirket sahibi için Fransa turistik vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa vizesi için gerekli evraklar 2022
  d. ilay kaya, 13 Şub 2022, 16:15

  Özel bir bankada 12 yıldır çalışıyorum, eşim ise şirket sahibi Fransa’ya nisan ayında turistik seyahat düşünüyoruz, daha önce hiç vize başvurumuz olmadı ilk seyahatimiz olacak eğer vizemiz onaylanırsa, Fransa vizesi için gerekli evraklar 2022 nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa Vize Sağlık Sigortası
  a. c., 31 Mar 2020, 13:08

  Merhaba, İstanbul’da özel bir firmada muhasebeci olarak çalışıyorum. Eylül ayında Fransa’yı turist olarak gezmek istiyorum. Gidiş tarihimden ne kadar süre önce başvuru yapabilirim. Mesleğim icabı her şeyin önceden hazır ve eksiksiz olmasını istiyorum ve bu konuda sizden de destek istiyorum. Sitenizde vize evrakları içerisinde sigorta yapılması yazıyor. Benim özel sağlık sigortam var, bahsettiğiniz sigortayı kapsar mı? Yoksa siz Fransa vize sağlık sigortası da halledebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa Vizesi için Muvafakatname
  İ. Yurteri, 24 Mar 2020, 17:19

  Fransa vizesi için muvafakatname örneği paylaşabilir misiniz? Neler yazmamız gerekir? Ücretli bir hizmetse bunun için bilgilendirme maili atabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  N. Ertürk, 03 Mar 2020, 15:46

  Merhaba. Fransa vizesi için gerekli evraklar hakkında bilgilendirebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa Vize Belgeleri
  B. Tütüncü, 21 Şub 2020, 16:15

  Fransa Vize belgeleri hakkında bilgi almak ve başvuru yaptırmak istiyorum. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa vize başvuru evrakları
  E.T., 07 Şub 2018, 10:37

  Merhaba, 9 haftalık bir eğitim için Fransa ya gideceğim, ama öğrenci değilim. Şu an çalıştığım işimden de ayrılarak gideceğim. Bu durumda hangi kategoriye giriyor başvurum? Hangi evraklara ihtiyacım olacak? Çok teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa vizesi şirket-kurum izin yazısı nasıl olmalı?
  Ö.Z., 23 May 2017, 15:19

  Merhaba, Öğretmenim ve kurumdan alınacak izin yazısı hakkında bilgi almak istiyorum zira müdür yardımcım ve müdürüm daha önce vize için böyle bir evrak doldurmamiş ve herkes ayrı bilgi veriyor.Kurumumla ilgili evraklar için ayrıca ayrıntılı yazarsanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa vizesi seyahat sağlık sigortası
  Ç.K., 19 Nis 2017, 10:40

  Merhaba, Gerekli evraklar arasında bulunan Orijinal seyahat sağlık sigortası için çalıştığım kurum tarafından yaptırılan Özel Sağlık sigortası belgesi yeterli olur mu? Özel sağlık sigortasına ait sistemde Konsolosluğa verilmek üzere oluşturulmuş dökümanda mevcuttur.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Schengen vize başvurularında davetiye prosedürü
  A.P., 17 Oca 2017, 16:00

  Merhabalar, Nisan ayı içinde önce Paris'teki arkadaşımı (1 hafta süreli) ardından Almanya'da yaşayan arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum (3 gün süreli). Her iki arkadaşımda benim için ne gerekiyorsa yapmaya hazırlar (sigorta vb.) ve bana davet mektubu - uçak rezervasyonu yollayacaklar. Her ikisinin de davetiye yollamasına gerek var mıdır, yada hangisinin davetiyesi daha etkili olur. Eğer kabul olunmaz ise Almanya olmasa da olur yani orası gitmek için ikinci tercihim, lakin Fransa'ya muhakkak gitmek istiyorum. ayrıca özel bir işyerinde maaşlı ve maaşımı elden almak suretiyle son bir yıldır çalışıyorum. evliyim ve 2 kızım var. arabam eşimin üzerine kayıtlı, benim adıma kayıtlı hiçbir ev, arazi, araba vb. tarzı hiçbirşey yok. vize alabilme şansım nedir yada nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkür ederim şimdiden...

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Fransa Vizesi için gerekli evraklarda muvafakatname gerekli midir?
  B.S., 05 Eki 2016, 12:37

  Merhaba; 3 yaşında kızımla bir tur şirketiyle 1 haftalık tatil planımız var. Eşimden geçen yıl boşandım. Kızımın velayeti bende. Vize için gerekli evraklar için muvafakatname gerekli midir? Yargıtayın kararı açıklandı. Bu kararda, velayeti kendinde olan tarafın karşı taraftan izin belgesine ihtiyacı olmadığı yazıyor. Vize uygulamasına bu karar nasıl yansıdı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Fransa için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp