Amerika Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Amerika Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesini e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Amerika Vizesi

Vize Merkezi’nin çeyrek yüzyıla yakın bir sürede inşa ettiği ilkesellik, özgüven ve saygınlık prensipleri çerçevesinde tüm vize prosedürlerini sizler için kolaylaştırmaktadır. Amerika vizesi için işlemlerinizi kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için Vize Merkezi Amerika Vize İşlemleri departmanı daima size en yakın olanıdır.

Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmiş Amerika vize evrak listesine, tüm Amerika vize kategorilerine, Amerika vize süreci hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. ABD vizesi başvurusuna dair tüm soru ve sorunlarınızın karşılığını bulabileceğiniz tek adres vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezi'dir.

Amerika Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik yasasına uygun olarak Amerika vize tipine göre başvuru kabul etmektedir. Amerika vize müracaatınızın onaylanması için Amerika diplomatik temsilciliklerinin belirlediği tüm şartları taşımalısınız. Amerika vize prosedürlerinde Türkiye Cumhuriyeti için pasaport ayrımı yoktur. Amerika’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) da dahil olmak üzere, pasaport tipi ayrımı yapmaksızın Amerika’ya giriş yapacak hakkı tanınmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Konsoloslukları ülkenin güvenliğini en iyi şekilde koruyabilmek amacıyla vize işlemlerini disiplinli aynı zamanda adil bir şekilde yürütmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde vize başvuruları kişinin yaşını, mesleki durumunu, kişinin mesleki durumunu kapsayacak şekilde kendi özgünlüğü içinde değerlendirilmektedir.

Amerika vizesi için öncelikli yapmanız gereken Amerika vize türünü belirlemektir. Bunun için Amerika vize işlemleri sayfamızı ziyaret ederek vize türünüzü belirleyebilirsiniz. 

Amerika Vizesi

Amerika vize sürecinde vize mülakatı aşaması bulunmaktadır. ABD vizesi mülakat aşamasının sizin için yeni ve heyecanlı bir deneyim olabileceğini düşünerek Amerika vizesi mülakat süreci başlamadan önce Vize Merkezi müşteri temsilcimiz yanınızda olacaktır. Amerika vize mülakatında belirleyici olan vize mülakatı için ayrılan kısıtlı zamanda seyahat niyetinizi, amacınızı, Amerika’da kalacağınız süreyi, konaklayacağınız yeri doğru bir şekilde belirtmelisiniz. Amerika vize mülakatı konusunda gerekli direktifleri müşteri temsilcimizden alabilirsiniz. Vize Merkezi’nin tüm deneyimiyle Amerika seyahatinizi (tatil, iş, proje, eğitim vb.) sorunsuz tamamlayabilmeniz,  seyahatinizin planladığınız tarih ve saatte gerçekleşebilmesi için elinden geleni yapacağından emin olabilirsiniz.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri vize uygulamaları “göçmen vize” ve “göçmen olmayan vize” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Göçmen olmayan vize kategorilerine başvuruda bulunan herkesin DS-160 formunu doldurması zorunludur.  Amerika vizesi almak için temel adımlar; DS-160 başvuru formunun doldurulması, randevu alınması, kişisel durumunuza uygun vize tipi için gerekli evrakların hazırlanması, fotoğraf, parmak izi prosedürü ve vize mülakatıdır. Amerika vize randevusuna şahsen gitmeniz gerekmektedir.  Amerika vizeleri çoğunlukla 10 yıllık olarak verilmektedir. Fakat bu 10 yıl Amerika’da kalabileceğiniz anlamına gelmez. Amerika’da kalış süreniz kapıdaki gümrük memuru tarafından belirlenmektedir. Amerika vizeniz 10 yıllık olsa da maksimum 6 ay dolmadan Amerika’dan ayrılmış olmanız gerekmektedir.

Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız takdirde vakit kaybetmeden Amerika vize randevunuzu uygunluk durumunuza göre alırız. Amerika vize uygulamasında parmak iziniz alınmakta ve mülakat yapılmaktadır. Mülakat ve digital parmak izi sürecinde Vize Merkezi operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir. Vize Merkezi Amerika Departmanı Amerika vizesi işlemlerinizi sizin adınıza yapabilir. Sitemizdeki Turist/Ticari/Transit bölümünden seyahat niyetinize ve mesleki durumunuza özel Amerika vizesi için gereken evrak listesine ulaşabilirsiniz.

Amerika Vize İşlemleri

Amerika Vize Başvuru Süreci

Amerika vizesi başvuru sürecinizde vize başvurunuzu mümkün olduğunca erkenden organize etmeniz yararınıza olacaktır. Ne kadar erkenden başvuru yaparsanız Amerika vizesinde işlem aşamasında süreden kaynaklı oluşabilecek engelleri o kadar aza indirgemiş olursunuz. Erkenden başvuru yaparsanız Amerika Konsolosluğunun ek evrak talebinde bulunması halinde evraklarınızı hazırlamanız için yeterli vaktiniz kalmış olur. Amerika göçmen olmayan vize randevularında yaşanan bekleme süreleriyle ilgili detaylı bilgiye Vize Merkezi Amerika Departmanı temsilcimizle iletişime geçerek erişebilirsiniz.

Amerika Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişilerin seyahat tarih bilgilerine göre düzenleme yapsa da konsolosluğun yoğun olduğu tarihlerde Amerika vizenizin sonuçlanma süresi uzayabilir. Amerika vize talebiniz Amerika Konsolosluğunun ek evrak talebine ve ABD vizesi başvuru dosyasında beyan ettiğiniz bilgilerin değerlendirme süresine bağlı olarak da uzayabilmektedir. Bu nedenle en az 1 ay önceden Amerika vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

**Amerika vize müracaatınızda vizeniz onaylanmadan uçak ve otel için ödeme yapmamanızı, rezervasyon yaptırmamanızı öneririz.

**Lütfen Dikkatle Okuyunuz!

Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık kanunu kapsamında; Amerika göçmen olmayan vize başvurusu yapan T.C. vatandaşları Amerika dışında bir ikametinin olması ve ülkesine yeterince güçlü ailevi, sosyal ve ekonomik bağlarının olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu yüzden; Amerika Konsolosluğu, başvuru sahibinden istenen zorunlu dökümanlara ek olarak, Amerika'ya yapacağı kısa bir ziyaretin ardından ülkesine geri döneceğinin bir kanıtı olarak ziyaretin amacına ilişkin belgeler ile beraber ekonomik, ailevi, sosyal her türlü bağlarını gösteren destekleyici belgeleri de istemektedir.

Amerika vize talebinizi Amerika’da eğitim amaçlıysa Amerika Konsolosluğu gerekli hassasiyeti gösterecektir. Gerekli şartları sağlamanız halinde beyan ettiğiniz seyahat tarihinizden önce vizeniz sonuçlanacaktır. Eğer bir ay önceden vize başvurunuzu yaparsanız oluşabilecek aksaklıklara karşı önlem almış olursunuz.

ABD vize başvuru aşamasında her pasaport sahibi bireyin DS-160 formunu doldurması gereklidir. 18 yaş altı kişiler için de tüm başvuru süreci aynıdır. Amerika’ya gidiş amacınıza göre DS-160 formundaki soru adedi değişmektedir. 50 sorudan oluşan DS-160 formunun doldurulması ve Amerika Konsolosluğunda mülakat için randevu alımı ve tüm Amerika vize başvuru işlemleri online olarak yapılmalıdır.

Amerika Calısma Vizesi İcin Tiklayiniz

Amerika Vize Kategorileri

Amerika vize işlemleri “Göçmen Vize” ve “Göçmen Olmayan Vize” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Vatandaşlık kanuna göre göçmenlik dışında Amerika’ya kısa süreli seyahatler için yapacağınız vize başvurularınızda Türkiye’de resmi bir ikamet adresinizin bulunması ve Türkiye’ye ile iş, okul gibi bağlarınız bulunmalıdır.

Amerika vizesine göçmen olarak başvuru yapmayacaksanız harf ve sayı ile belirlenmiş vize tiplerinden kendinize uygun olanı belirlemeli ve bireysel başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Amerika vize kategorileri (A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler; (B) Amerika Turist vizesi ve Amerika İş, Turizm, Tıbbi Tedavi; (C) ABD’den Transit Geçiş; (D) Mürettebat Vizesi; (E1/E2) Tüccar / Yatırımcı Vizesi; (F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri; (J) Değişim Programı; (H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi ve (I)Basın Mensubu ve Gazeteciler olarak farklılık göstermektedir.

**Amerika’ya turistik amaçlı seyahat edeceksiniz B-1/B-2-Ticari veya Ziyaret Amaçlı Ziyaretçi Vize tipine başvuruda bulunmalısınız.

​Amerika Vizesi Başvuru Formu (DS-160) - DS-160 Formu

Amerika vize başvuru formu (DS-160) elektronik ortamda doldurulan Amerika vize alımı için yapılan başvurularda yerine getirilmesi gereken öncelikli işlemdir. Amerika DS 160 Formu Amerika vize işlemlerinin en önemli ayağıdır. Online olarak Amerika Konsolosluğunun web sitesinden doldurulan başvuru formu eksiksiz, ileri seviyede bir İngilizce ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalıdır. Amerika DS 160 Formunda beyan edilecek/edilmeyecek eksik, hatalı ve gerçeğe aykırı beyanlar Amerika vize başvurularının ret almasına neden olacaktır. Bu sebeple Amerika vize işlemleri için başvuru gerçekleştirecek kişilerin aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurmaları daima yarar sağlayacaktır.

Vize reddi ile ilgili bilgileri Amerika Vize Reddi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika DS 160 vize başvuru formu, Amerika Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup vize başvuru sahipleri hakkında bilgi edinilebilmesini sağlamaktadır. Amerika vize başvuru formu elektronik olarak internet üzerinden ve İngilizce doldurulması gerekirken, vize başvuru işlemlerinin en önemli prosedürünü bu form oluşturmaktadır.

Amerika Konsolosluğu, vize başvuru formu olmadan yapılan bütün başvuruları kabul etmezken, eksik, yetersiz olarak doldurulmuş formlarla da başvuru işlemleri kabul edilmemektedir. Amerika vize başvuru formu olan DS 160’da eksik yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler beyan edilmemeli,  yanlış beyan edilen bilgilerin ise vize işlemleriniz sırasında sorun oluşturacağı bilinmelidir. Vize başvuru formu internet üzerinde doldurulurken hatalı bilgilerin verilmesi halinde ise düzeltme butonunu kullanarak bilgilerinizi düzeltebilirsiniz.

Ayrıca Amerika vize başvuru formunun doldurulup imzalanması; başvuru formunda doğru bilgileri verdiğinizi, vize mülakatınız sırasında doğru bilgiler vereceğinizi, vermiş olduğunuz yalan bilgilerin cezalandırılacağını bildiğinizi ve kabul ettiğinizi de içermektedir.

Amerika DS 160 vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalı, Türkçe karakter kullanılmamalı ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. İsteğe bağlı yazan bölümlerin boş bırakılması herhangi bir sorun oluşturmazken, pasaport numaralarını girecek olduğunuz kısımda numaralar boşluk bırakmadan ve tire kullanmadan yazılmalıdır. (Örn; U25145140)

Doğum yeriniz pasaportta yazdığı gibi olmalıdır. Pasaportunuzda semt, ilçe yazıyorsa o şekilde girilmelidir. Pasaportta doğum yeri "Kartal" yazıyorsa "Kartal" yazılmalıdır. Doğum yerinizi "İstanbul" olarak yazmanız hatalı görülecektir. DS-160 formunu yeni baştan doldumanız gerekecektir.

Amerika DS 160 vize başvuru formu doldurma işlemleri, başvuru işlemlerinden 3 gün önce sonlandırılması gerekirken, imza kısmını yine elektronik ortamda atarak, çıktısı alınarak randevuya getirilmelidir. Devamı...

DS 160 Formu

Amerika DS 160 Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika DS-160 formunda 50’ye yakın İngilizce soru bulunmaktadır. Amerika tüm vize kategorileri için şart koşulan DS-160 formunun eksiksiz şekilde İngilizce doldurulması zorunludur. Amerika DS 160 formunda Türkçe karakter kullanılmamalıdır. İsteğe bağlı bölümler yani ‘’optional’’ yazan kısımlar boş bırakılabilirken, sizle ilgili olmayan bölümlere ‘’does not apply’’ (geçerli değil) yazabilirsiniz. Ancak Amerika DS 160 formunun doldurulma işlemleri sırasında kesinlikle gerçeğe aykırı beyanlar, eksik ve hatalı bilgiler sunulmamalıdır. Amerika DS-160 formunu vize randevu tarihinizden en az üç gün önce doldurmalısınız. Amerika vize başvuruları için hazırlanacak evraklarda ve Amerika vizeniz için Konsoloslukta verilecek mülakatta beyan edilecek bilgilerini bir bütün olarak birbirlerini desteklemesi zorunludur.

Amerika Vize Randevusu

ABD vize randevu tarihleri Amerika Konsolosluğunun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebileceğinden Amerika'ya seyahat için vize müracaatınızı seyahat tarihinden en az 8 hafta öncesinden yapmanız yararınıza olacaktır.

Amerika Turistik Vize, Amerika Ticari Vize, Amerika Öğrenci Vizesi, Amerika Tedavi Amaçlı Vize ve Amerika Transit Vize gibi göçmen olmayan tüm Amerika vize tipleri için Ankara’da Amerikan Büyükelçiliğinden, İstanbul’da ise Amerikan Başkonsolosluğundan randevu almalısınız. Amerika vize kategorisine göre hazırlamanız gereken evrak listesi değişmektedir, her vize kategorisi için parmak izi prosedürü uygulanmaktadır. Anne veya babasından biri geçerli bir Amerikan pasaportuna sahip olan 14 yaş altı çocuklar ve daha önceden Amerika vizesi almış 80 yaş üstü başvuru sahipleri vize mülakat prosedüründen muaf tutulmuşlardır.  En hızlı şekilde Amerika vizesi 2020 yılı randevusu almak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi yetkililerimiz evraklarınızı teslim aldıktan sonra en hızlı şekilde Amerika vize randevunuzu alacaktır.

Amerika Vize Ücreti

Amerika vize ücreti seyahat amacınıza, seyahat tarihlerinize, turistik, ticari, aile/arkadaş ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Durumunuza uygun Amerika vize ücretleri hakkındaki detaylı bilgiyi Vize Merkezi müşteri temsilcimizden edinebilirsiniz. Değerli ziyaretçimiz, vize ücretini yatırdığınızı gösterir dekontunuzu Amerika vize başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayın.

Amerika Vizesi için Genel Başvuru Evrakları

Amerika vizesi evrakları

ABD vizesi için yapılacak başvuruda Amerika seyahatinize uygun geçerli pasaportunuzun, Amerika'dan Türkiye'ye dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalıdır. Daha önce Amerika vizesi alındıysa Amerika vizesinin basılı olduğu pasaportu başvuru sırasında sunmalısınız.

Elektronik ortamda doldurmuş olduğunuz DS-160 vize başvuru formunun onay sayfasını çıktı alarak başvuru sırasında sunmalısınız. DS-160 formunun en geç Amerika vize randevu tarihinizden 3 gün önce doldurulma işleminin tamamlanmasını tavsiye ederiz. DS-160 formunu tek seferde doldurmak zorunda değilsiniz, vaktiniz yoksa ve emin olmadığınız durumlarda formu kaydedip sonrasında kaldığınız yerden form doldurma işlemini tamamlayabilirsiniz. DS-160 formu doldurulduktan sonra Amerika vize randevusu alınır. Randevu oluştururken belirlenen hesaba pasaport numaranız, uyruğunuz, seyahatinizin amacı gibi birtakım bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Amerika Vize işlemleri için aklınıza takılan her türlü soru için Vize Merkezi Amerika Departmanıyla irtibata geçebilirsiniz.

Amerika vizesi başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz fotoğrafınızın 5cm*5cm formatında olması gerekmektedir. Amerika vizesi başvurularında gözlükle çekilmiş fotoğraflar kabul edilmemektedir. Amerika vize prosedürüne uygun fotoğrafınızın gözlüksüz olmasına dikkat ediniz. Bu fotoğraf DS-160 formunun fotoğraf bölümüne yüklenmelidir. - Örnek Fotoğraf Formatı

14 yaşından küçük başvuru sahiplerinin başvuru dosyasına nüfus cüzdanı fotokopisi, her iki ebeveynin de geçerli Amerika vizesinin fotokopisi, her iki ebeveynin de geçerli pasaportlarının biyografik sayfaların birer nüshası eklenmelidir.

ABD Vizesi 2020 yılı için yapılacak başvuruda Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızın çift taraflı fotokopisini ve eğer evliyseniz evlilik cüzdanınızın fotokopisini de başvuru evraklarınız arasına eklemeyi unutmayın.

**ABD vizesi başvurusunda kullanacağınız pasaportunuzda Schengen vizenizin olması yararınıza olacaktır. 

Amerika vize işlemleri için istenen tüm belgelere ulaşmak için Amerika vizesi için gerekli evraklar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Ziyaretçi (B1,B1/B2, B2) 

Amerika Turistik ve Ticari vize evraklarına sitemizden ulaşabilirsiniz. Eğer üniversiteden bir yıl içinde mezun olduysanız B1/B2 vize görüşmenize transkriptinizi getirmelisiniz. Üniversitenizden almış olduğunuz ve not durumunuzu içermeyen diploma ve benzer belgeler “not dökümü” yerine geçmediği için değerlendirilmeyebilir ve transkriptiniz istenebilir.

Amerika Transit Vize (C)

Amerika dışında başka bir ülkeye Amerika üzerinden aktarma yaparak gidecek olan kişiler transit vize almak durumundadır. Uçakla veya deniz yoluyla seyahat ederek Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen mürettebat mensupları ve Amerika dışında yabancı ülke limanına gemi veya diğer bir deniz taşıtı ile gidenler, eğer bulundukları araç Amerika’daki bir limana uğrayacaksa transit vize başvurusu yapmalıdırlar. 

Amerika Öğrenci Vizeleri (F1, F2, M1, M2)

Eğer öğrenciyseniz ve Amerika seyahatinizin amacı Amerika’da öğrenim görmekse;

 • Okul tarafından verilen SEVIS kaynaklı I-20 Formu
 • F1, M1 başvuru sahiplerinin SEVIS ödeme makbuzunu (I-901),
 • Hala öğrenciyseniz ya da yeni mezun olmuşsanız, kapalı zarftaki not döküm belgenizi (transkript)
 • CV’nizi, Amerika’daki eğitim kurumundan gelmiş davet mektubunuzu, 
 • Askerlik durumunuzu gösterir belgenizi başvuru dosyanıza eklemelisiniz
 • F2 ve M2 vizeleri öğrenim görmek üzere giden kişi ile birlikte eş veya çocuklarının gitmesi durumunda başvurulması gereken vize türüdür.

Amerika Oturum İzni İcin Tiklayiniz

Amerika Ticari/Yatırımcı Vizesi (E1/E2)

 • İletişim bilgilerinizin ve e-posta adresinizi de eklediğiniz, Amerika vize başvuru sahibi adına tamamlanmış DS-156E Formu ve G-28 formu
 • Şirket çalışmalarını ve Amerika Ticari Vizesi başvuru sahibini belirten dilekçe. Bu dilekçe kuruluşun ve çalışanın E-1 ve E-2 vizesine uygunluğu gösterir belge. Amerika Ticari vizesi başvuru dilekçenizde Amerika’ya giriş-çıkış tarihlerinizde net bir şekilde uçuş dokümanları eklenerek belirtilmelidir. 
 • Şirketin önümüzdeki beş yılın iş planı ve eğer mevcut bir şirketse son üç yılın vergi beyanı
 • Şirketin mülkiyet kanıtı ve şirket tescil belgesi (şirketin kuruluş sözleşmesi)
 • Şirketin ticari faaliyetlerini gösterir belge. Eğer ticaret çok uluslu ise, anlaşmalı ülke ve ABD arasındaki ticaretin kanıtı (Yalnızca E-1 Vizeler içi)
 • Ticari/Yatırımcılar için gerekli diğer belgeler için E-1/E-2 yatırımcı vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Sağlık ve Tedavi Amaçlı Amerika Vizesi (B2)

Sağlık sebebiyle Amerika’ya seyahat edeceklerden istenen belgeler;

 • Amerika’daki doktordan sağlık inceleme raporu veya tedavi prosedürünü belirten rapor. 
 • Söz konusu raporda hastanın sağlık durumunu inceleyecek hastaneden alınmalı, randevu tarihini, uygulanacak tedaviyi, tahmini tedavi süresini ve tedavi masraflarını içermelidir.
 • Tedavi masraflarınız için ön ödeme yaptığınızı gösterir dekontlar Türkiye’deki doktorunuzdan aldığınız hastalık teşhisini gösterir sağlık raporu.
 • Sağlık masraflarının nasıl karşılanacağı gösterir belgeler

Bu belgelerin asıllarına ek olarak yeminli tercüme bürosu tarafından İngilizce çevirileri ile birlikte Amerika Konsolosluğuna ibraz etmelisiniz. 

Belgelerinizi eksiksiz tamamlamak Amerika vizenizin onaylanması için yeterli görülmeyebilir. Amerika Konsolosluğu yetkilileri vize mülakatı sırasında Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık kanunun kendisine tanıdığı hak çerçevesinde karar vermektedir.

Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık kanununa göre göçmen olmayan kategoride Amerika vize başvurusu yapan kişinin Amerika dışında bir ikametinin olması ve Türkiye’ye bağlılığınızı kanıtlayıcı belgeleri ibraz etmelisiniz. ABD vize başvuru dosyanızı eklemeniz gereken fotoğrafınız 5*5 formatına uygun olmasına dikkat ediniz.

Çalıştığınız yerdeki personel/kurum kimlik kartınız, maaş bordrosu banka hesap dökümü, banka cüzdanı, kendinize veya ailenize ait mülk belgeleri, vergi beyannamesi, bankadaki para akışını gösterir dokümanlar, öğrenci belgeniz gibi belgeler Amerika’dan dönüşünüzü destekler niteliktedir.  Eğer bir şirkette çalışıyorsanız çalıştığınız şirketten alacağınız yazı yararınıza olacaktır. Gelir döküm belgenizi başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Üzerinize kayıtlı her türlü ev, araba gibi mülk belgeleri de sizin Türkiye’ye döneceğiniz konusunda kanıt niteliğindedir. Sizin üzerinize kayıtlı bir mülk yoksa ailenizin varsa onu da eklemeniz yararınıza olacaktır.

Amerika’da konaklayacağınız yeri ve ulaşım bilgilerinizi içerir belgenizi de başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayın.

Green Card

'Yasal Daimi Oturma İzni' (Permanent Resident Card) ya da bilinen adıyla 'Green Card', kişinin ‘göçmen’ statüsünü onaylayan resmi belgedir.

Amerika Green Card çekilişi ile her yıl 50.000 kişiyi göçmen vizesi sunarak Amerika'ya göç eden insan nüfusunu ve nüfus sayısındaki çeşitliliği arttırma amacıyla düzenlenen bir çekiliştir. Çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece resmi web sitesinden açıklanıyor.

Green card başvurusuGreen Card başvurusunda herkes eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte talihliler bilgisayar ortamında tamamen dijital sistemle belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekir. DV 2014 çekilişinde Türkiye’den 3,876 kişi ikinci mülakatı geçerek Green Card almışlardır.

Green Card’a sahip olan kişi ABD’de dilediği gibi çalışma, iş kurma, oturma hakkı, eğitim hakkı kazanmaktadır. Gerek devlet dairesi, gerek özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, istediğiniz sektörde kendi işinizi kurma hakkını da sağlar.

Öğrenciler için devlet üniversiteleri Green Card sahiplerine indirimli ücretlerden yararlanabilir ve Green Card sahibi öğrencilerin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

Green Card Başvuru Formuna sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Green Card çekilişi için başvurular, her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında Amerika Resmi Göçmen Bürosu web sitesinden yapılıyor. Çekiliş sonuçları ise çekiliş tarihini takip eden yıl içinde Mayıs ayında yine aynı resmi web sitesinden açıklanıyor.

Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Sizin kimlik bilgilerinizi, eğitim durumunuzu, evlilik durumunuzu yazmanız gereken 14 adımı tamamlayıp onayladıktan sonra size "Confirmation Number" oluşacaktır. Bu Confirmation Number'ı çekiliş sonucunu öğrenmek için gerekli olacaktır. Bu yüzden Confirmation Number'ı saklamalısınız. Sistem sadece 1 defa giriş izni vermektedir. Tekrardan düzenleme şansınız olmayacaktır.

Amerika Vizesi 2020 yılı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Amerika vize başvurunuzun onaylanmış olması  Amerika’ya giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Amerika gümrük sınırında bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri Amerika’ya girip giremeyeceğinize ve Amerika’da ne kadar süre kalacağınıza karar vermek yetkisine sahiptir. 
 • Amerika vizesine başvuracağınız pasaportunuzun yırtılmış veya yıpranmış bir sayfasının bulunmamasına dikkat ediniz
 • Amerika Turistik Vize süresi çoğunlukla 10 yıldır. Fakat sizin vizenizin geçerliliği vizenin üzerinde yazan kalma süresi ile ilişkili değildir. Örneğin Amerika vizeniz 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen Amerika konaklama süresi 6 ayı geçemez. Vizenin geçerliliği basit olarak, Amerika’ya giriş başvurusunda bulunabileceğiniz süre aralığını ifade eder. 
 • Amerika vize uygulamalarından yalnızca 14 yaşın altındakiler, 80 yaşının üzerindekiler, süresi dolan vizesini yenileyenler muaf tutulmuştur. Amerika aile ziyareti vizesinde her aile üyesi bireysel başvuruda bulunmalıdır. 
 • Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre vize değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Amerika Dışişleri Bakanlığının belirlediği kurallar çerçevesinde Türkiye’deki Amerika Konsolosluğuna ve Amerika Büyükelçiliğine aittir. Amerika Konsolosluk yetkilisi mülakat sırasında başvurunuzu değerlendirir ve Amerika için vize almaya uygun olup olmadığınıza karar verir. 
 • Amerika seyahat planı olan değerli ziyaretçilerimiz, almış olduğunuz Amerika vizenizin Amerika’ya giriş izni sağlamadığını, vize başvurunuzun Türkiye’deki Amerika Konsolosluğunca incelendiğini ve belirli bir amaç için Amerika’ya seyahat etmeye uygun olduğunuzu gösterir. Vize Merkezi çalışanlarından hiçbirinin Amerika vize başvurunuzun sonucunda bir rol oynayamayacağını ve sonucu etkileyemeyeceğini unutmayınız. Biz size tüm vize süreci ile ilgili danışmanlık yapmak, tecrübelerimizle evrak işlerinizi hızlandırmak için hizmet vermekteyiz. Amerika gümrük sınırında vize ve pasaport kontrol görevlisi Amerika’ya girişinizi tekrar değerlendirecektir ve size sorular sorabilir. Bu duruma hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

Amerika Vizesi

Amerika ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Amerika Konsolosluğu Vize Randevu
E. Güntekin 21/02/20, 14:57
Amerika Erasmus Vizesi
V. Ördem 21/02/20, 14:12
Amerika Yatırımcı Vizesi
L. Yamaç 21/02/20, 13:49
Amerika Öğrenci Vizesi
C. Güngör 17/02/20, 10:57
Amerika Vize Mülakatı
İ. Özcan 17/02/20, 10:26
Telefon
x