Amerika I Medya Temsilcileri Vizesi

Amerika I Medya Temsilcileri Vizesi

Amerika I Medya Temsilcileri vizesi, basın, radyo, film ve baskı endüstrisi üyeleri de dâhil olmak üzere ABD dışındaki yabancı medyanın temsilcileri içindir. Amerika I vizesi sahipleri geçici olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek, yabancılara yönelik temel bilgilendirme veya eğitim medyası faaliyetleriyle meşgul olabilir, kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili yabancı medya işlevi için gerekli olan bilgilendirici veya eğitsel medya faaliyetlerinde bulunabilirler. Medya Temsilcileri vizesi ile Amerika’da yapılacak etkinlikler yabancı bir ülkede kendi ofisi bulunan bir medya kuruluşu için yapılmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki faaliyetler bilgilendirme amaçlı olmalı ve genellikle haber toplama süreci ve güncel olaylarla ilgili raporlama ile ilişkilendirilmelidir.

Amerika I Vizesi Gerektiren Seyahat Amaçları

 • Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından verilmiş bir kimliğe sahip olan yabancı bir bilgi medyasının çalışanı veya bağımsız bir yapım şirketi çalışanının bir haber olayı, belgeseli çekmesi durumunda başvuru yapılabilir.
 • Bir filmin yapımı veya dağıtımı ile uğraşan bir medya üyesinin filme alınan materyali, filmin haberini yapmak için bu vizeyi alarak Amerika’ya gidebilir. Bu durumda filmin birincil fon kaynağı ve dağıtımı Amerika Birleşik Devletleri’nin dışından olmalıdır.
 • Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından verilen bir kimlik belgesi ile sözleşmeli çalışan bir gazetecinin bir ürün üzerinde ticari ya da reklam amaçlı olmayan bir çalışma yapmak istemesi durumunda bu vize türü ile gidebilir.
 • Amerika’da bürosu bulunan denizaşırı bir medya kuruluşuna bağlı olarak çalışan bir gazetecinin Amerika’da gerçekleşen bir etkinliği kendi ülkesindeki insanlara aktarmak için bu vize türü ile gidebilir.
 • Bir turist bürosunun akredite bir temsilcisi, hükümet tarafından tamamen veya kısmen kontrol edilen, işletilen veya sübvanse edilen, söz konusu ülke hakkında gerçek turist bilgilerinin yayınlanmasına katılan ve A-2 vizesi almaya hakkı olmayan hükümet yetkilileri bu vize ile Amerika’ya giriş yapabilir.
 • Kendi ülkesindeki bir organizasyonun Amerika bürosunda çalışacak olan teknik endüstriyel bilgi sahibi organizasyon çalışanı Amerika Medya Temsilcileri vizesi alarak ülkeye giriş yapabilir.

Amerika I Vizesi Yerine Ziyaretçi Vizesi Kullanılabilecek Olan Seyahat Amaçları

 • Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken veya ülkenize geri döndüğünüzde konferans veya toplantı hakkında rapor vermediğiniz sürece katılımcı olarak bir konferans, seminer veya toplantıya katılması durumunda ziyaretçi vizesi ile Amerika’ya gidebilmektedir.
 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir yükseköğrenim kurumunda, ilgili veya bağlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşta, kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşunda veya bir devlet araştırma organizasyonu ya da akademik bir etkinlikte konuşma yapmak, ders vermek vb. etkinliklerde ziyaretçi vizesi alarak gitmeleri yeterli olacaktır.  Bu durumda konuşma etkinliği tek bir kurumda dokuz günden fazla sürmemeli ve son altı ay içinde bu tür faaliyetler için beşten fazla kurum veya kuruluştan ödeme almamanız gerekmektedir.
 • Çalışmayacağınız veya raporlama yapmayacağınız bir tatile çıkmanız durumunda Amerika turistik vize alarak giriş yapabilirsiniz.
 • Vize Muafiyet Programına katılan ülkelerin vatandaşları, bir ziyaretçi (B) vizesi yerine Vize Muafiyeti Programı ile bir konferansa katılabilir veya tatil yapmak için seyahat edebilirler.
 • Bağımsız bir araştırma yapmak veya Amerika kaynağından herhangi bir gelir elde etmediğiniz takdirde, sadece fotoğraf çekmek için gittiğinizde turistik ziyaretçi vizesi alarak gidebilirsiniz.

Bazı seyahat amaçları I Amerika Medya Temsilcileri Vizesi değil, bir geçici çalışma vizesi gerektirir. Bilgilendirme ve haber toplama ile ilgili faaliyetlerin bazıları için açıkça I Medya Temsilcileri Amerika vizesi gerekliyken; diğerleri için H, O veya P vizesi gibi geçici çalışma vizelerinden birine ihtiyacınız olabilir.

I Medya Temsilcileri Amerika vizesi sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yaptığı limanda, kalış süresini içerecek olan I-94 formu yetkili tarafından doldurulacaktır. Genellikle I vizesi sahibi medya temsilcisi aynı işveren için çalışmaya devam ettiği müddetçe, kalış süresinin uzatılması için herhangi bir başvuru yapması gerekmemektedir. Ancak yetkili I-94 formunda kalış süresi için belirli bir bitiş tarihini belirtmişse ve I vizesi sahibi belirtilen bitiş tarihinden sonra da kalmak istiyorsa, I-539 Göçmen Olmayan Durumunu Uzatma/Değiştirme Formunu uygun olarak doldurmalı ve ücretini ödemelidir.

Eş ve Çocuklar: Amerika I vizesi sahibine eşlik etmek isteyen eş ve 21 yaşın altındaki çocuklar, göçmen olmayan bir vizeye başvurmak zorundadırlar. Eş ve/veya çocukların daha sonraki bir tarihte vize başvurusu yapmaları durumunda, I vizesinin bir kopyasını başvurularıyla birlikte sunmaları gerekir. I vizesi sahibinin eş ve çocukları göçmen olmayan bir vize ile ABD’ye gidecekleri için çalışamazlar ancak çocuklar F-1 göçmen olmayan öğrenci vizesine başvurmadan Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görebilirler.

Amerika I Medya Temsilcileri Vizesi İçin Gereken Evraklar

 • Amerika vize başvuru formu- DS 160 Formu (Online, İngilizce doldurulacak)
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ( Yabancı uyruklu kişiler başvuruda Ulusal kimlik kartlarının fotokopisini sunması gerekir.)
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olmalı, varsa eski pasaportlarını da sunmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adres, aile, anne ve baba bilgilerini içermelidir.)
 • Şahsi vize talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılmalı, seyahat boyunca tüm masrafların kendisi tarafından karşılayacağı belirtilmelidir.)
 • Bir medya kuruluşunda veya freelance olarak çalışan gazetecinin istihdam sözleşmesi
 • Profesyonel Gazetecilik Birliği tarafından verilmiş gazeteci kimliği

Amerika Medya Temsilcileri vizesi başvurusu yapmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu'ndan Amerika vize reddi cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir. (Yaşanılan salgın ya da politik sebeplerden dolayı randevu alma ve vize alma süreleri uzayabilmektedir.)
 • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz.
 • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
 • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
 • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Amerika vizeniz olumlu sonuçlanırsa vizeniz basılmış olarak pasaportunuzu 3 iş günü içinde; İstanbul’daki Başkonsolosluktan başvuru yapanlar LEVENT PTT Merkezinden, Ankara’daki Büyükelçilikten başvuru yapanlar ÇANKAYA PTT Merkezinden alabilirler. Size en yakın PTT Merkezinden veya bulunduğunuz ofise ya da eve gelmesini istiyorsanız ekstra ödeme yapmanız gerekir.
 • Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
 • Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Amerika I Medya Temsilcileri Vizesi için Amerika vizesi uzmanlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 0212 970 05 02

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Amerika I Vizesi Medya Temsilcileri
  F. TUZCU, 18 Tem 2020, 13:03

  Merhaba ben yerel bir gazetede görev yapıyorum. 9 yıllık gazeteciyim. Daha önce birçok ülkeye medya temsilcisi olarak vize aldım ve seyahatlerimi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim. Geçtiğimiz dönemde Amerika’ya turistik vize başvurusunda bulundum fakat konsoloslukta görüşme yaptığım temsilci bana o tarihte Oscar ödülleri olduğu için seyahat amacımın aslında bu ödüle katılmak olduğunu bu yüzden Amerika I vizesi medya temsilcileri için olan vize türüne başvurmam gerektiğini belirterek turistik vize başvurumu reddetti. Aslında ben oraya temsilci olarak gitmeyecektim. Ama tabi ki Oscar ödüllerine de katılarak tamamen misafir olarak bulunacaktım. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerek? İtiraz hakkım var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp