Amerika I Vizesi (Medya Temsilcileri)

I Medya Temsilcileri Amerika vizesi, basın, radyo, film ve baskı endüstrisi üyeleri de dâhil olmak üzere ABD dışındaki yabancı medyanın temsilcileri içindir. I vizesi sahipleri geçici olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek, yabancılara yönelik temel bilgilendirme veya eğitim medyası faaliyetleriyle meşgul olabilir, kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili yabancı medya işlevi için gerekli olan bilgilendirici veya eğitsel medya faaliyetlerinde bulunabilirler. I vizesi ile ABD’de yapılacak etkinlikler yabancı bir ülkede kendi ofisi bulunan bir medya kuruluşu için yapılmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki faaliyetler bilgilendirme amaçlı olmalı ve genellikle haber toplama süreci ve güncel olaylarla ilgili raporlama ile ilişkilendirilmelidir.

Amerika I Vizesi Gerektiren Seyahat Amaçları

 • Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından verilmiş bir kimliğe sahip olan yabancı bir bilgi medyasının çalışanı veya bağımsız bir yapım şirketi çalışanının bir haber olayı veya belgesel çekmesi
 • Bir filmin yapımı veya dağıtımı ile uğraşan bir medya üyesinin filme alınan materyali, filmin haberini yapmak için bulunduğu yerde kullanmak istemesi. Bu durumda filmin birincil fon kaynağı ve dağıtımı Amerika Birleşik Devletleri’nin dışında olmalıdır.
 • Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından verilen bir kimlik belgesi ile sözleşmeli çalışan bir gazetecinin bir ürün üzerinde ticari ya da reklam amaçlı olmayan bir çalışma yapmak istemesi
 • ABD’de bürosu bulunan denizaşırı bir medya kuruluşuna bağlı olarak çalışan bir gazetecinin ABD’deki bir etkinliği kendi ülkesindeki insanlara aktarmak için ABD’ye gitmek istemesi
 • Bir turist bürosunun akredite bir temsilcisi, hükümet tarafından tamamen veya kısmen kontrol edilen, işletilen veya sübvanse edilen, söz konusu ülke hakkında gerçek turist bilgilerinin yayınlanmasına katılan ve A-2 vizesi almaya hakkı olmayan hükümet yetkilileri
 • Kendi ülkesindeki bir organizasyonun ABD bürosunda çalışacak olan teknik endüstriyel bilgi sahibi organizasyon çalışanı

I Amerika Medya Temsilcileri vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu'ndan Amerika vize reddi cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Amerika vizesi için gereken evraklar ve Amerika vize ücretleri sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Amerika I Vizesi Yerine Ziyaretçi Vizesi Kullanılabilecek Olan Seyahat Amaçları

 • Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken veya ülkenize geri döndüğünüzde konferans veya toplantı hakkında rapor vermediğiniz sürece katılımcı olarak bir konferans, seminer veya toplantıya katılmak
 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir yükseköğrenim kurumunda, ilgili veya bağlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşta, kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşunda veya bir devlet araştırma organizasyonu ya da akademik bir etkinlikte konuşma yapmak, ders vermek vb. etkinlikler.  Bu durumda konuşma etkinliği tek bir kurumda dokuz günden fazla sürmemeli ve son altı ay içinde bu tür faaliyetler için beşten fazla kurum veya kuruluştan ödeme almamanız gerekmektedir.
 • Çalışmayacağınız veya raporlama yapmayacağınız bir tatile çıkmak
 • Vize Muafiyet Programına katılan ülkelerin vatandaşları, bir ziyaretçi (B) vizesi yerine Vize Muafiyeti Programı ile bir konferansa katılabilir veya tatil yapmak için seyahat edebilirler
 • Bağımsız bir araştırma yapmak
 • Bir ABD kaynağından gelir elde etmediğiniz takdirde fotoğraf çekmek

Bazı seyahat amaçları I Amerika Medya Temsilcileri Vizesi değil, bir geçici çalışma vizesi gerektirir. Bilgilendirme ve haber toplama ile ilgili faaliyetlerin bazıları için açıkça I Medya Temsilcileri Amerika vizesi gerekliyken; diğerleri için H, O veya P vizesi gibi geçici çalışma vizelerinden birine ihtiyacınız olabilir.

I Medya Temsilcileri Amerika vizesi sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yaptığı limanda, kalış süresini içerecek olan I-94 formu yetkili tarafından doldurulacaktır. Genellikle I vizesi sahibi medya temsilcisi aynı işveren için çalışmaya devam ettiği müddetçe, kalış süresinin uzatılması için herhangi bir başvuru yapması gerekmemektedir. Ancak yetkili I-94 formunda kalış süresi için belirli bir bitiş tarihini belirtmişse ve I vizesi sahibi belirtilen bitiş tarihinden sonra da kalmak istiyorsa, I-539 Göçmen Olmayan Durumunu Uzatma/Değiştirme Formunu uygun olarak doldurmalı ve ücretini ödemelidir.

Eş ve Çocuklar - I vizesi sahibine eşlik etmek isteyen eş ve 21 yaşın altındaki çocuklar, göçmen olmayan bir vizeye başvurmak zorundadırlar. Eş ve/veya çocukların daha sonraki bir tarihte vize başvurusu yapmaları durumunda, I vizesinin bir kopyasını başvurularıyla birlikte sunmaları gerekir. I vizesi sahibinin eş ve çocukları göçmen olmayan bir vize ile ABD’ye gidecekleri için çalışamazlar ancak çocuklar F-1 göçmen olmayan öğrenci vizesine başvurmadan Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görebilirler.

I Medya Temsilcileri Amerika Vizesi İçin Gereken Evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • Bir medya kuruluşunda veya freelance olarak çalışan gazetecinin istihdam sözleşmesi
 • Profesyonel Gazetecilik Birliği tarafından verilmiş gazeteci kimliği

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
 • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 
 • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
 • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
 • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.
 • Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
 • Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Amerika vize merkezi şubeleri

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× H1-B, H2-A, H2-B, H3 Geçici Çalışma Vizeleri
L Şirket İçi Transfer Vizesi
O Olağanüstü Yetenek Vizesi
P Atlet, Sanatçı, Oyuncu Vizesi
Q1 Uluslararası Kültürel Değişim Programı
R Din Görevlisi Vizesi
I Medya Temsilcileri Vizesi
E1 Ticaretçi Vizesi
E2 Yatırımcı Vizesi
Diplomatik ve Resmi Vizeler
Telefon
x