Amerika Konsolosluğu

Amerika Konsolosluğu

Amerika Konsolosluğu

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme,  temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir.  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

Amerika Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denilmekte. Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak hizmet vermekteler. Amerika Konsolosluğu Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır.

Amerika Konsolosluğu’nun Görevleri

Amerika Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Amerika Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Amerika Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

3 sorudan en popüler 3 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Amerika Konsolosluğu Noter Hizmetleri
  S. Ceyhan, 21 Nis 2020, 14:10

  Merhabalar ben ABD’de bir ev satın almak istiyorum. Ama Amerika turistik vizem yok. Amerika’da ev satan bir firma ile görüştüm. Onlar tüm işlemleri konsolosluğun içinde bulunan noter tarafından yapılabildiğini söyledi ama tam olarak emin olmak istiyorum. Konsolosluk içerisinde bir noter hizmeti var mı? Ben bu noterden nasıl randevu alabilirim? Amerika Konsolosluğu noter hizmetleri için neler yapılmaktadır? Bu işlemler için bir ödeme yapılıyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika Konsolosluğu Vize Randevu
  E. Güntekin, 21 Şub 2020, 14:57

  Merhaba, Amerika'ya ziyaret gerçekleştirmek istiyorum. Amerika Konsolosluğu ve vize randevu işlemleriyle ilgili, size sormak istediğim sorular var. Amerika'ya seyahat etmek için, vize başvurusu yapmam gerekiyor mu? Amerika vize başvuruları için, vize randevusu almalı mıyım? Vize randevusu Amerika Konsolosluğunda mı gerçekleşiyor? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika vizesini posta yoluyla uzatmak istiyorum
  E. A., 17 Eyl 2017, 18:23

  Merhaba, 25 Eylül 2007 başlangıç 24 Eylül 2017 bitişli 10 yıllık vizem bitmek üzere. Amerika vizesini posta yoluyla uzatmak istiyorum. Anladığım kadarıyla evraklarımı göndermem halinde posta yoluyla da başvuru kabul ediliyor. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Eğer öyleyse evraklar nelerdir? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp