Amerika İçin Vize Türleri

Amerika İçin Vize Türleri

Amerika vize çeşitleri ve bu konuda merak edebileceğiniz diğer birçok ayrıntıyı da ele alacağımız bu yazıya hoş geldiniz. Merak ettiğiniz tüm detayların güncel cevaplarına bu yazı üzerinden rahatlıkla erişebileceksiniz. Turistik, çalışma, öğrenci, transit, acil, nişanlılık vb. tüm Amerika için vize türleri hakkındaki detaylı bilgiyi yazının devamını okuyabilirsiniz.

Hangi pasaport kategorisi olduğu fark etmeksizin, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Amerika seyahati için vize alması gerekmektedir. Vize işlemleri, başvuru ve randevu hakkında diğer bilgilere ise Amerika vize işlemleri sayfası üzerinden erişebilirsiniz.

Amerika İçin Vize Türleri

 • Amerika turistik vize
 • Amerika transit vize
 • Amerika mürettebat vizesi
 • Amerika yatırımcı vizesi
 • Amerika öğrenci vizesi
 • Amerika çalışma vizesi
 • Amerika nişanlılık vizesi
 • Diğer Amerika vizeleri
 • Amerika Turistik Vize

Amerika turistik vize göçmen olmayan kişileri kapsayan, kısa süreli seyahatler içindir. Bu kategori dahilinde bireysel veya ticari amaçlar öngörülebilir. Örneğin; aile ziyaretleri, tıbbi tedaviler, tatiller veya çocuklar için kısa süreli yaz okulları bu grupta ele alınır. Ayrıca dil okulları, mesleki toplantılar, konferans katılımları veya iş amaçlı diğer geziler gibi ticari amaç güden diğer gerekçeler de bu vize kategorisi içerisinde yer almaktadır. İş amaçlı geziler B1 tipi vize olarak bilinirken, diğer turistik geziler ise B2 tipi vizelerdir.

Amerika Transit Vize

Amerika transit vize C tipi vize grubudur. Transit vize Amerika üzerinden başka bir ülkeye uçak ya da gemi yoluyla katılım sağlayacak kişiler için geçerlidir ve yine göçmen olmayan kişileri kapsar. C1 tipi transit vize, Amerika üzerinden geçiş sağlayacak yabancı uyruklu kişileri; C2 tipi vize, transit seyahat yetkisi olan diğer yabancıları kapsar. Son olarak C3 tipi transit vize ise yine transit geçiş yapacak olan; hükümet yetkilileri, aileleri ve çalışanları içindir.

Amerika Mürettebat Vizesi

Amerika mürettebat vizesi C1 - D tipi vize kapsamındadır. En kısa tabiriyle; gemi veya uçaklarda çalışacak olan personeller için geçerlidir. Fakat bu vize tipi, kapsadığı kaptan ve personellerin hiçbirinin Amerika içerisinde statülerini değiştirerek çalışmalarına imkan tanımaz. 

Amerika Yatırımcı Vizesi

Amerika yatırımcı vizesi, tüccar ve yatırımcı vizeleri olarak da bilinen E tipi vize grubuna dahildir. Bahsi geçen bu vize tipleri iise bazı çalışma durumlarını da içerisinde dahil etmektedir. Örneğin; E1 ve E2 tipi vizeler, kendi ülkeleri ile Amerika arasında ticaret yapan kişi ve kurumlarla bu kişilerin yakınlarını dahil eden gruptur. E3 tipi vize ise uzmanlık gerektiren işlerde geçici süreyle Amerika’da çalışacak olan ve yalnızca Avusturalya vatandaşlarını kapsayan vize tipidir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika öğrenci vizesi F tipi vize grubuna dahildir. Aynı zamanda Amerika vize çeşitleri içerisinde sıklıkla sorgulanan bir vize türüdür. Aynı zamanda özellikle tam zamanlı eğitim alacak olan kişilere verilir. F1 tipi vize, öğrenim görecek kişiyi kapsarken; F2 tipi vize ise bu kişilerin eşlerini ve küçük yaştaki çocuklarını kapsamaktadır. Yine de F1 tipi vize, öğrenciye eğitim süresinin dışında yalnızca 2 ay kalma yetkisi verir. 

Değişim programı vizesi, Amerika vize çeşitleri arasında öğrenci vizesine en çok benzeyen vize tipidir. J tipi olarak bilinen bu vize türü, yine eğitim amaçlı Amerika’da bulunacak olan kişilere verilir fakat öğrenci vizesinden farklı olarak; yalnızca değişim programlarına katılımı onaylanan öğrencilere verilir.

Yine öğrenci vizesi içerisinde yer alan mesleki eğitim vizesi ise M tipi vize grubuna dahildir. Diğerlerinden farkı; mesleki veya akademik olmamasına karşın başka bir eğitim için başvuran kişilere yönelik olmasıdır.

Amerika Çalışma Vizesi

Çalışma nedenine ve statüye göre farklılık gösterebilen Amerika çalışma vizesi, Amerika vize türleri arasında yer alan fakat her grubu da içerisine dahil etmeyen bir vize tipidir. Bu grupları kendi içerisinde daha net bir şekilde söyle açıklayabiliriz:

H1 tipi çalışma vizesi özel beceri gerektiren meslek gruplarını kapsamaktadır. Kendi içerisinde H1A ve H1B olarak ikiye ayrılsa da H1A vizeleri, 1997 yılında tamamen geçerliliğini yitirmiştir. H1B tipi vizeler ise diğer kabul edilen profesyonel mesleki gruplar için devam etmektedir.

H2 tipi ise çalışma vizesi içerisinde gösterilen ve mevsimlik işçiler ile diğer meslek gruplarını kapsayan gruptur. Genellikle H2A tipi vize olarak, tarım işçilerine yöneliktir. H3 tipi vize, Amerika’da herhangi bir kurumda herhangi bir meslek dalında staj yapacak olan kişiler için verilen vize türleri arasında yer almaktadır. H4 tipi vize, tüm H tipi vize gruplarında( H1, H2 ve H3) çalışma vizesi bulunan kişilerin yakınlarına verilen vize tipidir. Bu yakınlık derecesi ise çalışma vizesi olan kişilerin eşleri ile küçük yaştaki çocuklarını kapsamaktadır.

G tipi çalışma vizesi, uluslararası organizasyon görevlilerini ve Amerika’da merkez ya da birimi bulunan çeşitli örgütlerin personellerini kapsamaktadır. G1, G2,G3,G4 ve G5 tipi vizeler olarak 5 gruba ayrılmaktadır. G1 ve G2 tipi vizeler, bahsedilen organizasyon veya örgütlere üye olanlar ile Amerika tarafından tanınan temsilcilere, ayrıca bu kişilerin yakınlarına verilen vize tipidir.

G3 ve G4 tipi vizeler ise bu organizsyon veya örgütlere üye olmamasına karşın, Amerika tarafından tanınan diğer temsilcilere ve ailelerine verilen Amerika vize çeşitleri arasında yer almaktadır. Son olarak G5 tipi vize ise tüm G tipi vize gruplarının ( G1,G2,G3 ve G4) kapsadığı vize sahiplerinin; hizmetçileri, uşakları veya kişisel asistanlarını kapsamaktadır.

Amerika Nişanlılık Vizesi

Amerika nişanlılık vizesi Amerika vize türleri 2024 yılı içerisinde yer alan diğer vize grubu olarak; K tipi vizedir. Kendi içerisinde K1 ve K2 olarak ayrılmaktadır. K1 tipi vize, direkt olarak ABD vatandaşı ile nişanlanacak, evlenecek olan kimselere verilirken; K2 tipi vize ise bu kişilerin küçük yaştaki çocuklarına yöneliktir. 

Amerika İçin Diğer Vize Türleri

Yukarıdaki vize tiplerinin dışında kalan ve bunlara kıyasla, nispeten Amerika kolay vize tipi olarak görülen diğer vize türleri ile kapsadığı kişiler aşağıda yer almaktadır. Fakat geçerliliği kanıtlanmış bir mukayese durumu söz konusu olmadığından; başvuru ve edinim aşamasında, diğer Amerika vize türleri ile eş değer nitelikler taşımaktadırlar.

 • A tipi vize: Resmi hükümet faaliyetleri.
 • R tipi vize: Din görevlileri ve geçici dini işçiler.
 • I tipi vize: Basın mensupları.
 • O tipi vize: Sanat, bilim, eğitim, iş ya da spor gibi alanlarda üstün performans göstermiş kişiler ile bu kişilerin refakatçileri ve aileleri. 
 • T tipi vize: İnsan kaçakçılığı ve ticaretinden mağdur olan kimseler.
 • U tipi vize: Örgütsel suç faaliyetlerinden mağdur olan kimseler ile bu kimselerin aileleri.
 • V tipi vize: Greencard (yeşil kart) sahiplerinin eşleri ile küçük çocukları.

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp