E1/E2 Amerika Yatırımcı Vizesi

E vize kategorisi, Amerika ile karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşması yapan ve Amerika ile ticaret veya yatırım ilişkisine giren, anlaşmanın tarafı ülkenin vatandaşlarına verilir. ABD E vizelerinden birine başvuracak olan kişinin kişisel durumuna göre, kişi önce göçmenlik bürosuna ya da Amerika konsolosluğuna başvurur. Şu an yürürlükte olan yasalara göre Amerika E-1/E-2 vizesi sahiplerinin eşleri Amerika’ya girdikten sonra ayrıca bir çalışma izni alabilirler. E-1/E-2 vizesi sahipleri Amerika’daki çalışmalarını bitirdiklerinde Amerika’dan ayrılmalıdır. Amerika Yatırımcı Vizesi, yatırımcı adaylarına Amerika’da en az $500.000 tutarında bir yatırım yapması koşulu ile Green Card alma hakkı sunan bir programdır. Bu program aracılığıyla Amerika’ya yerleşebilir ve 5 yıl içinde Amerikan vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz.

E-1 Amerika Ticaretçi Vizesi

E-1 ticaretçi Amerika vizesi, Amerika'ya ticaret ile uğraşmak için giden ticaretçiler içindir. Mal, para ya da hizmet ticareti Amerika ile ticareti yapacak olan vize başvurusu yapacak kişinin ülkesi arasında olmalıdır ve Amerika ile o ülke arasında mevcut bir ticaret ilişkisi bulunmalıdır. Vizeye başvuracak kişi ticaret yapılacak ülkenin vatandaşı olmalıdır. Amerika şirketinin en az yüzde 50’si vizeye başvuran kişinin vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşlarının mülkiyetinde bulunmalıdır. E-1 vizesi alabilmesi için kişinin şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi yada şirket içinde önemli bir pozisyonda bulunması gerekmektedir. Ortak yatırımcı şirketlerin çalışanları da E-1 vizesi alabilirler.

E-1 vizesi alabilmek için yapılan ticaretin, ABD ile diğer ülke arasında karşılıklı olması yani ülkeler arası bir alışveriş süre geliyor olması, ticaretin uluslararası kapsamda olması ve belirtilmiş olan ticari faaliyetlerden biri olması gerekmektedir. Ticareti yapacak ABD şirketi ile ticaret yapılacak ülke arasında mevcut bir ticaret ilişkisi olmalıdır. Yeni ticaret ilişkileri kurmak amacıyla E-1 vizesi alınamaz. Yapılacak ticaretin sürekli olması yani bir kerelik olmaması gerekmektedir.

E-2 Amerika Yatırımcı Vizesi

E-2 yatırımcı vizesi Amerika'ya giden yatırımcılara, yatırım yaptıkları teşebbüsü geliştirmeleri ve yönetmeleri amacıyla veya yatırım yapmaya karar verdikleri zaman; yeterli sermayeye sahiplerse verilir. Vizeyi alabilmek için Amerika ile yatırımcının ülkesi arasında karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunmalıdır ve yatırımcı o ülkenin vatandaşı olmalıdır. Amerika şirketinin en az yüzde 50’si yatırımcının ülkesinin vatandaşlarının mülkiyeti altında bulunmalıdır. E-2 vizesi için başvuran kişinin yatırımcı şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi veya önemli pozisyonda çalışan bir elemanı olması gerekmektedir. Ortak yatırımcı şirketlerin çalışanları da E-2 vizesi alabilirler. Vizeyi alabilmek için gerekli olan yatırım aktif, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım olmalıdır.

E-2 vizesi alabilmek için belirlenmiş bir yatırım alt sınırı yoktur; yatırımın yeterliliği bir oran testi ile belirlenir. Oran testi, yatırım yapılan para miktarı ile yatırım yapılan işin değerinin karşılaştırılması ile yapılır. Yatırımcı sadece Amerika'da oturma izni alabilmek için marjinal bir teşebbüse yatırım yapmamalıdır. Teşebbüsün marjinalliğine teşebbüsün ekonomik etkisine ve yarattığı iş imkanlarına bakılarak karar verilir.

EB5 Amerika Yatırımcı Programı

Green Card hakkı alabilmek için EB5 Amerika yatırımcı programı 1990 yılında Amerikan kongresinin yabancı yatırımcıları ülkeye davet edilerek iş ve sermaye artırımının sağlanması, Amerika'nın ekonomisinin ve istihdamın canlandırılması için başlattığı bir vize programıdır.

Amerika Yatırımcı Vizesi, yatırımcı adaylarına Amerika’da en az $500.000 tutarında bir yatırım yapması koşulu ile Green Card alma hakkı sunan bir programdır. Bu program aracılığıyla Amerika’ya yerleşebilir ve 5 yıl içinde Amerikan vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz.

Amerika yatırımcı vizesi (EB5) ile Green Card alabilmek için; yatırımcıların Amerika'da kuracakları iş ile en az 10 kişiye istihdam sağlamalı ya da Birleşik Devletler Hükümetinin belirlediği, işsizlik oranının daha yüksek olduğu bölgelerde $500.000 tutarında yatırım yapması ve bu yatırımı süresiz oturum alana kadar (yaklaşık 4 yıl boyunca) geri çekmemesi gereklidir. Yasal olarak yatırım süresi 2 yıl olarak belirlenmiş olsa da uygulamada bu süre 5 yılı bulacaktır.

EB5 Amerika yatırımcı vizesi yolu ile oturum hakkını elde etmek için yatırımcılardan dil bilmesi, iş geçmişi, yaş sınırı, ve  eğitim seviyesi açısından talep edilen bir şart bulunmamaktadır.

Amerika Yatırımcı Programına Başvuru

Amerika EB-5 yatırımcı vizesine başvuru yapabilmek için Amerika’da en az $500,000 ila $1,000,000 tutarında bir yatırım planı sunmalısınız. Yatırımın değeri yatırımın yapılacağı bölgeyi sizin seçmenize veya Amerikan Hükûmeti tarafından saptanmış bir bölge olmasına bağlı olarak değişmektedir. Eğer $1,000,000 değerinde bir yatırım planlınınız varsa, dilediğiniz eyalette kendinize ait bir iş yeri açabilir ve bu şirketi yönetebilirsiniz. Eğer $500,000′lık bir yatırım yapmayı planlıyorsanız,  Amerikan Hükûmeti tarafından işsizlik oranına göre istihdam yaratacak şekilde Bölgesel Yatırım Merkezlerinden (Regional Centers) birisinde mevcut projelere yatırım yapabilirsiniz. Yaptığınız yatırım ile 2 yıl süresince en az 10 kişiyi istihdam sağlamalıdır.

Amerika yatırımcı vize başvurularında sık tercih edilen yöntem onaylı bölgelerde bir projeye $500,000 tutarında yatırım yaparak başvuru yapmak şeklindedir. Bu sayede sıfırdan bir iş kurup 10 kişiyi direkt olarak istihdam etme zorunluluğunuz olmayacaktır. Amerika’nın 50 eyaletinde bulunan ve ABD’ye bağlı iki özerk bölgede toplam 1120 Bölgesel Yatırım Merkezi bulunmaktadır. Ancak aktif olarak projesi olan bölgelerin sayısı 20 ile 30 arasındadır.

Amerika yatırımcı vize başvurunuz kabul edildikten kısa bir süre sonra Green Card elde ederek Amerika’da yaşama iznine sahip olursunuz.

E1/E2 Yatırımcı Vizesi almak isteyenlerin hazırlaması gereken evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • Antetli Kağıda İngilizce Vize Talep Dilekçesi(Konsolosluğa hitaben şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış seyahat amacını içeren yazı)
 • Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi 
 • Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi
 • Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi         
 • Gelir Gösteren Evraklar;
 • SGK (4b)Hizmet dökümü
 • MRV ücret sayısını gösteren makbuzunuz ya da çıktınız. 
 • Form G-28 (uygunsa)ile birlikte asıl başvuru sahibi adına tamamlanmış DS-156E formu 
 • Firmayı ve E vizesinden yararlanan kişiyi tanıtan önyazı. (Önyazı, firmanın ve çalışanın E-1 vizesine uygunluğunu göstermelidir. 
 • 5 yıllık iş planı ve eğer mevcut bir firma ise son 3 yılın vergi beyanı.
 • Şirketin mülkiyet kanıtı ve şirket tescil belgesi.
 • Ticari faaliyetleri ve gerçek değeri gösteren kanıt.
 • Ofis / mal veya kira anlaşmalarını gösteren satın alma sözleşmesi.

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

► Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
► Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
► Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 
►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
► 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
► Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
► Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.
► Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
► Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel :+90 (212) 970 05 02
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 02
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 02
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2038
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5013
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com