Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi

Amerika E-2 yatırımcı vizesi ile Amerika'ya giden yatırımcılara, yatırım yaptıkları teşebbüsü geliştirmeleri ve yönetmeleri amacıyla verilen vize türüdür. Bu vize ile Amerika’ya yatırım yapma ve işlerini büyütme fırsatı yakalamış olacaklardır. Bu yatırımı yapabilecekleri yeterli sermayeye sahip olduklarını ispatlamaları gerekir. Yapılacak başvurunun olumlu olabilmesi için Amerika ile yatırımcının ülkesi arasında karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunması gerekir. Türkiye bu listede yer aldığı için Türk vatandaşları E-2 yatırımcı vizesi başvurusu yapabilirler. 

Başvuran kişinin Amerika’da kurulacak şirketin en az % 50’sine sahip olması ya da bir yönetim pozisyonunda olduğunu, operasyonel kontrole sahipliğini ispatlayan belgeler sunması gerekir. Ortak yatırımcı şirketlerin çalışanları da E-2 vizesi alabilirler. Vizeyi alabilmek için gerekli olan yatırım aktif, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım olmalıdır.

E-2 vizesi alabilmek için belirlenmiş bir yatırım alt sınırı yoktur; yatırımın yeterliliği bir oran testi ile belirlenir. Oran testi, yatırım yapılan para miktarı ile yatırım yapılan işin değerinin karşılaştırılması ile yapılır. Yatırımcı sadece Amerika'da oturma izni alabilmek için marjinal bir teşebbüse yatırım yapmamalıdır. Teşebbüsün marjinalliğine teşebbüsün ekonomik etkisine ve yarattığı iş imkânlarına bakılarak karar verilir.

E-2 Yatırımcı Vizesi Başvurusu Yapmak İçin;

 • Yatırım yapılan teşebbüsü geliştirmek
 • Teşebbüsün yönetimini almak
 • Yeterli sermayeye sahip olmak, şarttır.

Amerika yatırımcı vize başvurunuz kabul edildikten kısa bir süre sonra Green Card elde ederek Amerika’da yaşama iznine sahip olursunuz.

Amerika E-2 yatırımcı vizesi sahiplerinin eş veya 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları kendisine Amerika’da eşlik edebilir. Eş ve çocukların uyruklarının vize sahibi ile aynı olmasına gerek yoktur. Bu aile üyeleri başvuru yaparken vize türü olarak E-2 göçmen olmayan sınıflandırmayı seçmelidirler. E-2 vizeleri onaylandığı takdirde başvuru sahibinin kalış süresi Amerika’da çalışanın kaldığı süre kadardır. E-2 vizesi sahibinin eşi, I-765 formu ile gerekli olan ödemeyi yaptığı takdirde çalışma izni başvurusu yapabilir. Yaptığı başvuru onaylanırsa çalışabileceği yerler konusunda özel bir kısıtlama yoktur.

E-2 Amerika yatırımcı vizesine başvurmak için Amerika vize uzmanlarımızlailetişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu'ndan Amerika vize reddi almamanız için size en yakın şubemizi arayarak Amerika vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi (Yabancı uyruklu kişiler başvuruda Ulusal kimlik kartlarının fotokopisini sunması gerekir.)
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olmalı, varsa eski pasaportlarını da sunmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Amerika vize başvuru formu- DS 160 Formu (Online, İngilizce doldurulacak)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adres, aile, anne ve baba bilgilerini içermelidir.)
 • Antetli kâğıda İngilizce vize talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış seyahat amacını içeren yazı)
 • Güncel faaliyet belgesi (Kaşeli orijinal belgeler 3 ay, e imzalı belgeler 1 ay geçerlidir.)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi 
 • Şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Son tarihli vergi levhası fotokopisi         
 • Gelir Gösteren Evraklar
 • Barkotlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile alabilirsiniz)
 • MRV ücret sayısını gösteren makbuzunuz ya da çıktınız.
 • Form G-28 (uygunsa)ile birlikte asıl başvuru sahibi adına tamamlanmış DS-156E formu
 • Firmayı ve Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi yararlanan kişiyi tanıtan ön yazı. (Ön yazı, firmanın ve çalışanın E-1 vizesine uygunluğunu göstermelidir.)
 • 5 yıllık iş planı ve eğer mevcut bir firma ise son 3 yılın vergi beyanı
 • Şirketin mülkiyet kanıtı ve şirket tescil belgesi
 • Ticari faaliyetleri ve gerçek değeri gösteren kanıt
 • Ofis / mal veya kira anlaşmalarını gösteren satın alma sözleşmesi

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi için Vize Merkezi ülke uzmanlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz. 0212 970 05 02

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Amerika E2 Vizesi
  K. Cangül, 06 Ara 2023, 16:52

  Merhaba, Amerika E2 vizesi için bilgilendirme talep ediyoruz. Nasıl başvuru yapabiliriz? Başvuru şartları nelerdir? Birde benimle birlikte Bulgar vatandaşı bir arkadaşım başvuru yapmak istiyor İkimizde yatırım yolu ile Amerika E2 vizesine başvuru yapmak istiyoruz ülke ayrımı var mıdır? Nasıl yol almamamız gerektiği ile ilgili sizden danışmanlık almak isteriz. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederiz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika Yatırımcı Vizesi E-2
  E. D, 30 Eyl 2023, 15:34

  Merhaba, Amerika yatırımcı vizesi E- 2 almak istiyoruz , şirket kuracağız, nasıl bir yol izlemeliyiz? Mevcut olan bir işyerine ortak olmak işe yarar mı ? Bizi bu konuda bilgilendirirseniz seviniriz. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika Yatırımcı Vizesi
  L. Yamaç, 21 Şub 2020, 13:49

  Merhaba, Amerika'ya yatırımcı olarak seyahat gerçekleştirmek istiyorum. Amerika'ya yatırımcı olarak gitmek için vize almam gerekiyor mu? Hangi pasaportla, Amerika'ya vizesiz seyahat gerçekleştirebilirim? Eğer vize almam gerekiyorsa; Amerika yatırımcı vizesi başvuru şartları nelerdir? Yatırım ile Amerika vizesi başvurusu için, istenen evraklar nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika E2 Yatırımcı Vizesi
  E. TANER, 10 Şub 2020, 14:27

  Merhaba, şu anda Türkiye'de ikamet ediyoruz. Eşim üzerinden Amerika E2 yatırımcı vizesi için başvurmayı düşünüyoruz fakat aklımızda bazı sorular var. Hali hazırda bir şirketimiz yok, düşüncemiz Amerika’da yeni bir şirket kurmak. Önce Amerika'da bir şirket kurup, şirket adına banka hesabı açıp sermayeyi oraya mı aktarmalıyız? Daha sonrasında E2 vizesine başvuru mu yapmalıyız yoksa bir kaç ay kurduğumuz şirketin aktif çalışmasını mı beklemeliyiz? İşinde uzman bir şirket olduğunuzu biliyorum. Daha önce birçok arkadaşım sizinle çalıştı. Süreçle alakalı bilgi verirseniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp