Green Card Nedir?

Green Card Nedir?

Green Card Nedir? Bir Green Card’a sahip olduğunuzda Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşayabilir ve çalışabilir ya da şirket sahibi olabilirsiniz. Green Card resmi kalıcı oturum kartı olarak bilinmektedir. Green Card başvurusu yapmak için atılacak adımlar, durumunuza göre değişiklik göstermektedir.

Green Card için başvuruda bulunmaya hakkınız varsa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyorsanız, statünüzün değişmesi için başvuru yapabilirsiniz. Amerika’da bulunmuyorsanız Konsolosluk işlemleri sürecini Türkiye’deki Amerika Büyükelçiliği’nden başlatmanız gerekmektedir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvurusu için durumunuz uygunsa, Amerika’ya gitmek ve kalıcı olarak oturum izni almak için Türkiye’de bulunan Amerika Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir. Green Card çekiliş başvuruları her yıl Ekim, Kasım aylarında Amerika Dışişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesinin üzerinden online olarak başvuru yapılmaktadır.  Sisteme sadece bir kez giriş izniniz olduğundan dolayı yanlışsız bir başvuru yapmanız gerekir. Green Card başvuru formunu doldururken hatalı ve eksik bilgi girişi nedeniyle binlerce kişi çekiliş hakkını kaybetmektedir.

ABD Konsolosluğu Green Card Başvurusu İçin Gerekli Adımlar

1- Green Card çekilişine başvuru yapmadan önce Green Card Nedir ve gerekli şartları yerine getirip getiremeyeceğinizi, uygun olup olmadığınızı belirlemeniz gerekir.

2- Durumunuza en iyi uygun kategoriye uygun olan başvuru formlarının doldurulması gerekir. Bazı başvuru türlerinde bir başkasının sizin adınıza bir dilekçe hazırlaması, form doldurması da gerekebilir.

Örneğin;

 • Akrabalık Yoluyla Green Card başvurusunu temel alan bir başvuru yapmak istiyorsanız, bir Amerika Vatandaşı veya yasal daimi ikamet sahibi akrabanız, sizin için I-130 formunu (Yabancı Akraba Dilekçesi) doldurmalıdır.
 • İstihdam Yoluyla Green Card başvurusu yapmak istiyorsanız, Amerika’daki işvereniniz tarafından sizin için I-140 formu (Yabancı İşçi İçin Dilekçe) doldurulmalıdır.
 • Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir iş girişimine önemli miktarda bir sermaye yatırmayı düşünüyorsanız, kendiniz için I-526 formunu (Yabancı Girişimci Göçmen Dilekçesi) doldurmalısınız.
 • Bazı özel durumlarda kendiniz için bir I-360 formu, (Amerasian) dul veya özel göçmenlik dilekçesi doldurabilirsiniz veya başkası sizin için doldurabilir.
 • İnsani yardım programları kapsamında Green Card başvuru yapmak istiyorsanız çoğu zaman, bir göçmenlik dilekçesi doldurmanız gerekmez ancak Green Card başvurusunda bulunmadan önce bazı gereksinimleri karşılamanız gerekebilir.
 • Kendi kategorinize ait doldurmanız gereken dilekçeler, formlar ve gerekli tüm evraklar için lütfen Green Card uzman ekibimize başvurunuz.

3- USCIS (ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi) başvurunuzla ilgili bir karar verir. Başvurunuz reddedilirse USCIS tarafından yapılacak bildirimde, başvurunun reddedilme nedenleri ve itirazda bulunabileceğinize dair tüm bilgiler yer almaktadır. Başvurunuz onaylanırsa USCIS onaylanan dilekçeyi Eyalet Bakanlığı’nın Ulusal Vize Merkezi'ne gönderir. Başvuru evraklarınız, sizin için bir göçmen vizesi numarası belirleninceye kadar orada kalır.

4- NVC (Ulusal Vize Merkezi) başvurunuzu aldığında bir göçmen vizesi numarası hazırlayarak sizi haberdar edecektir. Ayrıca, göçmen vizesi işlemleri ücreti ve destekleyici ek belgeler sunmanız gerektiğinde size bunu da bildireceklerdir.

5- Vizeniz kullanılabilir duruma geldiğinde konsolosluk tarafından bir mülakat tarihi planlanacak ve bu tarih tarafınıza bildirilecektir. Konsolosluk dosyanızı işleme koyacak ve göçmen vizesi almaya uygun olup olmadığınıza karar verecektir.

6- NVC (Ulusal Vize Merkezi) ile başvurunuz hakkında yalnızca aşağıdaki durumlarda iletişime geçmelisiniz:

 • Adresinizi değiştirdiğiniz zaman,
 • Başvurduğunuzda 21 yaşın altındaydınız ama artık 21 yaşına girdiyseniz,
 • Evlilik durumunuzu değiştirirseniz.

Bunlar haricinde herhangi bir konu ile ilgili bilgiye veya belgeye ihtiyaç duyduğunda NVC sizinle irtibata geçecektir.

7- Eğer bir göçmen vizesi almaya hak kazanırsanız, Konsolosluk size içinde çeşitli bilgiler bulunan evrakları bir paket yapıp, gönderir. Bu paket bir "Vize paketi" olarak bilinir. Söz konusu paketi açmamalısınız. Paketi aldıktan sonra USCIS göçmenlik ücretini ödemeniz gerekir. USCIS bu ücreti göçmenlik vize paketinizi işlemek ve Green Card’ınızı üretmek için talep etmektedir.

Amerika’ya vardığınızda, vize paketinizi giriş limanındaki Gümrük ve Sınır Güvenliği (CBP) görevlisine vermelisiniz. CBP yetkilisi sizi inceleyecek ve Amerika’da yasal olarak ikamet edip edemeyeceğinizi belirleyecektir. CBP görevlisi Amerika’ya girişinizi onaylarsa, yasal daimi ikamet hakkına sahip olacak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayabilecek ve çalışabileceksiniz.

8- USCIS Göçmenlik Ücretini ödemiş olmanız durumunda, Green Card’ınızı Amerika Birleşik Devletleri’ne gittikten sonra postayla alacaksınız. Amerika’ya gitmeden önce USCIS Göçmenlik Ücretini ödememişseniz, ücreti USCIS size Green Card’ı göndermeden önce ödemeniz gerekmektedir.

Green Card Başvuru Şartları

Green Card’a başvurmak için aşağıda listelenen kategorilerden birine uygun olmanız gerekir. Durumunuza uyan kategoriyi bulduktan sonra, uygunluk şartları, başvuru formu ve aile üyelerinizin de sizinle birlikte başvurup başvuramayacağına dair bir araştırma yapmanız gerekir.

Tüm Green Card başvurularınız için Green Card uzman ekibimize danışabilir, başvurunuzu hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1- Green Card Çekilişi (Green Card Lottery) Yoluyla Green Card Başvurusu

2- Akrabalık Yoluyla Green Card Başvurusu

3- K Nişanlı Vizesi Yoluyla Green Card Başvurusu

4- Çalışma Yoluyla Green Card Başvurusu

5- EB-5 Amerika Göçmen Yatırımcı Programı Yoluyla Green Card Başvurusu

6- Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card Başvurusu

Green Card Nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Green Card başvurusu zamanını öğrenmek için Vize Merkezi sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Başvuru için 0212 970 05 02 arayabilirsiniz.

Amerika çalışma vizesi öncesi okuyunuz

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

7 sorudan en popüler 7 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Amerika çocuk üzerinden Green Card
  M. Engin, 20 Nis 2020, 18:54

  Merhabalar, ben 60 yaşındayım. Eşim ve ben ikimiz de emekliyiz. 1 kızımız var. 23 yaşında ve şu an Amerika’da. Kendisi üniversiteden yeni mezun oldu. Biz de artık eşimizle kızımızın yanına gitmek ve Amerika’ya yerleşmek istiyoruz. Bu sene kendine ev alacak ve staj yaptığı firma ile tam zamanlı olarak çalışmaya başlıyor. Zaten eşim kızımızı Amerika’da doğurmuştu. Aleyna zaten Amerika vatandaşı. Doğum esnasında hiçbir yardım almadık ve şu an bir sorunumuz yok. İkimizin de 30 yıldır Amerika turist vizemiz var. Amerika çocuk üzerinden Green Card alınır mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika kardeş üzerinden Green card
  H. Buyrak, 20 Nis 2020, 14:33

  İyi günler büyük ablam 25 yaşında annem onu Amerika’da doğurduğu için doğum yoluyla kendisi Amerika vatandaşıdır. Üniversite okumak için Amerika’ya gitti ve 2 sene önce üniversiteden mezun oldu. Şu an orada güzel bir firmada mühendis olarak çalışmaya başladı. Ben 16 yaşındayım. Bende ablamın yanına gidebilir miyim? Üniversiteyi orada okumak istiyorum. Ablam üzerinden bunu yapabilir miyim? Ya da vize mi almam gerekiyor? Ne yapacağımı bilmiyorum. Amerika kardeş üzerinden Green card alınıyor mu alınıyorsa ben ne yapmalıyım? Bu konuda Vize Merkezi bana yardımcı olabiliyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Aile Birleşimi Yoluyla Green Card
  A. K, 20 Nis 2020, 14:09

  Merhabalar ben Ayşe .Amerika B1/B2 vizem var ve her sene birkaç kere Amerika’ya gidiyorum. Yaklaşık 5 yıldır Amerikalı bir sevgilim var. Bu son gidişimde evlenme teklifi aldım ve kabul ettim. Kafama takılan konu şu, ben orada direk evlenip sonrasında green card alabilir miyim? Birçok siteyi okudum ama herkes orada evlenme nişanlılık vizesi al gibi söylemlerde bulunuyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Nişanlılık vizesine mi başvuru yapıp, gidip evlenmeliyim yoksa ABD’ye gidip orada mı evlenmeliyim? Orada evlenirsem, Amerika Aile birleşimi yoluyla green card başvurusu nasıl yapılır?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Eşim Green cardlı Amerika'ya turistik gidebilir miyim?
  A, 16 Eyl 2018, 14:55

  Merhaba, benim eşim green card sahibi ve amerikada yaşıyor, ben 2 haftalık yanına ziyarete gitmeyi düşünüyorum ne tür vize almam gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Greencard sahibinin eşi hangi haklardan yararlanabilir?
  s. t., 03 Tem 2018, 23:09

  Merhaba, henüz Amerikan vatandaşı değilim. Ancak Greencard sahibiyim. 2 yıldır Amerika’da yaşıyorum. Avustralya vatandaşı olan nişanlım ABD’ye gelecek ve biz evleneceğiz. Eşim benimle burada Greencard çıkana kadar kalabilir mi? Greencard sahibinin eşi hangi haklardan yararlanabilir? Geçici çalışma izni alabilir miyiz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Annem ABD vatandaşı onun üzerinden Green Card alabilir miyim?
  A. S., 25 Ara 2017, 23:16

  A.B.D. doğması nedeniyle Annem ABD vatandaşı onun üzerinden Green Card alabilir miyim? Ben 28 yaşında üniversite mezunu ve bekarım. Annemden dolayı Green Card alma ve ABD'de oturma ve çalışma hakkım var mı? Varsa hangi belge ve bilgiler gerekli... Bu konuda bilgi vermenizi rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika Sığınma Talebi ile ilgili
  G.A., 25 Oca 2017, 15:57

  Merhaba, Ben Amerika'ya sığınma talebinde bulunmak istiyorum. Oraya yerleşip hem çalışmak hem de dil eğitimi görmek istiyorum. Sizler bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Bu konuda danışmanlık hizmeti veriyor musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp