Amerika Vize Yenileme

Amerika Vize Yenileme

Amerika vizesi yenileme şartları nelerdir? Amerika vizesini yenilemek için hangi evraklar gereklidir? Amerika vize yenileme ücreti nedir? Makalemizde bu soruların yanıtlarını ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Öncelikle bir bilginin altını çizerek paylaşmak isteriz: Vize, alan kişiye Amerika’ya giriş yapma ve seyahat etme hakkı sağlar. Ancak kişinin Amerika’ya girişini garanti etmez. Amerika’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (Gri), Diplomatik Pasaport (Siyah) ve Hususi Pasaport (Yeşil) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ilk adım olarak ABD Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmalıdır. Amerika vizesi sadece Amerikan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilir. Dolayısıyla Amerika’ya seyahat etmek istiyorsanız, ABD Konsolosluğu’ndan randevu alarak seyahatinizin amacı doğrultusunda vize başvurunuzu yapmalısınız. Giriş noktasında bulunan göçmenlik memuru, vize başvurusunda bulunan kişinin Amerika’ya giriş yapmak için uygunluğunu değerlendirir ve son kararı da bu yetkili memur verir.

Amerika Vize Yenileme Şartları

Amerika’da “Göçmen Olmayan Vizeler” ile “Göçmen Vizeler” olmak üzere iki tür vize uygulaması bulunur. Göçmen Olmayan Vizeler, ziyaret, eğitim veya çalışma gibi sebeplerle geçici olarak gerçekleştirilen seyahatleri kapsarken; Göçmen Vizeler için ise Amerika’da çalışmak ya da sadece süresiz olarak yaşamak için gitmek isteyen kişilerin seyahatleri söz konusudur.

Genel ziyaretçi kapsamında gerçekleştirilen Amerika vize başvuruları, 10 yıllık sürenin verilmesiyle sonuçlanır. Turist olarak, ticari amaçla ya da aile/ arkadaş ziyareti sebebiyle yapacağınız seyahatler için bu şekilde başvuru yapmalısınız. Göçmen olmayan bir vizeniz var ve süresi dolmuş ya da Amerika vize başvurusu yaptığınız zaman diliminde bir önceki vizenizin süresi hâlâ devam ediyor olsa da yeni bir başvuru yapıyor gibi düşünmeli ve adım adım ilerlemelisiniz. Öte yandan daha önceden Amerika vizeniz varsa, mülakata ihtiyaç duyulmadan vize yenilemeye uygun da olabilirsiniz. Tabii bununla birlikte Amerika vizesi yenilemek, bazı ön şartları yerine getirmeyi gerektirir. Eğer Amerika vizenizi yenilemek istiyorsanız, daha önceden B1/ B2 veya C1/ D vizenizin olması gerekir. Ancak önceki vizenizin süresi son 48 ay içerisinde dolduysa, biyografik bilgileriniz ile kategorinizde bir değişiklik olmadıysa; bunlara ek olarak bir önceki vize başvurunuzu 14 yaşından büyükken yaptıysanız, önceki vizeniz çalınmamış ya da kaybolmamışsa ve vizenizin üzerinde herhangi bir açıklama bulunmuyorsa, posta yoluyla başvurunuz kabul edilebilir. Bu durum için vize yenileme işlemlerinin en avantajlı durumu diyebiliriz. Bir sonraki aşamada ise mesleki statünüze göre evraklarınızı hazırlamalısınız.

Ek bilgi olarak belirtmek gerekir ki, B1/ B2 veya C1/ D dışında kalan bazı vize türlerinde de posta yoluyla başvurunuzun yenilenmesi kabul edilebilir. A, G vize kategorisindeki gerekli evraklara ek olarak Diplomatik Nota belgesinin bulundurulması zorunludur. Ayrıca F, H, J, L, P ve R vize kategorilerindeki yenileme başvurusu için bir önceki vizenin SEVIS numarasının da ibraz edilmesi zorunludur. Bununla birlikte İngilizce dil okuluna gitmek amacıyla başvuruda bulunanlar ile Work&Travel programıyla birlikte Amerika’ya seyahat edecek olanlar ise vize yenileme başvurularını posta yoluyla yapamaz.

Daha önce vize almış olmak, sizi elbette bir adım öne taşır. Öte yandan vize yenileme başvurularında en çok yapılan hatalardan biri de daha önce vize almış olmanıza güvenmenizdir. Yeni bir vize başvurusunda bulunmak ya da vize yenileme yapmak istiyorsanız, Amerika seyahatlerinde tüm vize türleri için şart koşulan DS-160 formunuzu doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce dilinde doldurmalı; az önce de belirttiğimiz gibi her başvurunun sıfırdan değerlendirileceğini unutmamalı, her seferinde ilk kez başvuruyor gibi düşünerek ilerlemelisiniz. Bir diğer önemli detay da vize işlemlerinin resmî tatil vb. sebeplerden sekteye uğrayabileceğini akılda bulundurarak, başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 6-8 hafta önce yapmalısınız.

DS-160 formu için birkaç bilgi, daha doğrusu ipucu verelim: Bu formda kesinlikle Türkçe karakter kullanmamalısınız. “Optional” (isteğe bağlı bölümler) yazan kısımları boş bırakabilir, sizle ilgili olmayan kısımları da “does not apply” (geçerli değil) şeklinde yanıtlayabilirsiniz. DS- 160 formunuzu vize randevu tarihinden en az üç gün önce doldurmalısınız.

Amerika Vize Yenileme Evrakları

Kişilere ve kriterlere göre değişiklik gösteren Amerika vize yenileme sürecinde gerekli evrak bilgilerini kabaca üç gruba ayırarak açıklamak yerinde olabilir:

14 yaş altı başvuruları:

Amerika vize yenileme sürecinde 14 yaş altı başvurular için ebeveynler, DS- 160 formu, seyahat sonrası en az 6 y geçerli pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, ebeveynlerden birinin geçerli B1/ B2 vizesinin fotokopisi, eski pasaportta bulunan Amerika vizesi ile 5x5 boyutlarında 2 adet fotoğrafını evrakları arasında hazır bulundurmalıdır.

10 yıllık vizesini (B1/ B2) yenileyenlerin başvurusu:

Amerika vize yenileme sürecinde 10 yıllık vizesini yenilemek isteyenler vatandaşlar, başvurularında DS- 160 formu, seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaport, eski pasaportta bulunan Amerika vizesi ile 5x5 boyutlarında 2 adet fotoğrafını evrakları arasında hazır bulundurmalıdır.

79 yaş üzeri olanların başvurusu:  

Amerika vize yenileme sürecinde 79 yaşın üzerinde olan vatandaşlar, vize başvurularında DS- 160 formu, seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaport ile 5x5 boyutlarında 2 adet fotoğrafını evrakları arasında hazır bulundurmalıdır. Amerika Konsolosluğu, vizenin değerlendirilmesi ve karar verme aşamasında, bütün başvuru grupları için geçerli olmak üzere, gerekli görürse ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Amerika Vize Yenileme Ücretleri

Amerika vize yenileme ücreti konusunda ise, daha önce vize almış olmanız veya yaş bilgileriniz tutarda bir değişiklik gözetmez. Her başvuru yeni başvurudur ve her koşulda aynı ücreti ödemeniz gerekir. B1/ B2 kategorisine ait vize başvurularınızı yenilemek istediğiniz takdirde konsolosluk harcı 160 USD olarak belirlenmiştir. Online ödemeyi kredi kartıyla yapacağınız için bankaların aldığı komisyon sebebiyle ücret toplamda 180 USD olmaktadır.

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp