Amerika K Nişanlı Vizesi

Göçmen olmayan Amerika K-1 Nişanlı vizesi ABD vatandaşının, ABD vatandaşı olmayan nişanlısı için alınması gereken bir vize türüdür. K-1 vizesi, ABD vatandaşı olmayan nişanlının Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmesine ve varışından itibaren 90 gün içinde ABD vatandaşı sponsor nişanlısı ile evlenmesine izin verir.

ABD vatandaşı olmayan nişanlı K-1 vizesini alıp, ABD’de nişanlısı ile evlendikten sonra, Vatan Güvenliği Departmanı ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) ile statüsünün kalıcı ikamete dönüştürülmesi için başvuruda bulunmalıdır. K-1 Amerika nişanlı vizesi, sadece vize sahibinin ABD'ye göç etmesine ve ABD vatandaşı nişanlısı ile Amerika Birleşik Devletleri’ne varışından kısa bir süre sonra evlilik yapmasına izin verdiğinden, nişanlı kalıcı ikamet için göçmen vizesinin bazı şartlarını yerine getirmelidir.

ABD Göçmenlik Yasası’na göre ABD vatandaşı sponsor nişanlı I-129 formunu (Göçmen Nişanlı Dilekçesi) almalı ve doldurmalıdır. Dilekçe USCIS tarafından onaylandıktan sonra ABD vatandaşı olmayan nişanlı K-1 Amerika Nişanlı Vizesi için başvuru yapabilir.

Tüm başvuru işlemleri ve gerekli evrak listesi için iletişim numaralarımızdan ya da online@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Nişanlı çift, I-129 formu doldurulmadan en az 2 yıl önce tanışmış olmalıdır. Hem ABD vatandaşı hem de K-1 vizesi sahibi, dilekçenin doldurulduğu tarihte ve sonrasında yasal olarak evlenme hakkına sahip olmalıdır. Evlilik, evliliğin gerçekleşeceği Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre yasal olarak mümkün olmalıdır.

K-1 Amerika Nişanlı vizeniz çıktıktan sonra, nişanlınızla evlilik töreni yapmanız için 90 gün boyunca ABD’de kalabilirsiniz. Evlendikten sonra daimi ikamet izni almak için USCIS’e başvuru yapmanız gerekmektedir.

Amerika K-1 Nişanlı vizesi verilmeden önce, her başvuran yaşına bakılmaksızın yetkili bir hekim tarafından bazı tıbbi muayenelere tabi tutulmaktadır. Yetkili hekimler hakkında bilgiler de dâhil olmak üzere, vizeniz için başvuruda bulunacağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan tıbbi muayene ile ilgili talimatlar verilecektir.

K-1 vizesi başvuranlarının, ABD Göçmenlik Yasası uyarınca gereken aşıları yaptırması gerekmektedir. Bu aşılar K vizesi verilmesi için gerekli olmasa da, evlilik sonrası yasal daimi ikametgâh için başvurduğunuzda bunlar gerekli olacaktır. Bu nedenle, başvuru sahipleri tıbbi muayene sırasında aşı gereksinimlerini yerine getirmeye teşvik edilmektedir.

Amerika K-1 Nişanlı Vizesine başvuranın mali olarak kendisine yetebildiğini veya ABD vatandaşı nişanlısının destek sağlayabileceğine dair kanıt sunmalıdır.

K-1 vizesi sahibi, evlenmeden önce ABD’de kalabileceği süre olan 90 gün içinde herhangi bir işte çalışabilir. Evlendikten sonra USCIS’e başvurarak genişletilmiş bir çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır.

K-1 Amerika Nişanlı vizesine başvuranın 21 yaşından küçük ve evli olmayan çocukları K-2 vizesi için başvurabilirler. Bu tür çocuklar mutlaka I-129 formunda belirtilmelidir.

Tüm başvuru işlemleri ve gerekli evrak listesi için iletişim numaralarımızdan ya da online@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. K Nişanlılık vizesi almak için 3 aşamadan geçilmesi gerekmektedir. Bu aşamalar konusunda uzmanımız sizlere destek olacaktır. 

 

Amerika Nişanlılık Vizesi Ne Kadar Sürer?

Nişanlılık durumu otomatik olarak 90 gün sonra sona erer. Bu süre genişletilemez. Evlenmiyorsa ABD vatandaşı olmayan K-1 vizesi sahibi nişanlının 90 günün sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ni terk etmesi gerekir. K-1 vizesi sahibi bu tarihte ABD’yi terk etmezse ABD Göçmenlik Yasası’nı ihlal etmiş olacaktır. Bu durum, gelecekteki ABD göçmenlik başvurularının olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

K-1 Amerika Nişanlı Vizesi için hazırlanması gereken evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını veya ABD vatandaşı nişanlısının sponsor olacağını belirten, Konsolosluğa hitaben)
 • DS-160 Formu (Online doldurulacak)
 • I-134 Yeminli Geçim Beyannamesi
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Boşanma belgesi veya ölüm kayıt belgesi (daha önceden evli olanlar için geçerli)
 • Sabıka kaydı
 • Diğer mahkeme kayıtları (varsa)
 • İlişkiye dair kanıtlar (Birlikte çekilmiş fotoğraflar, e-posta ve benzeri yazışmalar, mektuplar)
 • Tıbbi muayene raporları (aşılar isteğe bağlıdır)
 • Bütün belgelerin tercümeleri

 

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.

Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Yükleniyor...
Telefon